Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

baumi

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    13
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez baumi

  1. Witam, Czy zna ktos jakąkolwiek lodówkę side-by-side, gdzie część z zamrażarką wygląda jak wolnostojące zamrażarki, tzn. od spodu prawie do samej góry są szuflady? Cos na ten wzór: Niestety wszystkie zamrażarki, które znajduję w lodówkach typu side-by-side mają przeważnie 2 szuflady na dole i reszta to półki. Rozwiązania typu twin (oddzielna lodówka i zamrażalnik) odpadają.
  2. Witam, Zgodnie z PZP mogę zbliżyć się do granicy działki na odległość do 1.5m. Sciana (bez otworów) zbliżona do granicy musi być scianą oddzielenia pożarowego. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (ten sam tekst zawiera rozporządzenie z 2015 roku): Zwróćcie uwagę na wyraz LUB! Wg mojego rozumienia tego przepisu możemy albo wysunąć te "wąsy" po 30 cm (co uczyniliśmy) albo zastosować materiał niepalny. My natomiast mamy zarówno ściany wysunięte jak i planujemy materiał niepalny na tej ścianie wraz z wąsami + podbitka z materiału nieplanego. O tym przepisy nie wspominają. Proszę o opinię czy musimy docieplać tę scianę wełną czy możemy styropianem, bo jeżeli mam rację to możemy zrezygnować z wełny na ścianie wschodniej oraz z podbitki niepalnej co znacząco zmniejszy nam koszta inwestycji.
  3. Może źle się wyraziłem - chciałbym mieć możliwość regulacji temperatury. Dodatkowo wolałbym robic to ze sterownika naściennego zamiast biegać do pomieszczenia gospodarczego gdzie mam wszystkie rotametry. Nie wspominałem, że szukam oszczędności w tej kewstii No nic, zdecydowałem się na Salus VS30W.
  4. Witam, Będę miał w domu ogrzewanie podłogowe na całości / gruntowa pompa ciepła Nibe. W sypialni planuję trochę niższą temperaturę, więc tam instalacja będzie miała elektrozawory. Mój instalator proponuje mi termostat mechaniczny Salus RT100m jednak szukam dobrego sterownika elektronicznego, programowalnego (najlepiej z wyświetlaczem LCD). Problem w tym, że od miejsca gdzie będę miał sterownik do elektrozaworów mam pociągnięty przewód 6 x 0.5 mm, więc wyjście sterownika musi być beznapięciowe bądź sterowne niskim napięciem. Większość termostatów ma na wyjściu 230V do sterowania siłownikiem. Jest mi w stanie ktoś wskazać dobry sterownik elektryczny, który spełni wymagania sterowania beznapięciowego / niskim napięciem?
  5. Dzięki, przekażę Twoje uwagi kierownikowi budowy - zobaczymy co na to odpowie.
  6. Jestem już po rozmowie z wykonawcą oraz firmą od ogrzewania podłogowego. Ci drudzy twierdzą, że powinienem mieć min. 5cm wylewki (zalecają 6cm). Wykonawca twierdzi, że nie trzeba aż tyle, że jak mi zalezy to może dać... Teraz musimy dobrać deskę na podłogę i w tym momencie będziemy wiedzieć dokładnie dokąd ma sięgać wylewka. Załozymy wtedy 5.5cm achdrytu a resztę wypełnimy dodatkowym XPSem. Brzmi sensownie? @Kaizen - zarówno wykonawca jak i kierownik budowy twierdzą, że nie potrzeba nam na parterze hydroizolacji, ponieważ "woda nie będzie napierć od spodu w górę (budynek mamy trochę podniesiony). Mamy natomiast zaizolowane dobrze ściany fundamentów. Dodatkowo stosujemy XPS, który nie jest może hydroizolacją, ale pomaga chronić przed wodą. Dla mnie ma to sens, jak dla Was?
  7. Kurczę, coraz bardziej mnie martwisz... Wylewki robi wykonawca, natomiast ogrzewanie robi inna firma i tak, będą rury 16mm. Jutro będę rozmawiał z obiema firmami na ten temat. Wracając jednak do tematu podniesienia posadzki yo wybralbys wiecej styropianu czy wylewki?
