Witam wszystkich Forumowiczów !
Buduje się drugi rok i często odwiedzałem forum ale do pory tylko od strony czytającego
Mam kilka pytań odnośnie szczeliny wentylacyjnej.
Jesteśmy przed ociepleniem poddasza, dach dwuspadowy, deskowanie pełne + nadbitka, papa, dachówka ceramiczna.
Planowane:
szczelina wentylacyjna, welna szklana(ursa platinum albo isover super mata) 15 cm miedzy krokwie + welna szklana15 cm ponizej krokwi, folia paroizolacyjna pod welna i plyty GK.
Wracajac do szczeliny.
Wylot jest w zrobiony w kalenicy, wlot rozwiązaliśmy tak:
Musiałbym dorzucić jaśniejsze zdjęcie i pokazać jak to wygląda z zewnątrz(zrobię jak będę za dnia na budowie), w skrócie, do listew przytwierdzonych do krokwi przymocowana została boazeria pomalowana na kolor nadbitki prowadząca poziomo od ścianki kolankowej do nadbitki, z zachowaniem 3 cm szczeliny wentylacyjne pomiędzy nadbitką a boazerią, do zabezpieczenia przed owadami została przymocowana zszywkami moskitiera aluminiowa 2x2 mm.
W dalszej części(od wlotu do kalenicy) szczelina wentylacyjna miała być zachowana przez przykręcenie do krokwi i centralnie pomiędzy krokwiami do deskowania, listew dystansowych 3,2 x 3 cm(wyciete z desek podlogowych), do listew chciałem przymocować membrane paroprzepuszczalną, żeby nie przewiewało wełny, tak to miało wyglądać, zdjęcie bez planowanej membrany:
Listwy już mam... ale okazało się że drewno jest mokre, prawdopodobnie z sinizną i kto wie jeszcze czym. Nie mam jak oddać bo trochę przeleżało u nas, ostatecznie mogę wykorzystać do zabudowy na strychu kanałów reku ktorą i tak planowałem albo jakiegoś innego tworu na działce, przy takim wykorzystaniu listwy będą widoczne więc jakby coś wychodziło można wtedy je dodatkowo impregnować, w wypadku zastosowania do szczeliny to już gorzej bo po zabudowaniu dostęp będzie niemożliwy.
Kilka pytań:
1. Jeszcze nie zacząłem przykręcać listew(poza zdjęciem powyżej), więc pytanie czy cała koncepcja to nie przerost formy nad treścią?
2. Poniżej kilka zdjęć samych listew, czy to sinizna, pewnie jeszcze coś? Czy przykręcenie takich mokrych listew nie przeniesie mi tych grzybów na więźbę?
reszta zdjęć w linku w pyt. 4
3. Jeżeli ich nie przykręcać to czy można zamiast tego dać sam sznurek + po środku 2 paski styro 3 cm (podpatrzone u jednego z forumowiczów) na zszywki, albo sam sznurek, czasami mamy spore odległości miedzy krokwiami, obawiam sie ze sam sznurek nie zapewni pełnej drożności szczeliny. Sama wełna zaplanowana na 15 cm bo krokwie to ok. 18 cm.
4. Dodałem jeszcze kilka zdjęć samej więźby, na pojedynczych deskach widać jakiś grzyb, najczęściej na tych które były niedokładnie okorowane, grzyba nie widać na krokwiach, jętkach. Wystarczy to zmieść i profilaktycznie prysnąć Kuprafungiem? Ocieplenie i zabudowa planowane na koniec lutego.
Właśnie się dowiedziałem że można dodać maksymalnie 5 zdjęć, więc wszystkie są dostępne tutaj:
https://www.dropbox.com/sh/zlvcg8r7xafo95j/AAC7GAbpEm2j5wDsPv8vQJYYa?dl=0
5. Mamy jeszcze problem z samą murłatą, ścianka kolankowa otynkowana, ale odległość od spodu krokwi do ścianki to około 40 cm, nie chcemy tak mocno obniżać sufitu na skosie głównie ze wględu na okna, wykonawca proponuje domurowanie miedzy czołem ścianki a murłatą suporeksu + otynkowanie(obawiam się, że będzie pękać na styku ścianka suporeks) lub wklejenie na ściankę kolankową dodatkowej płyty GK(ale tu spore koszty), pytanie czy są jeszcze jakieś alternatywy? (to że wehikuł czasu na budowie by się przydał to już wiem najlepiej chyba przed zakupem/adaptacją projektu).
Przy okazji jak ktoś ma namiar na fajną hurtownie budowlaną w Poznaniu lub okolicy z wełną, profilami, GK to poproszę o namiar.
Ja mogę polecić dostawcę styro z którym nie mieliśmy problemów ale to w większych ilościach czyli na podłogi albo elewację, ale to na priv żeby nie robić reklam.
Pozdrawiam