Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gradim

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    17
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Gradim

  1. Wątek przypadkiem odgrzebany. Zreaktywuję. Jestem samorobem ale głównie z uwagi na kręgosłup zatrudniam pomocników. Kładłem pierwszą warstwę muru i narożniki ale aby było szybciej wziąłem dodatkowo murarza (niestety), szczycił się ze swojej wiedzy i wykształcenia - był po zasadniczej, budowlance. On robi narożniki w drugim końcu budynku, co chwilę przychodzi z poziomicą mnie sprawdzać. W końcu udałem się zobaczyć jego dzieło, a tam widzę, że zamiast spoina cienkowarstwowa na 1-2 mm - jest na ponad 1cm Ja: Co to ma być, czemu tak zrobione? On: No inaczej się nie ustawi, daję na dwie packi zaprawy pod bloczek. Ja: Co się nie da, zobacz u mnie, spoina na milimetr, dwa! Pomijając technologie to przy stropie będzie różnica poziomów grubo ponad 10 cm? On: Ale skąd wiesz? Ja: Jak skąd wiem? On: No skąd wiesz co będzie przy stropie? Ja: K***a, 14 warstw, spoina o 1cm. większa to ile wychodzi? 14! On: A to kto ci tak kazał cienko dawać? Dłużej nie pracował ale w tym samym dniu jak kontrolnie sprawdzałem moje narożniki po trzeciej warstwie niwelatorem i stwierdziłem różnicę 3mm to jeszcze wtrącił: "I co, też nie masz równo"
  2. Jesli tylko HotBird to multiswitch 5/8, a moze nawet 5/10. Koszt niewiele wiekszy ale puszczasz po 2 kable do kazdego z pokojow i na przyszłość masz możliwość podłączenia tunera dwugłowicowego. Czasem wydaje się, że pewne rzeczy są niepotrzebne ale sprzęty są coraz tańsze i z większą ilością opcji, kto wie co za pare lat będzie potrzebne. Przemyśl puszczenie skrętki przy gniazdku w każdym z pokojów, może się przydać do multiroomu, udostępniania nagrań z dekodera na innym, bądź miejsca na dysku, odtwarzania z dysku centralnego itp. (zobacz np. możliwości dekoderów z Enigma2).
  3. Projekt po adaptacji (ściany betonowe monolityczne zmienione na bloczek) bez określonej informacji o zaprawie. Ława była lana B20, poddasze ze stropem teriva, ściany BK. Jaki nacisk grunt-ława daje cały budynek? Dobrze kojarzę, że są to chyba są dziesiętne MPa i zaprawa jakakolwiek słabsza jest tylko po to aby to na niej "pracowały" naprężenia przy osiadaniu?
  4. Jaka wg Was zaprawa będzie optymalna do bloczków B15. Na pewno słabszej marki niż 15 ale google ma rozbieżności od M4 do M12, więc spory rozrzut. Z fizyki nie byłem orłem i może to po prostu nie ma znaczenia a M10 czy M12 to przesada?
  5. Gastro- czy kolono- co za różnica? Wieść gminna niesie, że używają tej samej rurki, odkażenie i poszło dalej...
  6. Z oknami też lepiej wcześniej sprawę przemyśleć, szczególnie z dużymi tarasowymi, czasem nie da się zrobić tańszych PSK i trzeba np. przez 10 cm szerokości więcej montować droższy HS
  7. @jacek.zoo Pewnie to nie dwie zasuwy, tylko jedna nawiertka (przez nią też da się odciąć wodę) ze skrzynką i druga to dopiero zasuwa ze skrzynką.
  8. Na czym robisz sterowanie? ARDUINO czy coś innego?
  9. W projekcie mam ale wg. projektanta wodociągi odbiorą przyłącze z samą nawiertką, która też może pełnić rolę zaworu. Przed licznikiem przecież będzie zawór, stąd pytanie czy warto? Niby kilka stów przy cenie domu to nie majątek ale tu kilka, tam kilka.... Nawiertka co prawda jest o wiele bardziej zawodna i może być mniej szczelna ale po pierwsze przyłącze idzie w majątek wodociągów, więc teoretycznie ich sprawa jeśli chodzi o odcięcie ujęcia, a po drugie to prawdopodobieństwo konieczności odcięcia wody, w związku z awarią odcinka od rurociągu do pierwszego zaworu włącznie, wraz z awarią nawiertki jest jednak b. małe?
  10. Myślę, że warte odświeżenia. Przez ponad rok historii musiało się trochę nazbierać. Przy powyższych moja przeciekająca pajęczyna rurek wodnych do zlewu (oba ujęcia z zimną) oraz do zmywarki (gorąca) to pikuś. Po moich poprawkach zostało mi kształtek i wężyków na jeszcze jedno połączenie, za to wiele więcej miejsca w szafce.
  11. Masz już ustalony konkretny harmonogram? Pytam bez złośliwości, jestem ciekawy jak to zaplanowałeś, bo ambitnie podchodzisz do tematu.
  12. Że się wtrącę z pytaniem - czy bloczek P+W nie jest jednak lepszy, bo równiej idzie i szybciej się kładzie?
  13. No właśnie nad tym się zastanawiam, bo przed każdym etapem można korzystać: filmy instruktażowe, czytanie forum, zapytanie google, że nie wspomnę oczywiście o pomocy forumowiczów. No i właśnie w związku z powyższym czy kierownik faktycznie jest w stanie pomóc dodatkowo przy seryjnym projekcie domu (małe prawdop. błędu) i czy warto płacić więcej niż tylko "za pieczątkę".
  14. Witam, jestem na etapie wyboru KB. Chcę jak najwięcej prac wykonać sam (mam czas i poniekąd ambicję, że o kasie nie wspomniał) Samoroby jakie macie doświadczenia we współpracy z kierbudem? Z wątków wnioskuję, że niechętnie chcą nadzorować samorobów (a potem im przechodzi). Jednak czy macie od nich jakąś merytoryczną pomoc, bo raczej większość problemów można rozwiązać dzięki uprzejmości forumowiczów, a i wiedza z samej lektury obszernego forum jest spora? Możecie jakoś ocenić współpracę z KB - czy warto brać droższego i np. więcej wizyt (osobiście wątpię ale wolę zapytać) czy raczej nie ma sensu, bo sam dla siebie zbuduję lepiej, a KB są to osoby do wpisania kilku zdań do dziennika za ~200zł/szt.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...