Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

maxxik

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    11
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez maxxik

  1. Witam Myślę aby jednak zamiast bufora zainstalować bojler elektryczny z wężownicą np taki http://www.bojler.co/pl/p/BOJLER-ELEKTRYCZNY-GALMET-NEPTUN-KOMBI-Z-WEZOWNICA-100L-100-L/61 Bo wiadomo że taki bojler można ogrzewać kominkiem z płaszczem wodnym. Ale gdyby np owy bojler podpiąć pod obieg pierwotny czyli np kominek z płaszczem wodnym zasilałby obwód z wężownicą bojlera elektrycznego w tym obwodzie bylby wymiennik ktory bedzie zasilal uklad co. Pytanie. Czy takim bojlerem zamiast niepalenia w kominku z płaszczem moznaby zasilić układ co ???
  2. Widze ze poki co nie ma nowych postow - wiec maly offtop - choc czy na pewno offtop ? Akumulator ciepła Główna brama wjazdowa elektrociepłowni Siekierki. Po prawej stronie akumulator ciepła Budowa akumulatora ciepła została rozpoczęta w roku 2008[1], a zakończona w marcu 2009 roku. Srebrnoszary cylindryczny zbiornik został wykonany z blachy zaizolowanej wełną mineralną. Ma wysokość 47 metrów i pojemność 30,4 tys. metrów sześciennych[2]. Jest to pierwszy tak duży obiekt w Polsce[1]. W urządzeniu wykorzystuje się fakt, że woda zimna nie miesza się z ciepłą pod warunkiem, że dodaje się ją ostrożnie i powoli. Woda zimna (o temperaturze ok. 40 °C) znajduje się na dole, a gorąca (o temperaturze nieprzekraczającej 95 °C) utrzymuje się na górze. Jeśli elektrociepłownia potrzebuje ciepłej wody, zasysa ją rurami znajdującymi się w górnej części zbiornika, dodając równocześnie taką samą ilość zimnej wody od dołu. Jeśli gorącej wody jest nadmiar, proces odbywa się w drugą stronę https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c7/Warszawa%2C_Elektrociep%C5%82ownia_Siekierki_01.jpg/1024px-Warszawa%2C_Elektrociep%C5%82ownia_Siekierki_01.jpg
  3. Trzeba znac swoje miejsce w szeregu - a centrum bufora mimo ze moj dom moja twierdza - napewno nie jest centrum wszechswiata. Niemniej jednak nalezy zauwazyc że cyklony tropikalne powstają w obszarach odległych od równika co najmniej 500 km - a rzekomo zblizając się do okolic rownika zanikaja. W układającym się warstwowo i rozładowującym się buforze podobnie - mamy do czynienia głownie z silami konwekcji swobodnej - czyli słabymi silami dyfuzji molekularnej związanymi tylko z różnicą temperatur. To ta siła właśnie układa lekko rotujący zład. I tu właśnie dopatrujemy się słabego wspomagania siły Coriolisa. Oczywiście można umiescic krocce tak aby zaburzaly ten ruch i zrobic taka wirówkę że żadna mikro-siła się temu nie oprze. Tylko po co ?
  4. Ależ absolutnie glownie o to chodzi - tak jak wiry cyklonalne są ....wirami - wystarczy spojrzeć na zdjęcie satelitarne tak samo każde przewężenie wyplywu jak z wanny lub zwezenie konwekcji jak lejek wymusza obrót wody czyli wypływ siłą coriolisa. A sile tej lepiej jest sie nie przeciwwstawiac tylko łapac wode zgodnie z pradem w baniaku - nie zaburzając warstwowości za pomocą generowania przeciwprądów. Lejek z wanny w prawo - do dolu spływ. Konwekcja w baniaku do góry w lewo.
