Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kwasek2

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    13
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez kwasek2

  1. Wiatr wpływa na zużycie, co jest logiczną sprawą. U mnie przy temperaturze -2 dzień, -8 noc wciągnął około 8,5 m3 gazu (CO+CWU), a przy temp dzień 0, noc -2 przy bardzo mocnym wietrze wciągnął nawet 10m3. Dom 180m2 po podłogach, kubatura 708m3, pustak ceramiczny 25cm, styro 15cm grafit, okna 3 szyby, kocioł kondensat 21KW Vaillant, regulator pokojowy calorMatic 370 - brak pogodówki, temp zadana u góry 21,5 co daje około 22,5 na dole, regulacja ciągła - lepszy komfort ciepła niż dwustawna, dopasowanie regulacji zmienione z 0 na +1
  2. Witam zaper13 - Ładnie wygląda ten kominek, ze zdjęć wynika, że jest biały, co to za materiał? Wygląda na to, że wystarczy go postawić i nic już nie trzeba z nim robić, oczywiście jeśli komuś kolor odpowiada. Czy kominek musi być odsunięty od ściany ? Bo jeśli tak to taka mała wada, lepiej chyba wyglądają zwykłe wkłady, które de facto są odsunięte, ale zabudowa to ukrywa. Czy widać u ciebie rurę odprowadzająca spaliny? Na niektórych zdjęciach ją widać na niektórych nie.... Jak z ceną (Salzburga L+1) da się zejść poniżej 20 tyś?
  3. kwasek2

    Romotop 6.6.2 TV

    W instrukcji jest napisane: Ochrona wymiennika przez korozją przy niskich temperaturach Obwód grzewczy wkładów kominkowych z instalacją wodną, należy zabezpieczyć przed powstaniem kondensatu na ścianach wymiennika za pomocą zastosowania termostatycznego zaworu mieszającego, który utrzymuje temperaturę wody na wejściu do wymiennika na wartości minimum 65°C. Środki ochrony przeciwko korozji przy niskich temperaturach podwyższają okres trwałości wymiennika. W celu podwyższenia fazy rozpalania i palenia w układach z wymuszonym obiegiem, zaleca się zainstalować dla pompy termostat łączeniowy. Minimum 65°C, więc chyba się coś zmieniło od czasu twojego zakupu ?
  4. Nie wiem czy zostały przymiarowane ale wyliczyłem na szybko moc: dla 75/65/20 stopni C ~ 16,5 kW, lub 55/45/20 stopni C - 8,7 kW, podłogówki nie wliczyłem bo nie wiem jak około 30 - 35 m2. Dom 180 m2, ocieplony grafitem 15 cm okna 3 szybowe. Piec o mocy 20kW Nie mam żadnej pompy, jedynie jest do cyrkulacji c.w.u. Pompa do c.o jest chyba w piecu. Na podłodze będą płytki tam gdzie będzie OP. Temp. podłogówki to jedynie będę mógł przepływomierzem i zaworem regulacyjnym na rozdzielaczu ustawić jeśli się da, no bo jak inaczej To jest prosta instalacja z tego co widzę po prostu do rozdzielacza bez żadnych dodatkowych pomp termostatów jest podłączona podłogówka i grzejniki Kominka jeszcze nie mam, jestem w trakcie wyboru. Nie wiem w jakim układzie będzie podłączony, 2 rożne źródła poleciły mi układ zamknięty bez bufora. Według mnie jak układ zamknięty to jakiś bufor musi być, max bufor jaki zmieszczę to 200 l zawsze lepsze te 200 l niż nic. Jeśli zrobiłbym układ otwarty to wiadomo wymiennik.. Nie mam żadnych mieszaczy.... więc nie mam czego sterować. Z tego co wiem to mam tylko 1 obieg dla grzejników i OP. Zadaje na sterowniku "temp zadaną" i reszta mnie nie interesuje, ewentualna ręcznie ustawiam temp regulowaną przepływomierzem dla OP jeśli się da. Wracając do głównego tematu, wychodzi na to że ktoś założył, że piec nie da wyższej temp niż 60 stopni i zamiast osobno podłączyć grzejniki do rozdzielacza dedykowanego dla grzejników podłączył je do rozdzielacza przystosowanego tylko do podłogówki bo max 60 stopni. Oczywiście te max 60 stopni to dane producenta, nie chce wiedzieć co się stanie z rozdzielaczem przy większej temp.
  5. Witam Do rozdzielacza z przepływomierzami firmy Capricorn ze stali nierdzewnej - PREMIUM, mam podłączone parę grzejników + 3 pętle ogrzewania podłogowego. Czy tak jak w moim przypadku dopuszcza się podłączenie grzejników do rozdzielacza obsługującą podłogówkę?. Zaznaczam, że producent podaje że maksymalna temp. to 60 stopni. Ogrzewanie mam z pieca kondensacyjnego firmy Vaillant, co jeśli piec przy jakiś dużych mrozach podgrzeje wodę powyżej 60 stopni. Co jeśli dołożę do c.o kominek z płaszczem wodnym?. Nie widzę żadnych termostatów zabezpieczeń itp. na wypadek zbyt wysokiej temp......
  6. kwasek2

