Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

sicio

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    25
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez sicio

  1. Instalacja pracuje obecnie w układzie zamkniętym z kotłem na ekogroszek. Kocioł wychodzi na zawór 4D dalej jest pompa obiegowa CO co pchnie wodę w pion grupa bezpieczeństwa oraz grupa mieszająca do podłogówki. Tak widziałem też schematy z płytowym wymiennikiem, ale zakładam stratę w okolicach 10% w takim przypadku. Rozważałem też przypadek z glikolem, ale w domu zawsze jestem i nie kojarzę zimy z przerwą w dostawie prądu. Dodatkowo za buforem przemawia jeszcze że można podpiąć UPS + pompkę i w razie problemu zabezpieczyć PC.
  2. Mam hydraulika, który podłączy mi PC zgodnie ze schematem. Chciałem być pewny, że przedstawiony schemat jest optymalnym rozwiązaniem, dla mojej instalacji. Średnice na miedzi widziałem 28 oraz 22 do roździelaczy (od do grzelników jest pex 16, podłogówka też na 16 nie pamiętam jak gęsto ale pewnie co 10-15cm), więc przepływy powinny być ok, również dla PC. A pytania o zamienniki były ponieważ pozwoliłoby to obniżyć ogólny koszt inwestycji.
  3. Cześć, Planuję montaż PC Daikin EDLA08E2V3 Mam kilka tematów, które mnie nutrują, a mianowicie: Zastanawia mnie optymalny schemat pod przypadek jak na załączonym rysunku (są dwie strefy grzejniki i grupa mieszająca z pompą do podłogówki) i do tego CWU z kolektorami słonecznymi. Zaznaczam że jest to istniejąca instalacja i chcę wykorzystać istniejące elementy, aby nie wprowadać niepotrzebnych kosztów. Do tej pory wyglądało to tak że za kotłem na ekogroszek była pompa CO która pompowała wodę do roździelacza grzejników i grupy mieszającej podłogówki(gdzie dodatkowo zamontowany jest zawór termostatyczny aby nie puścić wyższej temperatury niż 40C). W konsekwencji grzane było krzywą 26C przy 10C na zewnątrz i 33C przy -10C (jeden obieg). Temperatura przy -10C w nocy wyniosła 21,4-21,7 przy podłogówce i 22C na górze przy grzejnikach (celowo przewymiarowene grzejniki panelowe). Teraz zastanawiam się, czy zastosować bufor 100L, czy zrobić bez. Chyba bardziej skłaniam się do opcji z buforem równolegle i regulacją przepływów tak żeby w buforze nie było podmieszania. Wychodzi mi schemat jak na rysunku, tylko nie wiem gdzie dodać grzałkę CO. Jest to PC bez grzałki, ale chciałbym się w nią wyposażyć i czy mogę: 1. Zamiast grzałki zewnętrznej BUH użyć dogrzewacza przepływowego AFRISO BEH 463 z grzałką o mocy 3,0 kW + czujnik temperatury ? 2. Czy istnieje możliwość skonfigurowania zamiast grzałki BUH. Grzałki zewnętrznego producenta wkręconej w bufor CO z czujnikiem temperatury powyżej grzałki? 3. Używał ktoś może innych czujników temeratury niż te od daikina do CWU, CO oraz temperatury zewnętrznej? Jeszcze zastanawiam się odnośnie sterowania strefami obecnie mam jedną strefę gdzie pompa CO i podłogówki chodzą praktycznie cały czas. Przy tak niskiej temperaturze zasilania, grzejniki muszą ciągle oddawać ciepło. Pozwala to również na mniejszą bezwładność podłogówki. Czy powinno się pompy za buforem wpiąć przez PC? czy najprosciej przez zewnętrzny termostat sterować pracą pomp? A może zrobić instalację bez bufora, sterować krzywą i tyle? Ma ktoś doświadczenie z tą pompą i podzieli się obserwacjami. Z góry dziękuję za rady co do schematu i zamienników. Pozdrawiam
  4. sicio

    Dobór pompy ciepła

    A Ty którą byś wybrał? Jeszcze widzę teraz sporo ofert na Stiebel Eltron HPA-O 8 CS Plus oraz Atlantic, ale już chyba sobie daruję, bo im więcej czytam tym mniej wiem.
  5. sicio

