Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ketjof

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    94
  • Rejestracja

O ketjof

  • Urodziny 05.05.1974

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Rybnik
  • Kod pocztowy
    44-207
  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

ketjof's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

23

Reputacja

  1. Przeglądałem to się wtrącę. tomkowz -pamiętaj, że bojler 100 l to tylko ewentualnie do ogrzewania elektrycznego (bo można grzać wodę do wyższej temperatury i potem mieszać ) a i tak brałbym poprawkę na to jakie mam w rodzinie przyzwyczajenia odnośnie kąpieli - oszczędności i dyscypliny korzystania z CWU. Przy PC planuj co najmniej 200 l a lepiej 300l . Wtedy ceny nierdzewki już takie fajne nie są. Pozdrawiam.
  2. To co napisałem o styczniu to się faktycznie rozpędziłem. Wiesz, po jakimś czasie od zamieszkania już mi się nie chce tego wszystkiego regularnie podsumowywać ... cykam tylko zdjęcia podlicznika i sterownika raz na miesiąc a i o tym czasem zapominam. Tak więc już teraz precyzyjnie - ze zdjęć- od1.01 do 1.02.2020 sprężarka w PC pracowała 149 godzin z czego 54 godziny na CWU . Wychodzi więc ok 3 godź dziennie na C.O.
  3. OK. „Michancia” myślę, że nie ma sensu dalej się spierać. Jesteście widzę bardzo oszczędną rodziną. Także wierzymy inaczej w trwałość rozwiązań technicznych, które nas otaczają. Ja też mieszkałem wcześniej 20 lat w domu po babci z przed wojny. Też jestem z tych, którzy wszystko w nim sami lub z przysłowiowym sąsiadem Zenkiem wyremontowali ( no może z wyjątkiem elewacji). Tak jak ci pisałem wcześniej też pewnie skończyłbym na kolejnym remoncie starego domu bo dzieci domagały się już osobnych pokoi - trzeba było je „wykrajać ze strychu’ . Nawet już zacząłem ten remont. Ale tak jak ci pisałem miałem inną sytuację - współwłasność.... i dla tego w końcu taka a nie inna decyzja. W nowym domu też dużo robiłem sam. Pozostańmy przy swoich zdaniach. Pozdrawiam. Ps. Tylko syn niech też raczej myśli sam. Ja się staram trzymać tej zasady wychowując mojego bo wiesz... Jak ci ktoś coś dobrze doradzi to nie jesteś mu aż tak wdzięczny jak byś to wymyślił sam. Natomiast jak ci ktoś coś doradzi i to okazuje się dla ciebie (nawet w twojej subiektywnej opinii złe) to klniesz na niego z całej duszy. Lepiej nie być tym, na kogo ktoś inny (syn o zgrozo) złorzeczy.
  4. Mam trzy okna na dobę z podbitą temperaturą tak żeby PC w tym czasie jak się włączy to żeby się już nie wyłączyła aż osiągnie nastawę na :22.00- 0.30, 4.00-6.00 i 13.00-15.00. Jak jest lekka zima to ranne okienko wyłączam (zostawiam w nim tylko CWU jeśli jest potrzeba). Generalnie w taką zimę jak obecna pompa włącza się o 22.00 - pracuje ok 0,5 godz na CO potem przełącza się na CWU i zależnie czy ma rozbiór czy nie pracuje 0,5-1,5 godz na CWU (czasami robi to na raty bo ma ograniczenie- mam max 1 godz na CWU). Generalnie osiąga nastawę ok 0.30 lub później jeżeli więcej CWU musi grzać. Potem się nie załącza do następnego okienka bo ma ustawione że w domu chcę 10 stopni . W okienku 13 do 15.00 też na ogół pracuje ok 1,5 do 2 godź zależy czy ma dogrzać CWU czy nie. Podsumowywując w taką zimę jak w tym roku mam na dobę 2 załączenia sprężarki. Jak jest większy mróz to są trzy załączenia bo daję jej możliwość załączyć się w porannym okienku. Aha po osiągnięciu zadanej temperatury— mam ten cały integral czy też stopniominuty. Mogę to regulować- na ogół to jest to do końca okienka bo potem ma obniżenie temperatury pokojowej i integral spada już migiem więc wtedy jeszcze np kilkanaście minut.
