Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mojojek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez mojojek

  1. Jakie dałeś przewody do lanu kat6? Ja szukam 6a i nie wiem na jakie się zdecydować.
  2. Rustin mnie elektryk powiedział, że porobi przewody a szafkę dobiorę sobie później. Zobaczę ile będzie potrzeba miejsca i wybiorę coś aby nie było za małe i żeby było miejsce na kilka urządzeń. Na początku też chciałem kombinować z kablami tak jak Ty ale nawet w projekcie domu mam zrobioną szafę krosowniczą i stwierdziłem, że zrobię to raz a porządnie.
  3. Chyba w końcu znalazłem jakiś sensowny kabel. Czy Belden to porządna firma? Ten przewód się nada? http://www.kabeltechnika.pl/produkt/3529/belden-10gx24-kat-6a-uutp-lszh.html#szczegoly_produktu
  4. Jarek możesz rzucić okiem czy któryś z tych przewodów się nada? http://unotel.pl/towar/szczegoly/774/kabel-kat-6a-utp-lsoh-4x2x23awg-305m-alantec http://unotel.pl/towar/szczegoly/894/kabel-kat-6a-utp-drut-300m-value http://www.infotronik.pl/product_info.php?cPath=149_150_170&products_id=1600 http://www.infotronik.pl/product_info.php?cPath=149_150_170&products_id=2246 Drakę kojarzę ale tam jest tylko 6E.
  5. Spoko. U mnie będzie router w szafie. Nie będzie on rozsyłał sieci bezprzewodowo po domu. Do szafki będzie szedł jeden przewód z okolic schodów. Tam planuję na ścianie powiesić mały, zgrabny Accesspoint zasilany POE.
  6. Ja Ci mogę powiedzieć tyle, co sam się dowiedziałem. Mnie elektryk odradzał gniazda podwójne zasilające lub takie milion in one. Może chyba być później problem żeby zmieścić wszystkie przewody w puszce. Nie wiem czy w takim najtańszym gnieździe nie będzie problemu z wtyczką RJ45 aby osiągnąć 1Gb/s. Również planuję u siebie szafkę rackową. Z tego co się dowiedziałem szafka musi być podpięta do głównej szyny wyrównawczej i uziemiona. Musi być w niej zasilanie oraz patchpanel do którego pójdą wszystkie przewody z gniazdek. Plusem szafki na pewno jest wygoda. Zarówno patchpanel, listwę zasilającą czy inne elementy montujesz w gotowych otworach. Nie trzeba później rzeźbić i kombinować aby coś zamontować. Ja planuję w tej szafce postawić router, switch i w przyszłości być może rejestrator obrazu. Do tego będzie również w niej Multiswitch.
  7. Dziękuję. Już prawie wszystko wiem. Kabel w ścianach położę 6A a gniazdka i panel póki co 5e. Czy mógłbyś mi polecić jakieś gniazdka modułowe, w których będę mógł wymieniać te moduły? Elektryk montuje Berkera a tam nie mogę coś znaleźć takich z wymiennymi modułami. Czy ewentualnie może być jedno gniazdko inne niż Berkera obok prądowego i telewizyjnego? Nie chciałbym aby to wyglądało brzydko. Widziałem moduły RJ45 6A nieekranowane po 10zł. Czy taki tani moduł rzeczywiście spełni standardy 6A? Pozostaje jeszcze kwestia kabla UTP w ściany. Szukam czegoś markowego ale mają albo 5e albo co najwyżej 6. Możesz mi polecić coś dobrego na czym w przyszłości poleci 10Gb/s?
  8. Poszukuję gniazdka Rj45 6A. Elektryk montuje Berker więc takich też szukam. Dlaczego to samo gniazdko w Polsce ma standard 6e (250MHz) a w Niemczech 6a (500MHz)? http://www.berker.sklep.pl/index.php?it=5350 http://www.berker.de/produktkatalog/design/serie-1930/kommunikations-multimediatechnik/4586/526979.htm
  9. Widzę, że te patchpanele nie są dużo droższe 6A od 5E dlatego pomyslałem aby od razu zakupić taki 6A i nie bawić się w przyszłości z jego wymianą. Pozostaje jedynie kwestia gniazdek w ścianach. Elektryk montuje gniazdka Berker. Nie mogę znaleźć czy są w ogóle Berkera 6A. To ma być od razu całe gniazdko 6A czy takie modułowe, w którym wymieniam tą wtyczkę tylko? Mogę użyć gniazdka z wtyczką ekranowaną ale nie podpinać ekranu? Patchpanel wybrałem taki (pierwszy lepszy): http://unotel.pl/towar/szczegoly/911/patch-panel-kat-6a-24-portowy-utp-czarny-value Do tego kabel UTP 6A i pozostaje mi na przyszłość jedynie wymiana gniazdek?
