Wytrzymałość balustrad szklanych samonośnych jest zależna od tego, czy właściwie dobierzemy grubość tafli szklanych oraz typ mocowania, który należy dobrać indywidualnie do każdego projektu.
Balustrada ze szkła bezpiecznego, warstwowego, klejonego foliami PVA lub PVB z nakładanym pochwytem systemowym ESKATT, jest najbardziej wytrzymała konstrukcyjnie, linia obciążeń rozkłada się nie tylko na mocowania szyb ale także na szyby sąsiednie przy pomocy pochwytu. Okrągła linia pochwytu usztywnia szkło na całej długośći. Dobór odpowiedniej grubości szkła uzależniona jest od ilości zastosowanych rotul systemowych. Obciążalność pozioma balustrady od 1,5kN do 2kN z pochwytem mocowanym od góry przeznaczona jest do obiektów użyteczności publicznej, firm, stadionów, itp. W przypadku zastosowania takiej balustrady mamy pewność, że będzie posiadać dużą wytrzymałość.
W przypadku zastosowania balustrady bez pochwytu należy zastosować odpowiednią grubości szkła oraz rozstawu rotul mocujących. Szkło 8.8.4 bez pochwytu (nie połączone) jest na tyle elastyczne, że ma zdolność odgięcia w linii poziomej do 30mm bez narażenia na złamanie szkła. Stosowanie grubszych tafli szkła podwyższa walory wytrzymałościowe balustrady.
W przypadku gdy zależy nam na wręcz spektakularnym efekcie wizualnym z pewnością otrzymamy go właśnie dzięki takiej balustradzie
http://www.eskatt.pl/galeria-g-1.html
Jeśli natomiast mamy ograniczone fundusze możemy zastosować balustrady szklane konstrukcyjne, a dla zwiększenia atrakcyjności zabawić się w zastosowanie pochwytu z rury, profilu lub drewna. Możliwości są niemal nieograniczone i zależą od wyobraźni oraz kreatywności.