Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

modusoperandi

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    64
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez modusoperandi

  1. Panele potrafią 'strzelać' to fakt. Chociaż akurat u mnie w salonie dzieje się to bardzo rzadko. W kuchni skubaniec regularnie sobie lubi 'pyknąć' zaś w sypialni od jakiegoś czasu zaczął. Wcześniej nie dawał w ogóle oznak życia. Zobaczymy, co nasz wesoły rząd zaproponuje w dalszej kolejności, jeśli chodzi o walkę ze smogiem. Mam cichą nadzieję, że pójdą po rozum do głowy i zrobią taryfę z tanim prądem 20 godzin na dobę (jak w Czechach czy Słowacji). Wtedy jedynie w nocy przez 4 godziny płaci się normalną stawkę. Przy tym założeniu, nie będzie sensu posiadać pieców akumulacyjnych, bo panelami będzie można grzać praktycznie całą dobę...
  2. We Wrocławiu masz firmę ogrzej.com.pl - ja korzystałem z ich usług, oraz moi znajomi. Wiedzą, co robią. W Twoim wypadku będzie problem z nieocieploną kamienicą / oknami itd. Wydaje mi się, że lepiej się u Ciebie sprawdzi coś z nadmuchem ciepłego powietrza po pomieszczeniach. Zapytaj najpierw w firmie, którą Ci podałem, albo poszukaj innych - jest już tego trochę. Wyszukaj w wolnej chwili moich postów. Przeczytałem cały ten wątek, czyli ponad 2300 postów zanim się zdecydowałem na panele IR. Wydaje mi się, że znacząco w kilku postach streściłem tematykę oraz dodałem swoje przemyślenia.
  3. Jeśli Ci Opole po drodze, to możesz mnie odwiedzić. Ostatnio byli u mnie znajomi i oni także po prezentacji zdecydowali się na montaż paneli. Jeden zainstalował je w lokalu użytkowym (kosmetyczka czy coś w ten deseń) a drugi w swojej bacówce. Na obecną chwilę są bardzo zadowoleni.
  4. Najprawdopodobniej jest to wynik ocieplenia jednej ze ścian, chociaż osobiście, podejrzewałem, że ten zabieg zniweluje w najlepszym wypadku 10%. Być może się pomyliłem, ale wydaje mi się, że największa oszczędność względem dynamicznego pieca polega na braku konieczności jego ładowania. Panelami sterują termostaty, jak tylko temperatura spadnie poniżej 20*C panele się włączają. W moim przypadku, panele działają przez cały rok 'uśpione', bo temperatura pomieszczeń jest wyższa. Utrzymanie stałej wartości 20*C nie wymaga dużego nakładu energii, przynajmniej na początku okresu grzewczego. Piec ma sporą bezwładność działania względem paneli. Owe 20% mogło zatem także wyniknąć z faktu, że piec był załączany do działania nieco później, więc mieszkanie mogło się wychłodzić. Tak czy inaczej, zdecydowanie przyjemniejsze jest odczucie ciepła w mieszkaniu ocieplanym panelami IR niż zaduch z pieca (i konieczność ciągłego wietrzenia).
  5. Bzdura. Jest to system grzewczy dokładnie taki sam, jak każdy inny, który opiera się na poborze prądu. Zużycie musi być adekwatne do zapotrzebowania przez 'kwadrat'. Nie ma cudów. W moim przypadku panele sprawdziły się bardzo dobrze. Zużycie energii względem pieca dynamicznego i konwektorów niższe o 20% (porównanie 2, podobnych sezonów grzewczych). Za ogrzewanie w sezonie 2015/2016 średnio zapłaciłem 3,4 PLN/m2 W ostatnim sezonie 2016/2017 średnio za metr wyszło więcej, bo 4,3 PLN/m2 Dodatkowa korzyść jest taka, że mając całe 48 m2 mieszkania, zdobyłem dużo przestrzeni, gdyż piece zostały wyrzucone a panele powędrowały u zbiegu ścian i sufitu. Moim zdaniem (potwierdzonym osobistymi odczuciami) panele to bardzo dobre rozwiązanie - szczególnie polecam osobom leniwym oraz jeśli chcemy zaoszczędzić w mieszkaniu na przestrzeni.
  6. Orientuje się ktoś, jaki jest koszt wykonania projektu takiego tarasu? Jestem przekonany, że bez projektu się nie obejdzie, bo życzliwych sąsiadów mam i któryś z pewnością by dowalił, albo choćby kominiarz...
