Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tomasz Bukowski

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    21
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Tomasz Bukowski

  1. Dziękuję za podpowiedź, już mam pomysł co posadzić, a o niektórych roślinkach nawet nie miałem pojęcia. Nie zgodzę się tylko co do jednolitej ściany, ja wolałbym jednak różnorodność. Widziałem kilka razy żywopłot z mieszanych roślin i wyglądało to super. A co sądzisz o jałowcu oraz cisie w moim przypadku ? Tylko one chyba powoli rosną...
  2. Cześć, wielokrotnie otrzymałem już od ciebie fachową pomoc, mam nadzieję że tak będzie i tym razem W związku z budową chodnika oraz tym że drzewa rozrosły się do poziomu że już nie moge nad nimi zapanować muszę je wyciąć. W związku z tym szukam żywopłotu na zastępstwo o takich cechach: - szybko rośnie, - gęsty - dobrze znosi przycinanie - wysokość minimum 3,5 do 4 metry - strona zachodnia, pół dnia ciemno, pół dnia mocne słońce, Mam już w ogrodzie prawie 100 sztuk tuji więc nie chciałbym dokładać kolejnych. Mogę dla ozdoby gdzieniegdzie dostawić coś liściastego. Szukam różnych roślinek tak aby było kolorowo ale aby dobrze znosiły swoje bliskie towarzystwo. Co mógłbym posadzić aby wpisywało się w te kryteria?
  3. Dzień dobry, przymierzam się do budowy ogrodowej tężni solankowej, materiały już mam jednak pozostało mi kilka wątpliwości. Może będzie ktoś w stanie podpowiedzieć jakiej pompy do wody użyć? Założenie jest takie żeby pompa była zanurzona w wodzie, i była w stanie wynieść wodę pionową rurką na wysokość około 2 metrów. Zależy mi żeby pompa była cicha żeby można było się przy tężni zrelaksować. Zastanawiam się jakiej średnicy rurkę do wody powinienem kupić oraz pompę o jakiej wydajności żeby spływającej wody było wystarczająco do delikatnego polewania gałązek na szerokości niecałych 2 metrów. Kolejną zagadką jest dla mnie czym powinienem zaimpregnować drewno w miejscach bezpośredniego kontaktu z wodą, oraz czym wypełnić dolne korytko zbierające wodę która spadnie z gałązek. Czy dobrym pomysłem było by wypełnienie go folią?
  4. Cześć, wiele razy mi pomogłaś, mam nadzieję że tak będzie i tym razem. Przesadziłem niedbale dorosłą lipę która po dwóch latach uschła, zgniła i się złamała. Z jej korzeni wyrósł nowy odrost. Docelowo będę chciał drzewko uformować w mniej więcej kule na wysokości ok dwóch metrów. Czy ten odrost powinienem zostawić tak jak jest, a może powinienem go przyciąć tak aby był jeden pień prowadzący bez konkurencji ? Jeśli tak to zostawić ten który idzie najbardziej pionowo czy ten który ma na końcu trzy rozgałęzienia?
  5. Nie szkoda ci klawiatury na pisanie takich nic nie wnoszących bzdetów? Ma ktoś jakieś doświadczenia z kolumnami aktywnymi z allegro? Są zestawy do tysiąca złotych z dwoma. A może lepiej kupić jakieś kino domowe? Ewentualnie mały wzmacniacz i zestaw głośników, tylko jakie?
  6. Dzień dobry, będzie mi ktoś w stanie doradzić jakie audio do altanki powinienem kupić? Altanka otwarta 5x5m, bez ścian. Szukam czegoś co odtworzy muzykę zarówno z telefonu przez BT jak i ze Smart TV przez kabel. Wolałbym raczej mniejsze głośniki do zamontowania pod dachem niż stojącą kolumnę. Czy są może gotowe zestawy? Albo poleci ktoś jakie głośniki i wzmacniacz kupić żeby to fajnie grało? Chciałbym się zamknąć z audio w tysiącu zł. Chyba że będzie coś naprawdę fajnego to mogę trochę nadwyrężyć budżet.
