Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

roker

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    37
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez roker

  1. dzięki o to mi chodziło
  2. tak wiem, czytałem o tym. Możesz podać z czego to obliczałeś. nie chcę zaśmiecać forum za każdym razem pytając jeśli mi się jakaś dana zmieni
  3. Witam szanowne grono, proszę o poradę. Otóż zostało mi z budowy troszkę dachówek, a planach na wiosnę mam dostawić do boku domu wiatę (jedno spadowa) pod którą bym parkował samochód. Dachówka to Creatonia Titanium ok 20m2, minimalny kąt nachylenia producent podaje 10stopni. Pytanie czy tyle wystarczy? Też proszę o pomoc, jak obliczyć o ile mi wzrośnie wysokość "szczytu" wiaty, znając szerokość czyli 3m oraz kąt nachylenia, kiedyś się liczyło tangensy alfa ale jakoś teraz ciężko mi to sobie przypomnieć. Drugi problem to nad tą wiatą jest czerpnia z rekuperacji, 2 razy do roku jest czyszczona, do tej pory było to robione z drabiny. Po zabudowaniu wiatą musiałbym w daszku zrobić miejsce osadzenia drabiny. Tu do was pytanie jak i co zrobić?
  4. Witam, odświeżę kotleta, nie chcąc zakładać nowego wątku. A ten już troszkę przestarzały jest. Otóż mam reku Brink Renovent Excellent 300 PLUS z odprowadzeniem skroplin. Domek piętrowy, parter podłogówka, piętro grzejniki + łazienka podłogówka. Sypialnia 2os + małe dziecko - wartość wilgotności powietrza w miarę stała wieczorem 21stopni C i 40% wilg., rano 21 stopni C o 35% wilg. niestety rano występuje u nas efekt "suchego gardła", również dziecko źle sypia (może nie jest to związane z wilgotnością). zastanawiam się jak polepszyć ten komfort przynajmniej w sypialni, mały nawilżacz? Nie chcę zastosować automatycznego nawilżacza ultradźwiękowego gdyż mamy psa, który sypia na dole jedynie (chyba że jakiś taki w formie mikro żeby na parter te dźwięki nie docierały?). Proszę was o radę co można w tej sytuacji zrobić?
  5. gdybym miał regulowane to by nie było problemu. Niby kornik nie ma drogich produktów ale 6 ościeżnic odstawić do zapomnienia + 6 kolejnych ościeżnic kupić (i to droższych), a w chwili obecnej kasa się kończy, więc zostaje mi chyba obróbka muru. dzięki za pomoc
  6. Witam Was forumowicze, mam problem. Jestem na końcówce wykańczania domu. Jako laik kupiłem z miesiąc temu ościeżnice standardowe z firmy Kornik, które po wstępnym oszlifowaniu pomalowałem (malowałem je u rodziców w garażu, ze względu na bliskość sklepu budowlanego). Niestety dopiero po zawiezieniu na budowę okazało się, że ościeżnica jest za wąska, ma 90mm szerokości a mur to cegła 120mm plus tynk i gładź. Teraz mam dylemat co dalej, oddać nie mogę bo pomalowane. Zastanawiam się czy nie osadzić ościeżnicy do jednej krawędzi tak by drzwi otwierały się zgodnie z projektem a do drugiej krawędzi wykończyć ładnie gładzią i bez opasek wokół drzwi od strony zagładziowanej. Lub opcja nr 2 spróbować poszerzyć ościeżnicę poprzez dosztukowanie jej podobnym drewnem aby była na całą szerokość cegły. Proszę o porady co robić i jakieś sprawdzone pomysły.
  7. roker

    Wygrzewanie podłogówki

    Witam Was, proszę o opinię co do wygrzania podłogi. Wylewka zrobiona w pierwszym tygodniu czerwca, wylewka typu suchego. W tym tygodniu wchodzą kafelkarze, ale podłogówka jeszcze nie wygrzana. Czy pomimo tego iż na Śląsku od czerwca są praktycznie non stop upały, dom jest ciągle wentylowany, to mimo wszystko trzeba wygrzewać pod płytki podłogówkę?
  8. Panowie i Panie, omyłkowo rozpętałem prawie piekło. Nie wiem czemu napisałem SSZ! Wybaczcie mi to. Z kwotą tez przesadziłem gdyż ja to obliczałem do powierzchni użytkowej, a przecież budowlaniec budował dom od podstaw. Stąd wyszło, powierzchni po podłogach 161m2, czyli wychodzi 2000zł/m2. W chwili obecnej jest SSZ, ale jak napisałem są jeszcze do zrobienia instalacje, za które nie płacę a są w cenie. Najmocniej przepraszam za moje skróty myślowe!
