Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

macionigro

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    19
  • Rejestracja

O macionigro

  • Urodziny 18.09.1987

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Olsztyn
  • Województwo
    warmińsko-mazurskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

macionigro's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. mac_612 rozumiem, że w takim zestawieniu (z pominięciem grupy mieszającej) funkcję zaworu trójdrożnego będzie pełnił piec i to na nim trzeba ustawić temperaturę, którą chcemy mieć w podłogówce (około 27 °C)? Czy dobrze myślę?
  2. Czy zamiast sprzęgła hydraulicznego mogę zastosować dwa trójniki (jeden na doprowadzeniu wody do rozdzielacza i jeden na powrocie) i połączyć je pexem? W takim układzie pompy nie powinny sobie przeszkadzać nawet jeżeli będą pracowały na różnych biegach. Czy dobrze kombinuję? Cały dom jest ogrzewany jednym rozdzielaczem (6 pętli, nie ma żadnych grzejników). Z pieca doprowadzenie wody do rozdzielacza jest poprowadzone pexem 25 mm o długości 4 m, powrót identycznie. Pętle mają niecałe 50 m każda. Czy przy takim układzie mógłbym po prostu wymontować pompę z systemu mieszającego? Pozdrawiam Maciek
  3. mac_612, możliwe że tak, tyle że zestaw mieszający z pompą mam już zamontowany, więc skoro pompa już jest mogłaby pracować.
  4. Witam Moja instalacja c.o. będzie podgrzewana piecem kondensacyjnym Junkers Cerapur MIDI (na parterze w kuchni). Natomiast dom będzie ogrzewany tylko i wyłącznie podłogówką (rozdzielacz z zespołem mieszającym - 6 pętli na piętrze). Mam problem z doborem sterownika do pompy wchodzącej w skład zespołu mieszającego podłogówki (pompa powinna być załączana jeżeli piec ogrzewa wodę w instalacji c.o., natomiast wyłączana jeżeli piec przestaje ją ogrzewać), myślałem o tym żeby tą pompę spiąć razem z pompą znajdującą się w piecu, jednak instalator z Junkersa szybko sprowadził mnie na ziemię, podobno w piecu nie ma miejsca na wpięcie dodatkowej pompy, niezbędny ma być sterownik. Dlatego szukam sterownika, który monitorowałby temperaturę wody w instalacji i zależności od niej załączał i wyłączał pompę w zestawie mieszającym. Najlepiej jeżeli sterownik dałoby się umieści w tablicy rozdzielczej obok bezpieczników (możliwość zamontowania na szynie DIN). Jeżeli ktoś z szanownych forumowiczów byłby w stanie mi podpowiedzieć będę wdzięczny. Pozdrawiam Maciek
  5. Oczywiście masz rację, w przypadku braku prądu nie będę mógł liczyć na instalację C.O. Odpada nawet przepływ grawitacyjny (w schemacie kominek nie jest bezpośrednio połączony z podłogówką). Z drugiej jednak strony delikatnie paląc w kominku, woda w płaszczu nie powinna się zagotować, a pomieszczenia, przynajmniej te bezpośrednio przylegające do kominka powinny się ogrzać. Poza tym przypadku braku prądu nie tylko instalacja z płaszczem wodnym nie będzie działała. Przy braku zasilania nie będzie działał również piec elektryczny, piec gazowy, czy piec na olej, a nawet niektóre piece na paliwa stałe. Jeżeli zaniki prądu rzeczywiście będą częste i długoterminowe (czego na razie nie zakładam) pomyślę np. o agregacie gdzieś poza domem, w jakiejś kanciapie.
  6. Bardzo ciekawa propozycja. Jednak za taką cenę miałem zamiar wykonać większość instalacji (łącznie z kominkiem). Poszukam, popatrzę może mają w ofercie coś co mniej opróżni kieszenie.
  7. Zanim zacząłem rozważać instalację z wykorzystaniem bufora ciepła, brałem pod uwagę piec elektryczny. Trochę jako alternatywę (awaria kominka), a trochę jako zapewnienie ciągłości ogrzewania (np. nad ranem, gdy w domu zimno, w kominku się nie pali, a wstać trzeba). W obecnym planie instalacji rolę pieca elektrycznego przejmuje bufor i to mniejszym kosztem (ciepła w pełnym buforze powinno wystarczyć na kilka mroźnych poranków). Raczej nie biorę pod uwagę awarii kominka (chociaż pewnie powinienem). Woda w bojlerze C.W.U. oprócz kominkiem i buforem będzie również ogrzewana grzałką elektryczną, więc ciepła woda nie będzie zależna od bezawaryjności kominka. Natomiast jeżeli chodzi o ogrzewanie, gdzieś pod ręką zawsze będzie zwykły olejak, na pewno nie zastąpi C.O. ale przynajmniej nie zamarznę. Jeżeli okaże się, że awarie będą częstsze zawsze będzie możliwość wpięcia do instalacji np. pieca elektrycznego.
  8. Oczywiście masz rację, na pewno potrzebuję większej mocy niż Aquario. Zauważę tylko, że podczas palenia w kominku, w pomieszczeniach będzie wystarczająco ciepło i podłogówka nie będzie musiała być załączana. Tym samym nie będzie obciążała bufora. Z tego powodu całe ciepło odbierane z kominka przez płaszcz wodny będzie kumulowane w buforze, wyłączając tylko momenty na ogrzewanie C.W.U. (zagrzanie 200 l nie powinno długo trwać, no i przecież nie będę zużywał tyle ciepłej wody. Najczęściej kominek będzie musiał tylko dogrzać ubytki wody no i podtrzymać ustawioną temperaturę w zbiorniku C.W.U.)