  7. Dziękuję za odpowiedź. Bardzo szanuję twoją rozległą wiedzę i chęć pomocy innym. Czy podlewanie raz na dwa tygodnie będzie ok? Co sądzisz o mocnym przycięciu drzewka wczesną wiosną? Widziałem że przycinają lipy do samego pnia tak że wszystkie gałązki są nowe. Jest sens zaryzykować? Czy lepiej przyciąć delikatnie suche gałęzie a resztę zostawić w spokoju? Jest jakaś odżywka do drzew którą możesz polecić? I kiedy ją zastosować? Szkoda mi jej bo ma już ponad 3 metry i mając swoje pierwotne liście po przesadzeniu dawała temu miejscu mnóstwo uroku. Pozdrawiam serdecznie
  8. Dzień dobry wszystkim, Ponownie znalazłem się w momencie w którym potrzebuję pomocy. Mam w ogrodzie lipę która dosyć ładnie rosła jednak zaszła potrzeba jej przesadzenia. Pomimo próśb pan z koparki mocno naruszył korzenie. Potem nie przyciąłem gałęzi. Drzewo zostało przesadzone wiosną 2019 i już dwa lata słabo wygląda. Czy jest szansa uratować tą lipę? Co powinienem zrobić?
  9. Świetnie, dziękuję koledzy za odpowiedzi, moje wątpliwości zostały rozwiane, w kolejnym tygodniu zabieram się za wykonanie. Faktycznie w domu mam router z dwoma AP. Jednak im więcej wiem tym bardziej zauważam jak mało wiem tym czasem pozdrawiam serdecznie i życzę udanego mam nadzieję że również dla większości długiego weekendu.
  10. Dziękuję wszystkim za liczne odpowiedzi. Jednak z rurki wodnej zrezygnuje bo nie pomyślałem o tym że zbiera się w niej woda. A przepchać kabel w 50m rurkę jest nierealne, planowałem naciąć całą wzdłuż. Jaki najlepiej kabel wybrać? https://allegro.pl/oferta/bitner-kabel-skretka-kat-6-utp-zewnetrzny-zel-cu-5801171751?utm_medium=app_share&utm_source=facebook taki będzie ok czy jest coś lepszego? Kolego Stermaj, czym różni się urządzenie które podałeś od zwykłego routera? Mam w domu jakiś stary router, myślałem że jego wstawię na końcu. Internet mam 100mb światłowodowy, po kablu w komputerze i tv mam ok 70mb. W altanie przydało by się te 40mb do pracy zdalnej i żeby YouTube chodził wygodnie.
  11. Dzień dobry, potrzebuję pociągnąć internet do altanki, dość oddalonej od domu, w sumie ok 60m kabla. W internecie wyczytałem że teoretycznie gdy suma kabli od routera nie przekracza 100 metrów to wszystko powinno działać. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie? U mnie było by w sumie ok 70m. Kabel chce puścić pod ziemią w niebieskiej rurce wodnej. Czy jeśli będzie zakopany w ziemi ok 50cm od kabla z prądem nie będzie zakłóceń sygnału? Czy kable można podzielić na takie które lepiej lub gorzej sprawują się na sporym dystansie ? I ostatnie pytanie mam nadzieję że niezbyt głupie. Mam już wyciągnięty jeden kabel z routera na zewnętrzną ścianę. Znajomy twierdzi że mogę go przeciąć i wpiąć złączkę taką jakby trójnik i stamtąd puścić już kabel do altany. Ja uważam że takie coś nie ma prawa działać a każdy kabel musi wychodzić bezpośrednio z routera. Kto ma rację? Jeśli to ma znaczenie, router to orange funbox 3.0. Pozdrawiam
  12. Dzień dobry, ile miejsca na korzenie potrzebuje tuja? Chce zrobić mały żywopłot przy murku oporowym ale nie wiem czy się tuje tam przyjmą. Czy gdybym zasądził pierwszą tuję na betonowym wsporniku to miała by wystarczająco miejsca na korzenie? Wspornik szeroki ma ok 20cm, głębokość ziemi nad nim od 8 do 25cm. Czy wraz ze wzrostem tuji, drzewko puściło by korzenie na boki ? Nie było by zagrożenia że przewróci je wiatr? Ewentualnie jaką rośliną mógłbym zastąpić tuje? Zależy mi na czymś co wyrośnie minimum 1,5 metra od ziemi. Jest tam dość spora różnica wysokości, muszę czymś odgrodzić aby goście nie spadali autem ze skarpy przy nawracaniu.