    Dobór pompy ciepła

    Właśnie 1 rzeczy nie rozumiem. Z tego co przestudiowałem dobory PC. To nie robimy tak żeby moc pompy wystarczyła mi na całą zimię. Jak mi sie załączy grzałka w temp -15 lub niżej to tę stratę za prąd nadrobię w temperaturach 0 ++. Czy nie tak to powinno być? Rozumiem że potrzebuję ok 6,5kW przy -12 Jeżeli chcę by pompa ogarniała przy -15 to: Panasonic T-Cap 9kw Mitsubishi 8kw Daikin Altherma 8kw aż ponadto (6kw wygląda jakby jeszcze mieściła się) LG 9kw Panasonic HP 9kw 3f Tutaj słabsze pompy: Panasonic SDC J 9kw Toshiba/Rotenso 10kW Zakładając błąd pomiarowy to jak wezmę którąkolwiek z pomp co ogarnia -15 nie powinienem się bać, ale co w cieplejsze dni? czy nie lepiej taką Panasonic SDC J 9kw lub Daikin Altherma 6kw i co wypale w grzałkę to zwróci się w ciepłe dni? Tabelki znalazłem tu: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi&p=8050092&viewfull=1#post8050092
  6. sicio

    Dobór pompy ciepła

    Marco36 widziałem wrzucałęś gdzieś wykresy mocy do temperatury zewnętrznej. Masz może do LG Therma V 9kw, Panasonic HP 9kw, Samsung ehs 9kw i stiebel eltron 8kw? Ktoś ma jakieś opinie o tych sprzętach, bo wydaje mi się że to najsensowniejszy wybór?
  7. sicio

    Dobór pompy ciepła

    Nie wyczułem oferty:D Ok wybacznie, do wyliczeń z CW podszedłem bardzo wnikliwie, ale też nie znam w 100% materiałów z jakich jest wykonany. Na koniec sprawdziłem jaki dobrało mi piec na ekogroszek (9kw) - mam 10kw z Ogniwo Eko Plus. Spalanie wg CW bez CWU to ok 3t przy sprawności 80%. Od kwietnia do września wodę grzeję solarami, więc przyjąłem że wyliczenia są w miarę dokładne. Wg stastystyk pieca: 3t - 3.5t ale to ja im bardziej bawię się ustawieniami tym bardziej nie potrafię pieca ustawić Ostatnie 2 lata zacząłem bardziej go zapuszczać i już nie czyszczę tak często w sezonie zimowym jak kiedyś... A tu statystyki mocy na przestrzeni 4 lat: Najgorzej nie mam dokładnych wykresów z temperatury, wtedy byłoby łatwiej ustalić temperaturę biwalentną.
  8. sicio

    Dobór pompy ciepła

    Ok to przyjmilmy to zapotrzebowanie w granicach 17 500 kWh Rozumiem, że jak dobrze wypisałem wartości w CW to +/- wyliczenie jest ok. Czyli potrzebuję 8 - 9kW mocy grzewczej. To teraz z proponowanych: Netsu 10kW Rotenso 10kW Atlantic EXTENSA AI Duo 10kW Panasonic HP 9kW LG 9kW Mitsubishi Zubadan 8kW Panasonic T-Cap 9kW Te ostatnie chyba za mocne? Ta LG wygląda, że spokojnie sobie poradzi? A może coś innego nie z listy?
  9. sicio

    Dobór pompy ciepła

    Ja jakbym się wstrzymał to musze wydać 12000zł na ekogroszek. To wolę wydać na PC. Jak teraz nie ma dobrej PC tylko takie co oferują sprzedawcy to też wolę poczekać. Tylko próbuję ustalić co wziąć? Odnośnie limitu na zużycie to mam PV 8kw jeszcze na starych zasadach, wiem że bedzie jeszcze mało...
  10. sicio

    Dobór pompy ciepła

    Przepraszam chodzi o pompę Dziś rozmawiałem z firmą co montują Rotenso to najpierw wstępnie osoba dobrałą mi 10kW, a następnie rozmawiałem z technikiem i zalecił 8kW bo przy 10kW temperatura biwalentna wychodzi ok 14, a przy 8kW wychodzi 12. Z Blaupunkta napisali że lepsza będzie 7.5kW monoblok 1 fazowy za 51k. Cena wg mnie nie opłacalna. Co do grzejników to są przewymiarowane bo wychodzi coś ok C22 100x60 na pokój 12m2.
  11. sicio

