Cześć
Panowie, od paru dni czytam forum, podpytuje google itd... ale im więcej czytam, tym mniej wiem. Tym więcej wątpliwości.
Także mam nadzieję iż pomożecie
Taka oto sytuacja.
Po bardzo długich poszukiwaniach udało się znaleść właściwą działkę.
Od początku wiedzieliśmy że fundamenty to nie będzie prosta sprawa ponieważ dom stoi blisko skarpy.
I teraz taka sytuacja, domek planujemy stosunkowo nie wielki, 120 (może trochę więcej) + garaż. Domek standardowo, parter + użytkowe poddasze.
Istotne informacje od geologa: " Praktycznie grunty nasypowo-humusowe do głębokości 1,9 – 4,2 m nie nadają się do bezpośredniego posadowienia. Pozytywnym aspektem jest brak wody gruntowej do głębokości opracowania (czyli 4,0 – 5,5 m poniżej powierzchni terenu).
Czyli im bliżej skarpy tym głębiej trza się dostać.
Więc, tak naprawdę mimo iż nasza działka sąsiaduje ze skarpą, to z punktu widzenia nośności podłoża (spadu) dom buduję na skarpie.
Wstępnie rozmawiałem z konstruktorem, była to pierwsza rozmowa, więc przedstawił mi z grubsza możliwości.
1) Można posadowić dom z piwnicami na studniach tak, aby studnie były oparte na glinach morenowych. Przy sytuacji ze w punkcie nr 1 grunt nośny jest na 1,9 m to proponuje wykonać wykop do 1,9 m i następnie w tym miejscu posadowić bezpośrednio fundamenty a w pozostałych miejscach posadowić studnie w dwóch rzędach po np. 4 w rzędznie na gruncie nośnym. Niestety zewnętrzny rząd to na głębokość ponad 4 m w stosunku do obecnego terenu.
2) Można zapomnieć o piwnicy (garażu podziemnym) i postawić cały budynek na studniach. Czyli z grubsza 3 rzędy studni. Pierwszy rząd głębokość 2m, ostatni rząd głębokość 4m. Upraszczając sprawę środowy rząd około 3m głębokości.
3) Pale fundamentowe (ale z tego co wyczytałem na forum to bardzo droga sprawa).
4) Jako opcja można pokusić się o wykonanie dodatkowych badań i pomysleć o płycie, ale wysoce prawdopodobne jest że płyta to nie jest dobre rozwiązanie.
5) Mikropale
Oczywiście, dla mnie najważniejsze pytanie to oczywiście koszta.
Jeszcze nie dyskutowałem na temat kosztów z nikim, więc o to przede wszystkim chciałbym się zapytać.
Tak czy inaczej, w opcji 1 i 2, sporo ziemi trzeba wykopać.
Pytanie jaki jest koszt, upraszczając sprawę rozwiązania nr 1 i rozwiązania numer dwa. Być może po dokładnej analizie uda się zredukować ilość studni w rzędzie z 4 do 3. Ale chciałbym orientacyjnie wiedzieć o jakich kwotach będziemy rozmawiać.
A może opcja 5 czyli mikropale jest najtańszym rozwiązaniem.
Dziękuję za każdą pomoc