Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

psychoderyna

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

O psychoderyna

  • Urodziny 30.11.1985

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • imię i nazwisko
    Michał

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Tresna
  • Kod pocztowy
    34-311
  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

psychoderyna's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Wasza pomoc jest nieoceniona Dziękuję
  2. Ale z czym problemów? Fundamenty odkopane. Żeby je wyrównać, bo to kamień układany na kamień i zarazem wzmocnić chce przyłożyć płytę OSB i zalać zaprawa że szkłem wodnym oraz włóknem. Potem dsterbitem zabezpieczyć, na to dać folie kubełkowei drenaż. Tam był już drenaż tylko ktoś lata temu wrzucil rurę drenarska z dziurami bez zabezpieczenia i nie obsypał żwirem przez co drenaż jakby nie było. Potem nie wiem czy to zasypać żeby żeby nie siadało i na to wylewkę zrobić (chodnik).
  3. Witam, Na stronie zacznę od tego że robię drenaż opaskowy starego domu. Fundamenty z kamienia i gliny. Połowa domu jest podpiwniczona druga już nie. Teren górzysty, okolice Żywca. Ziemia w około domu to glina i kamień. Dokopałem już na 1,8m głębokości tam gdzie mam podpiwniczenie oraz na razie 50cm w mieście gdzie nie ma podpiwniczenia. Zamiezam potem pod odkryciu oczyści fundament kamienny, z między kamieni wybrać glinę ile się da, zaszalowac i zalać betonem z włóknem i szkłem wodnym (aby wzmocnić kamień i glina nie ciągnęła wody), potem na nanieść izolację, folie kubełkowe i dopiero drenaż. Pytania: 1. Czy jest sens kopać głębiej niż 1m tam gdzie nie ma podpiwniczenia (obecnie mam 50cm wykopane)? Dom stary więc posadzka w domu w miejscu nie podpiwniczonym jest na klepisku (przypuszczam, ze zwykłą wylewka i niczym nie zabezpieczona). Pytam czy jest sens, bo mogę i kopać na 2m i dać drenaż ale w takim przypadku wody i tak będzie podciągania woda od dołu. Mówimy tu tylko o samym sensie kopania głębokości drenaży. 2. Czym zasypać dół po drenażu. Odpada ziemia macierzysta. Wszystko idzie w potok bo nie mam gdzie składować. W okol domu nie ma miejsca na koparki, składowanie materiału czy tej ziemi. 1,5m do granicy z sąsiadem który z uwagi że mieszkamy na górce ma już swoją działkę za murem oporowym 1,5m wyżej. Obecnie ziemię niszę w wiadrach doc taczek i wywożę poza działkę w potok, jest to sama glina i kamień. Po wykonaniu drenaży chce to zasypać czymś co nie siadzie. Na to będzie na pewno wylewka, zazbrojina jakimś drutem i topiony kamień. Dodam tylko że w części podpiwniczonej - piwnica - jest już po remoncie, tam też już wydlubalem glinę, zaszalowalem i zapałem betonem ze szkłem wodnym i włóknem od 2-6cm. Głównie po to żeby wzmocnić kamień i wyrównać ściany pod płytki. Sprawdzili mi się to gdyż przez cały rok nigdzie ściana nie była mokra w piwnicy. Ewentualnie gdyby ktoś coś chciał doradzić to słucham. Z zewnątrz kamień będę szalowal i zalewał po całej wysokości ile odsłonie go pod drenaż.
  4. Racja , jakieś zaćmienie mam już od czytania tego wszystkiego 0.03h i 40% z tego to jest własnie 120m2
