-
Liczba zawartości
30 -
Rejestracja
Zawartość dodana przez Buduj
-
Trochę dalej zasięgnąłem informacji i na poparcie informacji z Urzędu Skarbowego podaję o jakie artykuły opierają swoją interpretację, dotyczącą uwzględniania rachunków wystawianych na małżonka przy rozliczaniu zwrotu vatu. U S T A W A z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem) mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468) Art. 4. 3. W przypadku osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim kwota zwrotu, obliczona zgodnie z art. 3 ust. 5-7, dotyczy łącznie obojga małżonków. Art. 5. 2. Jeżeli osoba fizyczna pozostaje w związku małżeńskim, wniosek może byc złożony wspólnie z małżonkiem lub odrębnie przez każdego z małżonków. .... Dodatkowo może komus się to przydac: cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za IV kwartał 2005 r. wyniosła 2388 zł. zródło: http://www.stat.gov.pl/komunikaty/komunikat.php?id=73&lang=pl http://www.mf.gov.pl/index.php?wysw=4&sgl=2&dzial=106 Co do zwrotu vat za drewno konstrukcyjne, szalunkowe to na moich rachunkach z 2003 juz był 22 proc vat więc raczej nie ma szans na zwrot.
- 8 135 odpowiedzi
-
- ćwierćwałki sosnowe
- jak odliczyć vat
- (i 4 więcej)
-
Postanowiłem się przejechać do mojego Urzędu Skarbowego (Wejherowo) i uzyskałem słowną informację, że mogę składać rachunki wystawione na moją żonę nawet jeśli pozwolenie na budowę jest wystawione tylko na mnie, pod warunkiem że nie mamy rozdzielczości majątkowej. A co do sensu wystawiania rachunków na żonę to zrozumie to każdy kto nie posiada dochodów w Polsce. Sam prosiłem się o kłopoty wybierając rząd, który tworzy prawo wstecz. Ja nie brałem faktur za drobne zakupy i w ten sposób wiele odpisów przepadło. Z drugiej strony wcale bym sie nie zdziwił jesli interpretacja w innych urzędach skarbowych będzie inna.
- 8 135 odpowiedzi
-
- ćwierćwałki sosnowe
- jak odliczyć vat
- (i 4 więcej)
-
Odradzam stosowanie tapet bezposrednio na płyty GK. Usunięcie takiej tapety jest bardzo trudne. Lubi odchodzić razem z papierem płyty GK. Chyba że planuje się tapety na zawsze.
-
Dziekuje za info od Ryszard1 Moj post był tez informacją jak ja zamierzam rozwiązać dylemat gazowo czy elektrycznie. Rożne mozliwości konfiguracji: 1. CWU podgrzewacz przeplywowy bezposrednio, CO przez bufor 2. Podgrzewacz do bufora i dwie spirale CWU + CO 3. Kompletny skrót: woda w buforze bezposrednio z podgrzewacza przepływowego i bezposrednio podpięty pod CO + spirala do CWU 4. Grzałki elektryczne w w buforze i spirala do CWU Konfiguracji jest wiele i ciekawy jestem czy ktos to stosował. Przepraszam za to, że uzywam zamiennie bufor i akumulator ciepła jak synonimy
- 44 089 odpowiedzi
-
- ciepło
- elektrycznością
- (i 6 więcej)
-
Wełna może być jeśli montuje się na profilach metalowych lub drewnianych. Do scian murowanych płyty klei sie na tzw. kleksy z kleju. Ponieważ klej nie wypełnia całej przestrzeni pomiędzy scianą a płytą tworza się przestrzenie puste. Wiem, że na kobiety sama wzmianka o mozliwości istnienia robactwa w ścianach działa bardzo stresująco. W każdym domu mozna mieć robactwo bez względu na technologię. Wystarczy zapewnic ciepło, wilgoc i jedzonko to się same znajdą. Moja żona po 5-6 latach mieszkania w domu już nie krzyczy tylko mnie spokojnie woła jak zobaczy pająka.
-
Tynki zrobiłem w łazienkach i kuchni. Reszta płyty GK ale z tego powodu, że umiałem to robic sam. Nitkowate peknięcia wyszły na konstrukcji drewnianej ale myśle, że nie jest to do uniknięcia. Sasiad stosował jakieś bajeranckie niebosko drogie spoiny elestyczne ale pekniecia tez mu sie pojawiły. Na ścianach jeszcze nie mam peknięć.
