Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

maciek_as

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

O maciek_as

  • Urodziny 12.02.1984

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Kraków
  • Kod pocztowy
    30-611
  • Województwo
    małopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

maciek_as's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Zacienienie można wyeliminować rozkładając w odpowiedni sposób moduły. Można również ograniczyć do minimum wpływ tego zacienienia. To czy da się je faktycznie wyeliminować to kwestia oceny indywidualnej. Trzeba zobaczyć dach i otoczenie. Zacienienie od elementów konstrukcji czy elewacji budynku ? Czy też cień rzucają inne budynki albo jakieś drzewa ? Co do modułów to lepiej zainwestować w optymalizatory mocy. Można znaleźć panele, które mają je wbudowane (typu JA Solar) lub dokupić je oddzielnie. Warto zainwestować na początku i nie tracić energii przy ewentualnym zacienieniu. Grunt to dobrze zaprojektowana instalacja plus kompleskowe pomiary powykonwcze (krzywe U-I, termowizja) pozwolą wyeliminować wadliwe moduły i sprawdzić jakość wykonania. Stawki to kwestia indywidualna firm. Są lepsze i gorsze wykonania. Można mieć na uwadze, że czasem warto zapłacić odrobinę więcej i mieć pewność, że mamy instalację wyższej jakości. Dofinansowanie podnosi koszt inwestycji (koszt kredytowania, dokumentacji, itp.). Czas zwrotu inwestycji nie jest dużo krótszy. Trzeba też pamiętać, że przy dotacji nie możemy korzystać z określonych systemów wsparcia (np. przy Prosumencie, nie można korzystać z taryf gwarantowanych, które wedle teorii miały wejść od lipca). Nie warto czekać do lipca, taryf gwarantowanych prawdopodobnie nie będzie, więc zostaje net-metering (zakładam że jesteś osobą fizyczną). Nie wiadomo jak będą kształtować się systemy wsparcia od lipca dlatego lepiej skorzystać z tego co jest bo nie wiadomo czy nie będzie gorzej.
  2. Powinieneś otrzymać wszystkie podane przez Ciebie informacje. Przy wyliczeniach czasu zwrotu przez firmy instalatorskie należy jednak uważać. Wiele z nich pokazuje szybki czas zwrotu (4-5 lat) i to nawet bez dopłat. Zakładają przy tym, że konsumpcja własna to 100% produkowanej energii bądź też że wszystko sprzedamy po stawkach gwarantowanych (których de facto prawie na pewno nie będzie). W zależności od skali instalacji (jej mocy) ten czas zwrotu to ok. 10 lat. Prosument dużo nie zmienia bo kWp z tym programem jest zwyczajnie droższy. Przy dobrej firmie instalacyjnej nic Cie nie interesuje. Firma robi projekt, instaluje, przygotowuje stosowną dokumentacje i przy udzieleniu pełnomocnictwa załatwia wszystkie formalności z zakładem energetycznym. Ważne są też pomiary powykonawcze wydajności instalacji, na których jako inwestorowi powinno nam zależeć. Gwarancja to absolutna podstawa. Oprócz gwarancji producenckich na moduły, falowniki czy konstrukcję bardzo istotna jest gwarancja firmy instalacyjnej na wykonane roboty.
  3. Wszystko zależy od budżetu jakim dysponujesz, skoro nie ma gazu polecam powietrzną pompę ciepła, której ceny spadają a sprawność to nie to samo co jeszcze kilka lat temu. Jeżeli idzie o sposób realizacji ogrzewania to konwektory/klimakonwektory (w przypadku chłodzenia w lecie), a jeżeli idzie o ogrzewanie płaszczyznowe (nie podłogowe) to są systemy ogrzewania sufitowe i ścienne. Trzeba więcej poczytać na ten temat i "zważyć" plusy i minusy. Klimakonwektory do współpracy z rewersyjną powietrzną pompą ciepła typu split czy monoblock. Przy pompie gruntowej dochodzi nam dodatkowy koszt w postaci odwiertu. Trzeba jednak pamiętać, że pompa ciepła nie wychodzi tak drogo w momencie gdy odliczymy koszty przyłącza czy koszt wybudowania komina.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...