  13. Dzień dobry, ile miejsca na korzenie potrzebuje tuja? Chce zrobić mały żywopłot przy murku oporowym ale nie wiem czy się tuje tam przyjmą. Czy gdybym zasądził pierwszą tuję na betonowym wsporniku to miała by wystarczająco miejsca na korzenie? Wspornik szeroki ma ok 20cm, głębokość ziemi nad nim od 8 do 25cm. Czy wraz ze wzrostem tuji, drzewko puściło by korzenie na boki ? Nie było by zagrożenia że przewróci je wiatr? Ewentualnie jaką rośliną mógłbym zastąpić tuje? Zależy mi na czymś co wyrośnie minimum 1,5 metra od ziemi. Jest tam dość spora różnica wysokości, muszę czymś odgrodzić aby goście nie spadali autem ze skarpy przy nawracaniu.
  14. Dzięki za odpowiedź, trzymać je jeszcze do listopada czy w stanie w jakim się znalazły lepiej od razu je wykopać i jechać do szkółki po nowe?
  15. Cześć, mam problem z tujami. Są to szmaragdy przekopane w listopadzie od znajomego. U niego rosły od maleńkości. Przy przekopywaniu tuje trochę oberwały po korzeniach, posadzone zostały bez zachowania kierunków geograficznych oraz w zwykłej glinie które mam w ogrodzie. Na wiosnę zobaczyłem że niektóre gałązki bieleją inne zrobiły się żółte. Postępuje to na całe tuje. Z ponad 40 posadzonych tuji zostało raptem kilka zielonych. 1. Da radę poznać czy to jakaś choroba czy wina złej ziemi i braku pielęgnacji? (Podlewalem regularnie) 2. Czy jest to zaraźliwe? 3. Powinienem te tuje wykopać już teraz czy czekać może jeszcze coś będzie? Bardzo mi ich szkoda, jednak przekonałem się że oszczędność nie popłaca. Z drugiej strony domu sadziłem 4,5 metrowe tuje ze szkółki, podlałem je tylko raz przy sadzeniu 8 mogłem o nich zapomnieć. Jest piękny żywopłot a w momencie przesadzania tuje miały już ponad 10 lat.
  16. Cześć, mam małe pytanko, mam ok 30 metrów ogrodzenia wysokiego na ok 1,60cm które chciałbym obsadzić bluszczem żeby odciąć się od ciekawskiego sąsiada, oraz ok 20 metrów murka wysokiego na metr który również chciałbym zasłonić. Jak powinienem zasadzić bluszcz? Każda sadzonka co np. pół metra i pionowo do góry, czy może jedna co np. 5 metrów, wijącą się poziomo po siatce z gałązkami w górę i w dół? Jaka odmiana będzie najlepsza do dość gliniastego podłoża ?
  17. Na filmie cieli co jakiś kawałek piłą do betonu i wypełniali kitem. Ja wolałbym wylewać po kawałku i zrobić dylatacje z takiej pianki jak w domu przy wylewce. Rozwiń swoją myśl, jak wygląda to barwienie i piaskowanie betonu? Maluje się go suchy czy w trakcie schnięcia zasypuje się to jakimś specyfikiem? Czy we wiacie na trzy auta wystarczy że podzielę beton na 3 segmenty ok 3x6 m? Czy może lepiej podzielić na 6 segmentów 3x3m żeby to nie spękało? Czy ktoś jeszcze zna odpowiedzi na te pytania i te zawarte w pierwszym poście?