  5. Mam parę „szpilek” Jeżeli masz suchutko aż miło to znaczy, że masz bardzo nieszczelny dom i w związku z tym twoja szacowana ilość energii (poczekaj aż pożyjesz z tym kilka zim innych niż ta obecna ) jest bardzo dla mnie wątpliwa. Jest np kolega „bobrow’ - chyba nawet z twojego rejonu.Dla mnie on jest mega specem od optymalizacji t-capów i on chyba ma podobny dom do twojego i zużycie zbliżone a nawet większe ale tylko z samej PC. A ty mówisz, że twoje to całe z licznika.? Są dwa wyjścia- albo masz jednak dużo lepiej ogacony dom niż piszesz, albo mało w tym domu mieszkacie lub mało was jest i bytowe jest strasznie niskie. 1)Ile zużywaliście na cele bytowe rocznie przed zakupem PC ? 2)Ile osób Jest u was w rodzinie i ile zużywanie zimnej wody użytk - to też robi różnicę którą odczuje twój syn jeśli u niego jest np rodzina 2+3 a u ciebie 2+0. Na znanym portalu widzę teraz ofertę na kotłownie na t-cap 9kW 1f za 30 000 więc ....super okazję miałeś pisząc że po tych dwóch ulgach wyszło ci 15 tyś /tak jak zresztą ja :yes:/ tylko czy twój syn trafi na taką okazję ? Co do nowego domu, który będzie budował twój syn może być ciężko przy obecnych warunkach technicznych zrobić go tak nieszczelny żeby wentylacja dobrze działała - może będzie trzeba specjalnie „dziurawić” nowe, ciepłe, szczelne okna. Koszty wentylacji, owszem są,.... 200 zł/rok. Może się zepsuć ..pewnie tak- trzeba będzie wymienić wentylator - tani nie jest ale wierz mi, że jak analizowałem zakup PC powietrznej i sprawdzałem ceny części - nie tylko sprężarki to włos się jeżył na głowie. Nie chodzi mi o to by dyskredytować pompy PW ale właśnie w innym świetle przedstawić te wydatki np. Na izolację, szczelność i WM. Wtedy zródło ciepła może być czymś co się nie rusza (nie psuje....kable) lub jest bardzo tanie i łatwe w wymianie - piec kospel lub nawet grzałka w rurze + pompka obiegowa.? Styropian też się nie zepsuje ...bo się nie rusza. Na obliczenie mocy paneli PV poczekaj rok lub dwa. Takie tylko uwagi—„szpilki”- zrobisz jak chcesz. Pozdrawiam
  6. Stos- drobna uwaga- ja zmieniłem dane ale nie tak jak napisałeś: Po twoim pierwszym pytaniu przejrzałem wszystkie 5 zimowych miesięcy i policzyłem dokładnie zużycie na CWU (wcześniej nie chciało mi się tego robić i pomnożyłem zużycie z któregoś miesiąca razy 5). Teraz wyszło mi średnio 6kWh mniej miesięcznie więc 30kWh mniej przez te 5 m-cy, więc teraz wyszło 420 kWh na CWU, co daje podniesienie energi elektr na CO z 327 na 357 kWh. Całkowite zużycie się nie zmienia więc na CO rośnie o ok 10%.
  7. COPy - zauważ, że jeżeli je będziemy obniżać (nie spieram się z tobą) to wyjdzie już faktycznie „cudowny samogrzejny dom” bo wtedy wyprodukowana energia cieplna będzie jeszcze niższa. Ja je specjalnie zawyżam żeby już totalne głupoty nie wyszły. Żeby mieć pewność musiałbym mieć ciepłomierz a wydawać tyle co za sezon lub nawet dwa żeby coś tam udowodnić nie zamierzam - chyba że mnie kiedyś najdzie. Czemu mam pompę - pisałem już ale powtórzę bo rozumiem - mnie też nie chciałoby się szukać po czyichś starych postach. —- DOTACJA powodująca cenę kotłowni na gotowo na takim a nie innym urządzeniu w wysokości 15 000 pln.... Nie brałbyś.? Ja też się nie zastanawiałem. Także to, że dyskutujemy w wątku o pompach też nie jest do końca OK ale jak nas nie wywalają to czemu nie. Pompa obiegowa CO , tak jak napisał imrahil nie pracuje cały czas jak nie ma sezonu zimowego- a u mnie nie ma sezonu zimowego nawet jak jest 0 stopni i trochę słońca. Temperaturom DZ też się w pierwszym sezonie dziwiłem- podaje je pompa ale ja je dodatkowo mierzyłem termometrami skalowanymi w wodzie lodowej itp. Wychodziło +- 1 stopnień to samo co pokazuje PC. Taką mam fajną widocznie glebę pod domem - zbocze gliniaste a powyżej mnie piach nad tą gliną, poza tym DZ przewymiarowane ale tak jak pisałem musiałem brać takie albo żadne. Gdyby nie ta dotacja to chciałem spróbować takiego rozwiązania mniej więcej jak ma imrahil- on budował trochę przede mną i w tym czasie trochę więcej go było na forum- opisywał co i jak zrobił- chciałem skopiować Michancia, wiem że w moim domu taka PC jest bez sensu ale... patrz powyżej ...jak byś zrobił? Pozostaje się zastanowić nad tym co pisze Michancia : - niech każdy komu się chce napisze- wiem, że dyskusja pewnie więcej zamota niż wyjaśni ale spróbujmy: 1) Czy zużycie roczne całego prądu w domu - rodzina 2+2, zużycie wody zimnej 12m3/mc, indukcja, rekuperacja, komp stacjonarny syna 17 lat, laptopy, TV itp- wszystko w domu na prąd to dużo w dzisiejszych czasach. 2) Mając taki dom, i o tym pewnie myśli lub pomyślał już imrahil można kupić spokojnie PV poniżej 10 kW i mieć dom zeroenergetyczny nawet nie wydając kasy na PC..... więc może lepiej było zainwestować kasę w coś co się nie psuje - izolacja?