    Dobór pompy ciepła

    Ok czyli zakładam że grzejniki zostały przewymiarowane temu niższa temperatura zasilania wystarczy? Co do szczelności piwnicy myślę, że jest szczelnie, uchylam okienko i czasem wsyp do węgla jak przy rozpalaniu za bardzo nadymię(jeszcze nie nauczyłem się tego procesu i chyba mi się nie uda). Analizuje wykresy temperatur i w danych historycznych nie widzę -20 a wiem ze było w ostatnim sezonie, choć pewnie średniodobowo mogło być mniej. Wracając do pytania, jaki piec dobrać?
  12. sicio

    Dobór pompy ciepła

    Grzejniki stalowe zostały + były dorzucone 2 szt. i przy liczeniu zakładano coś ok 80-100 W/m2. Piec odpalany w okolicach września, gaszony w kwietniu. Piec chodził cały czas i nie kojarzę by trzeba było ustawiać więcej jak 35. Przejrzę jeszcze statystyki z pieca.
  13. Cześć, Miałem dwóch przedstawicieli firm u siebie. Jeden stwierdził, że z jego wyliczeń potrzebna będzie pompa niecałe 10kW. Po czym dobrał ofertę na Panasonic T-Cap 9kW oraz Kaisai/Netsu tu wahał się 10-12 kW ale zaoferował 10kW. Z Hymona dobrali 8kW z Blaupunkta. Jeszcze na grupie FB udało mi się porozmawiać z przedstawicielką jednej z firm i po wyliczeniach, a następnie konsultacjach z instalatorem dostałem informację że T-Cap będzie za mocny i polecają Netsu lub Kaisai 10kW. I tu świetnie mi Pani wytłumaczyła ze mam słabą izolację od podłogi, a do tego jak teraz mam piec na ekogroszek to i tak pomimo nieogrzewanej piwnicy, jest ona częściowo ogrzewana przez piec. Po przejsciu na pompę ciepła będzie ona nie ogrzewana. I jakbym ustawił w ciepło właściwe brak podpiwniczenia to już skacze mi zapotrzebowanie CO + CWU do 10 kW. Od 2015 grzeję ekogroszkiem piec Ogniwo Eko Plus 10kW ze statystyk, max jaki był to chyba 7.29kW, temperatura na wyjściu za zaworem czterodroznym to raczej 28 - 35 Obecnie za zaworem czterodrożnym mam zarówno podłogowe jak i grzejniki (przy okazji montażu będę chciał od razu posprzątać i rozbić na dwa obiegi - chyba że coś mieszam i tak jest ok) Instalacja: 1 piętro: 5 grzejników + grzejnik łazienkowy i podłogówka przez zawór rtl parter: podłogówka z pompą mieszającą + grzejnik(sypialnia) + grzejnik łazienkowy i podłogówka przez zawór rtl boiler CWU Hewalex OKC400NTRR/SOL do dolnej wężownicy połączona jest instalacja solarna Kilka słów o domu: Dom z 1969 roku, połowa podpiwniczona. Modernizacja w 2015, dach dwuspadowy w L. na 1 piętrze skosy od ok1,2m, wysokość pomieszczeń 2,4m. Na parterze wysokość pomieszczeń ok 2,5m (sufit podwieszany) Poniżej link do wyliczeń z ciepło właściwe: https://cieplo.app/wynik/14r8a Tutaj statystyki z pieca: https://esterownik.pl/device/11755 Czy pompa Netsu 10kW jest dobrym doborem? A może coś innego?
  14. sicio