  9. odświeżę to co zacząłem: dom już stoi, SSZ, teraz są wykonywane instalacje. Tak jak pisałem w pierwszym wątku: budowa z instalacjami, częściowo podpiwniczony, rolety ele. z krańcówkami, okna 3 szybowe z ciepłymi uszczelkami i paroma jeszcze rzeczami, o których teraz nie pamiętam. wyszło mnie 2666zł/m2
  10. Dzięki jeszcze raz za pomoc. Myślę z rodzicami jeszcze nad jednym rozwiązaniem: w chwili obecnej i tak mają piecyk typu junkers Vailanta, który ma 4 lata, więc może ten zostawić do CWU a jedynie zmienić kopciucha na piecyk gazowy 1F. Bo w końcu piecyk 2F będzie chodził cały rok, przynajmniej podgrzewając CWU, więc szybciej może się zużyć. Druga sprawa to co wybrać: jakiś sensowny Vailant z pogodynką powinien wystarczyć?
  11. Hajtaler428 dzięki za odpowiedź. Wracając do mojego zapytania z pierwszego wątku, ty polecasz gazowy piec zamiast ekogroszku. Możesz mi jeszcze wytłumaczyć jedną rzecz, jak to jest z piecem 2f + zasobnik np 80L, z tego co wyczytałem to tam jest woda podgrzana to tylu stopni, że można nalać pełną wannę ciepłej wody. U rodziców, na 90% nie będzie się zdarzać że dwa punkty odbiorowe będą naraz potrzebować CWU. Ogólnie jak pisałem instalacja dla 2 osób, 2 łazienki (jedna używana tylko jako WC), 1 kuchnia. Także w 90% przypadków będzie tylko jeden punkt używany.
  12. niestety nie znam wszystkich, możesz coś przybliżyć?
  13. jak pisałem, stara instalacja sprzed 40lat czyli brak podłogówki. W chwili obecnej na piecu (woda na wylocie) waha się między 30 a 40 stopni, przy czym 40stopni to miała jak były ostatnio duże mrozy. W chwili obecnej jest 33stopnia na piecu a w domu ok 20-22 stopni w pomieszczeniach - taka też by miała być docelowo. Co do 2f i CWU - to najczęściej używana łazienka przez rodziców znajduje się na parterze (2-3metry na piecykiem), jest tam prysznic bez deszczownicy oraz wanna. Jednoczesny pobór ciepłej wody z większej ilości miejsc nawet w chwili obecnej jest niemożliwy, więc czegoś takiego nie będzie - jedynie w okresie grzewczym będzie grzane CO oraz CWU jednocześnie.
  14. Witajcie, wiem, że tematy tego typu już były, jednakże nie każdy mi jednoznacznie odpowiedział w materii, która mnie interesuje. Sprawdziłem również kalkulatory internetowe: http://ziemianarozdrozu.pl/kalkulator-zuzycia-ciepla http://cieplowlasciwie.pl/ link do mojej kalkulacji: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3wht Pacjent: dom, połowa bliźniaka, zbudowany na początku lat 80tych, duże cegły (chyba kratówki) wykonana termomodernizacja na początku lat 2000: okna dwuszybowe, ocieplenie ścian styropian 2x10cm, dach płaski w przestrzeń pustą nad piętrem wpompowany styropian, grubość ok 40cm, w chwili obecnej ogrzewany piecykiem węglowym z 15letnim stażem (zasyp z góry). Podpiwniczony na całej powierzchni, po części delikatnie ogrzewana. W chwili obecnej na sezon grzewczy schodzą niecałe 3 tony węgla. Stara instalacja, rury ocynk, grube - ok 300-400 litrów w obiegu. Jest to dom, moich rodziców, w chwili obecnej na piętrze używane są dwie sypialnie (rodzice lubią spać w chłodzi), tata nawet przy -5 śpi z oknem uchylonym zawinięty w kołdrę i grubą piżamę mama ma podobne upodobania. Nn piętrze zostają dwa pomieszczenia nie używane (pokój, łazienka). Całe "życie" w domu odbywa się na parterze tj. salon, hall, łazienka i kuchnia - wszystkie pomieszczenia z drzwiami. Pod salonem garaż nie ogrzewany. Plan: Zmiana sposobu ogrzewania bez modernizacji grzejników. Rodzice chcą skorzystać z dotacji i zmienić piec, oczywiście w grę wchodzi eko-groszek lub piec gazowy dwu funkcyjny. Jak już pisałem w grę wchodzi tylko zmiana pieca, ogólnie to w eko groszku rodzice się obawiają tylko tego, że z wiekiem będzie im ciężej zasypać podajnik. Natomiast gazu się obawiają ze względu na koszty. Póki co są bardziej za gazem ze względu na znikomy serwis tego typu piecyków, tylko jest obawa że piec nagrzewając wodę w instalacji nie wejdzie w tryb niskotemperatury (by odzyskać kondensat) a ciągle będzie dogrzewał wracającą wodę tak, że kondensat nie zacznie się wydzielać. Istnieje możliwość postawienia kominka/kozy w głównym pokoju by tylko tam było ciepło Czy może mi ktoś pomóc w tej sprawie, gdyż sam nie mam zbyt dużego doświadczenia. Jeśli ktoś jest ze Śląska (Zabrze) i zajmuje się tym zawodowo to zapraszam do kontaktu.
