Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Owczar

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3 857
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    16

Ostatnia wygrana Owczar w dniu 15 Marca

Użytkownicy przyznają Owczar punkty reputacji!

2 obserwujących

O Owczar

  • Urodziny 18.01.1985

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Warszawa
  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Owczar's Achievements

 Lider FORUM (min. 2800)

Lider FORUM (min. 2800) (7/9)

  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

362

Reputacja

  1. Samo GGWC nie zapewni Ci minimum komfortu. Minimalizując zywki słoneczne refleksolami muszę wyciągać z domu ogromne ilości ciepła od zyskow bytowych i słonecznych. Chlodnica zasilana pionowym DZ robi tylko bardzo maly procent całości. Dodatkowo poziome ggwc to zipelnie inne temperatury latem - wyższe. Sprawność mniejsza. W samym lipcu z domu wyciągnąłem 1200kWh ciepła. Przyjmij jako temperatury zasilania latem 15 stopni. Przy bardzo wydajnych 6 rzędowych chłodnicach moze uda Ci sie nawiewac 18 stopni do domu. Przy wydajności 300m3/h moc tego ukladu bedzie bardzo mała. Po prostu musisz to przeliczyć - choc w ciemno mogę napisać, ze to może działać jako uzupełniające rozwiązanie, ale nie samodzielne. Pompy gruntowe nigdy nie pójdą w niepamięć
  2. Poczytaj o moim rozwiązaniu. https://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=343634&goto=newpost
  3. 24h na dobę to zdecydowanie za dużo. Co to za pompa?
  4. Pewnie CWU mu zaniza caloroczne SCOP.
  5. Ja zamawiam na wymir w SFM filtry - duże kieszeniowe - koncowy nanowave F9. Może być tak, że ten zapach bez węglowego jest nie do wyeliminowania. Najlepiej zaopatrz się czujnik smogu i umieść w kanale żeby sprawdzić jaka jest skuteczność filtracji. Jeśli będzie poniżej 5 ppm 2.5 i 10, to znaczy, że musisz dołożyć węglowy. Jeśli powyżej, to znaczy ze filtry nie dzialaja jak się spodziewasz.
  6. COP CO rocznie: 4.94 COP CWU rocznie: 3.62 COP całkowite rocznie: 4.36 Pobrana CO: 1380.9 kWh w tym 60 na grzanie basenu. Pobrana CWU: 1075.0 kWh
  7. Na forum zwykle piszą o problemach. Mało kto loguje się,żeby napisać -mam i działa. Na szczęście każdy może podjąć wybór samodzielnie
  8. Dokładnie, jedyna możliwa przyczyna to wilgotnośc powietrza i defrosty.
  9. Widać na zdjęciu, że kapie z wymiennika. Sugestia instalatora ma sens. Zglaszales problem do serwisu?
  10. Ja nie zaprzeczam że pompa PW nie działa. Jej średnioroczna sprawność będzie może 20-25% niższa, co przy domach energooszczędnych pewnie nigdy nie pokryje różnicy w kosztach do pompy gruntowej. Choc już z różnymi dopłatami można pewnie te różnice zniwelować. Ja wybrałem pompę gruntową bo z układu na chłodzenie i grzanie wyciskam średnio 870% sprawności bez przeciągów od klimy i hałasu.
  11. Nie mam pojęcia jaki jest tutaj fabryczny czujnik miałem na myśli sterowanie centrala automatyka z zewnątrz o ile ma jakies API.
