Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zoozka

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez zoozka

  1. Jeszcze raz dzięki za rzeczowe porady. Wybór to pompa Multi 1300 inox omnigena + sterownik CP-59. Przed pompą klasyka: wąż ssący ze smokiem, trójnik zalewowy, zawór kulowy, filtr dyskowy, zawór zwrotny. M21 za drogi (i trochę przerost formy na podlewanie trawy). Jeśli poziom wody w studni będzie zbyt niski spróbuję dostarczyć więcej wody tym sposobem: . Metoda ma pewnie swoje wady, ale wydaje mi się, że w moim przypadku (wysoki poziom wód gruntowych) powinna zdać egzamin. W przyszły weekend zmontuję całość, dam znać czy pompa daje radę.
  2. Dziękuję za odpowiedź. Jaka w takim razie musiałaby być pompa, żeby nie trzeba jej było ponownie zalewać, taka z tubą Venturiego? Teoretycznie PC-59 po awaryjnym rozłączeniu suchobiegu po jakimś czasie podejmuje próbę załączenia pompy.
  3. Rura główna 25 mm, rury do zraszaczy 16mm. Zraszacze rainbird 5400 (dysze 3.0) oraz 3400 (dysze 2.0) Od pompy do elektrozaworów mam 25 m. Od elektrozaworów do sekcji (wartości przybliżone nie mogę znaleźć projektu instalacji): sekcja 1: 3 zraszacze, max 15 m sekcja 2: 2 zraszacze max 10 m sekcja 3: 3 zraszacze max 20m sekcja 4: 2 zraszacze max 30 m sekcja 5: 3 zraszacze max 35m Na tapecie mam teraz pompa multi 1300 inox, jest samozasysająca, teoretycznie ciśnienie do 6 barów i 90l/min. Sprzedawca ze sklepu Hypo twierdzi, że obsłuży system. Na PC - 59 zdecydowałem się głównie ze względu na możliwość regulacji ciśnienia, nie wiem czy dobrze doczytałem ale PC-15 ma ustawione fabrycznie wartości ciśnienia (1,5 - 3,5 bara)? . Nie mam już możliwości pociągnięcia dodatkowych rur (trawnik) więc sugerowane przez Pana rozwiązanie z odprowadzaniem wody nie wchodzi w grę. Jakie widzi Pan przewagi w zastosowaniu sterownika PC-15 w stostunku PC-59?
  4. dzięki za rzeczowe porady. Spróbuję na razie zastosować układ bez zbiornika. Mam nadzieję, że ze względu na niską wysokość zasysania ta pompa i sterownik dadzą radę wytworzyć odpowiednie ciśnienie. Dam znać jak to działa jak już uruchomię.
  5. Ze zbiornika hydroforowego zrezygnowałem, po rozeznaniu do podlewania ma większego sensu jego używania. Co do sterownika to 20 000 cykli to i tak na kilkanaście lat starczy a sterownik kosztuje 100 PLN. Co do polecanego przez Ciebie sterownika DPC-10 to nigdzie nie mogę ceny znaleźć, ile mniej więcej kosztuje?
  6. Dzięki za podpowiedź. Muszę jeszcze dokładnie policzyć wydajność zraszaczy, ale najprawdopodobniej zdecyduję się na pompę MH1300 plus elektroniczny sterownik PC-59. Ma on identyczne funkcje jak w/w DPC plus manometr i wbudowany zawór zwrotny. Po rozmowach z kilkoma sklepami widzę, że parametry pomp podawane przez producentów trzeba dzielić przez 2.
  7. dzięki za odpowiedź. Sprawdziłem i rzeczywiście sterownik ma możliwość sterowania pompą przez stycznik, szkoda że nie wiedziałem o tym zanim trawę posadziłem niefortunnie sterownik mam na 2 końcu działki więc ciągniecie kabla do pompy będzie trochę problematyczne. Muszę z jakimś elektrykiem pogadać jaki stycznik byłby potrzebny żeby działało to prawidłowo.
  8. Masz rację, w sobotę obliczę potrzebną mi wydajność. Wstępnie mam taki pomysł: obok zbiornika z wodą dodatkowa studzienka, w niej hydrofor ze zbiornikiem. Przed hydroforem na rurze idącej do wody filtr przeciwpiaskowy, za hydroforem na rurze takie zabezpieczenie przed pracą na sucho: http://allegro.pl/hydroguard-zabezpiecza-pompy-przed-praca-na-sucho-i5955882413.html O ile dobrze rozumiem zasadę działania to hydrofor będzie załączał się w momencie otwarcia elektrozaworów (spada ciśnienie w układzie) i pompował wodę. W momencie zamknięcia elektrozaworów hydrofor przestaje pompować. Czy takie rozwiązanie ma sens czy jakiejś pompy ogrodowej / głębinowej szukać?
