Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Graje

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    37
  • Rejestracja

O Graje

  • Urodziny 22.05.1980

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    DTR
  • Kod pocztowy
    55-100
  • Województwo
    dolnośląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Graje's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Jeżeli chcesz ograniczyć przewody do centrali, to możesz użyć jednej skrętki LAN. 4 żyły to sygnały z tych czujników, 2 żyły to zasilanie i wspólna masa, 2 żyły dla sygnałów wentylatorów. Tylko jeden przewód, a masz przesłane podstawowe sygnały.
  2. Robiłem sam. Co do tego układu, z zestawu, można go łatwo przerobić. Potrzebne będą 3 żyły (Gnd,+V, Dq dane), lub w okrojonej wersji 2 przewodowej, tylko GND i dane. Osobiście preferuję oddzielne zasilanie (wersja 3 przewodowa). Sieć ma topologie komórki nerwowej. Od sterownika jeden długi przewód, 3 żyłowy, a w samej centrali rozdzielenie sygnału danych i zasilania, na poszczególne czujniki. Przy podłączeniu czujników na wspólnej żyle danych, należy zmienić sposób odpytywania czujników. W tym zestawie pewnie nie sprawdzają numerów czujników, pomijają go, a jedynie wydają polecenie konwersji i odczytania danych. Identyfikacja jest na stałe przypisana do portu ATmegi. W wersji, wiele czujników na jednej żyle, należy sprawdzić adresy czujników podczas uruchomienia sterownika, a odpytywanie podzielić na kolejne czujniki. W sieciach 1Wire fajne jest to, że dołożenia czegoś jest mocno uproszczone. Wystarczy podłączyć nowy układ, który natychmiastowo pojawia się w sieci. Potem tylko zostaje wydawać odpowiednie polecenia do danego czujnika i czytać dane. https://ulubionykiosk.pl/pobierz/63399 strona 54. opis zestawu AVT3085
  3. Witam. To są termometry cyfrowe. Długość przewodu nie ma znaczenia na prawidłowy odczyt temperatury. Ważne jest tylko aby komunikacja przechodziła bez większych błędów. Ja użyłem podobnych czujników, a przewód miedzy sterownikiem a czujnikami to blisko 20 metrów. Układ trochę inny bo jedna skrętka od sterownika do centrali. Dopiero tam rozdzielenie sieci na poszczególne czujniki.
  4. Witam. Wentylator z allegro jest zwykłym wentylatorem jednofazowym. Aby zmieniać jego prędkość potrzebny jest falownik. Nie ma w nich układu do regulacji prędkości. k3g190 rg19-01 ma na sobie całą potrzebną elektronikę. (Softstart, sterowanie PWM itp.) dlatego jego cena i podobnych jest taka wysoka. Pozdrawiam GrzegorzM
  5. Witam. W taki prosty sposób nie można. Jest to wentylator którego prędkość zależy od częstotliwości sieci zasilającej. Teoretycznie można użyć falownika, ale to już trochę przerost formy. Pozdrawiam Grzegorz
  6. Do testów jak najbardziej gąbkę. Z wełną bym nie ryzykował, bo jak puścisz powietrze przez taki kanał, to pociągnie całą masę opiłków szklanych. Można coś takiego zrobić, gdy masz jeszcze dom w fazie budowy i jesteś na etapie stanu "surowego".
  7. Witam. hiarras : tak, to u mnie był problem ze sprawnością, przy niezrównoważonych przepływach. po wyregulowaniu jest znacznie lepiej. gambit565: takie tłumiki są do kupienia. Są właśnie tak zbudowane. wewnętrzna rura ma szereg otworów. następnie otulina z wełny mineralnej i zewnętrzne poszycie (pełna blacha). odcinki sa tak dobrane, że wstawiasz je na wymianę z metrową spiro. Pozdrawiam GrzegorzM.
  8. Ja zrobiłem z przewodu pneumatycznego. Właściwie dwóch. Jeden do drugiego przyklejony izolacją na całej długości. Do tego, przykleiłem przewód zasilający centrale. Wszystkie 3 przewody przeciągnięte przez piankę do ocieplania rurek ogrzewania (szara pianka). Całość włożyłem w rurę pe-flex aby nie uszkodzić tego i nie zginać za mocno. Jedną rurką idą skropliny, w dól, a drugą zaciągam powietrze z kuchni w górę.Całość jeszcze ociepliłem 20 cm wełny. Rurka z powietrzem wchodzi przed wymiennikiem nad tacką. Coś w rodzaju ogrzewania liniowego dla rurki ze skroplinami.
  9. 0,8 wymiany w zimę to trochę dużo. Zależy to jednak od ilości pary wodnej pojawiającej się w domu. Jeżeli dużo gotujecie na gazie, małe dzieci i pranie co dwa dni, to faktycznie może być potrzebna taka duża wymiana. Ja osobiście mam ustawione teraz na 0,4 wymiany i jak dotąd, wilgotność w mieszkaniu, oscyluje między 45-50%. Wymiennik dobierz możliwie największy, który będzie poprawnie działał przy zaniżonym przepływie.
  10. Dalej się stosuje, ale nie ma nic za darmo. Aby ogrzać trzeba dostarczyć energię, a ta kosztuje. Może się okazać,w skrajnych przypadkach, że więcej "włożysz" niż uda Ci się zaoszczędzić.
  11. W nocie katalogowej do EBM'ów R3G190-RC05-03/K3G190-RC05-03, podają temperaturę pracy -25 / 60 'C, skłądowania -40 / 80, a ochrona IP54
  12. tak na szybko dla jednej rury pole[m2]*prędkość[m/s] =objetosc na sekudne [m3/s] (objetosc na sekunde * 3600) = metry szescienne na godzine [m3/h]
  13. ja delikatnie pochyliłem centrale na tylną ścianę. odpływ identycznie na bocznej ściance tacki. przewód odprowadzający ma tylko 10 mm średnicy. działa podobnie jak odwodnienie dachu podciśnieniowe. Woda zbiera się w tacce, a kiedy poziom podniesie się o 2-3 mm nad górną krawędź odpływu, zaczyna spływać. Pojawia się podciśnienie jak przy spuszczaniu wina lub paliwa z baku. Sprawdzałem czy syfon jest potrzebny czy nie. Ja mam wersję gdzie skropliny spływają na ciepła stronę, pod prąd strugi. Brak syfonu sprawia, że przez wężyk zasysane jest powietrze. Ciepłe powietrze ogrzewa wewnętrzne ścianki i ewentualnie będzie rozmrażać skropliny. Pomoże to zachować drożność przewodu w mroźne dni.
  14. rezystor 4k7 w gałąź od plusa, a reszta po staremu potencjometr 10k. https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CB8QFjAAahUKEwi7oYqluYTJAhWn_nIKHceMCvg&url=http%3A%2F%2Fwww.jabsales.eu%2Fimages%2FEBM-Papst-R1G225-AF11-52-datasheet.pdf&usg=AFQjCNHc3AOZ7J2d84WjnqgfxaClgmE3_A&bvm=bv.106923889,d.bGQ&cad=rja lub jak kto woli w google : R1G225AF ebm pierwszy pdf; strona 4
  15. on ma na sobie wszystko co potrzeba do sterowania znajdź pdfa z dtrką. Tam masz schemat jak zrobić sterowanie na potencjometrze i inne typy. Aby to ładnie pokazać to nie jest tak łatwo, ale nie jest to niewykonalne.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...