
empiet
Użytkownicy-
Liczba zawartości
23 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez empiet
-
Cześć, mam pytanie - czy ktoś z was miał jakąkolwiek styczność z deską bambusową z Castoramy? Chodzi konkretnie o to: https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/drewno-i-drewnopodobne/podlogi-drewniane/drewno-lite/parkiet/parkiet-bambus-ciemny-horyzontalny-15-x-96-x-960-mm.html Cena dosyć atrakcyjna, wygląda też fajnie, ale jak z jakością? Ma ktoś w domu? Ktoś montował?
-
Cześć, Chcę wykończyć strop drewniany, który przypomina teraz jeden wielki ruszt. Na górze będzie poddasze użytkowe. Mój plan to, od dołu: Płyta kartongips (oddzielać pianką dylatacyjną od sciany?) Stelaż z profili kapeluszowych (zależy mi na centymetrach, więc nie za bardzo chcę brać te na wieszakach) Folia paroizolacyjna Wełna między belki stropowe Folia paroizolacyjna Płyta osb 22mm x2 (oddzielać pianką dylatacyjną od sciany?) Czy dobrze rozumuję, że folię trzeba dać z dwóch stron wełny? Dodam, że na górze będzie łazienka, na dole w jednym miejscu też. A może w ogóle z profili zrezygnować i od razu do belek? Tak to u mnie wygląda: Z góry dzięki za porady
- 2 odpowiedzi
-
- dobrze
- drewnianego
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Mokre drewno na więźbę/podparcie
empiet odpowiedział empiet → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Właśnie chodzi o to, że drewno zostanie zaraz zabudowane ociepleniem i kartongipsem.- 3 odpowiedzi
-
Cześć, mam do was pytanie. Czy mogę wziąć drewno mokre, niewysuszone do zrobienia wzmocnienia kalenicy, kleszcze, miecze i słupy do podparcia dachu? Czy musi być koniecznie suche? Mam dwa tygodnie na skombinowanie drewna bo potem przychodzi ekipa, a tartaki w pobliżu mnie mają najbliższe terminy na suche drewno na np. początek września. Mokre od ręki. Pomóżcie!
- 3 odpowiedzi
-
Cześć, mam dylemat - czy pralkę upychać na dole domu w niewielkiej łazience czy mogę ją spokojnie wstawić do o wiele większej łazienki na poddaszu? Problem taki, że strop jest drewniany. Długie dechy są co ok. 50 cm, małe poprzeczki co ok. 1 m. Taka kratownica jakby. Pytanie brzmi - czy gdy pralka będzie wirować to nie będzie mi niosło się dudnienie po całym domu? Jednak wytwarza wibracje podczas prania. Plan zakłada zaizolowanie stropu wełną 15 cm albo i grubiej (wysokość dech to jak dobrze pamiętam 25 cm), na do 2x OSB 20 mm. Chętnie posłucham osób, które mają jakieś doświadczenie ze stropem drewnianym. Nie pytajcie jednak dlaczego wcześniej tego nie przemyślałem - dom budowałem nie ja, projekt też nie był mój.
-
Cześć, mam problem taki jak w temacie. Chcę zabudować wiatrołap, zamurować jedno okno, wyciąć otwór na schody (drewniany strop + podparcie go słupem), wyburzyć ścianę nośną i w jej miejsce dać podciąg (żelbetowy, 40 cm wysokości) oraz podeprzeć dach czterema słupami. Kto mógłby coś takiego zrobić? jaki fachowiec się czymś takim zajmuje? Mam na to projekt.
-
Póki co jestem na etapie tego, że całość będzie skuwana, a jeszcze czy będę kopać głębiej - pomyślę. Być może uda mi się tam wcisnąć 2x5 cm styropian. Jeździłem po sklepach, zaproponowali mi w jednym podłogowy aquatherm grafitowy, lambda 0,031. Przy grubości 5 cm wychodziło ok. 12 zł za m2. Płyta pir była dużo droższa bo aż 60 zł/m2 też przy 5 cm. Ogrzewanie będzie kotłem kondensacyjnym (taka lodówka od Vaillanta, zbiornik 90l). Rozprowadzanie hydrauliki dopiero przede mną.