  9. @imrahil - udało Ci się w końcu jakąś pompę dobrać? Mam płytką studnię kopaną (będąca jednocześnie zbiornikiem przelewowym do systemu drenażowego deszczówki), z którego chciałbym zasilać system nawadniający (5 sekcji). Do studni mam doprowadzoną rurę od elektrozaworów plus zasilanie, studnia znajduje się w odległości około 20m od skrzynki z elektrozaworami. Nie do końca jestem pewny jakiego ciśnienia wody potrzebuję, przy projektowaniu instalacji podawałem projektantowi wydajność sieci wodociągowej w czasowiadrach 10 l / 16 sekund czyli jakieś 40 l / min. Firma, która zakładała mi system okazała się "krzakiem" i od nich niczego się już nie dowiem. Będę wdzięczny za poradę jaką pompę mógłbym dobrać. Pozdrawiam,
  10. Odkopuję stary temat. Wykopałem studnię chłonną do odprowadzania deszczówki. 3 metry kopania to praktycznie sama glina. Na 3,5-4 metrach pojawiło się trochę żwiru z piaskiem więc na tym poziomie zakończyłem kopanie, wsypałem kilka łyżek żwiru i obsadziłem 3 kręgi. Wody gruntowej w czasie kopania nie było widać. Niestety po kilku dniach okazało się, że studnia naciąga wodę gruntową na wysokość 2 kręgów. Poziom wody praktycznie nie opada. Czy w tej sytuacji powinienem pogłębiać studnię czy raczej zasypać jakimś chłonnym materiałem (piasek, żwir) do poziomu do którego dochodzi mi woda? Z góry dzięki za pomoc,
  11. Dziękuję za odpowiedzi. Rzeczywiście na większości przekrojów geowłóknina występuje tylko od góry, później żwir i ewentualnie pod warstwą żwiru piasek. Opinie co do geowłókniny na dolnej warstwie są rzeczywiści różne (vide artykuł w muratorze polecający jej stosowanie: http://muratordom.pl/instalacje/instalacje-kanalizacyjne/instalacja-deszczowa-gdy-brak-jest-kanalizacji,38_673.html) ale wydaje mi się, że nie jest to kwestia, która miałaby jakiś ogromny wpływ na samo działanie odwodnienia. Czy odejście na 2 metry od budynku rurą kanalizacyjną wystarczy? Czy rura drenarska 100 mm będzie OK?
  12. Po przemyśleniu Twoich rad zdecyduję się chyba na rozwiązanie "mieszane" - rury drenarskie wyprowadzone do 1 studni chłonnej pełniącej funkcję bufora zbierającego to co nie rozsączy sie po drodze. Kilka pytań: 1. Jak daleko od budynku należałoby odejść rurą kanalizacyjną ? 2. Jaką średnicę rur drenarskich zastosować, czy 100mm będzie OK ? Rynny mam 90 (6 sztuk), odejście z rur kanalizacyjnych 110, 1 rura drenarska na 2 rynny. W sumie jakieś 50 mb rury drenarskiej. 3. Kupować rurę w otulinie czy lepiej osobno położyć geowłóknina ---> żwir --->rura?
  13. Nie upieram się przy studniach, bo rury to łatwiejsze i tańsze rozwiązanie. Mam jednak obawy co do tego wsiąkania z rur, bo grunt w wierzchniej warstwie jest gliniasty i obecnie bardzo słabo woda mi w niego wsiąka. Jak głęboko mam jakąś bardziej chłonną warstwę nie wiem - przekonam się dopiero jak będą mi wykop pod szambo robić. Poza tym koniec rury gdzieś muszę wyprowadzić, jakiś pomysł jeśli nie będzie studni na końcu ?
  14. Dzięki za porady, zbiornik na deszczówkę odpuszczam. Swobodnego przelewu zrobić nie mogę, naokoło wszędzie sąsiedzi. Użycie rur drenarskich rozważałem przy okazji studni chłonnych (odejście od rynien z rury kanalizacyjnej, później rura drenarska do studni chłonnej) ale i tak z obliczeń mi wychodzi, że muszę mieć 2 studnie żeby te 4 m3 w sumie uzyskać. Jak z wytrzymałością tych rur, nie zapadają się pod wpływem nacisku ?
