Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

68mustang

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez 68mustang

  1. Witam! Zainstalowano mi ogrzewanie podłogowe w domu (w piwnicy i 2 pomieszczeniach na I piętrze mam zwykłe grzejniki). Na parterze i pierwszym piętrze mam takie rozdzielacze: W kotłowni mam taki piec. Przepraszam za obrócone fotki ale obróciły się po dodaniu: A pompy, które są w obu skrzynkach z rozdzielaczami są spięte tymczasowo z główną pompą przy piecu w ten sposób (dwa grubsze kable idące do góry, a właściwie w lewo i na dół bo forum obraca mi fotki): Jest to rozwiązanie tymczasowe, które zrobiła ekipa instalująca podłogówkę i remontująca mi dom. Powiedzieli, że trzeba tylko do tego dobrać jakiś sterownik. I tutaj pojawia się problem. Wcześniej (kiedy nie miałem podłogówki) miałem sterownik radiowy wpinany do gniazdka, który sterował główną pompą. Teraz potrzebuję pomocy w doborze i podłączeniu sterownika który ogarniałby zarówno główną pompę jak i te pompy od podłogówki. Bo w tej chwili wszystkie pompy pracują jednocześnie i steruje nimi automatyka pieca w dość niejasny dla mnie sposób przez co temperatura w domu szaleje. Nie ma aktualnie żadnego czujnika temperatury w pokojach. Byłbym bardzo wdzięczny za polecenie jakiegoś sterownika radiowego i poradę jak to schematycznie podpiąć. Czy jeden sterownik obsłuży wszystkie 3 pompy? czy trzeba to jakoś inaczej rozwiązać? Z góry dziękuję za pomoc bo idzie zima a ja nadal w lesie ;/ Pozdrawiam
  2. Z tego co wiem musisz mieć rozdzielacze i mieszanie wody gorącej z pieca z wolą powracającą z obiegu podłogowego. Woda w podłogówce musi być znacznie chłodniejsza aniżeli ta, na której pracują grzejniki stąd konieczność jej mieszania.
  3. Problem w tym, że nie mam dokładnego projektu domu i nie było mnie przy jego budowie. Mieszkam tu 6 miesięcy. Wątpię, że sam byłbym w stanie zrobić taki projekt stąd wolałbym aby ktoś podjechał to obejrzeć ;/ W stosunku do oryginalnego projektu było kilka przeróbek. Pod skosami powstały 2 dodatkowe pomieszczenia w tym jeden mały salon, którego nie ma na projekcie. Może spróbowałbym nanieść na projekt poprawki... Jaki mógłby być koszt takiego projektu dla niecałego domu? Byłoby do projektowania pewnie ok. 250m A co sądzicie o podłogówce w sypialni? Robić czy lepiej zostawić tak kaloryfer? I czy w ogóle to będzie działać skoro kaloryfer potrzebuje cieplejszej wody niż podłogówka...?
  4. Dzięki za odpowiedzi. Skoro koszt projektu to kilkaset złotych to na pewno warto. Zależy mi na tym aby było to zrobione tak jak trzeba. Jeśli chodzi o wspomnianą pompę ciepła to planuję ją dopiero za kilka lat. Póki co wszystko będzie podpięte do istniejącego już kotła gazowego. Czy to nie będzie problem skoro inny jest rozstaw pod jedno a inny pod drugie? Gdzie w Krakowie znajdę kogoś kto mi taki projekt porządnie zrobi?
  5. Witam! Za miesiąc robimy remont i chcemy założyć ogrzewanie podłogowe w całym domu poza piwnicami (tam też docelowo będziemy instalować ale za 2-3 lata), Dom ma 400m^2. Teraz będziemy robić podłogówkę na parterze i I piętrze (salon 55m, salon 35m, kuchnia 19m, hol 10m, łazienki 4x ~8m, sypialnia 20m, kilka pokoi po ok. 12m). Obecnie mamy stary kocioł gazowy Buderus ale w dalszej przyszłości będziemy chcieli go wymienić na pompę ciepła i mniejszy kocioł gazowy na zimniejsze miesiące. Na tym etapie jednak skupiamy się na tej podłogówce. Problem w tym, że jest to konkretna inwestycja i coś, czego nie da się w prosty sposób zmienić. Dlatego zależy mi na najwyższej jakości wykonania tego. Chciałbym zasięgnąć Waszych opinii ale nie pytam czy zakładać czy nie zakładać. Będę zakładał tylko chcę aby było to zrobione najlepiej jak się da i służyło długo. Dodam, że w salonach, holu i sypialni będą panele podłogowe. W kuchni i łazienkach płytki gresowe. 1. Czy panele grubości 8mm będą ok? 2. Salon parterowy o pow. 55m ma kilka dużych okien. Czy przy tych oknach nie będzie zimno jeśli nie będzie kaloryferów? Okna są raczej porządne w większości nie otwieralne. Salon na piętrze ma okno dachowe na wys. ok. 1.5m (skos). 3. Czy aby zapewnić podobną temperaturę w pomieszczeniach o różnej kubaturze można zastosować osobne "obwody" z własnymi sterownikami? Jeśli tak to jak byście to proponowali podzielić i jakich regulatorów użyć? Czy takie regulatory regulują przepływ wody na zasadzie jakiegoś elektrozaworu? 4. Najważniejsze. Wiem, że są różne metody instalowania wodnego ogrzewania podłogowego. Jakie byście proponowali w moim domu. Chodzi mi głównie o grubości wylewek i materiały między nimi. Czytałem o jakichś panelach podkładowych Eco Thermo Floor. Czy ktoś to widział i poleca? Nie chcę przepłacać na bezsensowne materiały ale jeśli są jakieś metody, które w przyszłości zaprocentują mi mniejszymi stratami energii to chętnie przejrzą. Zwłaszcza, że decydujemy się na panele w dość dużej części. Niektórzy nam mówią, że będą duże straty, inni mówią, że jeśli będą to panele 8-10mm to ok. 6. Sprzedawca w sklepie z podłogami powiedział mi, że w takim dużym pomieszczeniu jak ten salon 55m panele trzeba przykleić. Jak się to ma do ogrzewania podłogowego i co o tym sądzicie? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...