-
Hej, muszę wykończyć strop drewniany (mieszkalne poddasze). Według projektu mam od góry: płyta osb 20 mm, 5 cm wełny rockton, 20 mm osb, 15 cm wełna między belkami stropowymi, sufit podwieszany z płyt kg. Z czego zrobić ruszt pod te płyty kg? Metalowe (profile? jakie?) czy drewniane? Czy metalowe muszą być jakoś*przymocowane do ścian? Czym zrobić dylatacje*przy tych osb i przy rusztach? zrobienie takie stropu nie wygląda na jakoś*specjalnie skomplikowane, więc w miarę możliwości chciałbym to sam zrobić.
-
Do gruntu. Sciany będą ocieplone na 20 cm, fundamenty też.
-
Ok, czyli wymiana podłogi to jedna z opcji. A czy jest jakaś inna możliwość, która w chociażby jakimś stopniu zmniejszy straty ciepła, ale nie będzie wymagała takiej ingerencji?
-
A jeśli wymienić 5 cm styro na 5 cm pir? Czy to nie byłby jakiś kompromis? 5 cm pir to ile gdzieś zwykłego styropianu i ile to w ogóle kosztuje? Nie chodzi o to, że za drogo, ale myślę słusznie boję się takiej jednak poważnej ingerencji w budynek.
-
Boję się, że przy wymianie podłogi (pod folią jest chyba beton) coś mi się rozjedzie albo zacznie pękać - szczególnie jak wypełnienie będzie ubijane maszynowo. A czy jakimś rozwiązaniem nie jest wymiana tego styropianiu na 10 cm i od razu wylewka samopoziomująca? Wtedy wysokościowo wyszłoby na jedno bo beton który przykrywa teraz styropian ma 5 cm.
-
Hej, Jestem na etapie wykańczania domu z 2001 roku w stanie surowym zamkniętym, który dostałem w spadku. Mam dylemat jeśli chodzi o podłogę na gruncie. Nie jestem do końca pewny, jaka jest jej konstrukcja, więc zrobiłem małą odkrywkę. Wychodzi na to, że od góry jest 5 cm betonu i 5 cm styropianu. Potem folia, której już nie przebijałem. Martwi mnie to słabe docieplenie. Zdaniem architekta (konieczny projekt zamienny) najlepiej będzie to zostawić i mocno docieplić fundamenty (jeszcze są gołe) aż do ich końca. Szukam póki co kierownika budowy i ten co ostatnio pytałem powiedział, że można dołożyć z 5 cm styropianu na to co jest plus wylewka albo zerwać i od nowa ułożyć styropian. Problem jest taki, że pomieszczenia na dole i tak nie są specjalnie wysokie bo 2,65, a strop drewniany więc dojdzie jeszcze sufit podwieszany gk. I jeszcze wylewka samopoziomująca bo teraz podłoga nie jest idealnie równa. Co zrobić w takiej sytuacji?
-
Dziękuje*za odpowiedzi. Będę się kontaktować z kierownikiem budowy. Czyli nie ma za bardzo szansy, żeby pozbyć się tych podpór? Bo nie ukrywam, że to mocno zaburza pomysł na urządzenie poddasza... Sam w żadnym razie nie mam zamiaru tego robić - wiadoma sprawa.
