Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

LDP05

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    308
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez LDP05

  1. Czy zaglądałeś do środka? Gdyby woda z jednej komory była przepychana do drugiej to znaczy, że wymiennik jest nieszczelny. Skoro woda by się przedostaje to strumienie powietrze również by się mieszały w sposób niekontrolowany. http://www.hedsonenergy.pl/images/resource/z1.jpg Żeby się przelało, to komora z syfonem, powinna się wypełnić (możliwe, przy zatkanym odpływie) dość mocno, to mogło by powodować przedostawanie się do komory "bez odpływu" ale również na zewnątrz obudowy. Zgodzę się, że to skraplanie może być spowodowane, tym, że wentylatory pracują nierównomiernie, gdy ilość powietrza się nie bilansuje (bąd czujnika, zaszroniona czerpnia), ale nie "przepychanie" wody.
  2. Nie wiem czy namieszałem, na pewno nie pisałem wszystkiego. Po pierwsze nie twierdzę, że jak przy wszystkich otwartych obwodach ustawimy przepływ na 1 to przy otwartych dwóch będzie też 1, ale powinien być taki sam. Regulacja polega na ustaleniu jednakowego przepływu dla wszystkich pętli. Jaka będzie wartość, zależy od mocy pompy i ilości otwartych obwodów. Nie mam sprzęgła, mieszacza a jedyna pompa to ta w piecu i działa. Jako ochrona pompy wpięty jest w grzejnik w drabinkę, Zauważ, że obecne pompy nie są już takie głupie, że kręcą niezależnie od tego co się dzieje. Same regulują moc, mają wbudowane zabezpieczenia i potrafią się wyłaczyć.
  3. Jak tak zostawisz, to przy otwartych dwóch i więcej obwodach, pomieszczenia będą nagrzewać się nierównomiernie, ponieważ pętla o najmniejszym oporze skonsumuje przepływ pętli długiej. Na początku tak miałem, potem, znalazłem takie rozwiązanie i się sprawdza.... Otwierasz wszystkie obwody, aby przez wszystkie pętle był przepływ, Ustalasz na wszystkich obwodach jednakowy przepływ. Na to potrzeba trochę czasu, bo zmiana na jednym wpływa na pozostałe. Ale kilka godzin, cierpliwość i po temacie. Jak to ustawisz, to potem możesz włączyć sterowanie siłownikami. Dzięki temu, niezelżenie które obwody będą otwarte, przepływ będzie podobny.
  4. LDP05