  8. Widzisz stos, założenia żeby przyjąć to trzeba mieć dobre dane i nie zawsze można przyjąć jakąś tam średnią wartość bo domy pasywne (nawiasem mówiąc bardzo nie lubię tego słowa bo ono zaraz powoduje u innych odruch ...”o musisz być bogaty że chcesz mieć dom pasywny... trzeba cię skroić na kasie bo ci się w d.... poprzewracało...) się mają nijak do tych ogólnych średnich. Mówię o tej mocy pompki obiegowej ale także o „umiejętności” wykorzystywania przez te domy zysków bytowych i słonecznych 1) Po pierwsze pompa obiegowa CO ma u mnie modulowaną moc, nie pracuje całą dobę, nawet jak pracuje sprężarka nie pobiera 100 wat bo jest dobrze zrobiona instalacja - z małymi oporami 2) W tym roku w listopadzie sprężarka przepracowała na cele CO tylko 26 godzin, potem grudzień -styczeń chodziła już chyba około 2 godzin dziennie na CO, luty już sporo mniej, a w marcu jak dobrze pamiętam 12 godzin, reszta to jest praca na CWU i wtedy obiegówka ma chyba bardzo mały pobór mieląc tylko przez wężownicę w zasobniku. 3)Specjalnie dla ciebie przejrzałem ile było dokładnie na CWU przez te 5 miesięcy - wyszło troszeczkę mniej - 84 kWh na miesiąc..więc 357kWh na CO x COP 5 ( myślę, że mogę tyle zakładać dla temperatur DZ 10/8 - minimum w tym roku 9/7- zresztą jak pytałem producenta pompy to mówił, że można nawet 5.5 w takim przypadku założyć)= 1785 kWh ciepła —— tyle mniej więcej wyliczył mi mój projektant ... asolt wyliczył mi dwa razy więcej.. ale nie mam mu tego za złe. Potrzebowałem jego obliczeń dla kontroli bo też te wyliczenia mojego projektanta wydawały mi się nierealne. Zresztą asolt też musiał coś zakładać np. Zyski bytowe, nasłonecznienie itd a przy tak małych zużyciach to wszystko ma duże znaczenie. Zresztą obecne zimy też chyba nijak mają się do średniej wieloletniej jaką asolt musi przyjąć.
