Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

thunder13

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    37
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

thunder13's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Proszę zajrzeć do instrukcji kotła MCR3 strona 29 -- ładny rysunek dotyczący krzywej. oraz do postu nr #284 - tam jest wypisane jakie parametry odpowiadają za jaką opcję krzywej w iSense. Samą krzywą raczej się nie wyreguluje rożnych zadanych temperatur (czysta krzywa odpowiada wyłączne za jedną temperaturę np. 20,5), dlatego trzeba ustawić wpływ temp.; instrukcja "pi razy oko" jak ustawić ten wpływ w poście #226).
  2. Źle chyba kolega zrozumiał- przez nie niedogrzanie, chodziło mi o taką prace kotła gdzie mimo ustawionej na sterowniku temperatury nie może jej uzyskać (np. na sterowniku 20oC, a nie może dogrzać przez dłuższy czas pomieszczeń i termometr cały czas pokazuje np. 19,6oC) (na osobnym termometrze niezależnym od iSense- bo nie zawsze pokazuje poprawnie). Mam pytanie dotyczące wpływu pomieszczenia (4). Widzę, że program czasowy ma temperatury z zakresu od 20,5 do 18oC. Czy kocioł w nocy (temperatura 18oC) się wyłącza i utrzymuje temperaturę 18oC (tzn. czy nie przegrzewa do 18,5 lub 19oC w tym czasie?). U mnie na wpływie 4 potrafiło przegrzewać w nocy i piec się nie wyłączał (a też mam 18 w nocy i 20,5 w dzień), zaś na wpływie 5 już utrzymuje zadane wartości.
  3. jakiś wpływ ma na pewno, ale minimalny ---> mogę powiedzieć tylko, że u mnie na p.chłodzenia najszybszej lekko przegrzewało (tj o 0,1-0,2oC, bardzo rzadko ale zawsze)- a co za tym idzie na pewno pomijalne więcej gazu spaliło, zaś na p.chłodzenia szybszej lepiej trzyma temp, a więc nie przegrzewa W instrukcji jest napisane, że p. chłodzenia dobieramy do ocieplenia budynku- im bardziej ocieplony i mniejsze ma straty ciepła tym p.chłodzenia ustawiamy wolniejszą. I znowu tylko w teorii, w praktyce u każdego się to wszystko inaczej zachowuje. w teorii zmniejszając moc maksymalną zmuszamy kocioł do dłuższej pracy w warunkach małego zapotrzebowania na ciepło- dłużej chodzi i nie ma efektu taktowania (wyłącza się i włącza bardzo często i tym samym zwiększa się zużycie elementów kotła), jest to lepsze dla kotła i komfortu, osobiście myślę, że nie ma sensu zmieniać tego parametru jeżeli mamy dobrze ustawioną krzywą i/lub dziurawy, nieocieplony, energochłonny budynek Największą oszczędność uzyskamy jeżeli dobrze ustawimy krzywą (tj. tak aby nie przegrzewał, ani nie nie dogrzewał) i poprzez odpowiedni program czasowy. Ocieplenie budynku pomijam bo to każdy ma inaczej zrobione.
  4. Nastawy > Instalator > Nastawy kotła > Parametry - wg.instrukcji iSense (strona 32).
  5. Ja bym jeszcze spróbował przestawić parametr P19 (minimalna moc kotła w trybie cwu+co) z 11 na 10 (niżej się chyba nie da). Da to zamiast 0,59m2/h minimalne spalanie na poziomie 0,52-0,5m3/h. Oczywiście w teorii, a jak kocioł będzie się zachowywał to u każdego jest inaczej. Co do pkt 2. z powyższej listy to na strategii cz.pokojowy działa szybkość chłodzenia.