  18. Cześć, nie wiecie może czy jest w Polsce dostępna technologia żeby samemu zmajstrować sobie coś takiego jak na tym filmie: ? Narzędzia i szablon do betonu bym sobie załatwił. Jednak czym zasypywany jest beton że zyskuje ładny kolor? Ja chciałbym mieć grafitowy lub czarny. Oraz czym pomalowany jest na końcu że powstaje antypoślizgowa warstwa? Beton przemysłowy który można u nas spotkać w halach jest bardzo twardy ale chyba raczej nie sprawdzi się na zewnątrz jak myślicie? Nie chciałbym zrobić sobie lodowiska. Są jakieś gotowe systemy albo dostępne składniki? Preferuję beton bo spodobały mi się takie rozwiązania podczas pobytu w USA oraz nie mam ochoty docinać każdej kosteczki z osobna a mam trochę metrów.
  19. Dziękuję za pomoc, myślę że w tej sprawie już wszystko zostało powiedziane.
  20. Wielkie dzięki za odpowiedź, wiele mi już wyjaśniłeś. Jednak jeszcze kilka pytań gwoli ścisłości. 1. Czy tak mała konstrukcja o niewielkim fundamencie nie opadnie mi albo nie odpłynie po jakimś czasie od budynku będąc oddzielona dylatacją? 2. Czy jeśli uznamy taki dodatek do domu jako obiekt małej architektury to nie muszę tego nawet zgłaszać? Mam brać i budować? 3. Czy gotowe bloczki lub prefabrykaty również należy izolować od strony ziemi? Jestem zielony w budowlance stąd te wydawać by się mogło błahe wątpliwości. Dzięki za pomoc
  21. Witam, mam zamiast trochę przerobić wjazd do garażu. Jest to wjazd do garażu w domu kostce którego podłoga znajduje się dużo poniżej poziomu gruntu do którego prowadzi pochylnia. Jako że już nie będę tam parkował samochodu a tylko rowery i sprzęt chcę trochę przerobić wejście do niego. Plan jest taki żeby na przeciw drzwi ustawić mur oporowy a po bokach z jednej strony wyjście schodkami a po drugiej pochylnia żeby wyjechać rowerem wszystko wychodzące troszkę wyżej niż poziom gruntu żeby woda mi nie lała do środka. Oczywiście wszystko zadaszone. Między murem a ścianą domu zewnętrzna wylewka jako podłoga. Wszystko dookoła zostanie podsypane ziemią w celu wyrównania terenu. Dla lepszego zobrazowania planu wrzucam moje paintowe szkice bo obawiam się że niezbyt dobrze to wytłumaczyłem: http://zapodaj.net/6fc68133216d4.bmp.html http://zapodaj.net/cdadb759f255f.bmp.html Na drugim szkicu z przyczyn oczywistych nie narysowałem zadaszenia. Stąd właśnie mam kilka wątpliwości a zarazem pytań które dla przejrzystości ponumeruję. 1. Czy cała konstrukcja powinna zostać zezbrojona razem z fundamentem domu czy raczej powinna zostać oddzielona dylatacją? 2. Mur powinien zostać wylany z betonu czy raczej wymurowany np. pustakiem? 3. Jak powinienem zabezpieczyć wszystko przed mrozem i ogólnie warunkami atmosferycznymi? 4. W najbliższym czasie będę również ocieplał cały budynek a co za tym idzie jak powinienem przymocować zadaszenie do ściany domu jeśli jeszcze nie wiem jaka będzie grubość ocieplenia. 5. Ostatnio zmieniły się budowlane przepisy w których jeszcze nie mogę się połapać. Czy po nowemu będę musiał projektować plan mojej przebudowy i prosić o pozwolenie czy wystarczy to zgłosić? Z góry dziękuję Wam za wszelką pomoc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...