Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

geodezjanumeryczna

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez geodezjanumeryczna

  1. Srednia cena za 1 uzgodnienie to 30 zlotych. W terenie miejskim branz moze byc nawet kilkanascie. (Np. wodociagi lokalne, wojewodzkie, 2 operatorow telefonii, gazownia lokalna i wysokoprezna, energetyka, kanalizacja, PEC, przewody komunalne, na terenach wiejskich nawet melioracje) Niektore branze nie biora nic za uzgodnienie, niektore nawet 180 zlotych za format A4 (najczesciej prywatni zarzadcy przekazanych sieci podziemnych). Branze nanosza na przeslane przez geodete mapy swoje sieci. Najczesciej sa to te, ktore juz istnieja na mapie, sa jednak przypadki istnienia w archiwach branzowych sieci, ktorych na mapach nie ma. Obowiazkiem geodety jest wtedy wykryc te przewody i je namierzyc. Jesli jakis przedstawiciel komisji ZUD porowna taka wybrakowana mape d/c projektowych ze swoimi informacjami branzowymi i nie bedzie na tej mapie "ich" przewodu odrzuci projekt.
  2. Zasob geodezyjny pozostawia wiele do zyczenia. Na nakladce uzbrojenia terenu dzieja sie cuda. Uzgodnienia branzowe pomagaja odnalezc w terenie uzbrojenie nie wykazane na mapach. Jesli takich urzadzen nie bedzie wniesionych na mape d/c projektowych, mapa nie przejdzie przez posiedzenie ZUDP i zostanie zwrocona do poprawienia. Tracimy wtedy na czasie i dodatkowych kosztach.
  3. Oplaty osrodkowe zaleza od przedzialu powierzcni opracowania. Tyle samo zaplace za 0,5 ha jak i za 1 ha, nabiegam sie tyle samo albo nieznacznie wiecej po 0,5 ha jak i po 1 ha. Wiec nie o to tu chodzi. Zauwaz, ze obszar opracowywanej dzialki powinien byc wiekszy o 30 m od granic terenu "wlasciwego". Mowi o tym rozporzadzenie w sprawie rodzaju i zakresu opracowan g i k . A poza tym porownajcie koszty pracy geodety i projektanta. Sa to dwa swiaty. A co do mapy d/c projektowych kupowanych za 300 zlotych to one tez nie nadaja sie do projektowania gdyz sa sporzadzone w uchybieniu zasad podanych w poprzednim poście i czynności takie powinny być ścigane przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego. Sa to zwykle kopie nieaktualnej mapy zasadniczej z :zalatwianymi" pieczatkami. Wybor nalezy do was. Przykro tylko sluchac, ze nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego jak mierna jakosc kupujecie. Pozdrawiam
  4. Swietnie, licytujcie sie ile kto dal, 300, 400, 500 a nawet nie zdajecie sobie sprawy ze zaplaciliscie za nic nie warte ksero. Bez pomiaru aktualizacyjnego, bez uzgodnien branzowych. Taka mapa jest tyle warta co wykupienie jej w ośrodku geodezyjnym czyli 30 zlotych. U mnie mapa do 1 ha kosztuje 800 złotych + vat i refaktura kosztów za uzgodnienia branżowe (około 40 złotych od branży) i uważam że jest to cena nie za wysoka. W zamian klient dostaje mapę komputerową o której marzy każdy projektant, aktualny pomiar faktyczny na gruncie, pomiar urządzeń podziemnych o których nikt wcześniej nie wiedział, dodatkowo doradztwo w zakresie dalszych inwestycji. I zapewniam, że każdy kto widzi komputerowy wydruk takiej mapy wie, że cena warta była włożonej pracy oraz że produkt jest najwyższej jakości. A czy wyobrażacie sobie sytuację gdy na podstawie takiej mapy za 300 złotych projektant wykona inwestycję na niewykazanym na mapach gazociągu? Pozostawiam to do myślenia tym, którzy szukają najtańszego rozwiązania. Natomiast tok czynności geodety jest taki: -zgłoszenie pracy w ośrodku (1 dzień) -otrzymanie materiałów (około 7 dni) -uzgodnienie map w instytucjach branżowych (około 2 tygodni) - po 30 złotych od branży -pomiar w terenie i opłacenie pomiarowego (1 dzień) -opracowanie wyników pomiaru i złożenie operatu do ośrodka (1 dzień) -skartowanie pomiaru na mapy zasadnicze (1 dzień) -wykonanie mapy komputerowej (1dzień) -kontrola operatu w ośrodku (około 7 dni) -podbicie map i przekazanie zleceniodawcy (1 dzień). Z tego zostaje na rękę około 250 złotych, nie będę przeliczał na godziny bo wstyd. Z poważaniem uczciwy geodeta.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...