Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mlynio

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

mlynio's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Szukałem w archiwum i szczerze mówiąc niewiele znalazłem na ten temat. Jeśli się mylę to na pewno zaraz mnie ktoś poprawi Co sądzicie, jakie macie doświadczenie z domami budowanymi w szybkiej technologii??? Firmy proponują budowę (a w zasadzie montaż!!) domu w stanie surowym w kilka dni!!! Gotowe elementy przygotowane w fabryce ustawiane na płycie fundamentowej. Dla mnie przyspieszenie budowy o kilka miesięcy to spore oszczędności. Przyznaje że nie wgłębiałem się na razie w szczegółowe koszty ale zamierzam to niebawem uczynić. Jeśli ktoś już to wie to z przyjemnością skorzystam. Ja na pewno wkrótce podzielę się swoimi spostrzeżeniami... Od doświadczonych w tej materii z chęcią dowiem się: - jakie są faktyczne koszty? - jakie wady/zalety? Pozdrawiam!!!
  2. Teoretycznie dla mocy w przedziale 13-15 kW zabezpieczenie jest takie same przy czym różna jest opłata. I niedziwię się pracownikom, że sugerują większą moc, czytaj większa opłata przyłączeniowa. W niektórych ZE jeżeli wnioskuje się o moc różną od największej dla danego bezpiecznika to jako zabezpieczenie przedlicznikowe dyktują wyłącznik paramocowy którego cena podbija efekt końcowy a w przyszłości są kłopoty bo wyłącza po przekroczeniu zadanej mocy(prądu). Spytam Cie w takim razie wprost: Co radzisz zrobić?? Pozostawić 15kW, zmienić na 13kW czy wcześniej z kimś w ZE porozmiawiać??
  3. Witam ponownie... Jedno pytanie dotyczące powyższej wypowiedzi: W moim wniosku (po sugestii miłego Pana z ZE) zaznaczyłem moc 15kW. Czy z tego co piszesz mam zrozumieć że te widełki wszędzie są takie same?? (tzn zmienić sobie moc na 13 kW bez większego uszczerbku??) Próbowałem znaleźć na stronie ZE jakieś informacje dot. poziomu mocy i odpowiadających im zabezpieczeń ale niestety mi się nie udało... Pozdrawiam!!!
  4. I jeszcze jedno: zgadzam się z wypowiedzią nt. wielkością mocy przyłączeniowej i idącą za tym wielkością zabezpieczenia. Należy przy tym pamiętać o tym, że takie samo zabezpieczenie "obsługuje" pewien przedział mocy, co oznacza, iż zamawiając np. 13-15 kW mocy przyłączeniowej otrzymamy ten sam efekt w postaci takiego samego zabezpieczenia nadprądowego, (25A), a gdy zamówi się 13 kW to zapłaci mniej niż za 15 kW o ok. 250 PLN. "Gdy nie widać różnicy, to po co przepłacać". Takie tabelki z przedziałami mocy obsługiwanej przez to samo zabezpieczenie mają wszystkie SD - należy określić wymaganą moc (ja np. określiłem na ok. 15, a następnie zamówiłem 13 kW, efekt mam taki jakbym zamówił 15 kW i uważam że to dość), zobaczyć w jakim przedziale się mieści i zamówić w warunkach przyłączenia najniższą z przedziału. Pozdrawiam Witam ponownie... Jedno pytanie dotyczące powyższej wypowiedzi: W moim wniosku (po sugestii miłego Pana z ZE) zaznaczyłem moc 15kW. Czy z tego co piszesz mam zrozumieć że te widełki wszędzie są takie same?? (tzn zmienić sobie moc na 13 kW bez większego uszczerbku??) Próbowałem znaleźć na stronie ZE jakieś informacje dot. poziomu mocy i odpowiadających im zabezpieczeń ale niestety mi się nie udało... Pozdrawiam!!!
