dusk
Użytkownicy-
Liczba zawartości
36 -
Rejestracja
O dusk
- Urodziny 10.06.1983
Informacje osobiste
-
Płeć
Mężczyzna
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Dane osobowe
-
Województwo
mazowieckie
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
dusk's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Można powiedzieć, że sezon grzewczy powoli się kończy a to pierwszy sezon w nowym domu i wyszło tak na rachunkach za prąd - samo ogrzewanie: Wrzesień 2018 - 80 kWh Październik 2018 - 83 kWh Listopad 2018 - 549 kWh Grudzień 2018 - 569 kWh Styczeń 2019 - 611 kWh Luty 2019 - 630 kWh Marzec 2019 - 508 kWh Kwiecień (do 23.04) 2019 - 288 kWh Licząc po 0,59 PLN za kWh + 300 PLN/roczny przegląd pompy to za sezon wychodzi 2 235 PLN. Nie mam pojęcia czy to dobry czy zły wynik bo to pierwszy sezon w nowym domu i nie mam porównania.
-
Podsumowanie efektów ustawiania pompy. Ustawienie jakie się najlepiej sprawdziło: - Krzywa grzania ustawiona na płasko na 38*c - Sterowniki w każdym pokoju ustawione wg. preferencji od 19 do 24*c w zależności od pomieszczenia. - Pompa obiegowa ustawiona na 3 bieg (zauważyłem, że jak jest na 1 lub 2 pompa częściej się włącza) Dodatkowo w domu były wstawione dwa przemysłowe osuszacze powietrza przez 8 dni. Wilgotność w domu się ustabilizowała i teraz mieści się w przedziale 45-57% Pompa działa poprawnie, rachunki za prąd na bardzo przyzwoitym poziomie. Dodatkowo zauważyłem znacznie lepszą kulturę pracy pompy - chodzi wolniej i ciszej, niekiedy tylko "przyspiesza" (wchodzi na wyższe obroty). Jestem bardzo zadowolony.
- 87 odpowiedzi
-
Tak zrobię i dam znać o efektach.
- 87 odpowiedzi
-
Bardzo dziękuję za wszystkie rady i podpowiedzi. Sprawdzam kolejno co da najlepsze efekty. Poniżej dzielę się pierwszymi obserwacjami. Jak wiecie borykam się z dużą wilgotnością w domu i wczoraj zrobiłem tak: Ustawiłem krzywą grzania na płasko na 40 C by dać wyższą temperaturę na podłogę. Rozszczelniłem wszystkie okna w domu (mikrowentylacja) - dosłownie wszystkie włącznie z dachowymi. Na termostatach ustawiłem 24 c w każdym pomieszczeniu - przez mikrowentylację dobiłem do 23 Częstotliwość pompy zmniejszona na 50% Jakie obserwacje: Pompa chodziła kilka godzin bez przerwy - nie taktowała. Bardzo wyraźnie było słychać modulację (raz szybciej raz wolniej pracowała) Wilgotność powietrza w pomieszczeniach spadła do 55% i tak się utrzymywała. Wilgotność po nocy wzrosła do 75% - wtedy były zamknięte wszystkie okna a temperatura na sterownikach ustawiona na 19 C - Po zatrzymaniu grzania i wróceniu do wcześniejszej krzywej pompa załączała się raz na 3h - pewnie przez drabinki o których pisze kolega TwojPan. Wszystkie pętle były zamknięte. Temperatura zew. w dzień 5-6C w nocy 3-4
- 87 odpowiedzi
-
Zostawiam zwiększoną temperaturę w 3 pomieszczeniach. Rozszczelniłem okna by była delikatna cyrkulacja powietrza. Rozumiem, że w tym czasie nie powinienem zwracać uwagi na taktowanie pompy? Pomieszczenia. Mam termostaty w większości pomieszczeń.
- 87 odpowiedzi
-
Zwiększyłem temperaturę w 3 pomieszczeniach. Termostat otwiera pętle i jak są otwarte pompa taktuje 10 min pracy i 3 min przerwy i zjawisko ze spadającą szybko temperaturą jest.
- 87 odpowiedzi
-
Też mam termostat i histereza 0,5 i jak termostat da sygnał do grzania to pompa się uruchamia i chodzi w cyklach 10 min pracy 3 min przerwy. Gdzie po tych 10 min osiąga zadaną temperaturę wody i się wyłącza. Po czym w 3 min temperatura wody spada o 4 i znów start. Jak termostat nie daje sygnału do grzania i wszystkie pętle są zamknięte to nie ma taktowania. Wkurza mnie ten szybki spadek temp. ale o tym już wcześniej pisałem.
