Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sandek

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    135
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Sandek's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. By nie zakładać nowego tematu zapytam tutaj. Jak wg Was wypada porównanie napędów bram BFT Ultra A600 & Nice Robus 400 ? W cenie różnica niewielka, więc mam dylemat .. Czy ma Ktoś doświadczenia z tymi napędami ?
  2. Tak z czystej ciekawości, jakie macie ustawione przepływy pompy kotłowej ładującej wasze bufory ? Sam zaczynam się zastanawiać, czy obniżając prędkość przepływu, osiągnę zyski w spalaniu. Jakieś doświadczenia w kwestii ?
  3. A jednak uwierz przyjacielu, że tak właśnie może być. Szkoda, że nie słuchasz przedmówców, źle Ci nie radzą. Każdy dorzuca swoje "trzy grosze" poparte jakąś praktyką, tudzież literaturą. A ty brniesz dalej w zwiększenie powierzchni solarnej. Nie tędy droga kolego. Dlaczego ? Mam 4 x solar płaski Polskiego producenta ( łącznie 7,2 mkw netto absorbera ) - i np. dziś zagrzało mi to 850 L wody do temp. ok. 55 stopni. Mój zbiornik to bufor pionowy z dolną wężownicą solarną ( miedzianą ). Kolektory ustawione na południowy wschód, ok. 33 stopni pochył. Jak czytam, że Ty myślisz o 3 kolektorach do Twojego zbiorniczka, nawet tego 250 L to aż mnie ciarki przechodzą...
  4. Witam MatiC2, Zawór trójdrożny na CWU mam od zawsze ( na cały dom puszczam ok.42 stopni ). Nie chcę grzać bufora wysoko, już to praktykowałem - spalanie było większe bo naturalnie straty większe. Zarówno pralka i zmywarka jest podłączona do CWU ciepłej ( czyli max może dojść do tych urządzeń 42 stopnie ). Działa to u mnie już od wakacji, nic się nie dzieje z urządzeniami. Zmywarka stoi tuż obok zlewu, a pralka w pralni gdzie podczas budowy dociągnąłem wszystkie media "na zaś". Przydało się... Zarówno pralka jak i zmywarka nie są specjalnie przystosowane do tego typu podłączeń jednak ze względu na temp wody ( ok. 42 stopni ) nie szczególnie się tym przejmuje. Ponadto, nie mam w domu cyrkulacji więc poniekąd te urządzenia robią mi za pompy ciepłej wody do kuchni / łazienek ( oczywiście podczas pracy )
  5. Dzień dobry Panie Adamie. Niepotrzebnie się Pan denerwuje, wiem doskonale ( i myślę, że nie tylko ja ), że baza wiedzy o buforach to w większości Pańska zasługa. Niemniej, w moim buforze naprawdę występuje sytuacja o jakiej wspomniałem. Bufor zagrzewa kocioł pellet ( ładowanie bufora od góry ), bieg pompy minimalny, temp ładowania ok. 65 stopni. Drugi czujnik gdzieś poniżej połowy zbiornika - wiadomo, jak na drugim czujniku wystąpi temp większa od zadanej, kocioł STOP. W górnej części bufora nawinięta jest miedziana wężownica cwu. Wszytko git. Bufor napędza ogrzewanie podłogowe, które sterowane jest "pokojowo". W związku z tym, często ( tym bardziej podczas palenia w kominku bez płaszcza wodnego.. ) automatyka sterowania pętlami wyłącza elektrozawory na pętlach, wszystko stoi. I teraz podczas sytuacji gdy właśnie wszystko stoi już powiedzmy dobre kilka godzin ( automatyka podłogi potrafi się nie włączyć przez 8 h, a funkcja PWM w sterownikach niestety nie działa jak należy ), woda w buforze jest nadal niejako pobierana do celów bytowych ( pralka/zmywarka podpięta do cwu, używanie zmywaka / umywalek ). Już nie raz zauważyłem, że bufor od ok. 1/3 wysokości w górę jest mocno ciepły ( niestety mam póki co założony tylko jeden czujnik