Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pietrovicz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    13
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Pietrovicz's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Wstępnie chciałbym podziękować Wam za wkład i próbę pomocy. Może faktycznie nie warto na siłę zmuszać tej pompy do pracy po komando Jak się ktoś jeszcze wypowie albo jakiś magik zgłosi to będę wdzięczny lub dam znać jak to zostało ogarnięte Ad 1 - " Dla oszczędności można krzywą w taniej strefie podbić, żeby (prawie) wcale nie grzać w drogiej strefie. " W harmonogramie można podbijać i obniżać krzywą? Przyznam się, że mam taryfę G11 więc nie zawracałem sobie głowy strefami tanimi / drogimi ale będę montował fotowoltaikę i wtedy miałoby sens podbicie i podrzganie większe w dzień, kiedy panele będą dużo prądu "darmowego" produkować. Ad 2 - " Można też sobie np jeśli da się tą pompą wysterować robić detekcję taktowania i w określonych warunkach przełączać miedzy pracą na harmonogramie albo bez niego. " Z tym przełączaniem chyba będzie mały problem po Modbusie - okazuje się, że ma to więcej ograniczeń niż myślałem. Szkoda, że nie ma KNX... Ad. 3 " PAR-WR51R-E + PAR-WT50R-E " Czy pompa w trybie krzywej grzewczej również korzysta z bezprzewodowego termostatu jakoś i używa autoadaptacji w celu np. podbicia / obnienia krzywej czy te bezprzewodowe termostaty i odbiornik ( PAR-WR51R-E + PAR-WT50R-E ) mają zastosowanie tylko i wyłącznie kiedy pompa działa w trybie termostatu pokojowego? Raz dziękuję za odpowiedzi!
  2. Witam, poszukuję specjalistów z okolic Wrocławia, który przyjechałby do mnie i pomógł ogarnąć temat sterowania i przede wszystkim poprawnego skonfigurowania pompy ciepła MItsubishi Zubadan 8kW. Poszukuję kogoś konkretnego, który przyjedzie, pozamiata, skasuje wynagrodzenie i pojedzie Opis problemu: W domu jest inteligentne sterowanie ( system Loxone ), które bardzo, bardzo fajnie steruje ogrzewaniem pojedynczych pokoi - przez zwykłe termostaty Salus. Jako źródło ciepła służy własnie Zubadan 8kW i bufor 200L. W całym domu 100% podłogówka. Do pompy ciepła dokupiono moduł Procon A1M - Modbus - w celu sterowania pompą z poziomu inteligentnego domu. Zamysł był taki, że jeśli dom ma zapotrzebowanie na ciepło to po Modbusie damy znać pompie - GRZEJ lub NIE GRZEJ ! Niestety... o ile połączenie Modbus działa ( można odczytać różne rzeczy ) to nie da się tak prosto powiedzieć - GRZEJ / NIE GRZEJ. Kombinujemy trochę z sterowaniem temperaturą zadaną / aktualną ( pompa w trybie termostatu pokojowego ). Jednakże nie jest to super efektywne ponieważ wykorzystujemy do tego celu wbudowany sterownik ( FTC5 ), który zawsze pokazuje o 2-3 stopnie większą temperaturę jaką mamy w innych pomieszczeniach w domu. W pomieszczeniu, gdzie jest pompa jest również zbiornik CWU, pralka, suszarka co dodatkowo podnosi temperaturę tego pomieszczenia. Nie jest ono więc "referencyjne" i nasze sterowanie po Modbus nie jest przez to efektywne bo operujemy na "wysokich" temperaturach pokojowych co powoduje, że pompa tez "wysoko" grzeje wodę Kiedy przestawię pompę ciepła w tryb krzywej to przy temeperaurach w okolicach -5 do +5 ona praktycznie chodzi non stop ( 20-25kW dziennie bierze). Inwerter pewnie ma zbyt małą możliwość regulacji w tym zakresie temperatur i pompa po prostu chodzi i chodzi... i grzeje wodę np. do 30 stopni. Przepływ sprawdzałem w menu serwisowym - jest super. Mitsubishi zaleca genralnie używanie trybu termostatu, w którym pompa używa funkcji autoadaptacji. Myślę zatem czy może nie zamontować bezprzewodowego odbiornika i termostatu pokojowego. Tylko... jaki jest sens mieć fajny system inteligentny, który potrafi mi wysterować temperatury w poszczególnych pokojach i to wszystko psuć jakimś bezprzewodowym termostatem Mitsubishi usytuowanym w 1 pomieszczeniu? Myślałem czy nie dałoby się np. podłączyć do złącza CNRF ( gdzie się normalnie podłącza odbiornik bezprzewodowy ) np. zwykłej skrętki i po prostu sygnałem z domu inteligentnego zwierać odpowiednie PINy ( GRZEJ / NIE GRZEJ ) i tym samym moim bezprzewodowym termostatem byłby "dom inteligentny", a nie jeden pojedynczy termostat. Mam nadzieję, że jakoś to wszystko jest zrozumiałe dla speców biegłych w temacie. Jeśli ktoś ma wiedzę co i jak to zapraszam do kontaktu.