  5. Energetyka wykonuje przyłącza napowietrzne jak i kablowe. Wypełniając wniosek o podanie warunków przyłączenia Inwestor określa jakie przyłącze chce mieć. Przyłącza napowietrzne są tańsze w opłacie przyłączeniowej oraz tańsze w wykonaniu co dla energetyki przy opłacie ryczałtowej ma duże znaczenie. Do granicy eksploatacji przyłącze wykonuje energetyka. Od granicy Inwestor. Jeżeli masz przyłącz napowietrzny na stojak dachowy czy hak na ścianie to tam została określona granica i wynikający z niej zakres prac do wykonania. Inwestor/Odbiorca ma zabudować zestaw pomiarowy oraz odcinek wlz-tu do niego od granicy eksploatacji. Energetyka montuje nieodpłatnie układ pomiarowy. Dzieki za odpowiedź... W miedzyczasie pogrzebałem na stronie ZE i już jestem troszkę mądrzejszy. Faktycznie koszty budowy napowietrznego są niższe niż kablowego tak jak piszesz!!! Ale różne są również stawki za przyłączenie! W przypadku napowietrznego 103,50 zł/kW a kablowego 124,20 za kW. W moim przypadku daje to różnice niespełna 400zł więc w zasadzie nie ma się nad czym chyba zastanawiać! Z jednym wyjątkiem: (jeśli dobrz rozumiem) Kablowe zakończą w granicy działki skrzynką natomiast napowietrzne na budynku (teoretycznie korzystniej napowietrzne bo mniej instalacji do położenia we własnym zakresie) Ale jest problem: nie ma budynku!!! Dopiero zaczynamy przymiarki do budowy... więc gdzie oni mają mi to zamiar podłączyć zgodnie z warunkami przyłączenia???? Pozatym względy estetyczne przemawiają za kablowym na które w zasadzie byłem zdecydowany od początku... Musiałem to gdzieś przeoczyć przy składaniu wniosku. Pozdrawiam!!!
  6. dyskusja robi sie ciekawa... dorzuce kilka swoich spostrzeżeń związanych z jeszcze ciepłymi, świeżutkimi warunkami przyłączenia: Kilka cytatów: "Miejscem dostarczenia energii będą zaciski prądowe przewodów przy stojaku dachowym lub konstrukcji wsporczej w ścianie budynku na odejściu w kierunku instalcji odbiorcy" "Zakres niezbędnych prac do wykonania w sieci ZE: budowa przyłącza napowietrznego AsXSn 4x25mm2 do miejsca dostarczenia energii. długość przyłącza nie może przekroczyć 35m. Należy zapewnić odległości ochronne obiektów budowlanych" "Wymagania w zakresie budowy instalacji Odbiorcy: Należy wyposażyć instalację w obudowaną tablicę pomiarową, z zastosowaniem typowych rozwiązań, przystosowaną do rozliczania poboru energii czynnej, zgodnie z tabelą i zlokalizowaną na zewnątrz budynku od strony ulicy" Pytanie: Budowa przyłącza napowietrznego?? Byłem przekonany że teraz standardem jest instalacja podziemna... na dodatek skrzynki z licznikiem spodziewałem się w granicy działki... I kilka cytatów z PROJEKTU UMOWY O PRZYŁĄCZENIE DO SIECI EL. "Przedsiębiorstwo sieciowe zobowiązuje się do budowy przyłącza do miejsca dostarczenia energii elektrycznej (zaciski prądowe przewodów przy stojaku dachowym lub konstrukcji wsporczej w ścianie budynku) oraz do niezbędnej budowy (rozbudowy) sieci zgonie z warunkami przyłączenia." "Podmiot Przyłączany (czyli ja ) własnym kosztem i staraniem wykona instalację elektryczną od miejsca dostarczenia energii elektrycznej" "Strony określają opłatę za przyłączenie w wys. 1894,05 brutto (15kW x 126,27 PLN) Pytanie: Czy w takim razie skrzynka i licznik będą wykonywane przeze mnie czy przez ZE?? Inaczej mówiąc: Czy "zaciski prądowe przewodów przy stojaku dachowym lub konstrukcji wsporczej w ścianie budynku" są przed czy za licznikiem?? Ciekaw jestem Waszych wniosków.... Być może ktoś doświadczony w tej materii potrafi mi odpowiedzieć... Swoją drogą też zasięgnę języka w ZE... Termin oddania do użytku mi wyznaczyli na 31.12.2006 Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...