Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

drza

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    411
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    dolnośląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

drza's Achievements

STAŁY BYWALEC (min. 300)

STAŁY BYWALEC (min. 300) (4/9)

  • Dedicated Rare
  • Reacting Well Rare
  • Conversation Starter Rare
  • First Post Rare
  • Collaborator Rare

Recent Badges

10

Reputacja

  1. Po wyborze projektu i adaptacji muszę jeszcze zdecydować się na materiał na ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Budowlańcy oczywiście sugerują beton komórkowy, ale mi najbardziej zależy na akustyce. Teraz mam dom z Ytonga i to jest porażka pod względem izolacji akustycznej. Wiem, że silka najlepsza pod tym względem, ale bardziej składniam się ku ceramice, ponieważ dla silki już jest konieczność przeliczenia czy stropy wytrzymają duży ciężar bloczów. Myślę, żeby zrobić ściany nośne z ceramiki, a działowe z silki. Widzę, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Nie wiem, czy też nie trzeba będzie coś przeliczać pod kątem obiążenia stropu na piętrze. Czy są gdzieś materiały z praktycznymi testami izolacyjności akustycznej poszczególnych ścian? Znalazłem tylko suche dane dla poszczególnych materiałów: Silka 56 dB, Porotherm 53 dB, Ytong 49 . Czy to w praktyce się zgadza?
  2. Jaką pompę powietrzną (producent, firma) możecie polecić? Biorąc pod uwagę najlepszy stosunek ceny do jakości to Panasonic czy coś innego? Jeśli chodzi o pompę gruntową tych producentów, których podałem (z dotacją) są godne polecenia? Najczęściej przewija mi się Gejzer i Galmet, sporo tego jest na OLX. Jak te pompy wypadają na tle zagranicznych potentatów: Buderus, Stiebel Eltron itd?
  3. Roczne całkowite zapotrzebowanie na energię użytkową domu: 6987,59 kWh/rok (woda i ogrzewanie) U mnie pewnie będzie jeszcze mniej, bo nie chcę grzać garażu i kotłowni. W projekcie są także grzejniki i podłogówka w systemie mieszanym, ja będę robił tylko podłogówkę. Zastanawiam się czy pchać się w pompę gruntową czy jednak powietrzna. Jeśli gruntowa to jest ich niewiele na liście pomp z dotacją: Galmet, Gejzer, Ekontech, Euros, EcoTouch, ecoPower. Też nie wiem jak później z odzyskaniem tych 21 tys jak kolektor poziomy będę robił sam. Teraz mam pompę gruntową Smartheat z kolektorem poziomym i super to działa. Niestety Smartheat nie ma na liście z dotacją.
  4. OZC nie mam bo budynek dopiero będzie się budować. Muszę wcześniej wiedzieć jaka pompa będzie (gruntowa czy powietrzna), aby przygotować przepusty w podłodze na ewentualny kolektor poziomy.
  5. Co byś mi doradził do takiego domku jak buduję? Pompę powietrzną czy gruntową? Gruntowa wyjdzie drożej, ale można dostać z dotacji 21 tys. Ciekawe czy jak sobie sam zrobię kolektor poziomy, a kupię tylko pompę z podłączeniem to kwalifikuje się to na dotację?
  6. Jest też pomysł, aby montować pompę gruntową z kolektorem poziomym, tak jak mam teraz. Tylko, że teraz mam warunki glebowe optymalne pod kolektor poziomy (glina i teren lekko podmokły), a na nowej działce już tak nie będzie. To znaczy glina będzie, ale nie będzie terenu podmokłego, więc może to się mocno odbić na sprawności kolektora poziomego. Jaką pompę gruntową możesz polecić. Teraz mam inwerter Smartheat i jestem bardzo zadowolony, ale wiem, że on/off będzie tańsza. Jaką pompę gruntową pod kolektor poziomy polecasz?
