Wszystko jest dobre ale z głową jak alkohol.
Nic nie usunie sadzy z komina oprócz wycierania mechanicznego.
Ci co się jarają, że podnoszą temperaturę w kotle i sypią te specyfiki i słyszą jak skwierczy czopuch, komin i wylatują z niego czerwone iskierki - GRATULACJE
właśnie zapaliliście prawdopodobnie sadze w kominie.
Podczas pożaru sadzy w zależności od ilości złogu i rodzaju sadzy temp. w kominie może osiągnąć do 1500 stopni, a czym to grozi każdy powinien zdawać sobie sprawę.
Potem dziwi się, że komin murowany z cegły nagle jest nieszczelny i trzeba wkład ładować....
albo nad wyraz dziwnie wkład się szybko przepalił...
I co wtedy jak wkład zawęzi przelot komina, albo komin jest ściągany ? stawiać nowy ?
Jak ktoś ma porządny komin z schiedla (cholerne niemieckie gówno które zniszczyło naszych producentów produkujących nie gorsze a o połowę tańsze kominy systemowe) to może sobie pozwolić na eksperymenty bo faktycznie komin dobrze zrobiony wytrzyma pożar sadzy ( ile razy ?... podobno gwarancję dają dożywotnią, ale nie na comiesięczne pożary sadzy, lecz "normalną" eksploatacja i wymagają oczywiście regularnego czyszczenia inaczej nici z jakiejkolwiek gwarancji jakiegokolwiek producenta).
Wkłady tylko żaroodporne odchodzą do lamusa wytrzymują kilka lat.
Porządny wkład może wytrzymać kilkanaście, ale co wchodzi w dokładny skład do blachy osobiście nie znalazłem bo "tajemnica", mają szeregi dodatków np. molibden i pytanie jak ten proszek reaguje z niektórymi z nich ?
Pomijając fakty poruszane o dachach gdzie przecież zawsze coś się na nich osadza z tego proszku i na efekt nie trzeba długo czekać.
A co z sadzą mazistą i szklistą (popularną smołą) co nie da rady usunąć mechanicznie ?
próbować sadpalem ? zlecić profesjonalne wypalenie odcinkowe ? zostawić ? zapobiegać ?
To jest faktyczny problem, bo stosować sadpalu na sadzę PYLISTĄ czyli tą łatwą do oczyszczenia mechanicznego i "prawidłową" nie ma sensu, ale każdy wszystko na własną odpowiedzialność robi.
Należy pamiętać zawsze o dobraniu odpowiedniej przepustowości i wysokości komina do RODZAJU I MOCY KOTŁA (wystarczy przeczytać instrukcję), a dla sprawdzenia istniejącego komina zmierzyć ciśnienie panujące w kanale czy spełnia ono parametry dla owego kotła.
"Przeważnie" średnica komina powinna być równa średnicy czopucha z pieca, ale tu dużą rolę odgrywa również wysokość i rodzaj kotła.
POZDRAWIAM
KOMINIARZ