  3. Faktycznie mój błąd, 30kWh zużytej za 1 marca i 0kWh wygenerowanej.
  4. Czy możliwe jest, ze pompa ma COP... 0? Lub np. 1? Pompa działa od roku i w tym czasie COP zawsze oscylował w granicach 3,5 - 4.0. Jednakże tydzień temu od momentu wprowadzenia się COP drastycznie zmalał. Czy może to być spowodowane podwyższeniem temperatury zasilania lub większym zużyciem CWU? Informacja dla mnie jest menu w panelu sterowania, gdzie pompa podaje pobór oraz wygenerowana ilość energii. Za 1 dzień, 1 marca było to 30W pobór i 0W wygenerowanej energii. Jak dla mnie to coś nie halo skoro woda jest gorąca a w domu ciepło to przecież jakaś energię wygenerował. Nie wiem czy to może nie kwestia jakiś skopanych ustawień „pokazywania”...
  5. Na pietrze wychodzi na to, ze leci ciepła. Za to na dole zimna... i tutaj poległem bo nie wiem jak to możliwe?!?!”
  6. Rozumiem... czyli w takim wypadku wskazane by było wręcz taki zawór założyć ( jeśli się okaże, że go brak ). Dzięki za wskazówki!
  7. Tak, mam pompkę cyrkulacji i nawet jakieś sterowanie nią ( nie chodzi 24h na dobę ale w kilkuminutowych odstępach czasu ). Jednakże jak zobaczyłem, że woda jest letnia to pierwsze co pomyślałem, że właśnie może pompa cyrkulacji nie działa i .... napuściłem z 4 wiaderka wody. Wszystkie niestety wypełniły się wodą zaledwie letnią, a myślę, że po tylu litrach wody to i bez pompy cyrkulacji w końcu powinna zacząć lecieć woda ciepła, prawda? Punkt drugi wydaje mi się natomiast ciekawy... bo jeśli pompa ciepła wskazuje 46-47 stopni, a woda leci letnia... to faktycznie sugerowałoby, że woda w kranie to woda ze środka zbiornika... Zakładam, że czujnik temperatury działa sprawnie, bo jeśli byłby uszkodzony to temperatura wody pokazywana przez pompę byłaby w takim przypadku raczej bliższa 20 stopni, a nie 50 stopni. Rozumiem, że jeśli rozkmilę,która to jest ta pompa cyrkulacji to, wówczas na niej lub, gdzieś przy niej powinien być jakiś zawór, który należy... zamknąć ? Dzięki za porady!
  8. Hej Panowie, wiecie może co może być przyczyną tego, ze mimo iż sterownik pokazuje, ze woda w zbiorniku cwu ma 45-47 stopni to woda w kranie leci zaledwie letnia? Nudlugo się wprowadzam i chciałbym w miarę szybko rozwiązać ten problem. Pompa to oczywiście Zubadan 8k, a zbiornik cwu ma 300L, jakiś nierdzewny firmy Joule, pompy obiegowe i jakiś zawór trójdrożny... jest, tyle wiem Niestety więcej za bardzo nie jestem w stanie powiedzieć coś więcej technicznie bo się nie znam Wezwałem serwis z Wrocławia na poniedziałek ale jeśli macie jakieś sugestie to chętnie posłucham i przekażę dalej żeby serwisanci szybko wpadli na trop i rozwiązali problem.
  9. Wiesz... nie znam się... pewnie „sprzęgło” cokolwiek to znaczy skoro uważasz, ze na bufor to za mało Oprócz tego jest jeszcze drugi zbiornik 250L na ciepłą wodę użytkową. Dziek za linka.
  10. Witam, u mnie właśnie zamontowali najnowszego Zubadana. Współpracuje on z pełnym ogrzewaniem podłogowym (150m2) oraz z buforem ciepła / zimna 200L. Oprócz tego zbiornik na CWU 250L. Pytanie: jaką taryfę prądu powinienem wybrać? Czy ten Zubadan faktycznie jest w stanie w tej nocnej taryfie „nabić” bufor aby w ciągu dnia prawie się nie włączać w droższej taryfie? Pompa ma rownież funkcje chłodzenia wiec analogiczne pytanie w zasadzie jest takie czy rownież w gorące lato zdoła on „nabić” bufor zimną wodą w tańszej taryfie nocnej? A może w ogóle nie zawracać sobie głowy G12W i po prostu wziąć G11? Dom 150m2, pełna podlogowka, rekuperacja, współczynnik energetyczny EP (kWh/m2 * rok) domu to 54. Przewidywanie zużycie prądu na certyfikacie (ogrzewanie + CWU ) = 19kWh/m2. Zubadan to model PUHZ-SHW80YAA.