  12. I wracamy do punktu wyjścia - porównywanie 2 różnych domów nie ma żadnego sensu. Niby podobne, a okazuje się, że zupełnie inne. 1m2 okna to odpowiednik ok 7m2 ściany bez uwzględnienia strat na infiltrację. W moim ozc straty na przez same ok a to 20% całości - dokładnie tyle co wszystkich ścian zewnętrznych. Straty na wentylację to 30%. Brama garażowa to jakieś 70% strat całego garażu. Więc to czy ma 5.5m czy 2.5 robi dużą różnicę. Garaż grzany, ale do 15 stopni - brama na 1 auto, w dodatku nie otwierana, bo auto nie wjeżdża. I tak krok po kroku różnic robi się coraz więcej - w dodatku istotnych z punktu widzenia strat ciepła. Zima brama garażowa otwiera się u mnie od 2 do 8 razy dziennie - otwór o powierzchni ponad 12m2. Inna sprawa to wentylacja - śmiem twierdzić, że przy takim układzie w domu nie ma działającej wentylacji. Zamknięcie drzwi powoduje odcięcie pomieszczenia od wentylacji. Działająca wentylacja to nawiew w każdym pokoju - czyli nawiewniki w oknach. Ciąg grawitacyjny jest słaby, bo różnica ciśnień jest mała. Jeśli powietrze musi pokonać otwór w garażu, potem drzwi w garażu. Ile powietrza wymienia taka wentylacja? Nie twierdzę, że to nie działa zupełnie. 3 osoby, duża kubatura, w dodatku nie ma ich w domu przez większość dnia. Tego się nie da porównać i nie powinno. Chyba, że założysz ciepłomierz niezależny. Wtedy można porównać wydajność pompy ciepła i poznać realne potrzeby budynku.
  13. To jak już chcesz koniecznie porównywać to napisz dokładnie ile na M2 użytkowej, ile ma garaż, jaka powierzchnia okien, jak ustawiona wentylacja itd, w jakiej strefie klimatycznej stoi dom i jakie jest zużycie na CO z uwzględnieniem błędu pompy. Albo jeszcze lepiej podaj OZC:) Co do grzania garażu, to nie grzeje się go dla samochodu tylko dla siebie. Czasem coś dłubie w garażu - mam nawet podnośnik, a głównie po to żeby mieć ciepło w dupę wsiadam do auta - tak posiadam też grzane fotele. Jeśli chodzi o zyski słoneczne to mam podobnie. Nawet jak jest -15 to mam w domu powyżej temperatury nastawionej.
  14. Tyle że u mnie 1/3 to cwu - cyrkulacja wciąga swoje. Mimo COP dla cwu ok 3.4 tego ciepła schodzi sporo. Ale u nas jesteśmy w domu 24h dobę, więc to tez ma wpływ na zużycie o cyrkulację. Kolejna czarna dziura to grzany garaż 40m2 z bramą 5.5x2.25. Więc realnie ogrzewam ponad 200m2, ale cześć garażowa ma największe straty. OZC przy ogrzewaniu garażu wzrosło o prawie 2000W. Duże znaczenie dla zużycia ma też wentylacja. Jedni ustawiają 20m3/osobę. Inni stałą wartość. U mnie zasuwa tak, żeby było poniżej 800ppm CO2. A kolejny czynnik to czy zużycie jest z pompy czy podlicznika. Tak samo zużycie prądu bytowego - tego nie da się porównać. U mnie też wszystko na prąd:) a samego bytowego idzie ok 5.5kkWh. Ponad 2 razy więcej niż na grzanie z CWU z i chłodzenie. Następna różnica to system ogrzewania. U mnie temperatura zasilania jest nieco wyższa, co obniża sprawność. Także tutaj zgadzam się z Kaszpirem - ciężko porównać 2 inne domy, inne nawyki mieszkańców itd. Opomiarowalem cały układ i wiem jaka wychodzi sprawność - jak na polską pompę ciepła w cenie pompy PW jest lepiej niż bym oczekiwał. A cała reszta to już kwestia komfortu. Mógłbym wyłączyć cyrkulację CWU - zużycie niższe o 50kWh miesięcznie oraz przestać grzać garaż - wtedy kolejne 25% mniej ze zużycia na CO. Ale to są śmieszne kwoty za cały ten komfort, który dostaje w zamian.
  15. U mnie listopad: Pobrana CO: 208.68 kWh Pobrana CWU: 95.75 kWh COP CO miesięczne: 4.98 COP CWU miesięczne: 3.4 COP całkowite miesięczne: 4.48
×
×
  • Dodaj nową pozycję...