Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gradziu

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    62
  • Rejestracja

Gradziu's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

33

Reputacja

  1. Witam jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne mojego domu
  2. Przestrzegam wszystkich mieszkańców Katowic i okolic przed firmą Techbud!!!
  3. popieram rowniez. taki dzial faktycznie bylby przydatny. bardzo!!
  4. Krzysiek, jesli mozesz dowiedz sie cos wiecej, glownie cos na temat jaka automatyke dostarczaja z kotlem, jak dlugo utrzymuje sie żar (czy po nocy trzeba rozpalac?). Bede bardzo wdzieczny za wszystkie informacje.
  5. Oprócz wyglądu, który rzeczywiście jest niekorzystny, ważna jest również strona "techniczna". Żeby ogrzane powietrze mogło "hulać" nad grzejnikiem, musi "cyrkulować" spod grzejnika. Na wydajność grzejnika ma wpływ również odległość od podłogi. Są wytyczne dla instalatorów, określające dokładnie poprawne odległości montażu grzejnika, współczynniki zwiększające jego wielkość itd. Ja radze hydraulika za uszy, powiedz mu wprost, że spartaczył robote, musi ją poprawić. A "łatwość" poprawek zależy też od materiału z jakiego masz instalację. W kazdy razie radzę gonić hydraulika.
  6. Gradziu

    chetnie pomoge

    pojęcie "nadcisnienia" jest troszeczke mylace. oznacza zwykle roznice pomiedzy iloscia powietrza nawiewanego a wywiewanego. czasami stosowana jest wentylacja mechaniczna nawiewna i naturalna wywiewna. pokoj z kominkiem, to tez moze byc taki przypadek. jezeli kanal dymowy, podczas przerw w stosowaniu kominka pozostanie otwarty, czesc powietrza "ucieknie". podobna sytuacja z czerpnia. jednak, jezeli otwor wlotowy, zewnetrzny bedzie nieco nizej niz wylotowy (przy kominku)- cieplejsze powietrze unowsi sie do gory, nigdy w dół. tym kanalem powietrze bedzie napływać, więc problem raczej na ogrzaniu tego zimnego powietrza. Podczas palenia powietrza, powietrze usuwane z pomieszczenia, wynikające z ciągu, moze zakłócić założony rozdział powietrza wentylacyjnego. Na kanałach dymowym i czerpnym można po prostu włożyć przepustnice (nawet z siłownikiem, działające automatycznie). Przepraszam, że stosowałem pewne skróty myślowe. Januszek, dziękuję za kontrargumenty -zmusza mnie to do "pracy umysłowej".
  7. Gradziu

    chetnie pomoge

    oczywiscie zapomnialem napisac, ze jezeli straty ciepla na podgrzanie powietrza wentylacyjnego wyjda mniejsze od 0, to po prostu ich nie uwzgledniamy w obliczeniach. Nie jest to blad, ani uproszczenie. Po prostu na podstawie doswiadczen obliczono ile W/m zyskow ciepla wydzielaja ludzie i urzadzenia. gdyby wyprowadzic ten wzor, byloby to zupelnie jawne. Inna sprawa, ze obliczenia tego typu przeprowadza si - dla temperatur obliczeniowych, zaleznie od strefy - - lub st C. A argumenty Maco-podpisuje sie obiema rekami. W dalszym ciagu uwazam, ze czerpnia jest niezbedna. nadcisnienie w pomieszczeniu nie wynika z "nadmiaru" powietrza w domu, a jedynie w pomieszczeniu. bilans jest zwykle "zerowany" poniewaz inne pomieszczenia sa na podcisnieniu, chodzi o wlasciwy rozdzial powietrza. kominek bez czerpni zakloci bilans. bezwzglednie czerpnia.
  8. moze ktos ma namiary na firmy lub strony oferujace kotly co na wegiel, najlepiej z podajnikiem wegla, ograniczajacym zaladunek do 1-2 razy dziennie?! z gory dzieki za info.
  9. Gradziu

    mebelki do kuchni

    dzieki za strone!! jest super
  10. Gradziu

    chetnie pomoge

    przyznam, że dalej mam wątpliwości, czy można zrezygnować z czerpni. Powietrze do spalania, moim zdaniem nie powinno pochodzić z pomieszczenia. kominek powinien wieć własną cyrkulację. Można natomiast zabudować przepustnicę na kanale czerpnym i kominowym, żeby zapobiec stratom w czasie gdy kominek nie grzeje, można też regulować ciąg. Tak przynajmniej zrobiłbym we własnym domu. A przy okazji, to sam planuję ogrzewanie tego typu w domu (gruntowy, rekuperator, kominek, elektryka). Niestety droga do domu jeszcze daleka...
  11. a na klej, to nie niestety, są lepsiejsze, nie ma ryzyka że połączenia bedą przeciekać!
  12. Gradziu

    chetnie pomoge

    stanowczo ma być czerpnia.
  13. to teraz teoretyk do praktyka:smile: chodzi o wymiennik gruntowy. wykonales go sam, jesli odbrze zrozumialem, ile czasu Ci to zajelo? jak gleboko kopales, jaka powierzchnia, jakie materialy (konkretnie) stosowales.
  14. Gradziu

    chetnie pomoge

    czyli, jezeli nie ma pradu, grzejesz na calego kominkiem. moze jakis "grzejniczek" np. z rury nieozebrowanej na poddaszu czy stryszku, przez ktory grawitacyjnie rozladuje sie nadmiar ciepla. jakis zawor, ktory pzry zaniku napiecia jest otwarty?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...