  11. Czesc, bede mial podobnej wielkosci blizniaka jak Ty (166m2), mozesz mi w zwiazku z tym powiedziec jakiego masz tego Zubadana, 8kW, 11kW? Jak sie sprawuje do tego czasu? Jakie masz srednie rachunki miesieczne / roczne? Zadowolona jestes? Pisalas, ze masz ustawione rozne temperatury w domu, 22 stopnie, 25 w lazience. Co trzeba zrobic zeby to osiagnac w podlogowce? Na petli instaluje sie elektro-zawory i taki elektro-zawor spina sie w lazience z termostatem lazienkowym? Z gory dziekuje za informaje.
  12. Dziękuje za odpowiedzi! Szczególnie Tobie Łukasz. Co do Viessmann'a to tam chyba nie ma tam gwarancji 100% sprawności do -15 stopni jak w w TCap'ie? A jeśli nie ma gwarancji to chyba nawet nie ma co się zastanawiać nad Viessmanem. Tak uważam. Jeszcze lepsza opcją będzie chyba nawet Mitsubishi Zubadan!
  13. Cześć Panowie, ja stoję przed zakupem bliźniaka ( pow. uż. 170m2 - w tym garaż 17m2 ). Domek bedzie dopiero budowany dlatego chciałbym się Was poradzić odnośnie materiałów / ocieplenia takiego domku, tak żeby potem pompa ciepła ( w grę wchodzi tylko P/W ) bez problemu mi te 170m2 (a w zasadzie 155m22 - bo garaż odpada ) ogrzała. Szukałem najlepszej pompy ciepła P/W i tak dotarłem do tego posta o Panasonicu i do Was Co do pompy ciepła to już chyba pytać nie muszę bo wiem z Waszych wypowiedzi, że wyboru tego panasonica nie będę żałował Wziąłbym wersję All-In-One z zasobnikiem 200L. A teraz pytania: 1. W bliźniaku jest podłogówka na dole, do góry na piętrze są kaloryferki. Developer jednak nie robi problemu jednak jeśli chciałbym i na górze mieć po całości podłogówkę. Rozumiem zatem, że jeśli mam możliwość - brać podłogówkę i na dole i na górze, prawda ? 2. Ta podłogówka - to czy muszę się martwić - jak pójdą "pętelki", w jakich odstępach od siebie czy skoro developer to robi to ich fachowcy będą sami wiedzieli jak to dobrze zrobić? Czy może lepiej w wytycznych im lepiej podać np. odstępy między rurkami? Czytałem, że do pieca gazowego np. 15cm, a do pompy ciepła 10cm powinny wynosić odstępy między rurkami. Czytałem jednakże również, że za gęsto też źle... bo się będzie podłoga przegrzewać... coś możecie mi poradzić w tej kwestii? 3. Domek nie ma piwnicy - fundamenty będą zatem na gruncie. Jaką zatem należy dać ocieplinę pod podłogówkę na gruncie? 10cm, 20cm styropianu? Ktoś pisał na forum, że za dużo nie ma co przesadzać bo w jakimś stopniu ciepło przenika jednak z wnętrza Ziemi? Proszę o poradę. 4. Jak ocieplić mury? Developer daje w standardzie sytropian 15cm λ = 0,038. Rozumiem, że należy go zastąpić styropianem np. λ = 0,031 ale czy nie lepiej dać jeszcze zamiast 15cm, np. 18cm lub 20cm teggo styropianu ? Czy to jakoś kolosalnie podwyższy koszt? 5. Ocieplenie stropu nad dachem - czy inaczej sufitu na piętrze - 30cm wełny - dobrze / źle ? Jaka wełna ewentualnie - o najniższej λ ? 6. Ocieplenie strychu czyli tego takiego trójkąta na samej górze ( dach skośny ) - standardowo developer robi schody opuszczane na górę i wybija tam podłogę płytami OSB ale nie ociepla. Cały ten "trójkąt" należy na pewno ocieplić. Wystarczy wełna dobra? 25cm ?? Pamiętajmy, że jeszcze strop / sufit parteru to 30cm wełny. Jednakże przez opuszczane schody na pewno będzie szczelinami uciekać ciepło w górę. 7. Okna w standardzie są trzyszybowe, zatem chyba tutaj można to tak zostawić? 8. Czy taka pompa panasonica / lub tak ocieplony / szczelny dom - potrzebuje rekuperatora, pewnie tak, prawda? Czy jakiś możecie polecić może do 155m2? Panasonic ma też coś dobrego? 9. Czy z tą calą instalacją pompy / rekuperatora da się jakoś spiąć zwykły kominek na drewno? Tak żeby kiedy zabraknie prądu to np. ciepło z kominka było rozprowadzane kanałmi rekuperacji? Z góry bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...