  10. Podobno dobre skrętki są MADEX 5e. Ja szukam przewodu UTP 6A i takiego niestety nie mają. Z tego co wiem trzeba brać przewód na drucie, nie na lince. Dobre firmy to chyba też Bitner, Draka, Belden. U mnie też będzie triset 113 a na poddasze i na zewnątrz puszczę triset 113 pe.
  11. Każdy przewód UTP 6 pójdzie na 10Gb czy potrzebny jest 6A, 6E? Już się gubię w tych oznaczeniach. Rozplatanie par to rozumiem, że 2 pary które będą podpinane pod gniazdko czy patchpanel mają iść skręcone prawie do samego gniazdka? Patchpanel wystarczy 6 czy 6A, 6E? Nie widzę niestety nigdzie w necie kabla Belden UTP 6A.
  12. Dziękuję. Mam jeszcze pytanie odnośnie przewodu sieciowego RJ45. Z racji, że różnica w cenie nie jest duża pomyślałem aby dać w ściany UTP 6 (tylko nie wiem czy zwykłe 6 czy 6A - o ile jakaś jest różnica). Chciałbym aby przewody w ścianie były przystosowane na przyszłość pod 10Gb. Gniazdka obecnie zostawię zwykłe 5. Jedynie w Patchpanel może od razu zainwestuję w 6. Rozumiem, że w takiej sytuacji wystarczy mi wymienić w przyszłości gniazdko w pokoju, w którym będę potrzebował mieć standard 6 lub 6A a obecnie mogą sobie być gniazdka 5? Jaki dobry przewód UTP 6A kupić? Pytałem u producenta MADEX i oni z tego co mi powiedzieli nie produkują (już/jeszcze) przewodu UTP6.
  13. Tych rurek w pomieszczeniu gospodarczym jest kilka. Na wodę są osobne a ten z tego co pamiętam miał być wolny na przewody itp. Ewentualnie ze skrzynki pociągnę na dół jakiś bardziej sztywny peszel i go wsadzę w peszel który mam już w pomieszczeniu gospodarczym i dopiero na zewnątrz. Ten peszel na zewnątrz wystarczy, że wyprowadzę poza dom czy muszę go ciągnąć do granicy działki? Tym peszlem na dół pójdzie jakby co jeden przewód? Nie musi to być jakoś specjalnie grube?
  14. Szafka niestety nie przylega do komina. Czyli najlepiej wypuścić peszel z szafki na strych i w razie czego przepuszczę sobie tam kabel? Garderoba jest zlokalizowana praktycznie nad garażem (nad pomieszczeniem gospodarczym za garażem). Elektryk mi mówił, że zrobi jakiś peszel do garażu w razie czego. Mogę ewentualnie wejść tym peszlem z zewnątrz przez pomieszczenie gospodarcze i przy ścianie do góry jakoś do szafki. Problem tylko będzie z przejściem z jednej ściany na drugą. Właściwie to z zewnątrz mam już jakąś rurę grubą od wody, którą mi chyba właśnie zostawili na jakieś przewody. Wchodzi ona do pomieszczenia gospodarczego i kawałek tam wystaje. W takim razie dołożyć do niej jakieś przedłużenie na górę do szafki? W tym pomieszczeniu będzie wchodzić woda, zawory i będzie stała pompa. Nie wiem tylko czy to bezpieczne puszczać tamtędy przewody internetowe. I jakich peszli użyć? Te co puszcza elektryk nimi zasilanie chyba się nie nadają bo są za bardzo giętkie i miękkie.
  15. Światłowód czy tam inny zewnętrzny internet wolałbym od razu do szafki. Tylko jak to później zrobić kiedy będą już tynki położone i wszystko wykończone?
