Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

erenhardt

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

O erenhardt

  • Urodziny 23.01.1988

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Stara Dąbrowa
  • Kod pocztowy
    73-112

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

erenhardt's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Wiem, zauważyłem. Natomiast stan faktyczny wskazuje, że jest to wymiennik czterodrożny...
  2. Nawet nie 50%. Tutaj zachodzi mieszanie powietrza w wymienniku. Zakładając, że rekuperator nie ma wymiennika i działa tylko na zasadzie mieszania powietrza usuwanego i nadmuchiwanego, przy założeniu jednakowych strumieni też otrzymujemy sprawność odzysku ciepła 50%, co jest nieprawdą. Bo to zwykła wentylacja mechaniczna bez odzysku ciepła, ale z recyrkulacją zużytego powietrza. W moim przypadku możnaby wyliczyć sprawność z różnicy wilgotności powietrza wyrzucanego oraz wdmuchiwanego (za wymiennikiem), ale nie ma to sensu. Instalacja nawiewna jest już wykonana i ma większe opory od wywiewnej, która jest jeszcze nie skończona - nie ma jeszcze przewodu do wyrzutni. Tak więc opór na kanałach wywiewnych jest znikomy w porównaniu do nawiewu. Wentylatory są przeciwprądowo (po przeciwnych stronach wymiennika wedle dłuższego boku), Niestety 10 dni już minęło, pozatym wymiennik wklejony został w obudwę, więc raczej zwrot nie jest możliwy. Po rozmowie telefonicznej z producentem dowiedziałem się, że muszę złożyć reklamację na piśmie wraz ze zdjęciami obudowy, z których wynika, że komory reku są szczelnie rozgraniczone.
  3. Odczyt z czujników na rekuperatorze (umieszczone w komorach rekuperatora - nie uwzględniają strat na przewodach) 1. powietrze z domu przed wymiennikiem T=18'C W=52% 2. powietrze z domu za wymiennikiem T=15'C W=56% 3. Powietrze z czerpni przed wymiennikiem T=12'C W=48% 4. Powietrze z czerpni za wymiennikiem T=15'C W=43% Powietrze wyrzucane i powietrze wdmuchiwane do domu ma taką samą temperaturę. Prawdopodobnie przez efekt mieszania strumieni w wymienniku. Wilgotności są różne, więc część energii jest odzyskiwana na zasadzie wymiany ciepła - w przeciwnym razie wilgotności byłby równe - pełne mieszanie powietrza. Luna przy tym to szczyt sprawności - komplenty rekuperator w cenie mojego wymiennika... W poniedziałek zadzwonię do producenta, zobaczę co z tym tematem da się zrobić.
  4. Witam. Zainspirowany tym tematem postanowiłem zrobić swój własny rekuperator. Jestem właśnie w trakcie pracy. Część instalacji już położyłem. Zrobiłem obudowę wymiennika ze styroduru 5cm, kupiłem wymiennik przeciwprądowy polskiej firmy Barbor i wkleiłem w obudowę. I tutaj zaczynają się schody. Wymiennik przeciwprądowy taki: http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-przeciwpradowy-i5670424153.html za grube 1200zł... Po podpięciu wentylatorów okazało się, że coś jest chyba nie tak. Włączając jeden wentylator powietrze wyrzucane było ze wszystkich króćców przyłączeniowych! To chyba nie jest normalne... Udało mi się pomierzyć prędkości powietrza na króćcach i wyglądają mniej więcej tak: Niewiele myśląc stwierdziłem, że mam przedmuchy na obudowie. Aby to sprawdzić zakleiłem taśmą, najlepiej jak się dało lamele wymiennika, tak, żeby powietrze nie mogło się do niego dostać, a jedyną drogą były nieszczelności obudowy. Po włączeniu jednego wentylatora, ku mojemu zdziwieniu z żadnego krućca nie leciało praktycznie potwierze. Na wszelki wypadek przejechałem wszystkie krawędzie płyt styroduru, oraz połączenie styroduru z wymiennikiem sylikonem sanitarnym - tak na wszelki wypadek. Po odklejeniu taśm zamykających wloty do wymiennika sytuacja wyglada tak samo jak wcześniej. Powietrze duje ze wszystkich króćców. Czy wymiennik nie powinien przypadkiem rozgraniczać strug powietrza, tak, aby się nie mieszały? Wydałem na niego kupę kasy i nie chciałbym kompromisów, których nie muszą akceptować osoby, które wybrały dużo tańszy wymiennik klingenburga. Co robić? Czy nieszczelności na wymiennikach to norma? Można to reklamować?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...