-
Planuję znajomemu pomóc wybudować dom. Gaz ziemny ma byc za jakies 10 lat. Planuję zamontowac ogrzewanie wodne (kaloryfery panelowe, rurki, rozdzielacze etc.) elektryczny podgrzewacz przepływowy do co i cwu a w przyszłości zamontować piec gazowy. Rozwazam jednak montaż wodnego kondensatora ciepła ( jakieś 1000 l) z grzałkami elektrycznymi. Szukam informacji o akumulatorach ciepła z wkładami parafinowymi. czy ktos o takich słyszał mają być dużo mniejsze dla tej samej pojemności cieplnej.
- 44 089 odpowiedzi
-
- ciepło
- elektrycznością
- (i 6 więcej)
-
Ja mam domek 125m2 i mieszkają 2 osoby. Kiedyś były plany na więcej ..osób. Całe życie toczy się na parterze a góra to jeden pokój służy jako magazyn moich niedokończonych prac. Drugi pokój służy do suszenia prania. Tylko łazienka sie przydaje gdyż tam mam Butle z winem. Jak wejde do wannny jak sie podłaczę to się calkiem miło kąpiel bierze. Co do wielkości pokoi Panowie otrzegam. To nasze ukochane kobiety sa zwolennikami wielkich salonów ale wam to grozi sprzątaniem.
-
spece od kominków i nie tylko szukam porady...
Buduj odpowiedział Krzysztof2 → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Rura spalinowa od kominka potrafi sie rozgrzac do czerwoności na odcinku do 1,5 m wystarczy, że po rozpaleniu zapomne przymknąc dopływ powietrza. Tak jest u mnie. Z tego powodu pierwszy czopuch kominka jaki zrobiłem z płyty gipsowej musiałem szybko wyrzucic gdyz zaczął wydawać dziwne zapachy i się smażyć. Od rury był oddalony o jakieś 15 do 30cm. Pomogło odsunięcie i zastosowanie wełny mineralnej oklejonej grubą folia aluminiową (teraz to mozna to kupic w sklepach). Więc prowadzenie takiej rury blisko elementów plastykowych uważam za bardzo ryzykowne. Co do kucia w stropie to radzę kupić młotowiertarkę za jakieś 140 zł a czasem taniej (topex lub inne badziewie) w jakimś supermarkecie. Dostaniesz wiertła i dłuta w komplecie. Ma to tę zaletę, że jedna dziura w stropie zabierze ci około 2 godziny + 1 godzina na wycięcie pretów piłka do metalu a właściwie samym brzeszczotem chyba , że masz tzw lisicę, a nie cały dzień jak to bywa ze zwykłą wiertarką i paru długich wierteł. Wiem, że zaraz ktoś napisze, że takie młotowiertarki są nic nie warte i mają rację, ale mają roczną gwarancję to nawet jak ci padnie to zanosisz do sklepu i bierzesz następną. Jakoś nie mam żadnych skrupułów rozbic to z duzymi supermarketami. Ja jednak mam młotowiertarke topex za którą w promocji zapłaciłem 85 powtarzam 85 złotych i może jestem szczęściarzem ale w nowym domu wszystkie przejścia pod instalacje wod kan elektr. nią zrobiłem I DZIAŁA -
Mam pytanie: Pozwolenie na budowe jest wystawione na mnie a rachunki na żonę. Czy ja lub moja zona moze wystąpic o zwrot vatu??? podobne pytanie juz było ale nie znalazłemodpowiedzi.
- 8 135 odpowiedzi
-
- ćwierćwałki sosnowe
- jak odliczyć vat
- (i 4 więcej)
-
czy ktoś zna naprawde dobrego i uczciwego geodetę w trójmiescie , ktory by pomógł rozwiązać moje problemy?? moj problem opisałem w:http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=66913
- 20 952 odpowiedzi
-
- chwaszczyna
- dobrzewin
- (i 12 więcej)
-
Grupa trójmiasto i okolice
Buduj odpowiedział Ivo → na topic → GRUPA TRÓJMIASTO I OKOLICE GRUPA TRÓJMIASTO I OKOLICE Topics
czy ktoś zna naprawde dobrego i uczciwego geodetę w trójmiescie , ktory by pomógł rozwiązać moje problemy?? moj problem opisałem w:http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=66913 -
Parę lat temu postanowiłem tynki z plyt GK na poddaszu zrobic sam. Sciany skosy i sufit na stelażach szedł bardzo szybko i latwo. problemy zaczęly sie przy klejeniu płyt GD do scian szczytowych domu wymurowanych z gazobetonu. Poczytałem instrukcję z Nidy, rozmieszałem klej gipsowy, nałozyłem kleksy, przyłozyłem do sciany podobijałem przez łate i dalej kleje drugą. Przyłozyłem ją poklepałem a w tym momencie piersza płyta ŁUP na podłoge. Gazobeton wciągnął całą wode z gipsu i gips sie nie przykleił. Okazało sie ze scianę powinienem zaimpregmnować przed klejeniem. No tak ale gazobeton ma to do siebie że można go impregnować i impregnować. Inną radę jaką otrzymałem było zlanie ściany wodą. Tez mi sie to nie podobało gdyż już mieszkałem na parterze i ta wilgoc nie była mi potrzebna. Wpadłem więc na pomysł aby uzyc kleju do styropianu. Po przyklejeniu paru kawałkow płyty GK poczekałen parę dni i okazało się, że klej trzyma że aż papier sie odrywa od gipsu a nie od kleju. Tak samo było z zielonymi płytami do lazienek. Więc ok reszte zrobiłem na klej do ocieplen styropianowych. W pracy okazało się, że ma to dodatkowe zalety: Ceny kleju do styropianu były niższe niz do płyt GK. Nie musiałem sie tak spieszyć z klejeniem gdyż czas twardnienia jest duzo dłuższy Dłużej mogłem korygowac ustawienie płyty Mogłem rozmieszać wiekszą ilość kleju za jednym razem. Od tego czasu minęło ok 6 lat i wszystko jest ok. Teraz ceny kleju do styropianu jeszcze bardziej spadły więc może sie jeszcze bardziej opłacać. No ciekaw jestem czy to rozpęta jakąs dyskusję.