  8. Tak podłogówka będzie na całej powierzchni. jeśli chodzi o posadzki oto co mam w ofercie, którą zaakceptowałem (po wcześniejszej konsultacji ze znajomym architektem): Izolacja przeciwwilgociowa: 2x folia budowlana 0,3mm, Styropian austrotherm xps top 30 o grubości 12cm (5+6cm), Wylewka anhydrytowa wolplan ca-c25-f5 o grubości 4cm, W tym momencie najbardziej interesuje mnie teraz sprawa brakującej wysokosci i jak najlepiej ja rozwiązać. Myslisz, że warto dodać kilka cm XPSa? no i najważniejsze - dlaczego twoim zdaniem to nie ma sensu?
  9. Witam, Szybkie pytanie do znawców tematu - w projekcie miałem 12cm XPSa + 6cm wylewki betonowej + 2cm wykończenia. Zmieniłem na wylewke anchydrytową, jednka nie zauważyłem, że wykonawca zmienił grubość w tym momencie na 4cm. Właśnie to zauwazyłem i powoli zbliża mi się etap wylewek. Wszystko bylo by ok, tyle, że mam juz zamontowane drzwi tarasowe na bloczkach 20cm oraz zamówione drzwi wejściowe z założeniem 20cm do stanu gotowego. Co waszym zdaniem powienienem teraz zrobic? 1. Olać i zostawić jak jest a pod drzwi tarasowe i główne dać jakies wykończenie? 2. Dodac styropianu by podnieść o te 2cm? 3. Dodać wylewki? Dodam, że jako wykończenie planuję deski Jawor Deska (14mm) bądź Jawor Deska Luxury (15mm), wszędzie ogrzewanie podłogowe.
  10. Witam, Za kilka tygodni musze ostatecznie wybrac producenta okien oraz ich rodzaj. W domu mam 12 okien (w tym 2 drzwi balkonowe). Pakiety 3-szybowe, w każdym oknie na zewnątrz szyba P2 (44.2) na większych szkleniach (drzwi balkonowe + 1 okno) dodatkowo szyba bezpieczna (33.1) od wewnątrz. Okucia RC2, ciepłe ramki. Całość sprawia, że okna są dość ciężkie. Mam oferty z kilku firm. Ostatecznie zdecydujemy się bądź na okna drewniane z Sokółki na profilu Thermo 80, bądź okna PCV (Deceuninck Energy 84mm bądź BlueEvolution 82mm). Jednym z głównych wyznaczników tutaj jest cena: okna Sokółki kosztują 43K PLN z montażem, natomiast okna PCV ok. 20k PLN z montażem - różnica znaczna.... Co nas natomiast zastanawia to rózne informacje od producentów okien drewnianych mówiących, że okna plastikowe z takimi szybami pod wplywem ciepla latwiej się odkształcą / zniszczą / będa wymagały wymiany. Wertowałem forum, ale odpowiedzi na moje bolączki nie znalazłem. Co wy są dzicie na ten temat? Warto podwajac cenę dla okien drewnianych?
  11. Dzięki, przeczytam! Jeśli chodzi o pompę to gruntowa. Inna rzecz, która mnie dziwi to to, że firma instalująca Silesię chce wywiercić 4 otwory po 100m, a ta od Nibe tylko 2 po 100m, badz 4 po 50m.... Obie zapieraja sie, ze to wystarczy. Jak to sprawdzic?
  12. Witam! Na wiosnę planuję rozpocząć budowę. Jestem zdecydowany na pompę ciepła i aktualnie mam 2 oferty, które rozważam: Silesia Term oraz Nibe. Mało opinii znalazłem o pompach SIlesia Term. Użytkuje ktoś? Warto? Obecnie dostałem propozycję modelu Silesia Term ST 18 z buforem 300L oraz zbiornikiem cwu 350L. Na co mi taki duży zbiornik? Także bufor, nie za duży? Oferta ta była przygotowywana dla ogrzewanej powierzchni 350m2, ale rzeczywista powierzchnia będzie 290m2, więc poprosiłem o zmienę wyceny. Jaki powinien być bufor w tym momencie? Jakie zbiornik cwu dla rodziny 5 osobowej? Za wszystkie opinie z góry dziękuję!
  13. Witam! Czytałem sporo na temat budowy piwnicy w garażu jednak wiele informacji jest sprzed kilku lat. Otóż zamierzam wybudować dom jednorodzinny i rozważam przeniesienie podwójnego garażu do piwnicy. Zastanawia mnie (orientacyjny!) koszt takiego rozwiazania wliczajac w to system antyoblodzeniowy w podjeździe oraz pompę zanurzeniową w studzience na dole. Interesuje mnie ile orientacyjnie kosztują te elementy oraz jaki jest realny koszt ich użytkowania? Będę wdzięczny za opinie osób, które takie rozwiązanie implementowały w niedawnym czasie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...