    Ogrzewanie dachu płaskiego

    Też miałem taki pomysł aby montować kable, po dobraniu mocy koszt wyszedł 5-6 tys za materiał. Ale położenie kabli zwiększa: prawdopodobieństwo uderzenia pioruna, pożaru. Po 4 latach zrezygnowałem z pomysłu, rynny nie zamarzają, śnieg może sobie leżeć nic mu tam się tam nie dzieje.
  5. Witam, Jak wygląda u Was uzysk ale w ujęciu rocznym, pytam ponieważ w 2021 spadek produkcji w porównaniu do 2020 wynosił ponad 5%. Nie wiem czy jest to efekt starzenia się paneli czy pogody w 2021. ____ 2019 2020 2021Produkcja 6377 6269 5928uzysk 1119 1100 1040Porównanie 98,3% 94,6% ...Wcześniejsze posty pokazują podobne wyniki... Pozdrawiam. Andrzej
  6. To jest proste, im lepiej ocieplony dom, bez mostków termicznych i nieszczelności, do tego rekuperacja i ogrzewanie podłogowe, to jest możliwe. Moje średnie dobowe zużycie gazu (CO+CWU dla 4 os) wynosi: - listopad 2.1 m3/dobe - grudzeń 3.4 - styczeń 4 - czerwiec 0,8 liczone za 2021, 2020, 2019. Temp. w domu 23
  7. Proponuję przeczytać: https://www.wentylacyjny.pl/2208-49-234-kociol-gazowy--wymagania-dla-wentylacji.html (najważniejsze na samym końcu) A tu https://www.jelwent.pl/pliki/koc_zam.pdf jest taki fragment: " w §170.3 przepis mówi „urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych z zachowaniem wymagań §175”. Wracamy zatem do odpowiedzi na pytanie postawione przez czytelnika: zakładając, że w mieszkaniu znajduje się już poprawnie działająca i zgodna z przepisami wentylacja nawiewno- wywiewna, to żądanie wykonania dodatkowej wentylacji w przypadku instalowania kotła z zamkniętą komorą spalania uznać należy za absurdalne. "
  8. Suche powietrze w zimie jest niezależnie od tego rodzaju ogrzewania. Przy podłogówce, która jest nisko-temperaturowa powinno być lepiej. "Powinno", ponieważ przy domach źle ocieplonych w celu utrzymania temperatury, po prostu przegrzewa się podłogę. Mam podłogówkę wszędzie i drugi raz też bym tak zrobił, ponieważ: - jest to prosta instalacja piec - rozdzielacz - pętle. Pompa z pieca wystarczy na 190m2. - równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach, - brak ograniczeń związanych kaloryferem po oknem, - nic nie szumi, - nie brudzi się od kaloryferów. Wada. NIe ma gorącego kaloryfera by się przytulić i ogrzać.
  9. Prawda jest taka, że ekogroszek nigdy nie powinien się tak nazywać, test to jedyna dobra zmiana jaką ja widzę. Co do ceny węgla to rośnie ....ostatnio jak by bardziej... Ceny węgla na giełdzie poszybowały z ~60USD (X.2020) na 200USD (2021) a pamiętamy, że cena węgla dla Kowalskiego to ~200% ceny giełdowej. Może się okazać, że gaz będzie tańszy (jak będzie dostępny).
  10. wg. mnie każda papa przy takim spadku będzie robiła problemy w miejscach gdzie są odpływy, murki / attyki, gdzie będzie dochodzić do zatrzymania i zamarzania wody w zimie. Policzy ile wydasz na 2 warstwy papy + robocizna i porównaj z położeniem foli PCV.
  11. LDP05

    Dobór źródła ogrzewania

    Nie wiem, czy to będzie pomocne ale... - nie idź w eko-groszek, to "narodowe złoto" to bród smród i robota. - zamiast pieca na olej przemyśl, czy nie lepiej pelet - popiół dobry na kompost, pełna automatyka, trzeba mieć miejsce na składowanie opału. - co do pompy ciepła, to przy takim domu może to być bardzo kosztowna sprawa, nie tylko na początku ale i w eksploatacji, ze względu na strefę klimatyczną oraz sposób ocieplenia domu.
  12. Te otwory powinny odprowadzić wodę (skropliny) z strefy między okiennej na zewnątrz. Zacieki na ścianie mogę być powodem: - tak jak pisał Kaizen, złej hydroizolacji pod oknem na zewnątrz. Woda wycieka ale następnie przechodzi pod profilem w mur. (winny wykonawca) - zatkane otwory wylotowe. Woda nie ma jak wyciekać i przechodzi do środka - to łatwo sprawdzić lejąc wodę. (wina okien lub montażu). Dość dziwnie (fatalnie), wygląda ten zgrzew w rogu od strony wewnętrznej, jak by nie był ciągły lub jest pęknięty.
  13. Po pierwsze tylko instalacja 3 fazowa - o ile się nie zmieniło, to tylko taka jest respektowana do rozliczeń Prosument z zakładem energetycznym, Odnośnie mocy. weź, weź coś w okolicy 4K (3000 * 1.4) a to 1.4 wynika z: - 20% oddajesz zakładowi przy produkcji do magazynu, to wynika z faktu, że to co produkujesz konsumujesz w około 20-25%, reszta idzie do sieci i wraca. - 10-20% ponieaż moc paneli spada stopniowo o kilka procent rocznie (10-15%/10lat) , moc paneli maleje też ze wzrostem temperatury, Ja miałem zużycie ~4000 instalację mam 5700 i przed COV wychodziłem na zero teraz dopłacam. Nadwyżkę, można zużyć na grzanie wody.
  14. Po prostu to policz: https://nexbud.com.pl/kalkulator-energetyczny/ https://thermo-vitae.eu/.../kalkulator-kosztow-ogrzewania/ wg. mnie ogrzewanie będzie kosztowne.
  15. Najlepszy piec na węgiel to ten, który pojechał na złomowisko. Jak chcesz poprawić komfort to ociepl dom, wtedy koszty opału nie będą problemem. Każdy piec węglowy to smród, bud i ściema eko-groszku, który kosztuje od 700-900zl/tone. http://termomodernizacja.pl/kalkulator-kosztow-ogrzewania-nowoczesne-budownictwo/
  16. Warunki zabudowy wydawane są gdy nie ma miejscowego planu zagospodarowania i są ważne czasowo (chyba dwa lata) lub nie rozpocznie się budowy albo gdy gmina do czasu uchwalenia planu zagospodarowania. Tenże plan zastępuje warunki, co może być korzystne dla działki albo nie. Pomimo wydanych warunków, plan zagospodarowania może przeznaczać teren na role / lasy / tereny zielone / inne nie budowlane i wtedy warunki tracą moc. Trzeba pilnować co robi gmina.
  17. LDP05

