Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

oszczednyGrześ

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3 713
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez oszczednyGrześ

  1. Nie porównujmy Wanasa do Airpacka, wiadomo, że ten pierwszy będzie tańszy. Piszesz o 500 czy aby na pewno taką potrzebujesz? Jaki dom? Ile osób? Ile weszło przewodów? Ile punktów nawiewnych/wywiewnych?
  2. Z praktyki, autopsji, doświadczenia... dobierasz pompę powietrze-powietrze w sam raz, uszczelniasz mieszkanie, dokładasz grzejniczek w razie "W" i całosezonowo jesteś do przodu na rachunkach w porównaniu z jakimiś farelkami
  3. Gree kanałowe 3,5/3,8 kW w tandemie z precyzyjnym niecentralnym elektrycznym - wystarczy grzejniczek. Do tego szczelne mieszkanie z małym reku.
  4. Jak ma sobie radzić z odzyskiem wilgoci skoro ten rekuperator tego nie realizuje ? To inny typ wymiennika.
  5. Jest w nim grzałka tacy oraz karteru. Nie znam algorytmu niestety. Nie mogę się doprosić dtr i konkretnych informacji. Mam też mideę missiona extreme, w nim te algorytmy są dużo zgrabniejsze. Ale poobserwuj jak klimy zachowują się gdy pracują...
  6. oczywiście poniżej 30% to jakaś abstrakcja. No ale jak ktoś zrobi WM i wrzuci rekuperator wielkości smoka bez możliwości regulacji w szerokim zakresie to potem problem i poszukiwania nawilżaczy. Rekuperacja czy WM musi mieć możliwość dostosowania wydajności do potrzeb i komfortu domowników.
  7. Generalnie zawsze polecam łączyć pompę p-p z niecentralnym elektrycznym, które jak zostanie precyzyjnie zrobione i mądrze to dobije tyle kW ile akurat potrzeba i gdzie potrzeba. Nie jest dobrym pomysłem przewymiarowywać zbytnio pompy. Ma być ona w sam raz. Broń boże na mrozy pod -20'C. Chyba że mamy urządzenie z szerokim zakresem modulacji ale czegoś takiego na razie nie ma Ja najbardziej cenię Panasonicki. Co do Gree... kolego Janie... powiem Ci szczerze, że kanałówki gree za niewielkie pieniądze potrafią się nieźle odwdzięczyć... za to LG... bywa masę problemów.
  8. Im bardziej filtr sieje tym szybciej się zatka oczywiście... Dlatego cleanboxa dajemy na kanale nawiewnym nie przed centralą. Ma on wyłapać 'resztę'
  9. Mnożniki mnie nie interesują. Nie interesuje mnie palenie węglem, drewnem, peltem, ekogroszkiem itd. Moga spalac biopaliwa i generować prąd OK ale dziękuje za kotłownie w domu.
  10. Kto nie myśli rozsądnie nie wie, ze przyszłość paliw kopalnych nie jest raczej kolorowa... Udział energii elektrycznej będzie się zwiększał podobnie jak jej możliwości efektywnego produkowania ze źródeł odnawialnych.
  11. Dom 100 m2 ogrzewanie, cwu, prąd bytowy WSZYSTKO na prąd kosz 1605 zl w okresie od września do kwietnia 5 osób zawsze ktoś w domu. Taryfa g13. Temperatury od 20-23'C. Dom 110 m2 cały rok ogrzewanie, cwu, chłodzenie 5 osób w domu 2351 zł rok. Taryfa g12. Temperatury pod 23'C. I strefa klimatyczna. Dom 100 m2 (wrzesień-kwiecień). Koszt CWU, Ogrzewania, Rekuperacji za taki okres w domu o powierzchni 100 m2 o bdb izolacjach wyniósł 1284,85 zł w taryfie g 11. Przy temperaturach w domu 24'C. I strefa klimatyczna.
  12. Dokładnie, służy do wentylowania. I skoro odczuwam komfort zima (świeże powietrze) to jest OK. Wentylacja wentyluje i pozbywa się wilgoci wiec wszystko jest ok. A rekuperacje mam już ładnych parę lat wiec wypowiadam się o własne doświadczenia nie wspominając już o wentylacjach inwestorów. Przy 4 osobach zima będziesz potrzebował okolo 100 m3/h - z autopsji. Gdyby ktoś puścił sobie kubaturowo to dom (powietrze) wysuszony zostałby na pieprz.Zaczniesz mieszkać to przepraktykujesz. 600? Ile m2 dom?
  13. Mamy odczuwać komfort. Jeśli ten komfort jest zachowany to jest ok. U mnie zima leci średnio 15 m3/h na osobę i jest dobrze. Wigotnosc w porządku oraz świeżo. U innych będzie potrzeba 20 a jeszcze gdzie indziej nawet i 30. Każdy dom i preferencje jego mieszkańców są inne.
  14. Dokładnie, modulujemy wydajnością aby utrzymać odpowiednia wilgotność. Ja u siebie nie mam z tym problemu. Inna sprawa ze rekuperator musi mieć możliwość zrobienia tego.
  15. Zrobić kalibracje i ustawiać potem na sterowniku tak aby czuc komfort. To jest sprawa zmienna dla każdego. U mnie zima idzie np. 15 m3/h na osobę a norma to 20-30. Ale każdy dom jest inny podobnie jak i jego mieszkańcy.
  16. Parametry mocy minimalnej na papierze nie zawsze równają się temu co w realu niestety. Na pewno Panasonic, Toshiba pokazuje to co ma w papierach, zas Gree, Midea raczej nie, przynajmniej na grzaniu.
  17. Ja zwykle liczę 60 w/m2 ale czasem i mniej w lazienkach zwykle przyjmuje od 120 - 140 w/m2. Sterowniki koniecznie z dokładnością do 0,1'C.
  18. Ja zakładam kabel z termostatem wbudowanym który uruchamia się przy 2'C i jest to dodatkowo przewód samoregulujący. Mozna tez inaczej się bawić, mam przypadki ze po prostu na wtyczkę kiedy trzeba
  19. Większość sterowników daje 2 opcje czyli temperatura powrotu lub sterownik. Istnieją tez opcje porównania temperatury i na powrocie i na sterowniku (rzadkość).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...