Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

grzegorzsw

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    13
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez grzegorzsw

  1. Dostałem kilka wycen Zrobiłem zestawienie. Które polecacie ? Odnośnie filtra pianowego znalazłem coś takiego jak wkłady dyskowe 30 mik wielokrotnego użytku. Czy ktoś posiada jak się sprawdzają ?
  2. Co byś proponował w kolejnym etapie wymiana pompy ? jakie złoże ? i jaki dobry filtr narurowy może Filtr Cintropur NW 32 ?
  3. Witam wszystkich chciałbym wrócić do wątku uzdatniania wody od ostatniego czasu trochę się zmieniło zamontowałem ostatecznie zbiornik hydroforowy ocynkowany 300 litrów dołożyłem napowietrzanie i dyszę rozbryzgową. Parametry wody po napowietrzeniu uległy zmianie - żelazo znacząco spadło spora część utlenionego żelaza gromadzi się na filtrze na rurowym (w środku filtr piankowy) który oblepia się sporą ilością rudej mazi. Poniżej, krótkie przypomnienie i co byście w takim wypadku polecali czy jakiś uzdatniacz typu multi sobie poradzi ? Nie mam pojęcia dlaczego poziom manganu wzrosła w wodzie. Studnia głębinowa 22 metry. Dom jednorodzinny, miesięczne zużycie wody to 10 m3. (2 osoby dorosłe + 2 dzieci) W studni umieszczona jest pompa SKT 150 zasilanie 400V producent OMNIGENA. Wg danych pompa max wydajność - 50L/min. Ścieki odprowadzane do kanalizacji. Po zastosowaniu napowietrzenia woda nie ma już zapachu „zgniłych jaj” jak również nie widać żółtego osadu na umywalkach. Badania wody (studnia użytkowana 3 lata) z 2016-10-03 wykazały: Twardość ogólna 276 mg/l Mangan 190 ug/l Żelazo 1914 ug/l W grudniu 2016 roku zmieniłem zbiornik z przeponowego na ocynkowany 300 l dołożyłem zwężkę napowietrzającą i dysze rozbryzgową. W styczniu 2017 roku zrobiłem kolejne badania wody. Woda pobrana do badania była już po napowietrzeniu. Wyniki: Barwa 3 mg/l Mętność 10,7 NTU PH 7,3 Twardość ogólna 254 mg/l Utlenialność 1,2 mg/l Jon amonowy 0,080 mg/l Azotyny <0,012 Azotany 0,44 mg/l Żelazo 100 ug/l Mangan 341 ug/l
  4. Już się dowiedziałem może się komuś przyda pompę może i faktycznie dławi ale tak jak ja to chcę zrobić czyli wejście wody do zbiornika od góry przez dyszę rozbryzgową zawór zwrotny pozwala utrzymywać poduszkę powietrza w zbiorniku bez tego szybko uciekałoby powietrze.
  5. Montuję układ napowietrzania wody. Mam studnie głębinową a w niej pompa zanurzona na 20 metrach następnie zamontowany jest zawór zwrotny ( tu rozumiem jaki jest jego cel) i potem w ziemi 15 metrów do kotłowni. W kotłowni na wyjściu wody montuję zwężkę venturiego na by- passie następnie zawór zwrotny potem wejście od góry do zbiornika hydroforowego poprzez dyszę rozbryzgową. Nie za bardzo rozumiem jaki ma cel zakładanie zaworu zwrotnego po zwężce w wielu realizacjach jest to robione ale czy to ma jakieś większe znaczenie ? czy przez to nie dławi pompy ? Proszę o poradę.
  6. A jakie są dobre złoża lekkie ?