  7. Koniec sezonu grzewczego - wyjątkowo długiego. Podsumowanie: 34 tygodnie grzania 5270 kWh zużytej energii elektrycznej, co kosztowało 1630 PLN W porównaniu z zeszłym rokiem, zużyłem 1787 kWh energii więcej, co wyniosło w kosztach wzrost o blisko 500 PLN. Oby więcej takich długich zim u nas nie było Tak czy siak - nie jest źle. Pozdrawiam i do następnego sezonu!
  8. Zima w tym roku była zdecydowanie mocniejsza niż poprzednie. Praktycznie przez pełne 7 tygodni były temperatury ujemne w mojej okolicy. Przełożyło się to na zużycie energii - zauważalnie wyższe niż w latach poprzednich. 2016/2017 - 4622 kWh na dzień dzisiejszy i jeszcze nieco urośnie, nie przekroczę jednak 5000 kWh. W zeszłym sezonie grzewczym zużyłem całościowo 3464 kWh. Jak wasze zużycie - z pewnością wyższe, ale to u wszystkich urosło
  9. Nie jestem pewny, jak to się dokładnie odbywa, ale jeśli dobrze pamiętam, to taka osoba zostaje PROSUMENTEM, jednocześnie produkując energię i ją odbierając. Zmieniają licznik, który zlicza ilość wyprodukowanej energii w okresie letnim. Dalej wg starego założenia miało być to liczone 1:1, czyli wyprodukowaną energię, dajmy na to 4500 kWh w okresie letnim, możesz wykorzystać w okresie zimowym. Obecnie coś się pozmieniało. Nowy rząd zaczął traktować energię odnawialną jak zło konieczne i stale słyszę, że to już nie jest opłacalne. Tak czy inaczej - muszę się sprawą mocniej zainteresować. Jest to opcja bardzo ciekawa.
  10. Fotowoltaiką jestem zainteresowany w wariancie, jaki został podany (nie wiem, jak to wygląda obecnie). Poprzednio zakładano, że ilość wyprodukowanej energii w okresie letnim zostanie wprowadzona do sieci. Taką samą ilość będzie można zużyć w okresie zimowym. Moje roczne zużycie na ogrzewanie zawiera się w okolicy 4000 kWh Instalacja 'piątka', którą biorę pod uwagę, wyprodukować powinna rocznie 4500 kWh. Przy spadku sprawności po 10 latach niech będzie rocznie produkować w okolicy 4000 kWh - to nadal wychodzę na '0'. Wszystko to jest ciekawa opcja pod warunkiem, że będzie liczone jeden do jednego. Największa korzyść wtedy jest taka, że nie musisz korzystać z drugiej taryfy, tylko korzystasz z 'nazbieranej' energii przez całą dobę.
  11. U mnie zeszły zimowy sezon pochłonął 3464 kWh (7 miesięcy grzania), co kosztowało 1120 PLN (72 kWh/m2) Obecny sezon (najzimniejszy jak do tej pory) pochłonął już blisko 2600 kWh. Przewiduję, że całościowe zużycie wyniesie ponad 4000 kWh. Pojawiła się także myśl, żeby na dachu postawić instalację fotowoltaiczną 5kWp - ilość energii wyprodukowanej w lecie mogła by być wykorzystywana w zimie. Jest to ciekawa opcja
  12. Jak dotąd panele zużyły 2576 kWh energii, co daje średnio 24,5 kWh zużycia energii na dobę. Kolego Nordzik - trudno będzie podać zużycie energii, gdyż każde mieszkanie / dom jest inne. Może Ci pomoże mój średni koszt ogrzewania 48 metrowego mieszkania panelami, który wynosił w zeszłym roku 3,80 PLN za metr.
  13. Bardzo pozytywnie jestem zdziwiony. Rzeczywiście cenowo taka deska calowa wychodzi bardzo tanio. Trochę by każdą trzeba było przygotować, oczywiście impregnacja, ale też nieco należało by ją oszlifować. Tak czy siak, nakład pracy niewielki a cenowo rzeczywiście wychodzi to bardzo ciekawie. W marcu zacznę 'imprezę' mam nadzieję. W sumie już nie mogę się doczekać...
  14. Traktowałbym to rozwiązanie jako tymczasowe. Przed położeniem płyt, mógłbym je zabezpieczyć przed wilgocią (i innymi warunkami atmosferycznymi).
  15. W sumie płyta zamiast desek tarasowych to jest jakiś pomysł. Zastanawiam się, czy np. budżetowo można by wrzucić na przygotowany na łapach stelaż, płyty OSB? Jako rozwiązanie tymczasowe pewnie się sprawdzi? Oczywiście między płytami zachowany byłby odstęp (dylatacja) 10 mm. Co sądzicie?
