Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

realnyII

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    35
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez realnyII

  1. Nie polecam: firmy Jaro ze Stawigudy. Właściciel jest niesłowny, nieuczciwy. Początkowo oferuje atrakcyjne ceny, obiecuje promocje przy zakupie większej ilości materiałów budowlanych. Potem okazuje się, że ceny dla kontrahenta są wyższe niż dla przysłowiowego klienta z ulicy. Dodatkowo ceny za te same materiały rosną nagle przy kolejnym transporcie, mimo obietnicy stałej ceny. O rabatach i upustach można oczywiście zapomnieć. Ponieważ deklaracje składane były przez szefa ustnie, później wypierał się ich. Jednym słowem niezły cwaniak i naciągacz, miły tylko do czasu złapania klienta. Przestrzegam.
  2. Czytam o tych kosztach adaptacji i jestem szczerze zdziwiona, że tak wielu ludzi jednak decyduje się na zakup projektu gotowego za ok. 2500 i płacenie drugie tyle za adaptację ( albo i więcej).. Zanim zdecydowaliśmy się na konkretnego architekta zrobiłam dość spore rozeznanie rynku - obdzwoniłam albo wysłałam maile do ponad 10 biur w moim mieście i w okolicach. I właśnie w jednym z takich biur architekt zadał mi pytanie: czy pani naprawdę musi kupować projekt, nie lepiej zrobić go od początku? I na tym stanęłam, co było rozsądne ponieważ i tak planowaliśmy sporo zmian wewnątrz domu, nieco inną elewację itp. Powstał projekt, którego bazą był realny, jednak z własną aranżacją wnętrza ( np. likwidacja wykuszu, inny układ pomieszczeń na parterze, inne okna w kuchni, powiększony wiatrołap, poszerzone schody, połączone pokoje na piętrze) za w sumie 3 tys. zł. Może czasem warto zorientować się ile kosztują projekty indywidualne - zwłaszcza, jeśli się już wie, czego się oczekuje. Ja wcześniej myślałam, że takie projekty będą b. drogie, a tu okazuje się, że jest wprost przeciwnie.
  3. Po weekendzie majowym i my ruszamy Plan jest taki: do jesieni stan SO z dachem, wykończeniówka w roku przyszłym.
  4. Witam, zaproponowano nam systemy wentylacji mech. z rekuperacją dwóch firm w tej samej cenie - tj. rekuperator Thessla Green AirPack 400v + stero-nik AirS lub rekuperator Komfovent Domekt R400v. Ponieważ moja wiedza na ten temat jest b. uboga, poproszę o ewentualne uwagi i informacje. Dom o powierzchni całkowitej ok. 200m2, użytkowej 152, trzy osoby. Który reku wybrać, kierując się jakością sprzętu, sprawnością całego systemu ale celując raczej w średnią półkę cenową ( nie potrzebuję super - hiper centralek ani paneli dotykowych, wystarczy w miarę prosty i wydajny system)? Będę wdzięczna za odpowiedzi.
  5. Ja liczę te 85 cm od gotowej podłogi - tzn. wszystkich jej warstw: chudziak, izolacja, styropian, wylewka, wykończenia podłogi (panel lub gres). Przy czym mnie zależało na większych oknach ze względu na ustawienie domu.
  6. Ja też będę mieć kuchnię zamiast pokoju Okna zaczynają mi się na wysokości 85 cm + 160cm = 245 cm. Liczę od podłogi na gruncie. W kuchni będzie okno narożne. Na piętrze okna wys. 140 na przodzie domu, 150 w pokoju nad garażem, drzwi balkonowe 220 cm. To są okna większe niż w projekcie standardowym, ale nie robimy okien dachowych.
  7. Odpowiedzi na kilka pytań ( z tym, że my jesteśmy na etapie kończenia projektu i starania się o pozwolenie) - planujemy wentylację z rekuperacją, ogrzewania piec gazowy, parter podłogówka, poddasze podłogówka w holu i łazience + grzejniki w pokojach, stropy lane, styropian na podłodze parteru EPS podłoga, 15 cm.