  7. Witam wszystkich proszę o pomoc w doborze systemu uzdatniania wody:+ Parametry wody- Badanie wody z dnia 2015-06-11 – badanie zrobione 6 m-cy po wprowadzeniu się do domuTwardość ogólna - 266 mg/lMangan – 47 ug/lŻelazo – 681 ug/l+ Parametry wody- Badanie wody aktualne z dnia 2016-10-03 Twardość ogólna - 276 mg/lMangan – 190 ug/lŻelazo – 1914 ug/lPH- 7,8+ woda ma specyficzny zapach - siarkowodór+ miesięczne zużycie wody 20 m3+ ścieki odprowadzane do kanalizacji+ studnia głębinowa a w niej pompa SKT 150 zasilanie 400V producent OMNIGENA + hydrofor 100 l przeponowyCo myślicie o odżelaziaczu wody regenerowany ozonem ? Proszę o propozycje jaka głowica, butla i rodzaj złoża ewentualnie jakiegoś zestawu. Grzegorz Wracając do wątku, pójdę w kierunku napowietrzania zintegrowanego z odżelazianiem (układ z dwoma butlami) z tym, że nie chcę za bardzo zmieniać pompy to muszę wybrać mniejszy zbiornik 10x54" (choć kolejny studniarz, który montuje również odżelaziacze uważa, że pompa jest wystarczająca nawet na butle 13x54") qbek17 jaki rodzaj złoża do tego nasypać ? G1 ? Drugie pytanie czy ilość badań, które podałem nie jest za mała aby dobrać poprawnie urządzenie ? I jeśli będzie mniejsza butla to poradzi sobie z wydajnością przy zużyciu wody miesięcznym 20m3 ?
  8. Nie rozumiem jak to służy tylko do regeneracji złoża ? do wody użytkowej to się przecież nie dostaje tak ? to nie wiem skąd obawy ?
  9. Wczoraj miałem okazję oglądać instalację odżelaziacz u kolegi, butla wysoka coś na 150 cm, pompa w studni podobna jak u mnie tylko, że jednofazowa, złoże zasypane Greensand, miał problem z żelazem, manganem i zapachem (zgniłe jaja). Stacje użytkuje od roku. Głowica RX (nie wiem czy to dobry wybór) Woda nie śmierdzi. Znalazłem na jednej ze stron: Co o tym sądzicie ?
  10. Proszę o podanie konkretnego rozwiązania chodzi o złoże butle głowicę ewentualnie linka do strony gdzie mógłbym kupił konkretny model.
  11. Najpierw chciałbym usunąć żelazo i mangan ewentualnie wykorzystując jak napisałeś odżelaziacz z napowietrzaniem usunąć zapach. A czy nie ma jakiegoś złoża, które usunęło by te trzy składniki ? Słyszałem, że wymiana hydroforu plus dołożenie napowietrzania "zwężka Venturiego", zwężka lubi się zapychać i często ją trzeba przetykać (ile w tym prawdy nie wiem ? proszę o opinię) jak już to lepiej napowietrzanie sprężarką a to już zwiększa koszty instalacji.
  12. Witam wszystkich proszę o pomoc w doborze systemu uzdatniania wody: + Parametry wody- Badanie wody z dnia 2015-06-11 – badanie zrobione 6 m-cy po wprowadzeniu się do domu Twardość ogólna - 266 mg/l Mangan – 47 ug/l Żelazo – 681 ug/l + Parametry wody- Badanie wody aktualne z dnia 2016-10-03 Twardość ogólna - 276 mg/l Mangan – 190 ug/l Żelazo – 1914 ug/l PH- 7,8 + woda ma specyficzny zapach - siarkowodór + miesięczne zużycie wody 20 m3 + ścieki odprowadzane do kanalizacji + studnia głębinowa a w niej pompa SKT 150 zasilanie 400V producent OMNIGENA + hydrofor 100 l przeponowy Co myślicie o odżelaziaczu wody regenerowany ozonem ? Proszę o propozycje jaka głowica, butla i rodzaj złoża ewentualnie jakiegoś zestawu. Grzegorz
×
×
  • Dodaj nową pozycję...