  6. u mnie w nocy tj od 22:50 do 4:50 (temp. zadana 18oC)- piec się wyłącza, pompa też jednak czasem słychać jak pompa się załączy na 10-15 minut, o 5 rano jest niestety około 18oC i musi sporo dogrzać. Zmieniłem na okres mrozów strategię na cz.wewnętrzny bo na mojej krzywej nie dogrzewało (na strategii cz.zew.+cz.wew.) w taką pogodę. Pogoda iście zimowa tj. od -15 w dzień do -20 w nocy, śniegu z 8-12cm, dobrze że wiatru dużego nie ma, bardzo słonecznie. Może pompa pracuje cały czas bo woda dopływająca do pieca jest znacznie zimniejsza niż ma zapisane w swoim komputerku kocioł. Może rurki idą przez skrajnie nieogrzewane pomieszczenie (np. rozszczelniony garaż)? Może ma to związek z prędkością chodzenia. Nie wiem. U mnie po ociepleniu rurek przechodzących przez nieogrzewany garaż jest trochę lepiej (minimalnie szybciej dogrzewa pomieszczenia i mam wrażenie że pompa mniej chodzi w nocy niż w tamtym roku na nieocieplonych rurkach). Możliwe że też pompa pracuje na niskim biegu a przełącza na najwyższy dopiero po osiągnięciu temp. przeciwzamarzaniowej.
  7. P27 ma wartość 241 co odpowiada temp. -15 wszystko jest w tym temacie, post #7 i #13
  8. Kolego Mateusz opcje prędkość podgrzewania i chłodzenia działają na strategii cz.wewnętrzny i bezpośrednio sterują prędkościami grzania i reakcją kotła na ewentualne przegrzanie/niedogrzanie.
  9. Owszem iSense mierzy "połówkami" (trochę szkoda, że to nie jest dokładne ustrojstwo). Ja mierzę dodatkowo zewnętrznym termometrem elektronicznym (a przynajmniej mierzyłem na czas ustawiania krzywej) i mam ustawione obecnie tak, że są małe odchyłki względem iSense i termometru elektronicznego (momentami rzędu 0,1oC, nie więcej). Aby to osiągnąć trzeba skalibrować iSense oraz "trafić" na dobrą krzywą.
  10. ad 1. Jest parametr wpływ temp.pomieszczenia i on dostosowuje krzywą do temp wewnątrz., a poza tym to chyba jeszcze prędkość grzania. ad 2. w uproszczeniu powinna, ale jeżeli krzywa jest źle ustawiona to może i przegrzewać i nie dogrzewać do zadanej więc pierw trzeba popracować z krzywą na cz. zew.. No ale nikt w domu zamieszkałym nie utrzymuje temp 16,5o tylko z reguły więcej niż 20, a więc ustawienie krzywej raczej byłoby raczej tymczasowe, a zabawa z ustawieniem powtórnym już w czasie regularnego mieszkania.
  11. ad ad5. Nie, krzywa to linia zaczynająca się w punkcie podst. zewn./podst. temp. zasil. a kończąca na punkcie klima zewn./klima t. zasil., rozumieć to należy że przykładowo (wg Pańskiej krzywej) w 20oC na zewnątrz ma utrzymać temperaturę wody zasilającej na 20oC, a przy -20 na zewnątrz temp wody grzewczej ma być 65oC. Nachylenie ustawiamy poprzez zmianę parametrów krzywej. DeDetriech w swoich sterownikach tak to rozwiązał. Przykładowo w Valliancie czy innym Wiessmanie można ustawiać nachylenie inaczej. - podst. zewn. to parametr P25 - podst. temp. zasil. to parametr P26 - klima zewn. to parametr P27 - klima t. zasil. to parametr P1 P29 w kotle MCR3 to max. prędkość pompy w trybie ogrzewania ad ad6. objaw prawidłowy, przy samym cz.zew powinno jeszcze spaść (jednak nim nie można sterować bo nie mierzy temp wewnątrz). Pytanie tylko czy dogrzewa pomieszczenie do zadanej temp, czy nie. Ustawienie ustawieniem, ale czy to się pokrywa z temperaturą rzeczywistą (na osobnym termometrze). Bo może być tak, że nie dogrzewa do tych 16oC obecnie, a na początku na innych strategiach dogrzewało lub nawet przegrzewało i stąd te oszczędności...
