Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Interiordesign

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Interiordesign

  1. Klima i użytkowanie za parę groszy to tanio raczej nie będzie. Jeżeli chodzi o podłogówkę to raczej nie jest to najlepsze rozwiązanie ze względu na (pomijam długi czas reakcji): - tak prozaiczny problem "puchnących stóp" - niestety zdarza się - brak komfortu w sypialniach, chodzi o czas sen
  2. Na nic się nie zda OZC jeśli podane przez klienta dane będą nieprawdziwe - o czym wspominałem. Policzyć oczywiście policzę, ale muszę mieć punkt odniesienia do innych budynków celem sprawdzenia / interpretacji otrzymanych wyników. Podane przeze mnie dane wskaźnikowe pochodzą z programu OZC ale dla III strefy. Aktualnie posiadam klienta z Gdańska, nie otrzymam od niej dokładnych danych więc będę się posiłkował danymi wskaźnikowymi w celu porównania wyników z programu. Co do reklamy grzejników się nie wypowiadam, bo trochę ciężko się do tego odnieść, gdy to właśnie klient sam z siebie przychodzi do mnie z tym grzejnikiem. Nawet go nigdzie nie mogłem znaleźć dostępnego w Gdańsku o co prosił mnie klient, żeby zobaczyć go na żywo. Miejsce już mam, ale żebyś nie oskarżył mnie o kolejne reklamowanie chętnie podam Ci to miejsce na priva. PS. A zamieszczony przeze mnie link został po to aby wywołać dyskusję na temat zaobserwowanego przeze mnie trendu jeżeli chodzi o wymiany grzejników. Jestem również ciekawy jak się zachowują osoby w Twoim mieście czy coraz częściej odchodzi się od zwykłych stnadardowych grzejników stalowych płytowych na rzecz dekoracyjnych.
  3. Witam, Czy dysponujecie wskaźnikami zapotrzebowania na ciepło W/m2 powierzchni ogrzewanej dla stref klimatycznych w Polsce innych jak III strefa? Potrzebne mi są te dane w tej chwili dla Gdańska, ale od razu może ktoś podać dane dla innych stref. Ja się mogę odwdzięczyć danymi dla strefy III. Generalnie aby nie liczyć dokładnie zapotrzebowania na ciepło pomieszczenia (ja jestem za dokładnym policzeniem tylko często dostępne dane są niepełne lub błędnie podawane) można przyjąć następujące wartości (dla III strefy klimatycznej w Polsce): - kamienica nieocieplona, stare drewniane okna ok. 130 W/m2 - wielka płyta nieocieplona, stare drewniane okna 90-110 W/m2 - nowe budownictwo wielorodzinne (max wiek 10 lat) - 65-80 W/m2 W przypadku termomodernizacji (docieplenie ścian, wymiana okien) można zmniejszyć powyższe wartości o 25-30%. Przyjmując powyższe wartości powinniśmy mieć normowe +20 C w mieszkaniu przy -20C na zewnątrz. Poniżej dorzucę trochę doświadczenia z zakredu wymiany grzejników i ich preferowanego rodzaju. W przypadku rodzaju grzejników: -aluminiowe członowe najczęściej odpadają przy wyższych wartościach - można je tylko rozbudowywać dodając człony czyli zwiększając ich długość przez co często nie mieszczą się we wnękach podokiennych, poza tym powyżej 14 członów trzeba łączyć na krzyż - stalowe płytowe - większa możliwość osiągnięcia wyższej mocy wykorzystując wnękę podokienną poprzez dodanie trzeciej płyty grzewczej. Zaraz ktoś doda, że grzejnik standardowe są brzydkie - trudno się nie zgodzi. Rozwiązaniem może być montaż grzejnika stalowego płytowego z płaską płytą czołową - na to coraz częściej klienci się decydują np. http://www.systerm.pl/termopan-decorad-plan-vk-600x1000?from=listing&campaign-id=14 (także Ci, którzy odbierają nowe mieszkania od deweloperów, gdzie w większości są grzejniki płytowe standardowe) Mam nadzieję, że powyższe wartości dotyczące zapotrzebowania na ciepło okażą się pomocne. Oczywiście dobierając grzejniki trzeba wziąć pod uwagę: - parametry pracy instalacji tj. temperatury zasilenia i powrotu - czy będzie zamontowany zawór termostatyczny (w tym wypadku zwyczajowo powiększa się powierzchnię grzejnika o 15% - ja osobiście bym z tym warunkiem nie przesadzał, uważam, że jest to strata pieniędzy i miejsca, bo grzejnik ma nie przykuwać uwagi a komponować się z wnętrzem) Z chęcią wysłucham również innych głosów w tym temacie. Zapraszam do dyskusji i ewentualnie uzupełnianie w/w informacji.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...