Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Essa

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    831
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Essa

  1. W sumie też bym odradzała tuje, pomijając wygląd i cenę. Jeśli chcesz sadzić gęsto i szybko osiągnąć zimozielony parawan, to będziesz musiała ten żywopłot ciąć. Kupa roboty do końca życia. Jeśli pomiędzy tujami zostaną dziury, to w sumie wszystko jedno jakie to będą krzewy czy drzewka. Równie dobrze mogą być jakieś liściaste - najlepiej takie, które nadają się na żywopłoty nieformowane np. dereń, jaśminowce, pęcherznice (uwaga! mocno się rozsiewa) tawuły, kaliny i co sobie tylko wymarzysz. Taki żywopłot, jeśli na być cały sezon ozdobny, dobrze posadzić jako mieszany, z różnych krzewów, które zakwitną w różnym czasie. I jeszcze jedna uwaga - są krzewy, które na dole się ogałacają np. lilaki, perukowce, te dobrze podsadzić z przodu czymś mniejszym i bardziej zwartym. Dobór zależy od efektu, który chcesz osiągnąć. U mnie frontowy płot jest niski, 120 cm, obsadzony z zewnątrz tawułą szarą (przy zacięciu ogrodniczym jedno cięcie w sezonie, nie podlewam, nie pryskam) - jak tawuła przekwita to służy za zielone tło dla róż, które puszczone są na płocie od środka. Najszybszą i najtańszą zasłonę osiągniesz pnączami.
  2. 1. Piotrze O. - nie jestem Twoja koleżanką i proszę tak do mnie nie mówić - możesz mi mówić na Pani lub jak wszyscy po nicku, wybór należy do Ciebie; 2. nocna taryfa to w sumie 10h na dobę - wykorzystując ją maksymalnie nigdy nie byłam w stanie osiągnąć więcej niż 22 st. Zima 2010 roku była dość mroźna co prawda, ale wtedy grzaliśmy naprawdę na maxa, bo mieliśmy w domu noworodka. Jak napisałam wcześniej z miernym efektem; 3. mój dom teoretycznie miał mostki termiczne przez które miało uciekać ciepło - sprawdziliśmy to kamerką - nie było, dodatkowo dorzuciliśmy warstwę docieplenia extra na sufit w pomieszczeniach niedogrzanych (np. łazienka to 2 m3 granulatu styropianowego na powierzchni 7m2) - efekt był zerowy. Nie wpłynęło to ani na obniżenie kosztów ani na podwyższenie temperatury w pomieszczeniu; 4. pogodziliśmy się z losem, radzimy sobie kaloryferem w łazience, komputerami w gabinecie i kominkiem w salonie - dlatego uważamy, że system jest z założenia niedoszacowany energetycznie, żeby w ogóle znalazł nabywców. System grzejący po 8h/24h ogrzewa w tej chwili narożne sypialnie do 20,5 - 21 st. (nie palimy w kominku, w sumie pogoda jest bardziej jesienna niż zimowa, jak nadchodzą mrozy po -20 st. to L. przestaje być dostatecznie wydajny); 5. nie jestem szaleńcem - jeśli i tak muszę palić w kominku, to po co przy -2 st. na dworze ładować kasę w 10h nocnej taryfy - brykietem jest naprawdę o wiele taniej. 6. jest mi obojętne o co się tutaj kłócicie i wolałabym, żeby nikt nie interpretował moich wpisów na swoja modłę. Wątkiem głównym są doświadczenia mieszkańców, a ja jestem mieszkańcem z 6-letnim stażem - to dość, żeby sobie wyrobić własne zdanie.
  3. Baaardzo dużo... zwłaszcza przy tonie węgla za 500 zł. Nie pochwaliłeś się tym razem ile stopni masz w domu, ale coś mi się zdaje, że 20 nie przekraczasz. Nie będę tego szukać 50 stron wstecz. Ja bym się drugi raz na L. nie zdecydowała. Ich wskaźniki są mocno niedoszacowane, bo żaden Polak nie zdecyduje się na 4 agregaty w 100-metrowym domu. Są pomieszczenia niedogrzane z założenia np. narożne w budynkach. My i tak dogrzewamy się kominkiem do optymalnych dla nas 21 stopni, jakby to był piec to przynajmniej woda by była za darmo w zimie. Za ogrzewanie wychodzi około 11 000 kwh za 125 m2 przy jakiś 18,5-19 stopniach, a cenę może sobie każdy sam wyliczyć. Dodam, że my mocno na L. oszczędzamy, staramy się grzać max po 5h na dobę, a nie po 8h. Cała reszta przy L. jest ok.
