Umowa przedwstępna nie musi być spisana u notariusza, może to być zwykła umowa cywilnoprawna spisana na kartce a4 - ważne aby zawierała dane kupującego, sprzedającego, adres mieszkania, numer księgi wieczystej i powierzchnię mieszkania - ułatwi to kupującemu szybkie załatwienie sprawy.
W momencie gdy kupujący dostanie pozytywną decyzję kredytową, podpisuje umowę kredytową oraz dostaje dokumenty o udzieleniu kredytu dla notariusza.
Umawiają się Państwo na wizytę u notariusza celem podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność (kupna - sprzedaży). Tam wpisywane są informacje tym, że w związku z zaciągniętym przez kupującego kredytem cześć ceny zostanie przelana przez kupującego na rachunek sprzedającego bezpośrednio, a część w terminie takim i takim przelewem bezpośrednio z banku.
Przelew z banku wyjdzie dopiero w momencie, gdy kupujący przyniesie do placówki akt notarialny potwierdzający numer rachunku sprzedającego oraz kwotę.
Przelew wpłynie na rachunek sprzedającego - mieszkanie sprzedane. Przelew nie wpłynie - akt notarialny po terminie staje się w pewnym stopniu nieważny i mieszkanie dalej należy do sprzedającego.
Obie strony w takiej transakcji są zabezpieczone, zarówno kupujący jak i sprzedający, a najbardziej zadba o to bank, który udziela kredytu - pieniądze nie mogą się rozpłynąć