temp na buforze w górnej części ) - temp 40-45 stopni, a woda w kranie potrafi być co najmniej "niezadowalająca". I tak sobie na logikę wyobrażam, że mam ok. 280 L bardzo ciepłej wody ( pojemność bufora netto 850 L ), która niestety ( jak już wcześniej wspomniałem ) nie nadaje się do gorącej kąpieli w wannie ( pod prysznic na siłę TAK ). Zaznaczam, że taka sytuacja nie występuje podczas gdy pracuje OGRZEWANIE PODŁOGOWE - gdzie najwyraźniej pompa CO / podłogówka powoduje wymuszony ruch gorącej wody ku górze wężownicy CWU, aż tej wody brakuje i znów włącza się kocioł. Wiem, i zdaje sobie sprawę że podczas postoju układu sterowania, gdy woda stygnie - dochodzi do sytuacji, że nie cała wężownica miedziana jest zanurzona w ciepłej wodzie. I myślę, że to jest głównym powodem braku cwu podczas użytkowania buforów, ich powolne stygnięcie ( wiem rozbiór ), spowodowane min. użytkowaniem wężownicy cwu, stratami cieplnymi do otoczenia. Wiem równie, że czujnik powodujący włączenie kotła powinien być niżej, tak - by cała wężownica cwu była zawsze w gorącej wodzie - ale wiem też, że będzie to w moim przypadku powodować nadmierne straty cieplne do otoczenia, podobnie w sytuacji jak będę chciał utrzymywać bufor "wysoko". Jeśli Ktoś ma coś do dodania w temacie, chętnie wysłucham. Choć, ślędząc może nie w 100 % ten wątek, jednak rzadko zauważam by Ktoś miał wężownice CWU w buforach. Praktyk / Heretyk
  6. Co co wężownicy CWU w buforze dodać mogę tyle, że gdy w górnej części bufora temp wody spada poniżej 40 stopni, woda w kranie jest "tylko" ciepła. Niestety, jak woda nieprawidłowo się uwarstwia w buforze, a tak niestety często może się zdarzać, wtenczas mamy mnóstwo ciepłej wody użytkowej a nie gorącej. Do wanny niestety to się nie nadaje, pod prysznic jak najbardziej. Trzeba mieć ten "aspekt" na uwadze posiadając wężownice CWU w buforze. Praktyk
  7. Dzięki za odpowiedź. W tym momencie dochodzę do wniosku, że tak naprawdę nie ma co kombinować z dodatkowymi wymiennikami. Lepiej nie obniżać sprawności układu, gdyż na spodzie bufora, prawie zawsze będzie miejsce na energie uzyskaną z kolektorów. Po prostu kocioł nie będzie grzał na bufora do samego spodu, jak miało to miejsce w zeszłym roku. Czujnik przełożę ciut wyżej, i po temacie. A energia, jak wspomniałem wcześniej i tak zostaje w buforze, i tak.
  8. Rozumiem, niemniej powiększenie powierzchni solara jest raczej nieekonomiczne, i kłopotliwe - przegrzewanie układu latem, i kombinacje z zasłanianiem kolektora. Ciekaw jestem jak bym puścił glikol przez wymiennik płytowy, a ten podłączył do góry bufora i dołu. Pomiędzy pompka ( lub bez ) najmniejszy bieg i bufor ładowany by był od góry, tak jak być powinno.
  9. Bajcik: u mnie wężownica cwu rozciąga się na długości " od połowy bufora w górę " - podłączenie przeciwprądowe. Podłączenie glikolu również prawidłowe czyli gorący glikol wchodzi w górne podłączenie wężownicy solarnej, schłodzony wychodzi dołem. Generalnie wiem, że i tak energia uzyskana z solarów nigdzie nie ucieka. Tak czy siak, kocioł odpala się na pewno mniej razy, a jeśli już to krócej pracuje by dobić bufor. Widzę to gołym okiem. Niemniej, zastanawia mnie fakt czemu bufor jest cały gorący równomiernie, tzn, jest nieznaczna różnica między dołem a górą. Tym samym, w pewnym momencie jak już solary nie pracują jakiś czas mam cały bufor wody o temperaturze ok. 38 stopni, a do kąpieli to już chłodno. Czy tak jest u Was ?
