Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kosma

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez kosma

  1. Znaczne to uproszczenie jednak, czy Janusz widzi różnicę między lampą naftową a palnikem olejowym, lub pójdźmy jeszcze dalej i przywołajmy Lampę Alladyna . A całkiem poważnie to istotnie w przypadku spalania paliw stałych palą się gazy powstałe w wyniku podgrzania materiału - to różnica jest nastęująca. Palenisko bazowe np. ognisko - widoczne są błyski ponad ogniskiem, "oderwane" od płomienia rozbłyski to porcje gazów które akurat gzieś tam w powietrzu uzyskały odpowiednie warunki do zapłonu (wystarczająca temperatura oraz mieszanka z powietrzem). Reszta płomieni ma kolor czerwony, pomarańczowy i dużo dymu temperatura około 600oC. Przypadek drugi kocioł zgazowujący - płomień powstały na wylocie dyszy ma kolor jasno fioletowy (związek koloru płomienia i temperatury jest chyba powszechnie znany), mało dymu (w zasadzie jego brak) i temperatura okołó 1400oC. Tu się zgazdzam z Januszem że w obu przypadkach pali się gaz. Ale nie zgodzę sie że nie ma żadnej różnicy. Przypadek trzeci kuchenka gazowa i dwa sąsiednie palniki jeden pali się ślicznym niebieskim płomieniem a drugi kopci i pali się na pomarańczowo - prawie to samo ale jak to mówią prawie robi ogromną różnicę. Poza tym chyba
  2. Oczywiście że trzeba przewymiarować jeśli chcemy ogrzewać k.kondesującym. Owa wyższa sprawność istnieje jedynie jeśli temperatura kotła będzie taka jak temperatura kondensacji. Realnie licząc - jedynie paramery w okolicach 45oC na zasilaniu dają takie oszczędności. Grzejniki muszą być o wiele wieksze żeby wypromieniować wystarczającą ilość ciepłą przy takiej temperaturze.
  3. Czy ktoś może wie jaką sprawność mają opisywane kotły czyli, FEX'y Vitoligi, Orlany, Vigasy, Atmosy itp. Czy mają jakieś dopuszczenia certyfikaty itp. Ponadto mam pytanie jakim cudem FEX osiąga jakieś niesamowite czasy stałopalnoścu jeśli producent podaje 4,5 h i zużycie paliwa 6,3 kg/h przy mocy 20kW. Policzmy Drewno o wilgotności około 15% to około 4,4 kWh/kg 6,3 kg/h x 4,4 kWh/kg = 27,7kW Oznacza to że kocioł osiągnął sprawność około 72%. Jak na kocioł na paliwo stałe to całkiem nieźle. Może trudno jest porównać znacznie przewymiarowany kocioł z kotłem niedomiarowanym. Jeżeli jeden kocioł będzie za mały do instalacji, cały czas będzie działał na maxa. Producenci podają zwykle jakieś uśrednione wartości. Rzadko kiedy kocioł pracuje z mocą maksymalną "non stop" Poza tym czas spalania nie podając gatunku drewna, dochodzi odchyłka zwiazana za sposobem układania oraz jak drewno jest pocięte (długość i grubość). Informacja podobna do takiej : mój samochód zużył paliwo w ciągu 5 godzin, a mojego kolegi w ciągu 8 - pytanie dlaczego, forumowicze pomóżcie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...