  16. Przeczytałem już kilka razy ale jeszcze dalej się troszeczkę motam Gadałem dziś z elektrykiem i doszliśmy do porozumienia, że zrobimy jedną szafkę w której będzie multiswitch, patchpanel, router i jakieś switche. Tą szafkę zlokalizowałem na piętrze w garderobie. Do szafki będzie leciało 5 przewodów z poddasza (4x sat + 1x naziemna) do multiswitcha. Z niego dalej polecą przewody na wszystkie pokoje. Dodatkowo do szafki poleci przewód RJ45 z anteny dachowej do internetu. Planuję też dać jakiś przewód zapasowy gdybym kiedyś chciał podłączyć LTE i korzystać z anteny na dachu. Tylko nie wiem jaki przewód dać pod LTE. W szafce będą zbiegały się wszystkie przewody RJ45 z gniazdek mieszkania. W szafce będzie stał router i jakiś switch. Z szafki planuję pociągnąć jeden przewód RJ45 gdzieś w okolice schodów na piętrze i powiesić tam na ścianie Access Point zasilany POE. Proszę mi powiedzieć czy taki projekt będzie dobry. Oczywiście w szafce zrobię zasilanie np tak jak to jest zrobione w szafach RACK. Planowałem skrętki w ścianach dać kat6 ale elektryk stwierdził, że będzie dużo drożej aby dobrać do tego gniazda. Prawda to? Elektryk będzie montował gniazdka Berkera. Ponadto myślałem aby porobić gniazdka RJ45 w pokojach z telewizorem/komputerem z dwoma gniazdami i nie wiem czy to ma sens. Do szafki planuję również doprowadzić jakieś przewody z garażu żeby mieć możliwość podpięcia się tak jak kolega w razie jak mi pociągną jakiś światłowód. Rozumiem, że do domu wystarczy dać pusty peszel z zewnątrz i schować go gdzieś w puszcze w garażu? Do garażu dociągnąć skrętkę oraz koncentryk ze skrzynki? Robić zasilanie przy puszcze w garażu tak jak ma to kolega? Docelowo chciałbym aby wszystkie modemy, routery były w jednej skrzynce w garderobie.
  17. Elektryk mi mówił, że nie trzeba zasilania do Multiswitcha. Dlatego pytam czy jest to wymagane. Jeśli tak to muszę robić gniazdko na poddaszu? Myslałem, że prąd mu jest potrzebny jedynie do wzmocnienia sygnału.
  18. Mam pytanko o multiswitcha. Po co daje się w nim wzmacniacz zasilany z gniazdka? Planowałem postawić multiswitcha bez podpinania tego wzmacniacza. Czy podpięcie go do zasilania jest konieczne czy może sobie działać bez? Będę miał satelitę + naziemną.
  19. Przejrzałem Twój temat ale wciąż mam kilka pytań. Czy dobrym pomysłem jest zrobić jedną szafkę, w której będzie multiswitch z anten oraz patchpanel + router + switche ze wszystkimi przewodami RJ45 czy może zrobić multiswitch (telewizyjny) na poddaszu a szafkę gdzieś np. w centralnym miejscu domu? Dalej nie wiem też czy ciągnąć z multiswitcha jeden czy dwa przewody satelitarne. Przy jednym się sumuje SAT + naziemna a co jeśli pociągnę dwa? Będę musiał przepinać przewody w multiswitchu jak będę chciał oglądać naziemną? Jaką szafkę kupić? Jakąś RACK czy byle co aby się zmieściło? Rozumiem, że musi być uziemiona i ma być w niej zasilanie.
