Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

matsite

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

matsite's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam wszystkich. Ponieważ od jakiegoś czasu przeprowadzam całkowitą modernizację swojego domu postanowiłem odświeżyć temat grzejników regulus. Posiadam kocioł dolnego spalania MPM do którego podłączyłem niewielki bufor ciepła (500l) wraz z wężownicami - CWU oraz solary. Przyszedł teraz czas na wymianę grzejników. Pytanie, jak to jest z tymi grzejnikami Regulusa? Opłaca się czy niepotrzebny wydatek? Dom docelowo będzie posiadał 20 cm styropianu- elewacja, 30 cm wełny na poddaszu oraz okna 3 szybowe. Niestety zostanie tylko 10 cm styropianu w posadzce, której nie ruszam ze względu na konieczność skucia aktualnej . Myślałem, że po termomodernizacji inwestycja w grzejniki niskotemperaturowe to dobra opcja (55/45/20 lub 45/35/20). Czy nie kombinować i założyć po prostu zwykłe stalowe, płytowe grzejniki ewentualnie z możliwością zasilania niskimi temperaturami?
  2. Witam. Jak wspomniałem we wcześniejszych postach planowałem podłączyć mały bufor (500l) do mojego kotła MPM DS 13-14kW. Dzisiaj minął tydzień od podłączenia bufora. Dzięki waszym podpowiedzią podłączenie bufora poszło dosyć sprawnie i bez większych problemów. Wszystko szczelne, zawory mieszają jak mieszać powinny. Dzięki mac_612 za pomoc w doborze zaworów oraz za schemat, który działa jak należy. Co prawda sezon grzewczy dopiero przed nami ale już widzę ogromną poprawę w działaniu samego kotła o unormowanej temperaturze w domu już nie wspomnę. CWU również działa jak należy, 50 m rury fi 15 w zupełności wystarcza na moje potrzeby. Pozostanie jeszcze na wiosnę podłączenie solarów i plan wykonany. Puki co zostaje jeszcze kwestia ocieplenia ponieważ straty są ogromne a w kotłowni z grzejnikiem o pojemności 500l nie idzie wytrzymać. Bufor starałem się ustawić w taki sposób aby weszło jak najwięcej izolacji i mam do dyspozycji 30 cm z każdej strony. Planuję ocieplenie wełną ponieważ mam dostęp do odpadów produkcyjnych różnych rozmiarów więc koszt byłby praktycznie zerowy. 5 cm wełny owiniętej streczem i na to koc ratunkowy, następnie postawienie ścianek w koło bufora i wypchanie wszystkiego wełna. Czy taka izolacja w zupełności wystarczy? Czytałem również post adam_mk dotyczący izolacji perlitem tylko, że koszt takiego ocieplenia wyniesie mnie około 600 zł. Warto inwestować, czy lepiej pozostać przy darmowej opcji ocieplenia wełna mineralną? I jeszcze pytanie dotyczące solarów: Wężownica od solarów ma być zasilana ciepłą wodą od góry czy od dołu? Pozdrawiam.
  3. Ok. Teraz już wszystko rozumiem. Za kotłem zawór termostatyczny 3d w/w a za buforem zawór mieszający do uzyskania odpowiedniej temperatury zasilania oraz drugi do CWU. Mam jeszcze pytanie dotyczące sterowania całym układem z buforem. Posiadam sterownik Auraton s14 oraz jakiś starszy podstawowy Techa. Wystarczy do sterowania? Czy gdy chodzą dwie pompy naraz, ładująca bufor oraz ładująca grzejniki, to nie ma żadnego problemu? Chodzi mi o to abym mógł zasilać grzejniki oraz ładować bufor jednocześnie ponieważ jest on znikomej pojemności i będzie tylko usprawniał pracę kotła oraz głównie grzał CWU. I ostatnie pytanie dotyczące lejka. Stosować czy nie? Zamawiam resztę potrzebnych gadżetów i w weekend biorę się za składania wszystkiego:)
  4. Murzynek do tego zaworu kosztuje coś koło 300 zł więc chyba taniej wyjdzie ESBE, którego polecił mac_612. Tylko z tego co widzę to ciężko go dostać. Jakieś konkretnie parametry powinien posiadać ten zawór? Jaki zakres temperatur?
  5. Czyli zastosowanie takiego zaworu przed i za buforem załatwi sprawę? Plus oczywiście zawory zwrotne.
  6. Mam pytanie dotyczące podłączenia bufora do kotła co poprzez schemat nilsana. Nie mogę znaleźć zaworu termostatycznego z kapilarą 1" (ZT) oraz zastanawiam mnie jak wygląda zawór regulacyjny (ZR). Załączam schemat dla przypomnienia.
  7. Zdaję sobie sprawę, że 500l będzie mało ale cieszy mnie fakt, że poprawi to pracę kotła i usprawni całą instalację. Jak mac_612 wspomniał wyżej, samo zamontowanie DS`a poprawiło komfort obsługi całej kotłowni i mniej opału idzie:) Jeżeli ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenie w sprawie grzejników niskotemperaturowych (jakiego producenta? gdzie kupiliście? itp.) to proszę o jakąś wiadomość na priv żeby nie zaśmiecać wątku. Na wiosnę powinienem już wprowadzić wszystkie planowane zmiany więc na pewno zdam relację jak cały układ się sprawuje. Będę miał jeszcze kilka pytań dotyczących samego podłączenie kocioł-bufor oraz bufor-grzejniki, ale to w trakcie budowy;)
