Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

00jimmy

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

O 00jimmy

  • Urodziny 01.08.1984

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Wrocław
  • Województwo
    dolnośląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

00jimmy's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Taki zestaw (Victrix 12 TT ErP + zasobnik - nie Immergasa, a Biawar 150l) właśnie zakupiłem, mimo że grono instalatorskie i serwisanci/doradcy radzili brać co najmniej 20 kW. Zobaczymy jak na tym wyjdę. Jestem dobrej myśli - zapotrzebowanie u mnie będzie niskie (<10kW z cwu). Potrzebujesz sterownik - chcesz pogodówkę dobierz CAR v2 (trzeba wyciągnąć przewód w odpowiednim miejscu w domu na zamontowanie - z kotła, bo wykosztujesz się na wersję bezprzedwodową, której cena = 2xprzewodowa). CAR jest też sterownikiem pokojowym. Masz więc układ pogodowo-pokojowy. Nie chcesz pogodówki wrzuć sobie sterownik on/off - Tybox lub coś innego. Sonda pogodówki umieszczana na zewnątrz jest w zestawie z CARem. Jak masz dwie strefy możesz rozdzielić to na dwa sterowniki i niezależnie nimi manewrować. Zależy jak to chcesz zaplanować. Dobierasz do tego zestaw do komina - u mnie był to zestaw poziomy. Komin przystosowany do kondensatu (systemowy) już u mnie stoi gotowy do wpięcia. Jak nie masz przystosowanego komina potrzebujesz jeszcze rury pionowej z kwasówki. Chyba, że puścisz całość przez ścianę zestawem poziomym. Ciekawe jest, że Immergas nie podaje, że w kotłach z serii X (np. 12 TT ErP) jest zawór trójdrożny na potrzeby cwu. To eliminuje też zakup zestawu przyłączeniowego cwu. Nadal jednak trzeba sobie kupić sondę zasobnika - w przypadku Victrixa 12 TT ErP jest to sonda 1.033683 .
  2. Tutaj ciekawe rozpisanie przez Immergas zasadności użycia sprzęgła hydr: http://tiny.pl/gc9d5 Wynika z niego, że przy 100% podłogówce i różnicy temp.wyjście/wejście o 7 st. C , przy Victrix12 przepływ powinien wynosić ok. 1470 l/h, a przy Victrix20 ok. 2450 l/h (przy maksymalnej mocy kotła skierowanej na co). W tym pdf-ie wskazują, że przy nierozbudowanej instalacji wydajność pompy w Victrixie 26 2l wynosi 1100l/h. Sprawdzałem jego parametry - ciśnienie dyspozycyjne przy 1000l/h = 2,64m H2O, Victrix 12 TT ERP ma 3,8m H2O. Na chłopski rozum (tu mogę popełniać błąd) z proporcji wychodzi, że pompa w Victrix 12 TT ERP jest ok. 44% wydajniejsza niż Victrix 26 2l, a co za tym idzie powinna pchnąć ok. 1580 l/h. To są wynurzenia laika, także proszę brać poprawkę lub korygować. Pojawiają się jednak pytania: 1) Delta 7 st. C jest założeniem - jaka jest realna różnica na wejściu/wyjściu z doświadczenia użytkownika podłogówki? Im delta mniejsza tym większy wymagany przepływ i odwrotnie. 2) Czy wyliczenia dla 100% podłogówki powinny być brane pod uwagę dla maksymalnej mocy kotła (jak zrobiłem to wyżej na bazie wytycznych Immergas)? Tu chyba popełniam błąd, bo wyliczenie powinno zakładać realną moc przekazywaną na podłogówkę, czyli pewnie jakieś 5kW. Wówczas przepływy będą znacznie mniejsze - (Victrix 12 - 614 l/h i Victrix 20 również podobnie). Wówczas i sprzęgło i dodatkowa pompa byłyby zbędne. 3) Czy chłopski rozum w liczeniu wydajności pomp się nie myli? Takie niedzielne przemyślenia
  3. "ERP mają fajne pompy" - czy gdzieś można znaleźć jej parametry (wydajność), bo szukam i widzę tylko wysokości słupa wody. Generalnie chodzi o to czy przy moich 1300 mb na dwóch rozdzielaczach pompa kotłowa da radę. A co do opcji bez sprzęgła i bez pompy pogadam z instalatorem - możemy zrobić jakiś test. Cieszy mnie to, że Victrix 12 daje radę zagrzać wodę w rozsądnym czasie. Cały czas się ku niemu skłaniam, tylko cwu miało u mnie żółte światło.Obecnie rodzinka zużywa całkiem niemało wody (długie prysznice, wanna dzieci). Przy Vistrix 20 tego problemu nie będzie, ale znów min. moc trochę gorsza. Idealnie byłoby gdyby zamiast 12kW była wersja 15-16kW jak w Junkersie CERAPUR COMPACT ZSB 14-1. Trzeba pójść na jakiś kompromis....
  4. Ja mam ok. 1300 mb rurki na dwóch rozdzielaczach. Sprzęgło i dodatkowa pompa też będzie. Mój instalator ma następujący dylemat - na schemacie instalacji na wyjściu ze sprzęgła nie ma czujnika temperatury. Generalnie kocioł w tej sytuacji nie czuje temp. za sprzęgłem lecz tą, która wychodzi bezpośrednio z niego. Jeżeli ma być dokładna regulacja zasilania to powstaje pewna różnica, która czyni tą dokładną regulację niemożliwą. W jaki sposób do tego podejść?
  5. Cześć, po zczytaniu większości postów skłaniam się ku Immergas Victrix - chodzi mi teraz o dobranie odpowiedniego, nieprzewymiarowanego modelu oraz sterownika do niego. Kilka faktów: 1) Powierzchnia podłogówki ok. 165 m2 2) Parterówka z nieużytkowym poddaszem - 35cm wełny pod stropem i 20cm styro grafitowy na ścianach, ok. 20 cm na podłogach 3) Planowany zasobnik - ok. 150l (na 2 osoby dorosłe+2 dzieci) - nie chcę sytuacji, kiedy przy sporym obciążeniu (2 łazienki) zabrakło ciepłej wody przy użytkowaniu: prysznic: 70%, wanna: 30% 4) Policzone zapotrzebowanie na co+cwu z http://cieplowlasciwie.pl/ wychodzi max. 9-10kW razem z cuw 5) Kabel od pogodówki wyciągnięty na północną elewację Faworytem są dwa modele: 1) VICTRIX 12 X TT 2 ERP - tu obawiam się wyłącznie mocy grzania cwu 2) VICTRIX 20 X TT 2 ERP - tutaj nie obawiam się niczego więcej, niż trochę słabszej modulacji - od 3kW 3) Zasobnik Immergasa 160l w przypadku powyższego Wygląda na to, że wersja bez tego nowego wymiennika jest prawie niedostępna. Piec muszę kupić na dniach. Pytania: 1) którą wersję polecalibyście i dlaczego? 2) Który sterownik: Tybor czy CAR v2? Plusy i minusy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...