  7. "wywal bezuzyteczny a kosztowny balkon." Balkon wyrzycamy z projektu. Nie chcieliśmy żadnego balkonu. Zgadzam się, że jest to kosztowny i bezużyteczny bajer. "Na piętrze kosztem ogromnego prysznica zrobiłabym aneks na pralkę i suszarkę" W projekcie nie ma pralni, więc jak najbardziej pomysł dobry, aby kosztem tego prysznica zrobić taki aneks. "Osobiście zamieniłabym miejscami salon i kuchnię aby od wejścia nie chodzić z zakupami daleko i przez salon" Tutaj niestety nie możemy tak zrobić, bo będziemy musieli likwidować okna od strony garażu (dom wchodzi na działkę na styk po usunięciu okien i zmianie odległości od sąsiedniej działki z 4 na 3m. I tutaj mam pytanie: jak to zrobić, aby ta ściana bez okien nie wyglądała jakoś dziwnie? W kuchni to okno nie będzie potrzebne, a na górze zamienimy garderobę z sypialnią, aby w sypialni mieć okno. Wtedy garderoba będzie przechodnia do łazienki.
  8. Cześć, Zaczynam budować nowy dom, projekt: https://projekty.muratordom.pl/projekt-szczesliwy-wariant-ii-z-wentylacja-mechaniczna-i-rekuperacja-m253b-12378 Planuję montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz pompy ciepła powietrznej. Cały czas balansuję jeszcze między ogrzewaniem gazowym a pompą ciepła. Gaz mam przy działce. Czy dobrzę robię wybierając pompę? Jak podliczyłem koszty inwestycyjne to wychodzi podobnie, zakładając, że dostanę 7 tys z dotacji na pompę. W obecnym domu mam pompę gruntową Smartheat gruntową z kolektorem poziomym, który sam wykonałem i jestem bardzo zadowolony. Nauczyliśmy się jak najlepiej korzystać z taryfy G12w. Rachunki bardzo niskie. Już teraz zastanawiam się jaką pompę ciepła wybrać. Jak 7 lat temu budowałem pierwszy dom to numerem jeden na forum muratora była pompa Panasonic T-CAP. I widzę, że to się chyba nie zmieniło. Czy ta pompa będzię dobrym wyborem? Myślę jaki zbiornik na wodę wybrać. W T-CAP all in one jest zbiornik nierdzewny 180l, ale może być to mało na rodzinę 2+2. Jest też pomysł, aby montować pompę gruntową z kolektorem poziomym, tak jak mam teraz. Tylko, że teraz mam warunki glebowe optymalne pod kolektor poziomy (glina i teren lekko podmokły), a na nowej działce już tak nie będzie. To znaczy glina będzie, ale nie będzie terenu podmokłego, więc może to się mocno odbić na sprawności kolektora poziomego.
  9. @Elfir @Ratpaw @mikolajru Dziękuję za Waszą pomoc. Dzięki Wam doszedłem do wniosku, że należy zmienić projekt. Przez święta miałem czas, aby jeszcze raz wszystko przemyśleć. Wybraliśmy nowy projekt w oparciu o większość Waszych sugestii: https://projekty.muratordom.pl/projekt-szczesliwy-wariant-ii-z-wentylacja-mechaniczna-i-rekuperacja-m253b-12378 Tematy,o których pisaliśmy: - większy salon - dwie łazienki na górze - wentylacja mechaniczna i rekuperacja - projekt bardziej kwadrat, a nie jamnikowaty Zastanawiam się teraz i proszę o Waszą pomoc: gaz czy pompa ciepła? Mam gaz bezpośrednio przy działce. Z projektem będę miał do wyboru pompę ciepła lub gaz. Co będzie Waszym zdaniem lepsze? Jaki jest przybliżony koszt pompy ciepła dla takiego domu?
  10. Pisałem, że tego małego pokoju na dole nie będzie i schodów lanych ze schowkiem też nie będzie. Powstanie w ten sposób duża otwarta przestrzeń. Chciałęm tak, ponieważ tak mam teraz w domu i czuję się jak w wielkim salonie, a nie pokoiku 326 x 336. Wyjdzie ok 50 m2 otwartej przestrzeni. Okno w łazience faktycznie jest zbędne. Można je faktycznie zliwkidować.