  5. aha czyli zgodnie z zasada sily coriolisa dzialajacej na wiry cyklonalne na półkuli północnej - hmm ma to sens
  6. Mam male pytanie - jak sie robi bufor - chodzi mi o wyjscie kroccow: jedna opcja http://www.iceis.pl/bufor/bufor_transmisji457x576px.jpg - murator forum druga opcja http://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2015/03/bufor-budowa-przylacza-kolana.jpg czyli - wykluczajace sie
  7. Planuje kupic taki bufor https://www.bojlery.pl/zbiornik-akumulacyjny-kombinowany-bez-wezownicy-lemet-400-120.html Kombi bez wezownicy Ktory sterownik tatarek zamontowac ? Poniewaz w ukladzie beda tylko 2 pompy - jedna plaszcz a druga z bufora do CO ? To czy wystarczy sterownik do bufora CWU - RG 08 G ? A moze sterownik RT 08 G Bufor w trybie kombi ?? On jednak zaklada ze zbiornik cwu w buforze nadal zasilany jest pompa i drugie pytanie: jakim napieciem zasilane sa termistorki KTY81 ? - jaki kabel doprowadzic do kotlowni ??
  8. Nikt nic nie napisze ? Ktos czegokolwiek nie poradzi ? - moze zle umiescilem temat ? Proszę o poradę - przeczytalem caly ! post o robieniu buforow - fascynujaca lektura. Po jego przeczytaniu opowiadam się za utrzymaniem prawidlowej cyrkulacji zładu - czyli brak wezownic i zbiorniczek na cwu na gorze czyli bufor: https://www.bojlery.pl/zbiornik-akumulacyjny-kombinowany-bez-wezownicy-lemet-400-120.html czy ma to sens ??
  9. ok dziekuje za odpowiedz - a jesli chodzi o system buforowy - to co jest lepsze - zbiorniczek na gorze czy wezownica gorna ? i jeszcze jedno pytanie o wstawienie grzalek do bufora ? czy mozna wstawic 2 , 3 grzalki ? jedna do cwu a reszte wlaczac do co ??
  10. Witam Was serdecznie !!! Dom drewniany o konstrukcji szkieletowej o powierzchni 74 metrów – parter + piętro. 5 grzejników w tym 2 drabinki łazienkowe + ogrzewanie podłogowe na powierzchni 21 m2. Układ otwarty z przepustnicą powietrza – w fundamencie jest przewód doprowadzający powietrze z zewnątrz. Cel to ogrzewanie + przygotowanie CWU poprzez akumulację energii cieplnej w buforze. W przypadku przerwy w grzaniu kominkowym przydałaby się instalacja grzałki w buforze w celu podgrzania CWU/wody CO – brak klasycznego bojlera. Idealną byłaby opcja palenia w lecie co parę dni aby naładować bufor tylko do CWU. Szacowane zapotrzebowanie domu na ciepło do około 3 kw - 100kWh/m2*rok. Optymalną sprawą byłoby napalenie w kominku – ładowanie bufora przez jakieś 4 godziny w zimie aby mieć ogrzewanie i małe ilości CWU z bufora przez około 18-24 godziny. Jestem w stanie wykonać podłączenia hydrauliczne – chodzi mi o kwestie rozwiązania automatyki. - pytania 1. Jaki kupić kominek o jakiej mocy ?? czy gotowe kity zestawy makroterm są dobre ? znajomy poleca jednak najprostszą lechmę ? 2. Kwestia bufora - mało jest buforów z jedną wężownicą na gorze - widziałem tylko taki jeden w zestawie makroterm - connect . Czy do podgrzewania CWU lepsza jest wężownica na gorze - czy wystarczy zbiorniczek combo ?? Co lepiej współpracuje z grzałką elektryczną ?? 2a. Jak najlepiej odbierać wodę do układu co z bufora - poprzez drugą wężownicę czy wystarczy pobierać ją z przestrzeni bufora tak jak się go ładuje - korzystając oczywiście z warstwowego układu temperatur ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...