-
Nie jest szczęśliwy? Tzn? Chyba odebrał - jest wpis w dzienniku budowy, że wykonano strop nad parterem (drewniany), więźbę dachową i przykryto blachodachówką. Przekrój wygląda na projekcie tak jak poniżej, ale jest małe "ale". Budynek projektowano jako parterowy z piwnicą, ale z piwnicy zrezygnowano i podwyższono ścianę kolankową do zrobienia poddasza użytkowego (jest wpis w dzienniku budowy, na przekroju w projekcie ołówkiem naniesiono zmiany, strop przystosowano do zmiany). Jętek nie ma w ogóle zamontowanych, jeśli dobrze widzę. Nie wiem czy to istotne, ale projekt jest z 2001 roku.
-
Cześć, mam pytanie odnośnie do domu, który być może będę wykańczał. Na poddaszu mam tak wyglądającą sytuację jak na zdjęciu. Czy te deski pionowe można usunąć czy rzeczywiście coś podtrzymują? Podparcie obydwu też macie na fotce. Projekt dachu wygląda tak:
-
Dostosowanie starszego domu do nowych wytycznych
empiet odpowiedział empiet → na topic → Ściany, okna, stropy, kominy, garaże
Dom nie jest ocieplony gołym styropianem. Wygląda to tak, jak na zdjęciu. Odsłonięty jest jedynie fragment dookoła drzwi (skąd i tak będzie zrywany styropian bo ten "taras" będzie zabudowany jako sień. Jak poznać czy klej dobrze trzyma? Na oko jest ok, ale fachowcem nie jestem Z wymiarami i oknami wygląda to tak. Z tego, co widzę są dwuszybowe. Na trzecim zdjęciu u góry jest fotka z przyłożonym styropianem 5 cm. Może nie będzie trzeba przemontowywać okien? Boję o ewentualne uszkodzenie ich. Sporo kosztowały z tego, co pamiętam. -
Hej, widziałem, że od 2017 roku zmieniają się przepisy co do energooszczędności domu. Jest szansa, że odziedziczę budynek w stanie surowym zamkniętym, który ma pozwolenie na budowę z 2001 roku (jest już przeterminowane, przerwa w budowie trwała dobre kilka lat). Budowano go z pustaków 25 cm, zwykłej zaprawy (z tego, co pamiętam) i docieplono zwykłym styropianem 10 cm (fs 15). Z tego co tak szybko policzyłem na kalkulatorze znalezionym w internecie, taka konstrukcja ścian nie spełnia wymogów przepuszczalności ciepła. W wielu nowych projektach widziałem, że styropian ma przeważnie aż 20 cm. Tutaj okna są już wstawione (drewniane, raczej nie chciałbym ich wymieniać bo są naprawdę solidne i ładne), więc grubsza warstwa izolacji oznaczałaby, że okna byłyby sporo głębiej osadzone. Co zrobić w takiej sytuacji? Zrywać ten styropian i kłaść nowy? Przykleić nową warstwę do obecnego? Ocieplić od środka? Macie jakieś pomysły? Zależy mi na tym, żeby jednak rachunki za ogrzewanie nie były duże, a 10 cm to w obecnych czasach wydaje się troszkę mało.
-
Hej, mam pytanie. Istnieje duża szansa, że otrzymam niedokończony dom w spadku. Jest w stanie surowym zamkniętym. Pozwolenie na budowę jest z 2001 roku, są warunki zabudowy, ale od maja tego roku jest już mpzp (dom jest z nim zgodny). W projekcie przewidziano pierwotnie piwnicę. W trakcie budowy zauważono jednak, że woda jest jednak trochę zbyt wysoko i zrezygnowano z piwnicy. Z założenia był to dom parterowy, ale z racji braku piwnicy podjęto decyzję o podwyższeniu dachu i zrobieniu tam poddasza użytkowego. Dokładnie taką informację zawarto w dzienniku budowy, który posiadam. Budowę przerwano dobre kilka lat temu, więc pozwolenie na budowę już wygasło (straciło ważnośc). Do domu są już podłączone prąd, kanalizacja i gaz. Została tylko woda, która znajduje się w ulicy. Teraz pytania: 1. Z tego co wiem w przypadku tak długiej przerwy trzeba od nowa starać się o pozwolenie na budowę. Czy mam w takiej sytuacji składać projekt stary, który ma niższą wysokość z racji braku poddasza użytkowego? 2. Czy muszę od nowa starać się o pozwolenie na budowę czy mogę np. skorzystać z nowego prawa czyli po 30 dniach od zgłoszenia będzie zgoda milcząca?