  15. Po prostu okolica na tyle popularna się zaczyna robić, że facet kupuje ziemie odralnia ją i sprzedaje razem z domem z niższym VATem działkę. Od lipca startujemy z kopaniem pod fundamenty. Założę osobny wątek w którym będę na bieżąco pisał o postępach w budowie
  16. Ja mam jakiegoś innego budowlańca. Bo facet sam zaznaczył że po swojej wycenie projektu trzyma się tej kwoty niezmiennie. O ile sami czegoś sobie nie zażyczymy extra tak jak powyżej napisał Pan Kejk to cena się nie zmieni. Budowlaniec lokalny, doskonale zna glebę bo buduje tylko w okolicach swojego miejsca zamieszkania. Wcześniej wynająłem firmę geologiczną aby wykonali dwa odwierty w osi przyszłego budynku, także znam glebę i z tej strony nie będzie niespodzianek. Ale oczywiście liczymy pewien zapas kasy na ewentualne zmiany w projekcie.
  17. Elfir nie czepiaj się szczegółów na pewno najwięcej kasy pójdzie na kuchnię - królestwo mojej żony potem łazienka i na końcu reszta. Kuchnia na pewno jakaś ze Szwecji, sprzęty nie najwyższa półka ale też nie byle co z marketu. Parter podłoga w drewnie, piętro podłogi raczej panele w klasie standard czyli AC4, gr 7-8mm, ściany gładź od razu na tynk i płyty GK, potem malowanie farbami raczej standard a nie wellaflex anty wszystko
  18. dobrze to teraz ja dorzucę coś od siebie bo temat troszkę zboczył z obranego kierunku. Budowa ruszy na Śląsku, w okolicach Pszczyny. Projekt indywidualny, troszkę zerżnięty z Domu w Jabłonkach 3 - 161m2 po podłogach (z garażem i kotłownią). Umowa podpisana na budowę do stanu deweloperskiego tj. dom ocieplony 20cm (2x10cm na zakładkę) + poddasze 25cm pianka, tynk silikonowy, dachówka ceramiczna, z porotherm 25cm, okna, drzwi, wylewki, tynk na scianach, instalacje elektr, wod, kan, CO, CWU. Ogrzewanie piec gazowy kondensat. okna 3szybowe + rolety elektryczne, bez okien dachowych oraz duzego narożnego okna (wg prohjektu oryginalu) + dodatkowo mini piwniczka pod dwoma pomieszczeniami. Umowa podpisana z jendą firmą budowlaną ( w razie czego tylko ich będę ścigał ) cena za całość: 314tyś zł. wychodzi 1950m2. Teraz kwestia urządzenia wszystkiego i tu się zastanawiam ile będzie mi potrzebne. Dodam że nie chcę kupować kafelek w salonie tylko markecie budowlanym, podłogi parter drewno, góra panele. czyli ogólnie chciałbym się zmieścić w 60-80tyś zł tak by jeszcze instalację fotowoltaiczną dać na dach
  19. tak stan deweloperski: tynk na ścianach (widziałem jak wygląda - idealnie), okna, drzwi, dach z dachówki ceramicznej, ocieplenie ścian 2x10cm na zakładkę, ocieplenie dachu pianką, porotherm, podłogi z wylewkami i instalacją ogrzewania, w cenie piec oraz wszystkie instalacje plus wszystko na płycie fundamentowej. Wycenie Archonu nie ufam aczkolwiek nie odbiegają tak bardzo od moich Busters - możesz coś napisać o swojej pompie i rekuperatorze? jak długo przede wsystkim masz te urządzenia?