  9. Mówiąc o bojlerze mam na myśli zwykły zewnętrzny bojler o pojemności 200 l z wężownicą i grzałką. Grzałka po to, żebym przy 30°C upałach w lecie nie musiał podpiekać rodziny kominkiem. Natomiast wężownica będzie zasilana ciepłą wodą w pierwszej kolejności z kominka, a jeżeli nie będzie się w nim paliło z bufora. Podczas palenia w kominku i ładowania bufora sterownik (np. techsterowniki L-7) będzie wyłączał podłogówkę ponieważ termostat wyłapie wysoką temperaturę w pomieszczeniach ogrzanych przez samo palenie w kominku. Tym samym podczas ładowania bufora podłogówka nie będzie go obciążała. Zewnętrzny bojler C.W.U. (200 l) będzie podłączony przed buforem patrząc od kominka i będzie ogrzewany przez kominek priorytetowo (np. sterownik MSK Plus), a dopiero w drugiej kolejności ładowany będzie bufor. Natomiast gdy bufor zostanie już naładowany skończę palić w kominku. Podczas obniżania się temperatury w pomieszczeniach, gdy termostat wyłapie wcześniej ustawioną temperaturę, sterownik (l-7) załączy podłogówkę zasilaną z bufora naładowanego dzień wcześniej. Oczywiście woda w bojlerze C.W.U. również będzie ogrzewana ciepłem zgromadzonym w buforze. Bufor 2000 l powinien starczyć na kilka dni ogrzewania domku i wody, a ja nie będę musiał palić w kominku codziennie i robić z salonu sauny. Przy mniejszym buforze musiałbym robić krótsze przerwy pomiędzy paleniami w kominku, zakładając oczywiście, że zdołam naładować bufor 2000 l „pod korek”. Załączam poglądowy schemat instalacji. Nie jestem specem jeżeli chodzi o systemy C.O., więc jeżeli źle myślę będę wdzięczny jeżeli mnie poprawicie.
  10. Właśnie takie były moje pytania, zadane w pierwszym poście: Czy wkład AQUARIO M8 poradzi sobie z zagrzaniem wody w buforze 2000 l? Oraz jakiej mocy powinien być kominek aby bufor 2000 litrów został zagrzany załóżmy w 48 godzin? AQUARIO M8 rzeczywiscie słabo wypada po względem mocy do wody (5,5kW). Nawet ANTEK 8, o mniejszej mocy nominalnej (8kW), posiada wiekszą moc do wody (7kW). Będę sie musiał rozejrzeć za innym wkładem. Ważne jest dla mnie, aby wkład był zasilany powietrzem wyłącznie z zewnątrz.
  11. Na chwilę obecną myślę o wkładzie AQUARIO M8 z płaszczem wodnym i wężownicą z systemem GLASS (podwójna szyba) (powierzchnia przeszklenia - 0,16 m2). Pisząc o nagrzewaniu wody do 60°C miałem na myśli wodę w bojerze (C.W.U.). Bufor chciałbym oczywiście ogrzewać do 90°C, a przynajmniej górne jego partie.
  12. Cały domek został zbudowany z suporexu 18 cm (500) i docieplony 15 cm styropianu. Fundamenty są ocieplone 10 cm styropianu AQUASTOP i obłożone folią kubełkową. Dach standardowo ocieplę 20 cm wełny mineralnej. Podłoga na parterze ma powierzchnię około 30 m2. Na zagęszczoną warstwę żwiru ułożyłem folię, 10 cm styropianu i do zera zalałem 10 cm wylewki. Następnie ułożę 3 cm styropianu i folię pod ogrzewanie podłogowe. Na folii zostanie ułożona podłogówka. Wszystko zaleję 5 cm wylewki. Na pierwszym piętrze również będzie ogrzewanie podłogowe.
  13. Tak, domek już stoi. Jestem na etapie montowania instalacji elektrycznej do i wewnątrz budynku oraz planowania właśnie systemu grzewczego. Jeżeli chodzi o sterowanie na poziomie kominek - bufor - bojler c.w.u. myślałem o sterowniku MSK Plus, natomiast na poziomie podłogówki któryś z systemów firmy techsterowniki, może Seria 7.
  14. Domek będzie oczywiście całoroczny, z tego powodu chcę go wyposażyć w kominek z płaszczem, bufor i podłogówkę. W sezonowym zadowoliłbym się zwykłym kominkiem powietrznym. Z początku, żeby zbyt dużo nie palić w kominku, planowałem jako alternatywę piec elektryczny. Ale drewno jest tańszym paliwem niż prąd, a i bufor ciepła cenowo wychodzi podobnie jak piec elektryczny. C.W.U. chciałbym nagrzewać minimalnie do 60°C, jeżeli uda się więcej to tym lepiej. Bojler C.W.U. oprócz wężownicy zasilanej z kominka (jeśli gorący) i bufora (jeśli gorący) będzie wyposażony w grzałkę na sezon letni.
  15. Oczywiście, że mniejszy bufor również spełniłby swoją rolę. Chodzi mi jednak o to, żeby nie palić zbyt często. Mogę palić długo, nawet kilka dni pod rząd, ale nie codziennie, czasem chciałbym sobie zrobić przerwę od palenia. Przy mniejszym buforze (500 l) pewnie musiałbym palić codziennie. Podczas ładowania bufora (2000 l) kominek będzie wystarczająco nagrzewał cały domek, więc termostat będzie odłączał pompę podłogówki. Cała moc płaszcza wodnego (biorąc oczywiście pod uwagę priorytetowe nagrzewanie c.w.u.) będzie odkładana w buforze. Po naładowaniu bufora, termostat będzie włączał podłogówkę, a ja nie będę musiał przez 2, 3 dni, a przy cieplejszej pogodzie może i 4, palić w kominku.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...