Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kubus9

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    19
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Kielce
  • Województwo
    świętokrzyskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

kubus9's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Woda w układzie jest na pewno. I bieg pompy może nie daje rady ale jak wytwarza sie ciśnienie to słychać, że mocniej pcha wodę niż przy początku palenia. Zastanawia mnie jeszcze ustawienie pompy na dodatkowych biegach z charakterystyką pracy PP2. Od razu mówię, że nie znam się na tym. Wiem tylko tyle, że jak wyższa tem na piecu tak na ustawieniu PP2 mocniej pcha wode co z kolei prowadzi do niższej tem, która idzie do bufora. Na I biegu ladnie grzeje wodę do 85 st natomiast na II już trochę słabiej. Chyba, że ustawić pompę na II biegu i podkręcić trochę miarkownik ciągu co by się przymykał przy wyzszej temeraturze. Dziwną rzeczą jest to, że dopóki paliłem iglastym drewnem, piec nie osiągał takich temperatur rzędu 120 przy dużym żarze, jak juz nie ma drewna w kotle, ale i temperatura wody wychodzącej byla max 70 st przy tych samych ustawieniach miarkownika ciagu i biegu pompki. Pewnie kaloryczność opału ma na to wpływ.
  2. Oczywiście układ otwarty. Naczynie o pojemnosci około 160 l. Dom to parter z poddaszem użytkowym. Naczynie wzbiorcze na strychu. Różnica wysokości między wyjściem z ukladu do naczynia to ok. 6 m. Dzieję się tak tylko w przypadku gdu pompa jest na I biegu i pod koniec palenia jak jest dużo żaru, że jest 120 st na analogu. Na II biegu nie grzeje juz tak wody. Max temperatura na górze bufora 76 st też czujnik przylgowy. Na analogu w buforze troszkę więcej bo z 82. Termometry w buforze były kalibrowane w piekarniku. I tez dylemat, który dokładniej wskazuje temperaturę. Teraz sprawdzałem. Na piecu 90 st. Na rurze na wyjscu z pieca 75 st a na analogu, do podmieszania powrotu zaraz za wyjsciem z pieca 78. To nie ma za dużych rozbieżności. Tylko na piecu. Myślałem jeszcze, że może bardzo podgrzewa się blacha w tym miejscu, gdzie jest termometr na piecu i stąd te różnice bo wody nie gotuje.
  3. Witam. Mam pytanie odnośnie temparatury pieca. Kocioł MPM DS 21-25 kW spięty z buforem 2500 l. Obieg kocioł - bufor sterowany pompą Grundfos Alpha 2 bez auto adapt. Zawór 3D ustawiony na tem. powrotu 58 st. i powyżej tej tem puszcza wodę do bufora. Piec na miarkowniku ciągu ustawiony na temperaturę ok 85 st. Wszystko podpięte pod sterownik tech st 409n. Zaobserwowałem znaczące różnice wskazań temperatury wody na kotle. Czujnik przylgowy zamocowany na rurze zaraz na wyjściu z pieca. Pale bukiem i grabem 2 lata sezonowanym. Analogowy termometr na kotle pokazuje 100-105 stopni natomiast na sterowniku woda ma temperature 85. Dziś po raz pierwszy zaobserwowałem, że na piecu było 120 st, a sterownik pokazywal 84. Było to juz pod koniec palenia, gdzie był duży, mocny żar. Pompa chodzi na I biegu. Czy ktoś mi moze wytłumaczyć, skąd takie rozbieżności? Nie dochodzi do gotowania wody. Nawet w piecu nic nie słychać. Czy dalsza taka eksploatacja może wpłynąć na instalację bądź kocioł? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  4. Dzięki wielkie za odpowiedź. Nawet jak trochę przepuści to i tak będzie lepiej niż na chwilę obecną bo póki co to jest wieksza strata ciepłej wody niż jak troche puści ciepłej. Z drugiej strony mam taką wątpliwości.. Czy ta zmiana wpłynie znacząco, na plus oczywiście, na czas rozładowania bufora. Bufor ok 2600 l
  5. Witam. Wiem, że temat o buforze a ja mam pytanie o zawór ale myślę, że pomożecie. Pytanie. Czy mogę przerobić zawór 4D, ktory mam założony, wydaje mi się nie potrzebnie bo mógł być 3D, do mieszania wody z bufora na grzejniki, tak by działał jak zawór 3D by nie przerabiać jak najwięcej instalacji i nie kupować zaworu 3D. Ochrona powrotu do kotla ma swoj oddzielny zawór wiec ten 4D to pomylka tym bardziej, że podłogowa ma 3D miesza sobie i jest ok. A 4D na grzejniki przeszkadza mi w tym, że miesza nie potrzebnie wode na powrót który wraca do bufora powodujac straty zapuasu cieplej wody w buforze. Uważam że jest to blad przy robieniu instalacji. Na załączonych zdjęciach opisano aktualny przepływ wody w instalacji. Różowy ciepla a niebieski powrót. Na drugim zdjeciu jest proponowana przeze mnie zmiana( kolor żółty) Czyli połączyć 2 powroty z grzejników nad zaworem by woda z powrotów mogła trafić do mieszania, powrót z zaworu 4D, którym wraca zmieszana woda z bufora i z grzejników z powrotem do bufora zaślepić korkiem (kolor niebieski), fragment rury wyrzucić zaznaczony na różowo, i połączyć z powrotem do bufora. Z góry dziękuję za wszelkie informacje i podpowiedzi. Pozdrawiam.