-
Wiele lat kupowłem muratora zwłaszcza w latach 80tych kiedy bylo to czasopismo dla ludzi którzy chcieli budować dom sami. Zaprzestałem gdy zaczeli wypisywać bzdury o domkach znanych ludzi chociaz muszę przyznać był to jedyny czas co moja żona to przeglądała. Nastepnie kupowałem tylko wtedy gdy bylo to niezbędne a od czasu zafoliowanie juz bardzo sporadycznie bo kupowac kota w worku nie lubię. Okładka wkurza mnie zwłaszcza gdy czytam w wannie, i gdy usiłuję czasopismo wsunąc między inne. Reklamy sa wyrywane i lądują w kominku. I tak uważam że nie jest to czasopismo dla Polaka o zwykłych dochodach, który usiłuje wybudować dom tani. Coraz więcej materiałów dotyczy budownictwa dla osób o duzych dochodach. EE rozpisałem sie ale wczoraj murator znowu wpadł mi do wanny.
-
post usuniety
-
elektryka: jedna roznicowka na caly dom ???
Buduj odpowiedział piotr_bob → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
Jesli masz na tablicy 2 roznicowki i fachowcy zostawili zapasy przewodów (a powinni) to powinno sie dać podpiąć inaczej przewody i dac różnicówki tam gdzie potrzeba. Ja jestem elektrykiem ale statkowym i tylko duma spowodowała że instalacje w domu robie sam. Podział zrobiłem nastepujęcy i mi on odpowiada: gniazdka łazienka dół i gniazdka kuchnia zabezpieczenie 2O A gniazdka parter 16A gniazdka pietro 16A oswietlenie parter 6A oswietlenie pietro 6A gniazdo 3 fazy 3x20A uważałem tylko aby oswietlenia parter i pietro nie były na tej samej fazie i podobnie z gniazdkami (tak na wypadek jakby jedna faza padła) Jestem wrogiem zbyt dużej ilości bezpieczników gdyż może to doprowadzić że odbiory się zsumują i mimo że żaden pobor nie bedzie większy niz zabezpieczenie to suma może wywalić zabezpieczenie przedlicznikowe. Spotkałem sie z takimi problemami zwłaszcza teraz gdy ludzie z uwagi na opłate instalacyjną podpisuja umowy z RE na mały pobor prądu. Mam dodatkowo pociagniete osobne kable które sa przewidziane na ewentualne ogrzewanie elektryczne . Obecnie zasilaja dodatkowe gniazdka ale kazde jest osobno podpiete pod tablice razem z bezpiecznikiem innych gniazdek ale zawsze mogę je rozłaczyc i mogę podpiąć w przyszłości pod ewentualne priorytety i automatykę na tablicy. Jeszcze mam dodatkowe przewody 5 x 4mm2 do kuchni i lazienki na wypadek podgrzewacza przepływowego i kuchenki elektrycznej ale obecnie nie sa uzywane. Koszt niezbyt duży przy budowie domu a póżniej jak znalazł. Mój dom jest bez garażu i piwnicy. Co do świecenia oswietlenia jarzeniowego ewentualnie sodowego rozumien że masz tzw przełaczniki schodowe. Migotanie a własciwie poswiata w rurach moze byc spowodowana tym ze przy zastosowaniu przelacznikow schodowych ma sie napiecie na żarówce (świetlówce) nawet po wyłączeniu światła i to może powodować takie efekty. To jest moja teoria i proszę pamietac, że nie jestem elektrykiem od instalacji domowych więc proszę się nie kierować tylko moimi uwagami. -
to co uzywałem było oparte na kwasie salicylowym boraksie i paru innych składnikach ale nazwy nie pamietam i miało działac przeciwko sinicy, grzybom i robakom. Co do zabezpieczenia przeciwpożarowego to szczerze mówiąc zrezygnowałem gdyż uznałem że jesli pożar pokona 12 milimetrów gipsu, 5 cm wełny mineralnej i znajdzie powietrze żeby sie palić w warstwie 15 cm wełny mineralnej pomiędzy krokwiami pod warstwa dachówki ceramicznej to już żaden fobos czy inne cudo nie pomoże. Co do ryzyka zapalenia od instalacji elektrycznej to miałem tę możliwośc, że wszystkie gniazdka są umieszczone na sciankach działowych i kolankowych a nie na konstrukcji drewnianej. Jedynie oświetlenie sufitowe puszczone jest koło krokwi ale w rurakach i też starałem sie nie mocować do konstrukcji drewnianej i oddzielic warstwą wełny mineralnej.