  5. Czyli generalnie. Budować za zgłoszenie do 35m2 budynek rekreacji letniskowej i mogę w nim mieszkać. Okreslone jest ze mogę w nim pomieszkiwać ale nigdzie nie określone jest kiedy i jak długo . Meldować się nie mam potrzeby ponieważ działkę mam po drugiej stronie drogi z domem gdzie mieszkam. Na tej działce bez zabudowy chce zbudować żeby okresowo komuś wynajać (udostępnić) jak przyjedzie na wypoczynek (miejscowość rekreacyjna). A docelowo może dla rodziców na stałe na stare lata. Natomiast jeżeli mam zamiar przekształcić to na budynek mieszkalny to już muszę budować zgodnie z prawem budowlanym (zachowanie odstępów od granic - tu na szczęście gmina wyraziła zgodę na budowę 1,5 od drogi gminnej, oraz inne przepisu popż itd). Czyli jak dobrze rozumiem najelpeij budować do stanu zamkniętego i nie wykończać, potem zgłosić do przekształcenia gdzie przyjedzie projektant zrobi projekt do tego i można od razu zgłosić rozbudowę domu ? Przy przekształcaniu z budynku na zgłoszenie na budynek mieszkalny jest ktoś w stanie napisać mi jak to się odbywa po kolei i co ja muszę zrobić a co musi zrobić projektant. Oraz kto przychodzi i co sprawdza, jakieś odbiory itd ? A ktoś jeszce jest mi w stanie odpowiedzieć na pytanie dotyczące antresoli. czy możne ona być na całej powierzchni "pólpietra" bez takich antresol z balustradą z zachowaniem naturalnie nieco mniejszej powierzchni jak parter. Czy skosy wystarczą do zmniejszenia powierzchni czy musi to być powierzchnia mniejsza mierząc podłogę ? i czy ewentualnie można zastosować taką antresole własnie na 2/3 powierzchni oddzieloną ściana z wyjściem na taras. Czyli coś takiego jak mam teraz w domu (zdjęcia w załączniku). Mam tez pytanie co do mojego planu zagospodarowania gdyż teraz dokłądnie się mu przyjrzałem i jak dobrze rozumiem nie bede mógł przekształcic na dom mieszkalny. w MPZP mam napisane miedzy innymi warunki: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, budynki mieszkaniowe 12m (maks 3 kondygnacje), dach dwuspadowy lub wielospadkowy o nachyleniu 30-45.... i to co mnie martwi to jest zapisek maksymalna powierzchnia zabudowy 40% powierzchni działki budowlanej. z Czego mam działkę 0,05h arów z czego 0,03h budowane oraz 0,02h leśne. WIęc jak dobrze rozumiem z tego 0,03h mogę tylko 40% powierzchni zabudować ?
  6. Szczerze mówiąc to z chęcią wynagrodzę finansowo pomoc niż już czytać tę różne wypociny w necie gdzie im więcej czytam tym mniej rozumie. Wiem, że taki budynek mogę potem przekształcić w domek jednorodzinny pod warunkiem, że architekt zrobi do niego plan, jest on zbudowany zgodnie ze sztuką budowlaną, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala na usytuowanie na działce zabudowy jednorodzinnej. Wtedy wszystko jest legalne, mogę mieszkać i jest OK. Poniższe nieścisłości dotyczą głównie tematów mieszkania przed podjęciem powyższych kroków. Zanim przejdę do tematu zacznijmy od samego domu do 35m2 na zgłoszenie. I od tego zacznę pytanie: Pytanie nr 1: W necie czytam że wystarczy zgłosić i budować zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania tzw budynek rekreacji indywidualnej (letniskowy lub budynek gospodarczy) w którym nie mogę mieszkać całorocznie, z kolei później gadam z gościem, który zgłosił budowę altany całorocznej i może w niej mieszkać, z kolei idę potem pogadać z architektem, który najpierw mówi że mogę zrobić wszystko, po czym później w dalszej części mówi że mogę sobie sam budować co chce ale nie dostanę nr budynku i nie mogę mieszkać w takim budynku, w efekcie oferuje mi plan za 4-5tys zl. po czym mówi że po co budować na zgłoszenie a potem przekształcać, lepiej z pozwoleniem na budowę i wyjdzie tyle samo finansowo... Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić po kolei na chłopski rozum żeby nikt mnie nie ciulal i żeby te przepisy, które czytam były dla mnie zrozumiałe? Pytanie nr 2: Czy posiadając budynek 35m2 na zgłoszenie nie posiadając nr lub posiadając numer prognozowany mogę legalnie w nim mieszkać. Bo widzę że nie ma problemu z podłączeniem prądu, kanalizacja i ogrzewanie własne (szambo i kominek). Lub inaczej zadając pytanie kiedy mogę mieszkać (sezonowo/całorocznie) w takim domku a kiedy nie mogę mieszkać. Pytanie nr 3: Czy w budynku w/w tworząc antresole mogę zrobić taki myk, żeby zrobić antresolę na całej powierzchni z tym faktem że byłaby ona przedzielona. To znaczy 2/3 przestrzeni otwartej nie przedzielone ściankami jak w definicja antresoli natomiast w 1/3 postawić ściankę z oknem i drzwiami balkonowymi i byłby to tzw. wewnętrzny taras gdzie zamiast okien wychodzących na pole byłyby otwory zamykane jedynie na opuszczane rolety. Czy taka opcja byłaby dalej pełnoprawna antresola?
  7. Pod głównie po to, żeby szybko kamienie się nie przedostały i nowa trawa mogła się ukozenic (choć zastanawiam się nad czarną bo jest mocniejsza). A na górę biala żeby ptaki nie wybrali nasion i żeby szybciej kielkowalo, żeby woda z ziemi wolniej odparowywania, chroniła ziemię przed utratą wilgoci - tak robię w ogrodzie z warzywami. A geowłókniny mam akurat pół rolki czarnej i białej, kupilem pod krzaki na co wyspalem korę
  8. Witam, Zamierzam kupić nasiona trawy na trawnik przed domem (ok. 40m2). Trawnik średnio użytkowany, sporadyczne chodzenie (opalanie się, dojście do kominka/grilla) ale mam dwa pieski (labrador i amstaf) w związku z czym wybrałem nasiona Trawa Barenbrug Green Universal 1kg /16/ Cena: 33,70 zł - będą chyba najlepszym wyborem, gdyż trawnik reprezentacyjny mógłby nie wytrzymać prób, którym poddadzą go pieski. Zależy mi na tym aby trawnik wyglądało jednolicie zielono, wysokość max 4cm. Grunt przygotowałem. Ok 4cm wierzchniej trawy ściągnąłem, zryłem glebogryzarką całą powierzchnię na głębokość ok 10cm, wybrałem kamienie (ze względu na to, że to tereny górzyste) i poprószyłem wapnem ogrodowym. Przykryłem wszystko czarna folią na okres do maja. Początkiem maja zamierzam wyrównać i ubić teren pod trawnik. Następnie rozłożyć agrowłóknine białą na która wysypię około 5cm ziemi z pól pomieszanej z odrobiną piaski i torfu z nawozem wiosennym. Następnie wyrównać walcem, posiać nasiona i jeszcze raz przyprószyć ziemią z pól i wyrównać walcem a następnie na okres ok 5dni przykryć białą agrowłókniną. Trawnik będzie cały czas nasłoneczniony. Podlewany będzie ręcznie - na pewno systematycznie raz dziennie przy podlewaniu całego ogrodu. Moje pytanie: 1. Czy odpowiedni gatunek nasion wybrałem - Trawa Barenbrug Green Universal 1kg, obawiam się, że Trawa Barenbrug Exclusor / Gazon Elite 1kg szybko zniszczą psy a trawa Trawa Barenbrug Sport z wyglądu szybko się wysusza ? 2. Czy mogę zastosować białą agrwłokninę pod ziemię ok 5cm oraz na świeżo posiane nasiona? 3. Czy któreś z moich działań może zaszkodzić? Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...