  16. Maty super - także żałuję, że ich wcześniej nie widziałem. Wrzuciłbym je pod betonowe płyty, które mam na ścianach w salonie. Tymczasem panele grzeją - nic mi się w domu nie stopiło ani nie przegrzało. Wszyscy żyją Czasami, gdy odwiedzają mnie znajomi, pytają jak to się dzieje, że jest tak przyjemnie ciepło, jak w letni wieczór a nie mam nigdzie kaloryferów, pieca itp. Kiedy pokazuję im system grzewczy i opowiadam 'z czym to się je', wyglądają jakbym im cuda jakieś mówił
  17. Też o tym słyszałem. Zacząłem szukać jeszcze bardziej i znalazłem systemy, które zwyczajnie się na dachu pokrytym papą kładzie - nie ma wtedy klejenia ani innego mocowania bezpośredniego. Znalazłem takie trzy firmy, których systemy można wybrać: http://www.drewnianetarasy.pl/wsporniki-regulowane https://www.rehau.com/pl-pl/klienci-indywidualni/deski-tarasowe http://www.twinson.com.pl/tarasy.html hun19 - rozumiem, że będziesz zatem odwracał dach? Czy jakiś inny sposób wybierasz na taras?
  18. Mieszkam na drugim piętrze w małej kamienicy (2 piętrowej) z płaskim dachem (oczywiście jest lekkie nachylenie). Chciałbym wykorzystać dach nad moim mieszkaniem do postawienia na nim tarasu. Dostęp do tarasu odbywałby się schodami spiralnymi umieszczonymi na balkonie. Powierzchnia tarasu miała by około 45 m. kw. Z tego, co się orientowałem można przebudować dach na odwrócony i zrobić taras z ogrodem. Mnie jednak takie rozwiązanie nie interesuje. Chciałbym najzwyczajniej na istniejącym dachu pokrytym papą postawić taras z desek kompozytowych. Poszperałem trochę w sieci i znalazłem rozwiązania, które wydają się być ciekawe. Cały stelaż kładzie się na łapach, które stawia się bezpośrednio na papie (niektóre rozwiązania wspominają o klejeniu) Na stelażu montuje się deski kompozytowe i właściwie taras jest gotowy. Zaletą jest łatwość postawienia takiego tarasu oraz jego nie inwazyjność z istniejącym budynkiem. Cenowo także jest to chyba najtańsze rozwiązanie. Pytanie, czy ktoś się już spotkał z takim tarasem zbudowanym bezpośrednio na papie płaskiego dachu?
  19. W sumie nie wiem, nie chodzę boso po mieszkaniu. A jak wychodzę spod prysznica, to staje na kocu łazienkowym. Z ciekawości zmierzę temperaturę podłogi, bo na to jeszcze nie wpadłem. Podejrzewam, że temperatura będzie w okolicy 20 stopni.
  20. oszczednyGrześ; Nie, nie mam podłogówki. Jedynie panel IR 660W oraz konwektor 750W. berthold61; Musiałbyś na własnej skórze odczuć sposób w jaki się odczuwa ten typ ogrzewania. Było to opisywane wiele już razy - odczuwa się to ciepło jakby było ustawiona temperatura o 1-2 stopnia wyższe. Rafał F.; Wyszukaj moje posty. Miałem podobny problem i dużo więcej pytań niż znalazłem odpowiedzi. Wreszcie trafiłem na to forum i tutaj znalazłem masę odpowiedzi. Wnioski jakie wyciągnąłem z wszystkich odpowiedzi pozwoliły mi na podjęcie decyzji o zakupie i montażu paneli IR. Jestem bardzo zadowolony i szczerze polecam ten typ ogrzewania. U ciebie na duży plus jest fakt, że Twoje M. jest ocieplone, sąsiaduje z dwóch stron z innymi mieszkaniami. Masz też sąsiada pod sobą i tylko klatkę schodową - ogrzewaną? Szkoda, że nie masz ocieplonego stropodachu. W moim przypadku mieszkanie 48 m. narożne z trzech stron. Także 2 piętro, także ostatnie. Na plus fakt, że mam ocieplony stropodach wełną 25 cm, elewacja ocieplona styropianem 15 cm. Salon, sąsiadujący z zimną suszarnią ociepliłem styropianem 5 cm, kładąc go od strony suszarni. Pozostaje zimna klatka schodowa oraz zimne mieszkanie pode mną, bo nikt tam nie mieszka. W sezonie 2014/2015 grzałem dynamicznym piecem i konwektorami. Mieszkanie było zimne i nieprzyjemne. Jakoś zmęczyłem zimę z rachunkiem za prąd 1660 PLN. W sezonie 2015/2016 piec uległ awarii. Zamontowałem panele IR. Mieszkanie