Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

minio

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    14
  • Rejestracja

minio's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam, U nas też glina i mokro Chętnie skorzystam z porad. pozdrawiam
  2. Ale już w maju i latem nie było mokro (może troche wilgotno w niektórych miejscach), woda nie stała to może jakoś sie uda żeby moim roślinkom sie udało. Ale jeżeli nic z tego nie wyjdzie to zabierzemy się za kształt terenu, podniesiemy i pochylimy. Dziekuję Mirku - zawsze jest jakieś wyjście.
  3. No cóż, jakoś będziemy musieli sobie poradzić. Bardzo mocno dziękuję za rady.
  4. Czy poza wymienionymi jakieś inne rośliny na takim terenie dobrze rosna? A z iglastych to tylko metasekwoja i cypryśnik? Iglaki nie dadzą rady? Posadziałam też modrzewie, perukowce, cyprys lawsona czy one sie zniszczą? Prosze poradźcie
  5. Zygmor, niestety nie ma rowu, drenaż był na całym terenie ale podobno gdy zaczeto na działkach budować domy został przerwany. Działke tą kupiliśmy w ub. roku /maj/ już z domem - drewnianym zbudowanym w 97 r. i w zasadzie ma nam służyc latem. Woda stoi wiosną ale latem jest sucho (nawet twardo bo glina), tyko miejscami jest miękko i trochę mokrawo.
  6. Miła Haniu, ja jestem minia a moja druga połowa minio, a myślę o oczku wodnym bo u sąsiadów działkowych widziałam właśnie teraz pełne wody małe "stawiki", dlatego tym się sugeruję. Z pewnością jakąś część wody sciągaja. Może z czasem zrobimy jakieś badania gleby, na teraz wiem, że mamy na działce glinę i wysoki poziom wód gruntowych, latem ub. roku (od maja mamy działkę) było sucho i twardo (wprawdzie nie na całym terenie) ale teraz jest brrrr mokro. Dziękuję Ci bardzo za podpowiedzi.
  7. Mirku - mamy nawieźć piasku, ubić. Czy taki sposób utwardzi się taka glebe? A na piasek dać ziemie a potem trawę zasiać? Naprawdę nie znam się na tym dlatego prosze o radę.
  8. A czy sa szanse, że posadzone w ub.roku tuje, jodły koreanki, świerki srebrne i różne inne przetrwają te powodzie wiosenne - martwię się
  9. Działke mamy od maja ub. roku i gdy ją kupowaliśmy to nie zwróciliśmy uwagi na teren - nie wydawał sie mokry (zresztą jesteśmy laikami i tak naprawde wówczas nie zwacaliśmy na to specjalnej uwagi), ale teraz po zimie jest mokro, a dwa tyg. temu była wręcz podtopiona - "woda po kolana". Latem jednak jest ,jak piszesz Mirku w niektórych miejscach było twardo - glina, ale nie w każdym. Generalnie jednak nadmiar wody jest wiosną. Na tym terenie równiez jest wysoki poziom wód gruntowych.
  10. Proszę mi podpowiedziec jakie rośliny należy posadzić na terenie podmokłym. Mam taka działkę i obawiam sie, że posadzone roślinki ubiegłego roku na skutek stojącej wody po roztopach /znaczy zalane/ taj wiosny zmarnieja. Wiem, że metasekwoja chińska, cyprynik błotny, wierzby lubia taki grunt ale czy są jeszcze jakieś rośliny wytrzymujące okresowe podtopienia na takim terenie - byłoby super gdyby to były roślinki iglaste - uwielbiam choinkowate (tuje też)
  11. Szkoda że nie utwardzi.... płonna nadzieja a może jest jakiś niedrogi sposób na utwardzienie podmokłego terenu. Przede wszystkim wiosną, latem ziemia staje się b.twarda i mało chłonna - glina - uff.
  12. Hanka55, dziękuję bardzo za podpowiedź ale myślę, że w taki sposób sciągalibyśmy wodę również z tych niezagospodarowanych działek i być może byłby to dobry pomysł tylko puki co jesteśmy tam w wakacje i weekendy latem a finanse nasze teraz nie pozwalają nam na tak duża inwestycję. Dlatego myśle o oczku wodnym. Może coś doraźnie nam się uda zrobić ale dzięki za podpowiedź z pewnością się przyda.
  13. Gnijąca pokrywa ziemię mokrym, grubym, zbitym "kożuchem", uniemożliwiając wzrost roślin. Właśnie o to chodzi. Jak ktoś ma nieużytki (w okolicy mojej działki jest ich naprawdę dużo) to przyhamowanie wzrostu roślin jest raczej pożądane, tym bardziej jeśli rosną tam np. osty. Czy w takim razie można taką skoszoną trawą "upychać" miejsca na działce, gdzie np jest mokro /w okresie roztopów/ i potem pokryć to ziemią i siać trawę -no bo skoro robi się gruby zbity kożuch to może trochę utwardzi taki teren. W sprawch ogrodów i ziemi jestem laikiem i nie wiem czy tak można ale tonący brzytwy się łapie.
  14. Witam, mamy taki sam problem. W ub. roku w maju kupiliśmy domek drewniany /przedewszystkim na użytkowanie latem/ z działką ok.700 m. Wówczas nie zwracalismy uwagi na teren /grunt/- a tu glina i wysoki poziom wóg gruntowych/niestety/- ponieważ wtedy było chyba w miarę sucho a i latem równiez nic nam nie przeszkadzało - ale juz wtedy dowiedzialismy sie, że wiosną jest bardzo mokro. Jak mokro, zobaczyliśmy pod koniec marca gdy tam pojechalismy. Jedno wielkie rozlewisko - wszystkie roslinki, drzewka i krzewy sadzone w zeszłym roku były pod wodą, studzienka wodociągowa cała zalana, szambo również. Tuz po świętach pojechaliśmy znowu i już było tej wody ciut mniej ale jeszcze w b.wielu miejscach niestety stała. Jest bardzo miękko, gdy po trawie sie chodzu to ziemia wręcz zapada się. Podobno kiedyś był na tym terenie drenaż ale gdy na działkach zaczęto budować domy poprzerywano go, w drodze nie też rowu melioracyjnego a jedyny, który jest w okolicy jest niedrożny i nawet gdybyśmy chcieli go oczyścić i podłączyc się to nie możemy poniewż trzeba byłoby przejść przez drogę i przynamniej trzy działki a własciciel co najmniej jednej nie zgadza się- rozmawialismy z panią sołtys. Jeszcze jednym problem są dwie dzikie, niezagospodarowane /ale posiadające właściciela/ działki, którae graniczą z naszą, a i na nich oczywiście też zbiera sie woda no i to dodatkowo zalewa nas. Szczerze mówić nie widzę rozwiązania - można rzeczywiście zrobić oczko wodne ale czy na tak niedużej działce coś pomoże i jakie powinno ono być? Dodatkowo nasza działeczka położona jest chyba niżej niż inne działki. Może ktoś z Szanownych Forumowiczów coś podpowie i pomoże jakoś rozwiązać wodny problem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...