    Instalacja - najlepsza opcja

    Przepraszam za nieobecność. Podsyłam schemat, wszystkich zaworków nie rysowałem... Co do kosztów tych największych: Piec ok 7000 kominek ok 4000 (już wiem że było trzeba dać bez płaszcza) kolektory ok 1000 (mój koszt, reszta z dofinansowania)
  15. Witam Chciałbym się poradzić jaka będzie najlepsza opcja instalacji w domu. Piec Ogniwo Eko Plus 10kW Kominek Maja 12kW z płaszczem wodnym Kolektory płaskie do grzania wody zbiornik 400L zawór 4D co do ogrzania: dół ok 90m2 praktycznie po całości podłogówka(gęste rozmieszczenie jakbym kiedyś namyślił się na pompę ciepła) tylko w sypialni grzejnik bez podłogówki ok 16m2 w łazience zawór rtl i grzejnik wiszący na ręczniki podłogówka góra 6 grzejników + termostaty w łazience zawór rtl podłogowe + grzejnik na recznik Na chwilę obecną rozwiązane to jest tak że z pieca wychodzimy na pompę CWU i zawór 4D, za zaworem 4D jest pion na dole osobno pokój i łazienka + rozdzielacz z pompą mieszającą na podłogówkę na górze rozdzielacz na grzejniki kominek jest wpięty między powrotem do 4D a pionem, z powrotu pompa pompuje w kominek wodę, z powrotu i zasilania kominka jest też połączenie z CWU. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe? Jak to spiąć z Ogniwo Eko Plus i jak to dobrze ustawić? Oczywiście przed i za kominkiem mam zawór aby odciąć kominek jak nie używam
  16. Czyli podsumowując 1. Praca w zakresie mocy 2,5 - 10kW SKAMP 3 - 10 kW Ogniwo 2. Czyszczenie na plus dla SKAMPA 3. Łatwość w obsłudze na plus dla Ogniwa (podejrzewam, że kosztem większego poboru opału) 4. Więcej konfiguracji sprzętowej w SKAMPie. Choć mało, który użytkownik będzie wiedział co wybrać. 5. Kosz zasypowy w Ogniwie 180dm3 a w SKAMP 130kg (opcja 170kg) 6. Za bardzo nie wiem jak wygląda palenie na dodatkowym opale/ drewno węgiel. 7. Na Ogniwo trzeba krócej czekać. Oba piece odstają od innych z tego co czytałem. I pewnie jeden jak i drugi jest dobrym rozwiązaniem. Cenowo Ogniwo nieco droższe, ale żeby uzyskać opcję jak z eCoala to już nie ma takiej różnicy SKAMP bodajże 6300zł + sterownik BRULI 600zł Obu przedstawicieli prosiłbym o odpowiedzi, bez oczerniania konkurencji: Ogniwo 1. Jak jest z paleniem drewna i paliwa zastępczego (sporo desek zostało po budowie). Czy wystarczy ustawić tryb półautomatyczny? I ile drzwiczek ma kocią i gdzie jest dodatkowy ruszt bo w części zdjęć widać 2(palenisko i popiół). SKAMP 1. Jak wygląda sprawa z paleniem na dodatkowym ruszcie. Tu widzę że są 3 drzwiczki( ruszt dodatkowy, palenisko i popiół). Trzeba włączyć jakiś tryb? 2. Jaką konfigurację najlepiej wybrać? Chciałbym mieć możliwości eCoali sterowania kotłem przez internet. Czy tylko Bruli wchodzi w gre. Czy może można zamontować Bruli ale radzimy bardziej kupić wersje z SPP2. Nie jest mi potrzebna pełna automatyka bo pewnie nauczę się ustawiać piec bo po co ma więcej palić, ale dobrze by było jakbym mógł wrzucić automat jak żona zostanie sama w domu:) W razie jakbym coś źle napisał proszę o informację będę edytował post.
  17. Nie mam wiadomości na priv. Jak dodzwoniłem się to sekretarka udzieliła informacji, że jest w ofercie piec o mocy 7kW, gdy zapytałem się o badania "jakie badania, co Pan chce wiedzieć to powiem". W każdym razie potwierdzam info, że do końca stycznia pozajmowane terminy. Wracając do zakupu u kogo uda mi się kupić Ogniwo Eko Plus 10kW po dobrej cenie:) I czy na coś muszę zwrócić uwagę, bo tu chyba nie ma opcji z różnymi sterownikami.