-
- dokończenie
- domu
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dzień dobry, mam do was pytanie w kwestii podziału działki (szer. ok. 17 m). Cały zaznaczony na czarno pasek należy do moich rodziców. Ja z żoną chcielibyśmy wyciąć sobie działkę oznaczoną na czerwono i wykończyć znajdujący się tam dom (stan surowy zamknięty). Dopóki nie powstanie planowana droga za domem to będziemy wchodzić przez podwórko rodziców i korzystać z ich wjazdu (nie mają nic przeciwko). Tak samo oni - żeby dostać się do ich części działki za naszym domem, będą przechodzić przez naszą działkę. W mpzp nie ma mowy o tym jaka musi być minimalna szerokość działki. Czy dałoby się ją podzielić tak, jak na rysunku poniżej? Czy trzeba wycinać kolejne fragmenty działki na drogę dojazdową? Miasto to Białystok, jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie.
-
Dom do ok.200 tys. jest sens marzyć?
empiet odpowiedział on33 → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Znajomy architekt powiedział mi, że kominek to z reguły dodatkowe 15-20 tys. zł. To samo powiedzieli mi w jednym sklepie z projektami meczesiu - dzięki Chętnie posłucham też opinii innych. -
Dom do ok.200 tys. jest sens marzyć?
empiet odpowiedział on33 → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
A co sądzicie o tym projekcie? http://archetyp.pl/projekt_niko/ Da się go zrealizować zgodnie z kosztorysem tam przedstawionym? Systemem gospodarczym za niecałe 225 tys. zł. I który będzie tańszy w budowie? Niko czy proponowane przeze mnie wcześniej Jabłonki 9? http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-9-m760217f459c24 W obydwu przypadkach rezygnuję z kominka. -
Dom do ok.200 tys. jest sens marzyć?
empiet odpowiedział on33 → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
hej jestem na etapie wybierania projektu domu na działkę 550 m2. Parterowe raczej nie wchodzą w grę, bo zajmą sporą część działki, niektóre nawet się nie mieszczą, a inne są po prostu brzydkie (na takie głównie trafiałem). Dlatego najpoważniejszy kandydat jest piętrowy i jest nim "Dom w jabłonkach 9": http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-9-m760217f459c24 Metraż jak dla mnie idealny, pomieszczenia też. Mam zamiar wprowadzić kilka zmian - wyrzucenie tego drewna z elewacji, podłogówki, kominka, okien ze strony z garażem (pojawią się okna dachowe - chyba, że to bardzo podroży koszt budowy, to zostanę przy zwykłych i najwyżej odsunę dom o ten dodatkowy jeden metr), rezygnacja z okien aż do ziemi na piętrze na rzecz zwykłych okien. Jeśli będzie duża różnica w cenie, to mogę wziąć blachę na rąbek zamiast dachówki. Jeśli chodzi o jakieś rury to mogę liczyć na dobre ceny bo osoba z rodziny pracuje w hurtowni z właśnie rurami, piecami itp. Plan jest taki, żeby dom wybudować, z zewnątrz skończyć i wprowadzić się na parter - górę zostawić niewykończoną, bez zrobionej łazienki i pralni. Ile myślicie będzie coś takiego kosztować? Jest szansa na zmieszczenie się w 200 tys. do takiego stanu? Czy może 250 i 300 są bardziej realne? Albo inaczej - na co wystarczy 200 tys w takim przypadku Pewnie część rzeczy spróbuję zrobić sam i małą pomocą, ale poważniejsze to jednak ekipa. Dodam, że mam zamiar budować w pobliżu Białegostoku.