zrobiło się ciepłe i przyjemne. Byłem bardzo zadowolony a do tego rachunek za prąd wyniósł 1140 PLN. Porównując moje wydatki z kolegami z forum, którzy mają większe mieszkania/domy zauważyłem, że mimo wszystko płacę całkiem dużo za ogrzewanie. Z pewnością ma tu znacznie narożnego (choć ocieplonego mieszkania). Znaczenie ma także fakt, że budynek powstał w 1929 roku. W twoim przypadku, wydaje mi się, że będziesz miał bardzo zbliżone koszty do moich. Kwestia odpowiedniego doboru paneli, ich właściwego rozmieszczenia oraz ustawień termostatów. Jeszcze wspomnę o możliwości wypożyczenia paneli i wypróbowania ich na miejscu w mieszkaniu. Ja po pierwszym dniu tej próby wiedziałem, że ich nie oddam
  21. U mnie był i nadal jest problem zimnej jednej ściany w łazience. Poradziłem sobie z tym problemem sposobem, który w tym wątku był opisany gdzieś wcześniej. Wstawiłem do łazienki 750W, mały konwektor oraz przemieniłem ścianę, na której miałem wcześniej ustawiony panel IR. Teraz panel promieniuje bezpośrednio na kafelki ściany, która była zawsze zimna. Wczoraj mierzyłem temperaturę ścian w mieszkaniu. Wszystkie ściany mają temperaturę 19,4 do 21,2*C W Łazience, gdzie temperaturę ustawiłem najwyższą, 3 ściany mają temperaturę po 21,2*C zaś ta zimna ściana, która w zeszłym roku miała nawet po 15*C z groszami, obecnie ma 19,4*C Zatem można stwierdzić, że jakiś aspekt akumulacji energii jest możliwy do osiągnięcia. W zwykle najzimniejszym styczniu będę mógł powiedzieć, coś więcej. Mam nadzieję, że temperatura mojej ' zimnej' ściany w łazience nie spadnie poniżej 18-19*C
  22. Panele grzeją już u mnie mieszkanie 48m kw. przez 7 tygodni. W tym roku panele są ustawione na jedną temperaturę przez cały sezon grzewczy. Nie obniżam temperatury na noc itp. Ustawione temperatury w pomieszczeniach: Kuchnia 20,5*C Salon 20,6*C Sypialnia 19,0*C Łazienka 21,2*C Tydzień / zużycie kWh na tydzień / średnie dobowe zużycie energii kWh 39 /33 /3,7 40 /82 /11,7 41 /142 /20,3 42 /130 /18,6 43 /119 /17,0 44 /135 /19,3 45 /173 /24,7 Całkowite zużycie od początku sezonu 814 kWh Średnia dobowa 16,5 kWh
  23. W nadchodzącym sezonie grzewczym 2016/2017 moje panele już rozpoczęły pracę. Obecnie tylko chwilowo i zwykle nad ranem oraz wieczorami się załączają. Ustawiłem je w ten sposób celowo, nie chciałem wyziębiać mieszkania. Raz na tydzień będę spisywał licznik (w zeszłym sezonie robiłem to dzień w dzień), i przeliczał średnie dobowe zużycie. Zobaczymy jaka będzie w tym roku zima i jakie będzie zużycie energii...
  24. Łazienka jest w stanie ok, ale remont był ostatnio robiony po 2000 roku. Ocieplenie będzie by polegało na zerwaniu płytek ze ściany sąsiadującej z wentylacją i dobudowanie ścianki z ytonga czy jak to się nazywa - są takie do ociepleń wewnątrz, albo całkowity remont łazienki, łącznie z ociepleniem. Termostaty są firmy Auraton - model 2025. Stare miały z 15 lub nawet więcej lat - te nowe są zdecydowanie czulsze i lepiej wyglądają.
  25. Ja już mogę podsumować sezon obecny wraz z kosztami zeszłorocznymi. Całkowita suma za 2014/2015 sezonu grzewczego (dynamiczny piec / konwektory) 1666 PLN Całkowita suma za 2015/2016 sezonu grzewczego (panele IR) 1141 PLN (ok 30% niższy) 2014/2015 90 kWh/m2 2015/2016 72 kWh/m2 Zatem średni koszt ogrzewania w zakończonym sezonie grzewczym wyniósł w moim przypadku 3,40 PLN za metr kw. Zakup paneli zwróci się po 12 latach W tym roku - przed nowym sezonem planuję wyremontować łazienkę (ocieplić wiecznie zimną ścianę sąsiadującą z pionem wentylacyjnym) oraz ocieplić ścianę suszarni, która sąsiaduje z moim salonem. Jak to wyjdzie pod względem zapotrzebowania na energię przekonam się o tej porze w przyszłym roku. Pozdrawiam wszystkich 'panelowców'
×
×
  • Dodaj nową pozycję...