  18. Jutro przekręcę do producenta i napisze czego się dowiedziałem. Podsumowując najlepiej pasowałby mi SKAM-P 7kW (wyczytałem że wygodniej się czyści oraz moc byłaby bardziej zbliżona do tej co potrzebuję) z kolei Ogniwo z całą dokumentacją i rozbudowanym sterownikiem(wprawdzie SKAM-Pa można również wyposażyć w odpowiedni sterownik i nie wiem czy cenowo nie taniej). Takie dodatkowe pytanie, do kogo mógłbym się odezwać z forum, aby kupić piec w dobrej cenie:)
  19. Aj ja tylko chcę kupić dobry piec:/ Początkowo myślałem, że muszę mieć 16kW, po ozc wyszło że 10kW będzie aż nadto. Wcześniej rozpatrywałem SKAM-Pa i Ogniwo z racji że w rankingach to najlepsze piece. O 7 wyczytałem tu http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/skam-p-plus-premium/ A teraz nie mam pojęcia już co wybrać?
  20. Dowiedziałem się że zbiornik od solarów 400L ma dwie wężownice więc zostanie podłączony również piec. Nie wiem czy to coś zmienia w wyborze pieca. Asolt napisał że pewnie przybliżone zapotrzebowanie to 8-9kW Czy dla Skam-pa to nie przekszadza? Do tego posiada kilka sterowników, czy warto dopłacać?
  21. Czyli jedyne słuszne wyjście to Ogniwo Eko Plus 10kW? Wyczytałem że SKAM-P 7kw ma moc 10kw a 7kw to znamionowa, już nie mam pojęcia. Trochę dziwi mnie, że do domu z 1969 roku wystarczy taki niewielki piec. Choć jak robiłem elewacje i przekrycie to od razu zainwestowałem w ocieplenie żeby oszczędzić na ogrzewaniu:) Może ktoś poleci sprawdzonego sprzedawce, bo w moim rejonie raczej sprzedają defro i nie dostanę nigdzie ogniwa.
  22. nie wiem czy będzie możliwość zwrotu, sprawdzę. W takim razie piec Ogniwo Eko Plus 10kW lub SKAM-P 7kW czy 12kW? Ze względu na szacowane zaniżenie obciążenia cieplnego?
  23. Wynik zapotrzebowania Z tego wynika że potrzebuję 7kw, tylko jaki. I czy te 7kw podoła przecież to stary dom, choć w razie mocnej zimy mogę dopalić kominkiem? Jak to połatać z tego co wcześniej wspomniałeś?
  24. Dobrze, później policzę bo nie pamiętam tak z głowy wymiarów. Oj wygląda na to, że na własne życzenie. Zamarzył się kominek to wybraliśmy z płaszczem, żeby również ogrzewał jak będzie używany. Stoi jeszcze nie podłączony. Kolektory z projektu unijnego wpadły. Niestety wcześniej nie wpadłem na forum żeby się poradzić.
  25. Witam. Jestem w trakcie gruntownego remontu. I nadszedł czas na wybór pieca. Dom z 1969 roku, obecnie dobudowałem górę dach dwuspadowy 25cm wełny o najniższym współczynniku, na ścianach styropian 15cm. Powierzchnia użytkowa ok 85m2 dół, góra na razie bez ścian zajmuje jakieś ponad 100m2(na pewno będzie mniej po dostawieniu ścianek działowych). Ogrzewanie góra 6grzejników + grzejnik łazienkowy, ogrzewanie dół wszędzie podłogowe oprócz sypialni ok 14m2 gdzie będzie grzejnik + grzejnik łazienkowy na razie nie liczone moce. Jest już kominek 12kw z płaszczem wodnym i kolektory do grzania wody zbiornik 400L. Wcześniej sam dół bez kominka i kolektorów ogrzewał piec na węgiel bodajże Narmet 14,5kw. Proszę o poradę jaki piec na ekogroszek wybrać Ogniwo Eko Plus 16kw cena ok 7200zł + 150zł dowóz czy SKAM-P PREMIUM 17kw za 7700zł. Lokalni dostawcy proponowali Defro Komfort Eko 15kw w cenie 7100zł lub TQD HotFire 16kw za 5900zł. A może przy kominku nie ma konieczności brać 15-17kw tylko 12kw i w razie mrozów(zapewne kilka dni w roku), dogrzać kominkiem? Proszę o szczerą poradę, bo już nie wiem jakie będzie najlepsze wyjście, a dostawcy nie będą do końca bezstronni. W razie jakby ktoś miał sprawdzonego dostawcę w woj. Podlaskim proszę o namiary:)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...