  4. Kasiu, napisałam na priva, ale nie wiem jak dziala forum muratora - moze nie doszlo. W kazdym razie jestesmy chetni i prosimy o kontakt gg 170627
  5. Witam, pilnie szukam styropianu do izolacji fundamentów. Potrzebuję około 1 m2 płyty styropianowej, chętnie odkupię pozostałości po budowie. Jeśli możecie pomóc to proszę o kontakt, najchętniej jeszcze dzisiaj.
  6. Sprzedam garaż blaszak 3x5m Brama ok, boki zardzewiałe, dach lekko wgnieciony. Cena 700 pln do negocjacji. W cenę wliczona pomoc przy demontażu Odbiór w Górkach koło Dębego. Kontakt na priv lub gg (170627).
  7. Sprzedam garaż blaszak 3x5m Brama ok, boki zardzewiałe, dach lekko wgnieciony. Cena 700 pln do negocjacji. W cenę wliczona pomoc przy demontażu Odbiór w Górkach koło Dębego. Kontakt na priv lub gg: 170627.
  8. Tartak obwoźny zainstalował się między Stojadłami a Dębem - po prawej stronie jadąc od Mińska, tuż przed zjazdem na autostradę.
  9. Nie starostwo, tylko strona Nadzoru budowlanego. Nie ma sensu jechać, sprawdź ich strone - tam powinna być lista wymogów.
  10. To macie jednego lokatora zaliczonego U nas roboty skutecznie sabotował Kopciuch - na przykład gniazdo na więźbie wewnątrz. No i czekaliśmy z sufitem podwieszanym, aż się wyprowadzi.
  11. Martinez Już o tym pisałam - u nas trzeba bardzo mocno nahajcować na początku (paczka brykietu na raz), żeby wentylator się załączył. Potem już można palić spokojniej. Oczywiście dotyczy to każdego rozpalania w kominku. Wypróbuj i daj znać czy tak działa.
  12. Essa, może jeszcze jakieś robisz specjalne ustawienia co do czasu lub temp.? Ile w sezonie średnio na mc masz kWh? Dejwos, aktualnie kopie (recznie) rowy pod GWC i nie mam pojecia. Pisalam o zyzyciu w poprzednich postach, sprawdz sobie. inni tez pisali. No i jedno pomieszczenie mam niedogrzane permanentnie - teraz sufit ma dodatkowa warstwe 30 cm styro w granulkach. Zobacze jak bedzie zima. Pozdr.
  13. 2. slońce przy ogrzewaniu, ksiezyc, gdy L. nie chodzi. Reka oznacza przstawienie reczne, niezgodne z programem, obowiazujace do czasu najblizszej zmiany z ksiezyca na slonce lun odwrotnie. 3. tak, jesienia lecielismy dosc dlugo na 6h/dobe w programie ustawionym recznie 4. rozmaita, zalezy od wystawy pomieszczen i ogolnej technoloii budynku. Trzeba wyprobowac. Ty tez mi nie powiesz czy cieplej mi bedzie w lazience jak nagrzeje drewnem czy jak brykietem. My w sezonie mamy dolna temperature 18 st, zeby L. dzialal przez cala noc. W pomieszczeniach jest okolo 21-22 stopni, ale przy dlugich, siarczystych mrozach spada. Gdzies w necie sa instrukcje w pdfie do auratona 2005.
  14. Witam, Potrzebuję namiarów na koparkę z naszych okolic, najchętniej z wąską łyżką. Na forum był kontakt np. do Pana szczepka, ale teraz nie mogę już tego znaleźć. Zresztą pewnie są i inni. Proszę pomóżcie.
  15. Może i łapie, tylko o której godzinie? Bo jak wieczorem mąż pocztę ściąga, to mi się żadna strona www nie otwiera. I tak przez kwadrans. W Górkach orange to porażka. Interwan przy tym to śmigał jak błyskawica.
  16. Nadal uważam, że podawanie kwoty mija się z celem... Domy są rozmaite, ceny energii również - więc jak to porównać? Może lepiej podawać w kWh/m2 powierzchni grzewczej z podaniem ustawień temperatury. Temperatury też ustawiane są w zależności od ciepłolubności mieszkańców. Jak mam porównać swoje zużycie w pln z kimś kto ma dom 90 m2 i temperaturę ustawiona na 18 stopni? Proponuję opracować jakiś jednorodny system.