  8. Wg projektu drzwi tarasowe mamy w wymiarze 180x245 cm (szer.x wys.), okna 180x 160 cm.
  9. Witam. W projektowanym aktualnie domu mam dach dwuspadowy o powierzchni 230m2, wyłożony będzie dachówką ceramiczną. W projekcie przewidziano wykonanie poszycia z pełnym deskowaniem i papą, a ocieplenie wełną mineralną od środka. Zastanawiam się jednak nad zmianą ocieplenia na nadkrokwiowe za pomocą płyt. Zyskam tym parę centymetrów w wysokości poddasza i oryginalny wygląd odsłoniętych krokwi. Martwi mnie jednak ewentualna cena takiego rozwiązania. Czy ktoś z Was robił kalkulację - porównanie kosztów "tradycyjnego" wykonania i ocieplenia dachu ( wełna, styropian) z kosztem zastosowania takich płyt? Czy moglibyście podzielić się swoimi doświadczeniami i opiniami z wykonania i użytkowania dachów w tej technologii ocieplenia?
  10. Witam, mam pytanie na które być może będzie trudno udzielić odpowiedzi - tzn. czy jest jakaś ogólna zasada dotycząca doboru wielkości okien, biorąc pod uwagę wielkość domu i jego ustawienie względem kierunków geograficznych tak, aby jednocześnie zapewnić optymalną energooszczędność tego domu? Przymierzam się do budowy domu wg projektu w moim niku ( realny II) - w wersji odbicie lustrzane. Ustawienie domu niezbyt komfortowe, bo wejście do niego od strony południowo - wschodniej. Chcę maksymalnie doświetlić elewację południowo - zachodnią i południową stosując zwłaszcza na tej pierwszej powiększone przeszklenia. Jednak architekt adaptujący projekt odradza mi taką zmianę, gdyż wg niego będzie powodować znaczną ucieczkę ciepła.. Dodam, że chcę zamontować okna możliwie energooszczędne, trzyszybowe, montaż w ociepleniu domu.. Czy zwiększenie powierzchni przeszkleń o ok 15% w stosunku do określonych w projekcie faktycznie b. mocno wpłynie na utratę ciepła z domu?
  11. Schody mają 90cm i wg mnie są dość wąskie - tzn. chodzić po nich można swobodnie, ale wnoszenie większych przedmiotów może być trudne. My jesteśmy na etapie projektowania budynku ( w oparciu o projekt realny II) i architekt sugerował ich poszerzenie przynajmniej o 5 do 10 cm.
  12. A czy moglibyśmy również się wprosić - ponownie -już po wylaniu posadzek? Jesteśmy b. ciekawi, jak wyglądają wnętrza już z podłogami - szczególnie, jak wysokie faktycznie wyszły ścianki kolankowe, bo zastanawiamy się o ile je podnieść w projekcie.
  13. Witam, czy mógłby mi ktoś podać wymiary okien zastosowane w projekcie Realny?
  14. "To wyklucza niskie koszty budowy i eksploatacji. To najmniej komfortowe i najdroższe systemy ogrzewania, odzysk ciepła z wentylacji wprowadzono po to, by tak drogo i źle nie budować" - to teraz dałeś mi do myślenia.. Sprawdziłam ponownie w swoim MPZ - nie mam możliwości grzania paliwem stałym. Gaz będzie z sieci miejskiej. Musze więc sobie radzić w takich warunkach.