  6. Witam masz może schemat swojej kotłowni Masz jakieś zawory zwrotne czy u rurkę nie mogę znaleźć hydraulika który by mi to podłączył muszę chyba zrobić to sam
  7. Ja mam w ten sposób rurę puszczoną od powrotu w wylewce i nie mam żadnego problemu z grawitacją a bufor jest ok 4 m od pieca.
  8. A co sie dzieję z ocynkiem powyżej tej temperatury? Pytam bo sam mam ocynkowany.
  9. To w takim razie musisz mieć inny sterownik. W sterowniku Tech st 409n każdy zawór z pompą ma oddzielny czujnik temperatury, która pokazywana jest na wyświetlaczu. Dodatkowo można załączanie pompy ustawić z innego dowolnego czujnika temperatury, co przy buforze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie temperatura kotła decyduje o załączeniu ogrzewania tylko temperatura wody w buforze.
  10. U mnie w instalacji jedna pompa pracuje piec - bufor z zaworem 3d do ochrony powrotu. Załączana i wyłączana temperaturą wody wychodzacej z pieca. Nie mam wyjścia po miedzy piecem a buforem na grzejniki. Za to odpowiadają dwie oddzielne pompy, na podłogowe i grzejniki, ktore złączane są z czujnika temperatury zamontowanego na górze bufora. Pompy od grzejników i podlogówki maja inne temperatury załączania się i wyłączania w zależności od temperaturu wody w buforze. Pompy wyłącza również informacja o dogrzaniu pomieszczenia z regulatora pokojowego. Mozna również ustawić obniżenie temperatury zasilania ogrzewania po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu. Wtedy pompy się nie wyłączaja lecz pracuja caly czas do póki jest ciepła woda w buforze. Zawory podłogowy i grzejniki sterowane pogodowo. Wszystkim steruje sterownik Tech st 409n. Jedynie pompką od cyrkulacji nie steruje, ponieważ nie moglem dostosowac sobie odpowiednich godzin na włączanie. Podpięta jest pod programator czasowy.
  11. Jakie informacje by Cie interesowały? Ustawienia czy podłączenia?
  12. A co powiecie na temat sterownika Tech st 409n? Mam u siebie w instalacji z buforem więc moge sie podzielić swiom doswiadczeniem z tym sterownikiem.
  13. Czy wyjście do zbiornika wyrównawczego może być z rury zasilającej ogrzewanie z bufora czy z rury idącej od kotła do bufora? Mam problem, bo cały czas zapowietrza się rura zasilająca centralne.
  14. Ściany zewnętrzne bufora ocieplone wełna prasowana z folią 5 cm, na to styro 15 cm 0.32 lambda a na górę bufora 10 cm wełny i 15 cm styro. Powiem tak.. Nie grzeje nawet do 90 stopni.. Palę sobie na ciepłą wodę co 2 tygodnie - w soboty. Bufor nagrzewam do temperatury ok 70-72 stopnie. Po 2 tygodniach, woda w buforze ma ok 40 -38 stopni cały bufor ponieważ już woda się wymieszała. Z uwagi, że dla mojej żony woda już nie jest za ciepła muszę palić, choć sprawdziłbym jak długo jeszcze woda będzie nadawać się do użytkowania Sprawdzę czy mogę zgrać dane ze sterownika odnośnie temp. zapisu bufora. Jak uda się zgrać to wrzucę
  15. Pompa cyrkulacyjna do C.W.U. UP 15-14 25 W GRUNDFOS. Czy usunięcie sprężyny z ZZ może poprawić działanie zaworu czy ewentualnie lepiej wstawić zawór klapowy? Nie niema już innego zaworu po za tym, który jest pokazany na schemacie. Może i nie potrzebnie jest przepuszczana woda przez cały bufor, ale tak już jest wykonana instalacja, a przerabianie teraz tego mija się z celem, tak jak poki co niedziałająca cyrkulacja CWU i powiem, że da się żyć Swoją drogą mój bufor po zagrzaniu na CWU wytrzymuje ponad 2 tygodnie do przyzwoitej temperatury wody użytkowej. Przy cyrkulacji zapewne ten czas się trochę skróci.. Sterownik , który mam Tech ST 409N powinien sobie z tym poradzic.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...