  20. Dzięki za odpowiedzi, przy okazji się doszkoliłem. Kaizen - rozpętałeś ciekawą dyskusję, ale tak jak sam napisałem wiem, że stan stanowi nie równy. Dlatego starałem się opisać poglądowo co ma on obejmować. Firma budowlana z którą nawiązałem kontakt, określiła koszt budowy tych 120m2 na 320tyś zł - wychodzi 2666z/m2. Nie jest to typowa firma budowlana, gdyż już wiem jak budują, miałem okazję odwiedzić kilka bieżących budowli i takich w których już są lokatorzy. Cena jest lekko wyższa niż zakładałem, ale w cenie mam architekta również który mi zrobi od postaw projekt domku (taki jak ten w Jabłonkach). Dodatkowo te dwie osoby załatwiają za mnie wszystkie sprawy urzędowe, gdyż są lokalni stamtąd gdzie buduję a niestety ode mnie z domu to prawie 60km odległości więc gdybym miał jeździć do urzędów załatwiać, brac urlop, tracić na paliwo i swój czas to nie wiele przepłacam. Wszystkie materiały policzone, kwota ma się nie zmieniać - sam zapewnił że jego w tym głowa. Oczywiście nadzór będę prowadził, również kierownika budowy będę miał swojego ( nie związanego z tymi okolicami nawet).
  21. Jestem po wizycie u budowlańca, który w mych okolicach ma pozytywne opinie jeśli chodzi o wykonanie. Dom w jabłonkach 3 - według projektu wyliczył na 320 tyś zł, wraz z roletami elektrycznymi zabudowanymi, 3 szybowe okna do stanu deweloperskiego. Natomiast w projekcie będzie parę zmian: brak okien dachowych, brak dwóch wyjść na tarasy z salonu i kuchni a jedynie jedne z jadalni. Okno narożne w salonie nie będzie przeszklone do samego dołu. Łazienka na parterze zmieni się w ubikację a ściana z kotłowni przesunię się by powiększyć to pomieszczenie. TO samo na piętrze z pralni będzie zrobiona łazienka a z łazienki garderoba, a garderoba z pokoju na górze będzie wchłonięta przez łazienkę. Teraz czekam na wycenę po zmianach.
  22. Witam, jak że nie udało mi się znaleźć odpowiedniego wątku to zakładam nowy. Planuję budowę: Dom w Jabłonkach 3. Chciałbym uzyskać informacje ile was kosztowała budowa domu (budowa na śląsku), ale nie całościowo a za 1m2 do stanu deweloperskiego, wiem że stan stanowi nie równie więc postaram się pokrótce opisać o jaki stan mi chodzi. 1. Stan surowy zamknięty: materiał Porotherm, drzwi, okna 3 szybowe, dachówka ceramiczna, na ławach fundamentowych. 2. stan deweloperski: jak wyżej + instalacje wodne, gazowe, elektryczne, ogrzewanie, wylewki, tynki na ścianach, rolety elektryczne w oknach zabudowane. wiem, że i tu rozbicie cenowe może być ogromne, ale chcę mieć porównanie na co się szykować (dodam że mam ofertę jednej firmy i chciałbym sprawdzić czy to dużo czy nie, a nie mam porównania).
  23. Witaj, dzięki za informację Konsultancie_Viessman'a. Jeśli możesz napisz mi jaką pompę polecasz i jak się przyjmuje dziś moc pompy na metr kwadratwy domu? - 50W/m2? Niestety w gminie w której planuję budowę nie ma żadnych dotacji do ekologicznego ogrzewania, a z wojewódzkiego FOS też za bardzo nie ma wyboru (niby śląsk a nikt nie chce dbać o środowisko). Ogólnie łatwiej by mi było kupić najtańszy piec na węgiel a nastepnie z dotacji zmienić go na ekologiczne grzanie :/ Co masz na myśli pisząc rekuperacja w standardzie?
  24. Witam Was drodzy forumowicze, jako że już jestem prawie na etapie budowy a jeszcze zmiany w projekcie domku robię mam parę spraw związanych z ogrzewaniem domu. Projekt domu to Dom w Jabłonkach 3: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-3-mca92185dafd9c czyli: 120m2 powierzchni, kubatura 716m3. Docelowo dom dla 4osób. Dom jeszcze nie powstał, więc będzie wybudowany zgodnie z nowelizacją rozporządzenia Ministra Infrastruktury Plan mam taki aby zainstalować powietrzną pompę ciepła + panele ścienne grzewcze firmy Soffio (wybaczcie mi kryptoreklamę ale nie jestem wstanie znaleźć zamiennika - chyba producent ma patent na to). Dość ciekawe rozwiązanie paneli. Dodatkowo chciałbym zamontować na dachu panele fotowoltaiczne (o ile starczy pieniędzy i o ile w ogóle bank zgodzi się na wciągnięcie instalacji w kredyt). Myślę o mocy w granicach 3000-4000kWp. Tu moja prośba do was, jaką pompę ciepła polecacie do ogrzania CO + WU? Ciężko mi odnaleźć jednoznacznie dobrego producenta, gdyż różni sprzedawcy oferują różne firmy. pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...