-
elektryka: jedna roznicowka na caly dom ???
Buduj odpowiedział piotr_bob → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
Jesli sie polączy N i PE nawet przy wylaczeniu fazy na tym obwodzie to roznicówka wyrzuci. Tak jest u mnie. Co do zostawianiu zapasu calkowicie sie zgadzam. Ja dałem dwie skrzynki po 12 i uzywam jedną. druga robi za fajną skrzynke na kluczyki. Mam jednak ten komfort że jesli zechce to mam miejsce na dodatkowe zabezpieczenia, przepieciowki lub dodatkowe różnicówki. Jesli gaz bedzie dalej drozał to może przyjdzie czas na ogrzewanie elektryczne a wtedy mam miejsce gdzie załozyć priorytety. Dodatkowo czekam kiedy urzązenia do stałego pomiaru upływności sieci będą dostepne na normalną kieszeń wtedy miałbym stały pomiar i alarm na poziomie zanim by różnicówka wywaliła. Jak na razie to takie cos mam tylko w pracy. -
budynek szerszy o 16 cm niż w projekcie (grubsze ocieplenie)
Buduj odpowiedział milena30 → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
nie chce się sprzeczać ale Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego stwierdzil, że oni nie analizują mapy dotyczącej pomiaru powykonawczego budynku mieszkalnego i że dla nich ważne są oświadczenia geodety na mapie stwierdzajace że: Ja mam mapy powykonawcze budynku i każdego przyłącza osobno i na każdym sie to powtarza. Dlatego na moje obiekcje co do solidności geodety i jego umiejętności stwierdzili ,żę z formalnego punktu widzenia oni nie maja zastrzeżen a ja siedze domem według tej samej mapy 75 cm u sąsiada na działce. -
zabudowa szeregowa - sąsiad buduje niezgodnie z prawem
Buduj odpowiedział mirrud → na topic → Prawo i finanse
Nie popuszczaj gdyż póżniej możesz miec jeszcze większe problemy takie jak ja: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=66913 -
budynek szerszy o 16 cm niż w projekcie (grubsze ocieplenie)
Buduj odpowiedział milena30 → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Nie przejmuj się, jak geodeta napisze że budynek postawiono zgodnie z uzgodnieniami ZUD to inspektorat się nie czepia, ale i tak można miec inne problemy potem patrz mój post http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=66913 J a otrzymałem odbiór a teraz tego sprzedać nie mogę. W twoim wypadku to nie wchodzi w rachubę gdyż nadal jestes na terenie swojej działki. -
Drewno otrzymałem z tartaku "zaimpregnowane" ale pewnie farbką plakatowa. Nie mialem czasu impregnowac dodatkowo przed montażem. konstrukcja została postawionia z pełnym deskowaniem. Odczekałem aż to wszystko dobrze podeschnie. Wziałem takie urządzenie do pryskania w ogrodach (jakies 80zl) z dłuższą rączką. Rozpuśćiłem w gorącej wodzie jakiś solny preparat impregnacyjny (niestety nie pamiętam nazwy) , okulary ochronne, maseczka, plaszcz foliowy i całą dokładnie konstrukcję spryskałem w jakieś 3 - 4 godziny. Przy odpowiednim ustawieniu dyszy zużycie impregnatu było nieduże. Powtórzyłem tę operację 3 razy w sporych odstępach czasu. Po takich 3 natryskach na drewnie widoczna była warstwa kryształków soli. Wiem że to nie to samo co impregnowanie ciśnieniowe ale zawsze szybsze niż malowanie a i straty impregnatu niezbyt duże (skos dachu 45 stopni) to jak zaczynałem na gorze to nie kapało a ciekło na dół.