  10. Wyjście na CO mam jako drugie od góry, czyli pierwsze wyjście to priorytet CWU. Niestety, nie ma róznicy czy chodzi podłoga czy nie, woda i tak się nie uwarstwia wg mnie jak powinna. W tym momencie, kolektory tłoczą mi glikol o temp. 58 stopni, dół bufora gorący, góra mocno ciepła ( 43 stopnie ). Fakt, że dziś dużo zmywaliśmy, kąpiel itp więc cwu na pewno zebrało temp na górze bufora. Zmywarke też mam podlączoną pod cwu więc też dziś ściągła temperature. Ale bywają dni, że nikogo nie ma w domu, solary sporo pracują a do mycia wieczorem woda "zaledwie" ciepła... Rzeczywiście, gotowy bufor nie posiada kolan hamburskich, a wężownica solarna na 100% nie ma kształtu stożka ( przed montażem bufora oglądałem go wewnątrz przez króćce ).
  11. Panie i Panowie, mam zapytanie. Posiadam bufor 850 L netto, gotowiec oryginalny od Polskiego producenta, na dole wężownica miedziana ( 1,7 mkw powierzchnia wymiany ), na górze wężownica miedziana CWU. Wyjście dolnej wężownicy bez mała tuż przy zaczynającej się dennicy więc "prawie na dole". Do tej dolnej wężownicy mam podłączone kolektory słoneczne ( glikol ), łącznie 6,8 mkw powierzchni absorbera netto. Układ działa ok, nabija mi bufor jak świeci słoneczko lecz mam jedno "ale". Jak wspomniałem, cwu czerpie z górnej wężownicy w buforze. Latem, kiedy podłogówka jest wyłączona, bufor jest cały dogrzany praktycznie przez cały czas do +50 stopni i więcej, w zależności od pogody. Gorącej wody pod dostatkiem. Ale teraz zacząłem grzać powoli podłogę, więc ściągam ciepło na podłogę. Solary pracują, grzejąc ale dolną część bufora. W tym tygodniu miałem sytuacje że kocioł musiał się odpalić, bo CWU była "ciepła" ( czujnik od peleciaka przy wężownicy cwu bufora ( odpal jak spadnie poniżej 40 stopni ), mimo iż słońce operowało cały dzień. Bufor był nagrzany lecz cały do ok. + 40 stopni. Pytanie: dlaczego w moim buforze woda nie uwarstwia się jak należy ? Czyżby chodziło o to, że wężownica solarna nie jest ułożona w stożek ( jak w pierwszym poście Pana Adama tegoż tematu woda nie wędruje na górę zbiornika środkiem i wraca bokami ) ? Czy Ktoś z Was miał podobny "dylemat" ? N forach o solarach wyczytałem o wpięciu glikolu przez wymiennik płytowy ( czyli glikol przez wymiennik, woda kotłowa przez wymiennik "płynąca" grawitacyjnie ). Wpięcie musiałoby być tam, gdzie obecnie podpięty mam kocioł na pellet. Góra wejście, dół wyjście. Tylko czy to ma sens ponosić koszty ? Czy coś się "ugra" ?
  12. Nie wiem do końca skąd czerpiesz cwu, podejrzewam że masz zbiornik kombinowany. Nie wiem czy ładowanie bufora masz od góry czy od dołu. Nie wiem czy pompę CO masz zlokalizowaną na powrocie czy na zasilaniu bufora. Ale dobrze zauważyłeś, że po to montuje się bufor by uniknąć taktowania kotła. Ma być tak, że kocioł pracuje mocą max do uzyskania określonej temp na zbiorniku buforowym ( czujnik temp w dolnej części bufora ). Jego ponowne odpalenie ma nastąpić, jak czujnik w górnej części bufora osiągnie min temp. Rzeczywiście bufor tak na prawdę przy samym peleciaku to raczej zbędny wydatek. Ale jak już pomyślisz o dodatkowym źródle ciepła, np. kominek z płaszczem wodnym, kolektor słoneczny czy podobne wynalazki - to bufor jest wskazany.
  13. Sandek

    Zaniżać chudziak?

    Podstawowym pytaniem jest tutaj czy działka będąc u podnóża góry, będzie na poziomie czy będzie ze spadkiem w stronę drogi ?
  14. Dzięki za odpowiedź. Czy długo używasz tego zestawu ? Czy uważasz, że przy 4 osobach wody by wystarczyło ? W buforze masz wężownice solarne / cwu ? Jaka powierzchnia wymiany ? Wg Twojego przykładu potrzebuje ok. 5,1 mkw powierzchni brutto kolektora płaskiego.
  15. Tak, oczywiście zapomniałem dodać. 4 osoby ( 2+2), prysznic + wanna ( 50/50 ). Dodatkowo pod prysznic założony odzysk ciepła z wody zużytej idącej do kanalizacji.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...