Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tambala

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    55
  • Rejestracja

Tambala's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Nie znalazłem żadnego Potothermu na liście GUNB - to chyba jakaś pomyłka.
  2. Dziwię się, że ktokolwiek w naszych warunkach klimatycznych w ogóle ma takie dylematy. Stosowanie propanu-butanu jest nie tylko niewygodne, ale wręcz niebezpieczne!
  3. Czynników woływających na to zjawisko może być bardzo dużo - wentylacja, wsp. U okien itp... Zwróćcie jednak uwagę na technologię ścian. BK + styropian + tynk (nie wiadomo jaki, ale możliwe że akrylowy). Świeży BK ma w sobie bardzo dużo wilgoci technologicznej (do 30% - zależnie od tego czy budynek mógł wyschnąć w stanie surowym). Jeżeli z zewnątrz jest szczelna powłoka (a taką stanowi styropian + tynk akrylowy), wilgoć nie może wydostać się na zewnątrz. Gdyby na zewnątrz była warstwa paroprzepuszczalna (n.p. tynk mineralny, wełna), problem mógłby być dużo mniejszy lub nie wystąpić w ogóle. Moja rada - wietrzyć i jeszcze raz wietrzyć. Cóż - koszty ogrzewania w pierwszych kilku latach będą dużo większe, zanim BK nie wyschnie.
  4. A jak to będzie wyglądać? Wszystkie domki takie same, a jeden z podniesionym dachem. Nie dziwiłbym się, gdyby sąsiedzi czegoś takiego nie poparli.
  5. Z tego wynika, że nie ma żadnej możliwości postawienia budynku 0,5 m od granicy działki, nawet jeśli sąsiad się zgadza. A może nie mam racji?
  6. Właśnie sprawdziłem najnowszą wersję rozporządzenia w sprawie warunków technicznych - okap może wystawać na 0,8 m, więc być może z "mojej" strony jest w porządku. Czy Wydział Architektury UG jest właściwy? Może miejscowy inspektorat nadzoru budowlanego?
  7. Na sąsiedniej działce buduje się dom. Jego odległość od granicy mojej działki wynosi 3 m, ściana jest bez okna, więc w porządku. Odległość tego domu od granicy działki sąsiada to 0,5 m, a z tego co wiem, przepisy pozwalają na budowę (w wyjątkowym wypadku) w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy działki. Sąsiad właśnie zaczął budowę więżby dachowej i zanosi się na to, że okap będzie wystawał na ok. 1 m, a według przepisów, gdy ściana znajduje się w odległości minimalnej, może wystawać na max. 0,5 m. Rozmawiałem z sąsiadem, twierdzi że wszystko jest zgodne z prawem, a na budowę w odległości 0,5 m od granicy ma zgodę właściciela sąsiedniej działki. Czy jest jakakolwiek możliwość prawna, żeby zmusić sąsiada do przestrzegania przepisów? Do jakiego urzędu można się poskarżyć? Nie jestem pieniaczem, ale wydaje mi się że sąsiad "lekko przesadził".
  8. Bzdura, moi drodzy "eksperci podatkowi". Już dawno skończyly się w naszym kraju ulgi podatkowe dla inwestorów zagranicznych. A szkoda. Czesi starają się przyciągnąć inwestorów ulgami podatkowymi, Słowacy obniżają podatki, a u nas co? Ciągle nowe interpretacje prawa podatkowego i naloty inspektorów na firmy, szczególnie zagraniczne. I dlatego, poza niektórymi desperatami, nikt nie chce u nas inwestować i mamy taki syf jaki mamy. Ale za to ten syf jest nasz, Polski!
  9. A jak jest z innymi producentami ceramiki (Leier, Biegonice, Krotoszyn....)? Czy też tak szybko załatwiają reklamacje? Mój znajomy miał problemy z pustakami z Biegonic (odkształcenia, margiel) i miał trudności z załatwieniem reklamacji. A jak jest z załatwianiem reklamacji przez Ytonga, czy ktoś ma jakieś doświadczenia?
  10. A jaki Max jest "nasz"? Czy chodzi tu o kwestie rasowe, religijne, światopoglądowe? Z tego co wiem, cegielnie Wienerbergera znajdują się w Polsce, zatrudniają polskich pracowników i płacą tu podatki. O co chodzi?
  11. Kryje się za tym otwarte postępowanie układowe cegielni w Krotoszynie. Nie mają pieniędzy i obniżają ceny. Jak tak dalej pójdzie to chyba ogłoszą upadłość.
  12. CB Krotoszyn to technologiczne muzeum. Odpuść sobie ich dachówkę, weź coś porządnego, n.p. Wiekor
  13. Nie polecałbym tynku akrylowego na beton komórkowy, raczej tynk mineralny albo silikonowy. Świeży BK jest wilgotny (20-30%), schnie w murze 2-3 lat i powinno się stosować tynki charakteryzujące się dobrą dyfuzją pary wodnej.
  14. Nie znam inżyniera z Sokołowa, ale wiem, że tzw. "włoskowate" pęknięcia w suficie mają prawo się pojawiać przez kilka pierwszych lat po wybudowaniu i nie jest to groźne. Gorzej, gdy pęknięcia mają n.p. ok. 1 cm grubości. Wtedy rzeczywiście trzeba ocenić, czy nie spowodujż one kłopotów.
  15. Pytanie jak w tytule. Nie chodzi o kasetony, tylko o "gładki" sufit podwieszany. Była tu odpowiedź na temat ścianek g-k, czy do sufitów można stosować te zame zasady?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...