    4 kominki z PW do wyboru

    Chodzi o miejsce w kotłowni......
  7. kwasek2

    4 kominki z PW do wyboru

    Tylko problemem może być miejsce na taki bufor. Wspierając się rożnymi obliczeniami bufor 800 - 1000 litrów jest czymś niemożliwym, max to 150 - 200 litrów, ale zawsze chyba lepiej taki mały niż w ogóle. Obliczyłem moc grzejników, jest około 16 - 17 kW bez ogrzewania podłogowego ( ~ 30 m2). Więc wyjdzie pewnie 20 kW. Więc wkład o mocy 18 kW pewnie będzie w sam raz. Jeśli chodzi o układ zamknięty to zdaje sobie sprawę co może się wydarzyć jak żadne z zabezpieczeń nie zadziała. W układzie otwartym głównym zabezpieczeniem jest przelewowe otwarte naczynie wzbiorcze, czy w ogóle możliwe jest że taki system może nie zadziałać?
  8. Witam, Szykuje się do zakupu kominka z płaszczem wodnym, po długich poszukiwaniach mam na uwadze takie oto kominki: Romotop 6.6.2 TV - 18 kW, sprawność - 82 % - kominek bardzo znany, miedzy innym z czystej szyby, każdy kto go zna to go poleca. Może się nie podobać, bo blisko mu do kwadratowego kształtu BeF Aqua 7 - 19 kW - sprawność - 83 % - podobno często montowany, ale ciężko dowiedzieć się coś więcej o nim np. jak się zachowuje szyba itp. ładniejszy od romotopa, UNICO Nemo 4 Top Eco - 16 kW lub 24 kW - sprawność - 87 % t - to chyba nowość na rynku, można kupić go z szamotem lub jakimś REFRABOX 'em, który podobno jest lepszy od szamotu nie wspominając o wermikulicie. Patrząc na paramenty nieźle to wygląda, ale o realne opinie będzie ciężko. Jedynym problemem miałbym w doborze mocy 16 kW mógłby być za słaby a 24 kW za mocny. Lazar WESTA - 18 kW - sprawność 75% - polecony przez hydraulika, zainstalował go komuś parę lat temu do dziś działa, był problem jedynie z pękającym wermikulitem, ale tą wadę już usunięto i można go dostać z szamotem. Podobno bardzo szczelny kominek, i z tego co mówił nigdy nie widział tak czystej szyby w kominku z płaszczem... Problemem może być cena bo chyba 2 tys droższy od powyższych. Czy ktoś z was wie coś więcej na temat tych kominków pomijając romotop'a (chyba że jakieś złe informacje ) Kominek będzie ogrzewał 180 m2 bez bufora, będzie dołączony do pieca gazowego jednofunkcyjnego + c.w.u 120 l. 2 instalatorów przedstawiło mi ofertę połączenia kominka w obieg zamknięty + oczywiście wiele zabezpieczeń. Jednak 3 instalator powiedział mi że jak żyje to nigdy nikomu nie podłączy kominka z PW w obieg zamknięty. I tu też nie wiem co robić, bo chyba obieg zamknięty lepszy ale mniej bezpieczny...
  9. Zdecydowałem się na Sheetrock'a, nakładam go wałkiem, efekt naprawdę zadowalający. Tak jak "gramm" i ja używam długiej szpachli fasadowej. Gładź naprawdę dobra, nie rozwarstwia się. Myślałem, że po lekkim rozrzedzeniu straci swoje właściwości po wyschnięciu, że będzie miękki itp. Z drugiej strony producent pisze że można go kłaść natryskowo więc trzeba go rozrzedzić. Po wyschnięciu gładź jest naprawdę mocna, szlifować mało co będę, chociaż trochę trzeba, bo miejscami takie lustro, że farba nie będzie miała się czego trzymać Jeśli inne gotowe gładzie da się kłaść wałkiem to jak najbardziej polecam po co przepłacać. Wybrałem tą metodę nakładania ze względu czasowych. Długie ściany to dosłownie moment, a w 2 osoby (jedna nakłada, druga ściąga) to istne tornado... przy bardzo dobrej jakość.
  10. kwasek2

    Romotop 6.6.2 TV

    Jaką powierzchnie ogrzewasz tym kominkiem? Kominek ma dość dobre opinie, tylko nie wiem czy zawracać sobie nim głowę bo może się okazać że jest zbyt słaby lub za mocny. Dom 180m2, instalacja gotowa do podłączenia kominka z PW, zasobnik 120l, podłogówka w 2 łazienkach, kuchni, wiatrołapie, reszta kaloryfery.
  11. Myślałem również nad wałkiem, gdzieś wyczytałem, że dość dobrą gładzią jest Sheetrock, tylko chyba droższą od rapid'a, a tu jest filmik jak gość nakłada tą gładź wałkiem, więc raczej fachowcy nie wyśmieją bo wychodzi na to że producent dopuszcza taką możliwość.
  12. Witam Posiadam tynki gipsowe maszynowe. Generalnie można by je pomalować, ale jeśli chodzi o ściany to jestem bardzo wymagający, wiele osób pyta się mnie co ja tam chce szpachlować, oni by już malowali. Jednak dla mnie to nie jest ideał i dlatego chciałbym nałożyć jakaś gładź najlepiej jedna warstwę. kiedyś używałem i mam spore doświadczenie z dolina nidy, cekol c-45 jednak tu by się przydała jakaś gładź finishowa najlepiej gotowa. Co byście polecili? jakie są dobre gotowe gładzie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...