    Płyty PIR vs Wełna mineralna

    1. Wełna wypełnia szczenie przestrzeń między krokami, bo jest sprężysta. PIR (nie natryskowy) nie dotniesz idealnie i powstają szczeliny. 2. Współczynnik przenikalności cieplnej PIR to ~0.02, wełny 0.035 a drewna 0.2-0.3, zatem docieplenie między krokwiowe jest gorsze, ponieważ nie jest zachowana ciągłość izolacji.
  18. LDP05

    Płyty PIR vs Wełna mineralna

    Drobna korekta, wkładanie płyt PIR pomiędzy krokwie to jakieś nieporozumienie. PIR na dach skośny tylko na krokwiowo.
  19. Może jeszcze komuś się to przyda, sprawdziłem karty katalogowe i modele R3G190-RG19-01 (niby zastępnik) i R3G190-RG19-01(zehnder) bazują na tym samym silniku, jednak moc zastępnika jest większa (119W / 115) przy mniejszych obrotach (3635/3760). Jednak moje wątpliwości budzi mocowanie wirnika, co zaznaczyłem na zdjęciach.... Zastępnik po lewej. Na razie zostanę przy oryginale ale sprawdzę możliwości ...
  20. Tak widziałem ten filmik, taki mam plan aby wymienić łożyska a silnik zostanie jako zapas. Odnośnie zastępnika R3G190-RG19-01 zamiast oryginalnego R3G190-RG19-36, to elektrycznie jest zgodny jednak wymiary są trochę inne. Ten 01 jest o 5mm wyższy od oryginału, przynajmniej tak to wygląda z rysunków, co powoduje, że może się nie zmieścić obudowie - jeszcze do sprawdzenia....
  21. huczy, nie wiem czy łożysko czy coś innego. Wolę kupić zamontować a potem mogę się bawić rozbieranie i naprawę starego.
  22. Witam, Czy ktoś z Was ma już doświadczenie z wymianą wentylatora w jednostce Q450? W jednostce zamontowany jest wentylator ebm-papst R3G190-RG19-36, którego można nabyć poprzez firmę Zehnder, szukam jakiegoś zastępnika (zbliżony jest R3G190-RG19-01) Dodam, że jestem rozczarowany, że wentylator za 1000zł po 3 latach pada. Pozdrawiam: amo
  23. Nie eksperymentowałem, wybrałem Tikkurila polecił mi to malarz i miał rację.
  24. Jak długo masz ten zmiękczasz? Może złoże się nie regeneruje bo sól się zbryliła i na górze jest skrzep a pod nim pusto?
  25. Tylko jaki jest sens ładować XX tyś w WM jak nie jest używana? Jeżeli to jest dom rekreacyjny, to albo grawitacja, bo coś tam przepuszcza. Albo jak ktoś decyduje się na WM, robi domek szczelny (bo jak dom "tradycyjny" to WM też nie ma sensu...), to po prostu nie wyłączać. Ustawić przepływ na 20m3 i niech sobie leci. Koszty tego będą znikome.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...