  11. @mikolajru Ten projekt nie jest wynikiem oceny potrzeb tylko możliwości finansowych i to widać, nie czarujmy się to oczywiste i jak najbardziej zrozumiałe. To jest kluczowe, nie tylko funkcjonalność, ale i koszt budowy. Oczywiście, że można zbudować większy, bardziej przestronny dom, bardziej funkcjonalny. Ten projekt spełnia nasze potrzeby w większośći. Mieszkamy teraz w domu, gdzie te przestrzenie są bardzo podobne: salon, garaż. Nie przekonuj nas, że salon 3,3 m i przedpokój 1,1 m (po zbudowaniu szaf) to są przestrzenie To są ekonomiczne wnętrza, w których da się żyć, ale za rozsądne pieniądze można zbudować coś mądrzejszego. Salon 3,3m - tuaj to już trochę przesadziłeś Nawet mi się nie chce komentować i znowu wyjaśniać. Drzwi w linii szaf, które proponujesz to raczej kosztowne rozwiązanie, z takich oszczędności można mieć mądrzejszy i większy dom. Faktycznie drzwi w linii szaf to jest bardzo kosztowne rozwiązanie Jaki masz samochód? garaż 3,14 m czyli bez żadnych półek, to jak szeroko drzwi tam otworzysz? Wiem powiesz, że masz taki i jest extra. Teraz mam garaż o podobnej szerokości, ale dłuższy. Faktycznie jak źle stanę to można drzwi obić.
  12. To jest nasz drugi dom. Poprzedni budowałem 7 lat temu, więc co nieco już wiem. Zanamy przede wszystkim nasze potrzeby. Ten projet wybierałem długo, analizując właśnie pod kątem potrzeb i funkcjonalności skrojonych dla nas. Rozumiem, że nie każdemu może się podobać. Jak możesz to zaproponuj jakiś gotowy projekt, który według Ciebie będzie dużo lepszy. Metraż powinien być podobny, na górze 4 pokoje, dwie pełne kodygnacje, duży salon, garaż jednostanowiskowy, niski koszt budowy. Nie chcemy też grażu wolnostojącego od frontu, aby nie przesuwać domu w głąb działki, chcemy mieć jak nawięcej miejsca na ogród za domem. Dziłka nie jest duża więc każde zmarnowane 100m2 działki będzie wielkim minusem.
  13. Faktycznie to wcięcie sprawia, że cała bryła wygląda lepiej. Dopytam jeszcze archotekta jak to zrobić, żeby było dobrze. W przypadku schodów ażurowych myślałem, aby narożnik iTV ustawić tak jak narysowałem. W tym przypadku wydaje się to być najlepsze rozwiązanie. I mamy pomysł, aby zrobić przejście do kotłowni (schowka) przez kuchnię bezpośrednio poprzez drzwi meblowe w zabudowie meblowej kuchni. Takie coś jak na zdjęciu. Wtedy mamy bezpośredni dostęp do schowka. Wówczas niepotrzebne są też drzwi między łazienką, a kotłownią (będzie normalna ściana działowa).
  14. Faktycznie jest minimalnie wyższy niż szerszy, ale na wizualizacjach wygląda to ładnie. Chyba, że wizualizacja trochę przekłamuje Wygląda na to, że jednak będziemy musieli zrobić dodatkowe drzwi w przedsionku z kilku ważnych względów, o których pisałeś Ty i inny forumowicz. Z budowlańcami jest różnie. Pewnie zależy jaki region. Często jest tak, że firma bierze kilka budów na raz. Tak było przy budowi mojego poprzedniego domu. Od razu napiszę, że wszystko było zrobione w terminie. Firmy, z którymi rozmawiam są tylko z polecenia.
  15. Nie znam się na tych aspektach tak dobrze dlatego pytam o opinię. Nie wiem dokładnie jaka jest zaprojektowana warstwa izolacji, między piętrami. Dopiero trzeba to ustalić z architektem. Ile styropianu dałbyś na strop? W oryginalnym projekcie są dodatkowe drzwi z wiatrołapu do holu i może faktycznie trzeba będzie te drzwi zrobić, żeby uniknąć smrodu z garażu w salonie i kuchni. Podajecie mi wiele cennych uwag, które teraz muszę przedyskutować ze swoim architektem. Dziękuję Wam za poświęcony czas.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...