- 87 odpowiedzi
-
Z serwisem jest słabo. Jeszcze nie ma oficjalnego w PL. Będę szukał kogoś do corocznych przeglądów. Spróbuję. Do czego ma to doprowadzić? Pytam o cel by lepiej zrozumieć.
- 87 odpowiedzi
-
Ustawione po nowemu i sprawdzam co będzie dalej. Nie wiem gdzie to sprawdzić Tak już mieszkamy. Znalazłem coś takiego do pompy Czy to oznacza, że pompa ma moc przy +7 od 4,52 kW do 11,3 kW i iverter sobie moduluje ile mocy potrzebuje? (już pytam z czystej ciekawości choć nie chce zamglić wątku.)
- 87 odpowiedzi
-
To prawda. Wylewka nie była wygrzewana. Grzeje dopiero od połowy września. Bardzo długo trwało zanim się "doprosiłem" o uruchomienie CO... Dodam, że wilgotność mam bardzo dużą (75 - 85%) i nie mogę się tego pozbyć. Ile czasu powinienem dać sobie na nowych ustawieniach? To są dni/tygodnie/miesiące? Chodzi o to po jakim czasie szukać nowych/innych ustawień?
- 87 odpowiedzi
-
WOW! ale szczegółowe pytania. Już spieszę z odpowiedziami. Zredukowałem do 50% Wieczorem jak szedłem spać 6C jak wstałem rano o 6:00 4 C Z danych pogodowych 5 C Mam wrażenie, że wszystkie tak samo. Nie ma znaczenia która sekcja się otwiera. Która by to nie była tak wpływa na zachowanie pompy jak w opisanej sytuacji 1 Z tego co wiem nie ma. Dom jest dość dobrze i jednorodnie ocieplony. Nie mam miejsc, które mógłbym zidentyfikować jako duże mostki cieplne. Tak jest jeden balkon od północnego wschodu. 3 metry na 1,5m brak brak Dodam jeszcze, że różnica między temperaturą zasilania a powrotu to zawsze 10 C
- 87 odpowiedzi
-
Pierwsze obserwacje: Sytuacja 1: Wszystkie sterowniki pokojowe ustawiona na max = wszystkie pętle otwarte. Krzywa 15/28 -10/40. Pompa pracuje w cyklach: 10 min pracy = osiągnięcie zadanej temperatury. 3 min przerwy = spadek temperatury o 4 C = uruchomienie pompy 10 min pracy = osiągnięcie zadanej temperatury = osiągnięcie zadanej temp. 3 min przerwy - spadek temperatury o 4 C = uruchomienie pompy i tak w kółko. Sytuacja 2: Sterowniki ustawione na oczekiwaną temperaturę w pokojach. Temperatura osiągnięta wszystkie pętle zamknięte przez siłowniki. Spadek temperatury o 4 C w 2,5 - 3h = załączenie pompy na 10 min i znowu przerwa ok 3h Sytuacja 3: Sterowniki ustawione na oczekiwaną temperaturę w pokojach i otwiera się jedna dowolna strefa. Pompa zachowuje się tak jak w Sytuacji 1. Co robić dalej?
- 87 odpowiedzi
-
Robię pierwszy krok i ustawiam, krzywą zgodnie z waszymi podpowiedziami. Obserwuję i podzielę się obserwacjami za parę dni bo myślę że wtedy będą dawały jakiś obraz. Ustawiam krzywą 15/28 -10/40 Nie mam reku. Wietrzę bo wilgotność w pomieszczeniach mam w okolicach 75-80%. Wietrzenie kilka razy dzienni po 3-5 min - przewiew i zamknięcie.
- 87 odpowiedzi
-
Wylewki były robione w tym roku na wiosnę. Grubość chyba 10 lub 15 cm (ta część wylana na rurki ogrzewania podłogowego) dokładnie nie wiem.
- 87 odpowiedzi
-
Dokładnie tak samo u mnie to działa. Czasami pracuje bardzo, bardzo delikatnie i wolno a czasami tak na maksa np. jak grzeje CWU. To prawda wygrzewam dom bo ogrzewanie to pierwszy sezon i to od połowy września.
- 87 odpowiedzi