  15. Zbroiłeś jakoś fundament czy tylko te pręty od ceownika ? Rozumiem, że beton sam w betoniarce kręciłeś?
  16. W cenie 2 studni chłonnych (koszt kręgów i pokryw to około 1200 PLN) myślę, że mógłbym mieć zbiornik betonowy 4 tys litrów. Wiem już, że trawnika z tego nie utrzymam (będę wiercił studnię) , ale z deszczówką i tak coś muszę zrobić. Co do zbiornika to największe wątpliwości budzi raczej nadmiar wody w okresie jesienno / zimowym, podejrzewam że taki zbiornik jej nie pomieści?
  17. W dziedzinie elektryki jestem laikiem, nie znam odpowiedzi na powyższe pytania, ale postaram się bardziej rozjaśnić o co mi chodzi. Domek gospodarczy (powstanie dopiero w przyszłym roku) nie jest uwzględniony w projekcie budowlanym, w związku z czym nie mam tego przyłączenia w projekcie rozdzielni. Jestem na etapie przygotowywania przyłącza skrzynka elektryczna - rozdzielnia (będzie to oczywiście robił elektryk) i przy okazji chciałem położyć kabel do domku. Późniejsze przyłączenia do rozdzielni zlecę elektrykowi, ale położenie kabla chciałem wykonać samodzielnie. P.S. Przyjąłem do wiadomości powyższe posty dotyczące reguł kładzenia kabla, zastosuje je zdroworozsądkowo.
  18. Podłączę się pod wątek. Jaki kabel powinienem zastosować do podciągnięcia do pomieszczenia gospodarczego, zakładając że całkowita długość kabla od rozdzielni w domu do przyłącza w pomieszczeniu gospodarczym 30m? Nie wiem jakie obciążenie przyjąć, będę tam używał elektronarzędzi, największym obciążeniem będzie chyba spawarka (migomat). Dzięki z góry,
  19. Ja się waham między studniami chłonnymi z kręgów a szczelnym zbiornikiem, z którego mógłbym podlewać trawę. Powierzchnia mojego dachu to 180 m2, i pytanie czy zbiornik ma w ogóle sens? Jakiej pojemności zbiornik musiałbym zastosować?
  20. Info odnośnie fundamentu znajdziesz w tych wątkach: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?117596-W%C3%B3zki-do-bramy-przesuwnej&p=7105549#post7105549 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?245889-Stopa-pod-bram%C4%99-przesuwn%C4%85-i-przeciwwaga&p=7099652#post7099652 Co do tych wkręcanych fundamentów to mi plastikowe Happax (chciałem pod taras) wycenili na 190 PLN/sztuka. Myślę, że problemem nie byłaby tu sama cena tych wkrętów tylko koszt ich wkręcenia, sam tego chyba nie zrobisz.
  21. Nie chcę się czepiać, ale pisanie tego samego postu w 10 tematach chyba na żadnym forum nie jest mile widziane. Im wózki szerzej rozstawione tym lepiej. Tu masz poglądową instrukcję jak to powinno wyglądać: http://www.siat-kryn.pl/resources/pdf/instrukcja_bramy.pdf Na Twoim miejscu zmieniłbym majstra, no ale to już zależy jaką zaliczkę dałeś....
  22. Wiesiek6308 - dzięki za odpowiedź. Otwory (średnica 20-25 cm) będę nawiercał wiertnicą na około 80-100 cm,. Jeśli zdecyduję się na metalowe słupki, to wpuszczę je na 60 cm żeby użyć standardowych 2 metrowych. Czy myślisz, że słupki metalowe 60x40x3 mogłyby być rozstawione co 3 metry czy to za rzadko?
  23. Dziękuję za odpowiedź i uwagi, muszę sprawę przemyśleć
  24. Dziękuję za odpowiedź. Zastanawiałem się też nad metalowymi słupkami, ale drewniane bardziej mi pasowały ze względów estetycznych i chyba jednak łatwiejszy montaż całości. Jeśli to możliwe poproszę o poradę w kwestii metalowych słupków: 1. Jaki przekrój słupka należałoby zastosować, 60x40 wystarczy? 2. Jak głęboko trzeba je wbetonować? 3. Czy deski ogrodzenia można mocować bezpośrednio do słupków czy trzeba dospawać uchwyty z płaskownika ?
  25. Dziękuję za zaproszenie, ale to rozwiązanie raczej nie na moją kieszeń Czy ktoś ewentualnie byłby uprzejmy doradzić odnośnie moich powyższych pytań?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...