  15. Witam, zastanawiam się nad systemem wentylacji z rekuperacją w domu, ale ponieważ jestem kompletnym laikiem w tym temacie, poproszę o kilka - w sumie bardzo podstawowych podpowiedzi: 1. czy montowanie rekuperatora w niewielkim budynku ( 120m2 powierzchni użytkowej, kubatura ok 559,2 m3), w którym docelowo mieszkać będą tylko 3 osoby jest opłacalne i sensowne? Zaznaczę, że dom z założenia ma być możliwie energooszczędny, ale nie pasywny, sposób ogrzewania - gaz ziemny + kominek jako alternatywa lub dogrzewania okazjonalne, podłogówka, budynek parterowy z użytkowym poddaszem. 2. Na co zwrócić uwagę wybierając rekuperator - jakie jego parametry są najistotniejsze? Oczywiście zależy mi na kwestiach ekonomicznych, ale też chciałabym, żeby był wydajny i w miarę cichy. Jak "czytać" opisy techniczne tych urządzeń? 3. Na jakim etapie powinnam decydować się na konkretny system i czy projekt instalacji mogę wykonać po wykonaniu projektu domu, czy też powinno się je przygotować równolegle? 4. Gdzie najkorzystniej jest umieścić rekuperator - poddasze, garaż? Czy to ma jakieś istotne znaczenie podczas jego późniejszego użytkowania?
  16. Witam Kolegę z Olsztyna. Widzę, że niektóre z rozważanych przez Pana zmian są podobne do naszych planów - ogrzewanie gazowe, podłogówka, rekuperacja, powiększenie kuchni czy wykorzystanie wnęki pod schodami (my chcemy włączyć ją do łazienki). Chcemy też podnieść poddasze o 1 lub 2 pustaki. Zastamawiam się nad wielkością okien ( musimy maksymalnie doświetlić salon) i martwi mnie szerokość schodów, które bardzo chciałabym zobaczyć w realu.
  17. Podbijam temat ponownym zapytaniem - czy ktoś z Państwa buduje lub zbudował dom wg projektu realny/ milena/ rawena na Warmii lub Mazurach? Czy można umówić się, aby zobaczyć efekt?
  18. Witam, w związku z planowanym początkiem budowy domu ( projekt realny II: http://www.dobredomy.pl/projekt/realnyII/) - wiosną / latem 2016r. poszukuję: - geodety, - architekta do dostosowania projektu gotowego, - kierownika budowy, - ekip lub firmy budowlanej do zlecenia budowy domu pod klucz lub prac częściowych, - firm oferujących materiały budowlane - od bloczków po elementy wykończenia domu ( w tym również system rekuperacji) i jego otoczenia. Co do ekip budowlanych - najchętniej ludzi z plecenia, którzy budowali już dla forumowiczów. Planowany okres budowy - rok 2016 stan surowy z dachem, wiosna/ lato 2017r. - wykończenie pod klucz.
  19. Super Nam najbardziej odpowiada piątek albo weekend, ponieważ w pozostałe dni dość długo pracujemy i pewnie dojechalibyśmy do Państwa zbyt późno. Proszę podać na pw dogodny termin, a my postaramy się dostosować.
  20. Czy ktoś z Państwa wyliczał szacunkowe koszty budowy domu wg kalkulatora: http://kb.pl/budowa/pietrowy-bez-piwnicy albo innego, podobnego ? Czy cena ostateczna okazała się zbliżona do kwoty wyliczonej tego typu kalkulatorem? Czy w ogóle można się tym sugerować? Cena SSO z fundamentami, dachem i elewacją zewnętrzną wyszła mi tu ok. 160 tys. zł...
  21. Witam, nie udało mi się znaleźć żadnych konkretnych informacji / wskazówek dotyczących brzmienia umowy zawieranej na wykonanie prac budowanych, natomiast b. wiele osób podkreślało ( i słusznie), że należy w takich umowach możliwie dobrze się zabezpieczać - przed nierzetelnym wykonawcą, fuszerkami, obsuwami czasowymi itp. Może udałoby się wspólnie stworzyć rodzaj wzoru - przykładu takiej umowy/ umów dotyczących całej budowy albo poszczególnych ich etapów, elementów? Możecie wrzucać swoje umowy ( bez danych osobowych i danych firmy oczywiście), albo napisać, co według Was koniecznie powinno zostać w niej napisane?
  22. A czy byłaby możliwość umówienie się z Państwem, żeby zobaczyć dom i porozmawiać? Byłoby to dla nas bardzo pomocne - my też chcemy duży garaż, być może z kanałem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...