Tomku. Dlaczego paraekologicznych?
Są oleje i woski lniane nie tylko ekologiczne ale i w 100% naturalne.
Setki lat temu już stosowane dzięki czemu do dziś mamy sporo dobrze zachowanych zabytków architektury drewnianej i drewnianych przedmiotów użtkowych.
Problem jest w tym, że wykonawcy nie znają tych produktów i nie potrafią używać
Woskowanie jest zupełnie inaczej wykonywane niż lakierowanie. Lakierowanie polega na pozostawieniu warstwy ponad lakierowną powierzchnią, natomiast prawidłowe woskowanie polega na wtartciu wosku w powierzchnię tak aby warstwa ścierna była na powierzchni drewna, a nie nad nią jak to jest w przypadku lakieru.
Ważne jest aby przed woskowaniem podłoga została zaolejowana co zwiększa drastycznie ochronę drewna przed wilgocią, grzybami jak również owadami.
Niestety na rynku są takie rożne diwne preparaty zwane olejami czy woskami, że włos staje na głowie.
Ja używam tylko naturalnych produktów SPAM. Te których używam po pierwsze nie mają w sobie żadnej syntetycznej chemii ani związków metali ciężkich. Po drugie są bardzo trwałe i łarwe w pielęgnacji.
Stosowałem naturalne oleje i woski lniane a także bejce lniane zarówno przy podłogach z drewna, konstrukcjach ogrodowych jak i w praca konserwatorskich stołu dla jednego ze skansenów.
Nie trułem się, a efekt jest super i pzostanie taki na bardzo długo. Farby lniane stosowane na zewnątrz budynku mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat. Możńa nimi malować drewno, beton, plastik, metal i inne powierzchnie. Naprawdę warto poczytać o naturalnych produktach. Nie szkodzą nam, zwierzętom i otoczeniu, a poza tym są bardzo trwałe i generalnie licząc wszystko tańsze niż reklamowana chemia.