  9. Nie chodzi mi nawet o to żeby kogoś przekonać, chociaż cieszę si, że mi (być może:D ) uwierzyłeś. Chodzi mi raczej o to żeby świadomi czytający nie mieli komunikatu od grupy ludzi z forum, że moje zużycia to bzdura/ cud itd. Odnośnie nakładów jakie poniosłem na ten efekt. Każdy czytając moją stopkę i przeglądając moje posty widzi, że to nie była najtańsza budowa. Ja uważam- subiektywnie- , że jak na dom bliski pasywnemu nie jest źle ( 3500 PLN za m2 - 150 m2 podłóg części ogrzewanej i 50 m2 nieogrzewanego garażu za dom wykończony z 200m2 kostki brukowej i tarasu + ogród). Oczywiście część robót przy domu- właściwie głównie w ogrodzie zrobiłem sam. Ja wyliczyłem, że dodatkowe nakłady związane z dojściem od standardu energetycznego minimum do takiego jak mam to było ok. 20 K PLN. Zresztą jak piszesz o twoim remoncie to ja znając siebie gdybym poprzednio mieszkał w jakimkolwiek domu ale całym swoim ro też bym go remontował. Tak nie było, środki na nowy dom miałem więc stąd decyzja o budowie, której teraz NIE ŻAŁUJĘ. Reszta nakładów oprócz tych 20 K, żeby osiągnąć tak niskie zapotrzebowanie na energię to się liczy nie w PLN tylko godzinach spędzonych na poszerzaniu wiedzy, żeby być pewnym przy „fachowcach” i mówić proszę budować tak a nie inaczej - NA MOJĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ- mimo że oni „Panie tak się nie buduje - to nie będzie oddychać, to się musi wietrzyć” Podałeś zużycie całego domu od września - ja też znalazłem moją fotkę licznika z 19.09.2019 /choć u mnie to jeszcze zdecydowanie przed sezonem grzewczym. - zużycie 19.09.2019 do 19.03.2020 2753kWh - z podlicznika PC (niestety nie cyknąłem zdjęcia we wrześniu ale sezon grzewczy w tym roku u mnie zaczął się dopiero na przełomie listopada i grudnia) od 1.11.2019 - 1.04.2020 777kWh w tym ok. 450 kWh CWU (nie chce mi się teraz dokładnie z motogodzin pompy sprawdzać miesiąc po miesiącu) Jeszcze sprawa okien. Tak mam w elewacji południowej 13 m2 przeszkleń ale, uwierz mi, że nie zrobiłbym dla celów nazwijmy to proenergetycznych ani centymetra kwadratowego okna więcej niż zrobiłem ze względów estetycznych. A sprawa przegrzewania w lecie- tak wydałem pieniądze na żaluzje fasadowe, które można ustawić tak, że światła w domu jest dość, widok na ogród jest a słońce nie przegrzewa. Nawiasem mówiąc żaluzje to był pomysł żony, który trochę kontestowałem na początku - ze względów finansowych i energetycznych - ale uległem i też teraz nie żałuję. Klimy w domu nie potrzeba, maksymalna temp w lecie 25 stopni (sporadycznie). Pomaga też chłodzenie powietrza nawiewanego z DZ pompy ciepła. Pozdrawiam
  10. Kubass, nie żebym cię zniechęcał do ocieplenia stropu nad piwnicą i nad ostatnią kondygnacją, ale pamiętaj że jeżeli ty jesteś w środku to tobie to akurat nic nie da.. no chyba, że za ogrzewanie kamienicy rozliczacie się wspólnie to wtedy wszystkim rachunki zmaleją. Nie bój się ocieplania ścian. Te trzy argumenty z końca postu to jakieś nieporozumienie. 1) Co się ma z tym ciepłem stać po tym rozproszeniu? wrócić ma do środka? Ciepło czy przez cienki czy przez gruby mur zawsze wypromieniuje w kierunku miejsca gdzie jest zimniej i chodzi o to żeby zwiększyć opór cieplny muru. Po to daje się styropian ( możecie dać wełnę ale będzie drożej - wtedy ewentualna woda odparuje trochę szybciej, ale jak ekipa da tynk o za dużym oporze dyfuzyjnym to znowu będzie gangrena - styropiuan moim zdaniem bezpieczniejszy i tańszy ) 2) Woda skondensowana ( nie mylić z nieskondensowaną bo ta jest praktycznie zawsze i wszędzie - bez niej byśmy nie żyli ) będzie się gromadziła w ścianie tylko wtedy gdy dla danych warunków cieplno - wilgotnościowych przekroczy punkt rosy. Po to daje się styropian żeby ściana na styku z nim była cieplejsza i żeby ten punkt rosy w realnych warunkach nie miał szans wystąpić. Więc im więcej dasz styropianu jak najszczelniej ułożonego ( szczególnie przy oknach) tym lepiej. /wtedy będziesz mógł nawet o zgrozo mniej dbać o wentylację i wody skroplonej- pożywki dla grzybów na ścianach nie będzie/ 3) Ten most cieplny będziesz miał już zawsze, będzie on miał tylko większe procentowo znaczenie jak dom docieplisz i mniej ciepła będzie uciekało gdzie indziej. Ale jeżeli razem z ociepleniem ścian ocieplisz też jak najniżej , pod poziomem terenu ściany piwnic to ograniczysz ilość ciepła, która przez niego ucieka. KONKLUZJA. 1)Warto też wydać- szczególnie przy większym budynku pieniądze na profesjonalne OZC. Ono Wam odpowie, które elementy termomodernizacji się najszybciej zwrócą. 2) Jeżeli OZC nie robicie ...bo nie ( moim zdaniem powinniście zrobić) to punkt 3 3) W ramach możliwości finansowych warto robić wszystkie te elementy termomodernizacji, o których pisaliśmy.