  20. Witam, Głowię się jak zaprojektować instalację internetową oraz telewizyjną aby później nie żałować, że czegoś zapomniałem. Dom ma jedno piętro + bardzo małe poddasze, na które będzie wyjście. Na początek może napiszę co chciałbym osiągnąć: 1. Telewizja satelitarna + naziemna cyfrowa. W każdym pokoju gdzie ma być telewizor planuję gniazdko TV/SAT z jednym przewodem. Może lepiej od razu dać po 2 przewody? Trzeba wtedy dać 2 gniazdka czy w jednym gnieździe może być 2x SAT + 1x DVB-T? 2. Tam gdzie będzie gniazdo telewizyjne planuję gniazdka RJ45. W miejscu gdzie może stać biurko również planuję gniazdko RJ45. Czy warto robić gniazdko z dwoma wtyczkami RJ45 czy wystarczy jedna? W projekcie domu wymyślili multiswitch telewizyjny na poddaszu, który zbiera sygnał z anten SAT i naziemnej a z niego lecą przewody do każdego gniazdka w domu. Ta lokalizacja mi nawet pasuje tylko nie wiem czy konieczne będzie doprowadzenie zasilania do multiswitcha? Ten w projekcie ma jakiś wzmacniacz i nie wiem czy to będzie konieczne. Poza tym widzę, że sygnał LTE też do niego na projekcie jest podpięty. Gniazdek na poddaszu raczej bym chciał uniknąć. Do instalacji internetowej przewidzieli skrzynkę krosowniczą w garażu i tutaj mam już spore obawy. Póki co internet będę miał bezprzewodowy z anteny na dachu lub LTE. Chciałbym jednak mieć możliwość w przyszłości podpięcia internetu z kabla (jeśli tylko jakiś operator pociągnie przewody). 3. Gdzie najlepiej postawić tą skrzynkę, w której będą się zbierały wszystkie przewody internetowe? Myślałem o małym pokoju na piętrze, w którym jest garderoba. Internet chciałbym mieć wifi + kabel. Rozumiem, że w tej skrzynce najlepiej dać od razu router i podpiąć do niego gniazda z patchpanelu? Problem w tym, że gniazdek RJ45 w domu będzie 6-10 a router ma tylko 4 wejścia. Poza tym planowałem ze skrzynki pociągnąć również 2 przewody RJ45 i na każdym piętrze zamontować po jednym Access poincie. 4. Jakie kable i gdzie pociągnąć jeśli w przyszłości będę chciał korzystać z LTE lub będzie możliwość podpięcia się na zewnątrz do internetu kablowego? 5. Przewody Internetowe wybrałem MADEX UTP kat6. Przewody satelitarne TRISET 113. 6. A może multiswitch telewizyjny i patchpanel dać w jednej skrzynce w garderobie? Sam już nie wiem co będzie lepszym rozwiązaniem. Bardzo proszę o pomoc bo już się naczytałem różnych poradników i nie wiem na co się zdecydować oraz jak to najlepiej rozwiązać.
  21. Witam, Posiadam centralę DSC Power Neo HS2032 oraz podpięty pod nią komunikator DSC 3G2080. Niestety komunikator nie chce złapać w ogóle zasięgu na fabrycznej antenie. Na klawiaturze pokazuje przez chwilę 3 kreski a później w ogóle. Na płycie głównej migają na zielono diody zasięgu i czasami zapala się na stałe dioda sygnalizująca chyba zasięg 2G. Nie świecą się czy migają żółte ani czerwone diody. Dodam tylko, że w tym miejscu mam 1-3 kresek zasięgu 3G na telefonie a zasięg 2G jeszcze lepszy. Można bez problemu wykonywać rozmowy i wysyłać wiadomości. Czy te komunikatory mają większe problemy ze złapaniem zasięgu czy coś jest nie tak? Oryginalnie od płyty głównej do zewnętrznej antenki jest kilkunasto centymetrowa przejściówka. Może tam jest jakaś strata sygnału? Testowałem na kartach Plusa i Orange, efekt jest podobny. Po odkręceniu całkowicie anteny komunikator w ogóle nie łapie nawet na chwilę zasięgu. Przenieść centrali za bardzo nie mam jak (jedyne sensowne miejsce). Myślałem aby wypuścić dłuższy kabel i założyć inną antenę ale nie wiem jaki przewód oraz antenę wybrać. Nie wiem też czy strata sygnału nie będzie zbyt duża.
  22. Witam, Mam pytanko czy jest możliwość podpięcia żaluzji C-80 (silnik SOMFY) pod instalację alarmową (prawdopodobnie satel lub DSC)? Chodzi o to aby po uzbrojeniu alarmu żaluzje się opuszczały i zamykały. Sterowanie manualne (elektryczne) będzie przy każdej żaluzji. Dokładny model to: http://www.bow-max.pl/zaluzje-fasadowe/zaluzje-c80 Jest jakiś moduł, który umożliwia podpięcie wszystkich żaluzji pod alarm i takie sterowanie? Czy jest możliwość podpięcia tego tak aby nie tracić gwarancji na żaluzje? Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...