  8. Witam wszystkich forumowiczów w nowym roku! Kilka miesięcy temu, gdy natrafiłem na temat związany z buforami ciepła postanowiłem, że w celu usprawnienia mojej instalacji CO i CWU, zamontuję takowy u siebie. Baniak, który dostałem od ojca ma co prawda tylko 500l ale mimo to stwierdziłem, że powinien się nadać. Posiadam dom 170m2, który co prawda jest ocieplony ale chcę go docieplić (dołożenie 10 cm styro oraz 20 cm wełny na poddaszu). Przed sezonem grzewczym wymieniłem stary, przewymiarowany kocioł 24 kW, który niestety odmówił posłuszeństwa. Zainwestowałem w MPM DS. II 12-14 kW i to właśnie do niego chcę podpiąć mój „mini” bufor. Głównie zależy mi na tym, aby usprawnić pracę kotła i uzyskać ciepłą wodę grzaną przepływowo. Przeczytałem masę wątków i zdania na temat wężownic są podzielone lecz mimo wszystko stwierdzam, że dwa odcinki po 25 m fi 15 powinny wystarczyć na moje potrzeby. Chyba, że proponujecie jakieś rozsądniejsze rozwiązanie? Planuję również podpięcie solara własnej roboty i do tego celu chcę zamontować wężownicę z rury fi 22 o długości 25m. Niestety dom nie został postawiony przeze mnie więc nie miałem wpływu na instalacje CO jakie się w nim znajduje. Są to zwykłe grzejniki stalowe i niestety brak podłogówki. Docelowo chciałbym obniżyć temperaturę zasilania grzejników co wiąże się z ich wymianą na grzejniki niskotemperaturowe + instalacja ogrzewania podłogowego w łazience oraz kuchni. Pytanie tylko czy taka inwestycja ma sens przy tak małym buforze? Oczywiście gdyby taki układ się sprawdził nie wykluczam dołożenia kolejnego – większego – bufora. Chcę również zainstalować w rekuperację co również wspomogłoby cały układ grzewczy oraz komfort użytkowania domu. Całą instalacje będę wykonywał wraz z ojcem i wszelkie uwagi oraz rady bardziej doświadczonym forumowiczów są mile widziane. Pozdrawiam serdecznie:)
  9. Tylko czy 12 mb wężownicy zwiniętej w ten sposób będzie miało odpowiednią wydajność i będzie w stanie podgrzać wodę w CWU?
  10. Mimo iż zbiornik, który posiadam ma tylko 600l postanowiłem podjąć się wykonania bufora ciepła z dwiema wężownicami (w sumie to trzema). Jedna na dole do solarów a dwie połączone szeregowo w jedną do grzania CWU. Siedząc i myśląc wpadłem na pomysł jak mógłbym wykorzystać karbowaną wężownicę odzyskaną ze starego kotła bez jej rozwijania. Poniżej zrobiłem rysunek przedstawiający w/w wężownice. Pozioma to karbowana fi 18 i była by połączona z tą niżej również fi 18 tyle że gładką. I teraz pytanie. Czy to zda egzamin? W sumie nigdzie nie widziałem takiego sposobu ulokowania wężownicy stąd moje pytanie. Poniżej jeszcze zdjęcie wężownicy karbowanej, która docelowo ma być zamontowana poziomo
  11. Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Po przeczytaniu baaaardzo dużej ilości waszych wypowiedzi w temacie bufora ciepła postanowiłem zadać kilka pytań, aby upewnić się czy inwestycja, której chcę się podjąć jest w ogóle warta zachodu. Sytuacja u mnie wygląda następująco. Mieszkam w domku o powierzchni 170 m2 (ocieplony 10 styro elewacja i podłoga oraz 25 wełna dach) instalacja w miedzi + grzejniki stalowe (niestety brak podłogówki). Do tej pory ogrzewał ten dom kocioł Altech IRYD 24 kW GS. Niedawno zamówiłem kocioł MPM DS 12-14 kW, który czeka na podłączenie i jednocześnie zainteresował mnie temat bufora ciepła. Dostałem od znajomego baniak stalowy o poj 600l i chciałbym go w jakiś sposób wykorzystać. Myślę, że mógłby on przejmować ewentualne nadwyżki ciepła z kotła oraz ogrzać wodę CWU przepływowo poprzez wstawienie wężownicy. Posiadam również 12 mb miękkiej, karbowanej rury miedzianej fi 18 (pozostałości po starym kotle na olej opałowy) co mógłbym wykorzystać przy wężownicy. Chciałbym tylko dokupić 50 mb miękkiej miedzi fi 18 aby wykonać wężownicę pod solary oraz przedłużyć wężownicę CWU. I teraz pytanie czy taka inwestycja ma jakiś sens? Czy lepiej po prostu kupić bojler CWU z dwiema wężownicami i zapomnieć o buforze? Dodam tylko, że wszelkie przeróbki wraz z wykonaniem bufora i jego podłączeniem wykonam samodzielnie więc koszty robocizny odchodzą. Pozdrawiam i z góry dzięki za wszelkie rady
×
×
  • Dodaj nową pozycję...