  11. Tak jak napisał kryzys docieplać.!! To przede wszystkim zwiększy temperaturę przegród od wewnątrz a punkt rosy będzie występował rzadziej lub wcale a co za tym idzie grzyba na pewno będzie łatwiej zwalczyć. Docieplać z szczególną dbałością o okolice węgarków okiennych. Oczywiście to wszystko co przedmówcy piszą o kompleksowym podejściu do tematu termomodernizacji a przede wszystkim o wentylacji to NAJPRAWDZIWSZA PRAWDA i podpisuje się pod tym obiema rękami, ale tak w uproszczeniu - grzyb na wyższych kondygnacjach to wilgoć (przy braku jakichś awarii/wycieków produkowana najnormalniej przez nas samych - gotowanie, suszenie, pocenie, oddychanie), która w zetknięciu z zimną przegrodą kondensuje i stwarza super warunki do rozwoju pleśni. W piwnicy temat może być już ciężki - drogi do rozwiązania - tam prawdopodobnie jest to podciąganie wilgoci od fundamentu- dobrze, że macie wilgoć odciętą iniekcjami poniżej poziomu parteru. Pozostaje mocne wietrzenie piwnic ( mikrouchyły lub pozostawienie starych okien) i ocieplenie stropu nad piwnicą - tak jak pisałeś.
  12. Cześć, mogę ale znowu to rozpocznie niepotrzebną dyskusję w tym wątku.. wszystko już było, chętnie podyskutuję dlaczego mój dom zachowuje się tak a nie inaczej ale proszę żeby moderator przeniósł tą dyskusję np. do jakiegoś wątku o domach mocno energooszczędnych/ pasywnych. I was, jeżeli jesteście ciekawi, to też proszę żebyście się tam przenieśli. Nawet w tym wątku już wcześniej na wiele z twoich pytań odpowiedziałem. O.K. --skrótowo: Stany licznika"przy płocie" : 19.03.2019 1T- 1770kWh, 2T- 5776 kWh 19.03.2020 1T- 3040kWh, 2T-9725 kWh Podlicznik PC pokazuje rocznie - razem z CWU ( na razie 2 pełne lata, trzeci rok po zimie widzę że też będzie podobnie ) poniżej 1500 kWh Proporcja zużycia CO/CWU (szacowana na podstawie licznika godzin pracy sprężarki na CO i CWU ) to 500/1000 Na pewno mam wyższe SCOP bo temperatury DZ u mnie nigdy nie spadły poniżej 9/6 ( stopni wlot do PC/wylot z PC) Po co zamontowałem pompę? - udało mi się dać za gotową kotłownię opartą na PC gruntowej z odwiertami (dotacja) 15 K PLN Nie przeczę, że zyski zużycia prądu na inne cele niż zasilanie PC, ogrzewają mi dom ale czy u Was tak się nie dzieje. Pewnie, że wolałbym ugotować obiad czy zrobić sobie kawę z COP=4 ale, póki co, tak się chyba jeszcze nie da Pozdrawiam,
  13. Cześć kaszpir007... bardzo możliwe, że średnia temperatura marca była u mnie kilka dziesiątek .. a może nawet stopień czy dwa wyższa niż w kujawsko - pomorskim. Ale co to ma wspólnego ze szczęściem? w innym miesiącu może być na odwrót.. mieszkamy prawdopodobnie w tej samej strefie klimatycznej. Ale mam wrażenie, że wyczytuję ironię w twoim poście..? Jeżeli chcesz o czymś podyskutować to chętnie tylko raczej nie w tym poście. Zaproponuj gdzie to pogadamy.. Pozdrawiam.
  14. W marcu 104 kWh na CO+CWU. U mnie praktycznie w pierwszych dniach marca skończył się sezon grzewczy - licznik czasu pracy sprężarki pokazuje mi w marcu tylko 12 godzin na CO a 52,5 godziny na CWU - przyczyna sporo słońca w marcu mimo dosyć mroźnych niektórych nocy.
  15. Luty 152 kWh CO+CWU (z podlicznika)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...