  17. Hau, hau, hau... L50d na sie założyć bez problemu. Tyle, że dla mnie stary typ to D 12-05-125, a nowy typ to Jotul (który wtedy właśnie wschodził do montażu). Jotul ma dwa równoległe pudła podłączone do L., a między nimi dziurę na rurę. No i moc ma mizerną, na poziomie 1,5 KW. (Niestety nie umiem wkleić pdf'a z rysunkiem poglądowym.)
  18. Jedna uwaga do nowego typu wymiennika - mozna go zalozyc, pod warunkiem, ze komin znajduje sie za wkladem kominkowym. U nas kominek przylega do komina bokiem, rura spalinowa idzie pod kątem w bok a nie w tył. Dlatego mamy stary, powszechnie krytykowany typ wymiennika. Onegdaj, uparłam sie na ten nowy, wiec go z Gdanska przyslali, ale zalozyc sie tego nijak nie dalo
  19. 1. hałas płyta przenosi hałasy, ale w mniejszym stopniu niż np. ściany w blokach z pustaków betonowych. U nas słychać np. jak w garażu pracuje wiertarka - chodzi o wiercenie w metalu na stole roboczym, nie o wiercenie dziur w ścianach. Słychać kroki, zwłaszcza chodzących boso w nocy, szuranie krzesła po podłodze i jak coś upadnie na podłogę. Przy zamkniętych drzwiach, zupełnie nie słychać czytanej na głos książki, rozmowy telefonicznej, filmu na komputerze czy radia. BTW, piszczacą zmywarkę też słychać w nocy w sypialniach. 2. gwarancja na osprzęt czyli również na agregaty to 2 lata 3. wymienniki wodne zastosował u siebie Browar - pozdrawiam 4. mam wrażenie, że pracownicy Legalett ciągle się uczą jak ten system powinien pracować w Polsce - w mojej umowie nie ma ani słowa o dogrzewaniu pomieszczeń poniżej 10 m2. Właściwie mam dom nielegalettowy - 5 z 6 pomieszczeń (łazienka, sypialnie, gabinet) maja po 10,32 m2 !!!!! No, ale może Szwedzi tak nie budują... Ważne, że teraz uprzedzają o trudnościach. 5. ciekawa obserwacja z tego sezonu --> bardzo narzekaliśmy w grudniu, że nasz dom zamiast być cieplejszy (co roku łatamy potencjalne mostki termiczne) jest totalnie niedogrzany mimo legalettu chodzącego po 5h/dobę. Przypominam, że temperatura była na plusie. W czasie ostatnich mrozów, przestawiałam auratony na pełne 10 godzin i przy okazji odkryłam, że dwa z nich wcale nie włączały grzania - w połowie salonu (strefa kuchni) oraz w takim małym hallu przy sypialniach. W efekcie temperatura nie była w stanie podnieść się powyżej 18,5-19 stopni w całym domu! Po nastawieniu ich jak reszty, jest ciepło. To tak a propos wyłączania z podłogówki jednego obwodu, bo był taki pomysł w tym wątku.
  20. Okuniew robił mi lustra - uważam, że źle wymierzyli ścianę i teraz akryl MUSI częściowo zakrywać taflę szkła. Wtedy Okuniew wydawał mi się dość drogi. Szklarz w Mińsku rzeczywiście jest b. tani, ale teraz kupowałam tylko szyby. Tel do Mińska: 25 758-97-72. Proponuję zrobić porównanie... W Mińsku lepiej zamówić osobiście, a potem pilnować terminu - roboty maja full i czasem im sprawa umyka
  21. I bedziesz skazany, bo na kredyt, tutaj na miejscu, raczej nie zarobisz... Do jakiego września???? Zapisy do przedszkoli są w marcu-kwietniu, tak jak i wszędzie. Po wakacjach bardzo, bardzo trudno będzie Ci znaleźć miejsce w najbliższej okolicy - przedszkoli przybywa błyskawicznie, ale dzieci też
  22. Niestety, szybko i lakonicznie... Jest do ogarnięcia, przedszkola są, na ogół, otwarte 7-17. Wtedy trzeba sobie załatwić kogoś na popołudnia - nianię, sąsiadkę, inną mamę. Dla mnie, 3 lata po wyprowadzce, każda wyprawa do Warszawy jest koszmarem - hałas, brud, ciasnota, samochodu nie można zaparkować i wszędzie jest daleko. W tej chwili moja najdalsza trasa z dzieckiem czyli na basen do Minska, zajmuje mi około 12-15 minut w jedna stronę. Dużo gorsze są dojazdy dorosłych do Warszawy, ale to jest koszt mieszkania pod miastem. Co do przedszkola gminnego w Dębem, jest moim zdaniem, przeciętne. Sporo opinii o przedszkolach, znajdziesz na forum gazety wyborczej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...