  12. 1. Czy temperatura pokazywana w iSense jest temperaturą rzeczywistą (czy nie trzeba skalibrować?)? 2. Jaki jest stan domu- tzn. jakie ocieplenie, czy jest wygrzany i osuszony (może przyczyną jest że jeszcze trzeba dobrze wygrzać i wysuszyć wylewki i ściany)? 3. Przy ustawianiach z #281 powinno raczej sporo przegrzewać jeżeli jest to nowe budownictwo. Nawet u mnie na takich samych ustawieniach swego czasu przegrzewało, a komunistyczna nieocieplona i zawilgocona chałupa u mnie). 4. Jaka ustawiona strategia? 5. Szukanie krzywej zacząć trzeba od strategii czujnik zewnętrzny (gdzie brak dostosowywania temp. wewnętrznej) i tutaj ustawić najpierw tak krzywą aby osiągnąć żądaną temperaturę, dopiero potem można bawić się dostosowywaniem do innych strategii. 6. Spalanie z postu #273 raczej nie jest jakieś nadzwyczajnie duże jeżeli mówimy o nowym budownictwie, ale jeszcze niecałkowicie wyschniętym domu. Tutaj czasem i rok schnięcia to mało. Zależy od wielu czynników.
  13. Kolego Pezet85, krzywa standardowo jest podawana dla temperatury 20oC, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby ustawić swoja krzywą pod inną temperaturę. Myślę, że będzie miała tutaj prawidłowość zasada, że modyfikujemy tak krzywą, aby zgadzała się dla żądanej temperatury przez większość czasu pracy kotła. Wszelkie temperatury niższe lub wyższe od naszej głównej są dostosowywane przez kocioł głównie wg. nastawy wpływ temp pomieszczenia. Przykładowo moja krzywa ustawiona jest pod temperaturę 20,5oC (większość czasu w programie czasowym właśnie taką temperaturę mam), a temperaturę w nocy 18oC i wcześnie rano rano 20oC dostosowuje wg nastawy wpływ temp pomieszczenia (u mnie 5, bo na niższych nie respektowało temp. nocnej). Strategia oczywiście cz.zew+cz.pok.
  14. Po części tak jest. Najlepiej zweryfikować dokładnym termometrem czy pokazuje dobrą temperaturę na iSense. U mnie przed kalibracją przegrzewał o 1oC (czasem 1,1oC), teraz jest idealnie i nie przegrzewa (ustawiona kalibracja czujnika wewnętrznego na +1, a zewnętrznego na +2 bo też źle pokazywał temp. zewnętrzną).
  15. Kolego @zibnow, powyższe ustawienia (z postu 226) sprawdzają się u mnie (nieocieplona komunistyczna chałupa:D), nie znaczy że u każdego będzie podobnie. Najsampierw by trzeba było ustawić indywidualnie krzywą na strategii cz. zewnętrzny, a potem bawić się w dostosowanie jej do innych strategii. Na ustawianie krzywej ma wpływ wiele czynników, głownie energochłonność budynku. Trzeba tak majstrować przy krzywej, aby na czujniku zewnętrznym nie przegrzewało pomieszczeń (jeżeli przegrzewa to obniżyć krzywą, a jeżeli nie dogrzewa to podwyższać; by to uczynić należy bawić się parametrem klima t. zasil, dopiero przy nieznacznych niezgodnościach temperatur dostrajać resztą parametrów). Jako punkt wyjścia można ustawić np: - podst. zewn 20 - podst. temp. zasil. 20 - klima zewn. -20 - klima t. zasil 50 - nachylenie ogrz. Grzejniki - wpływ temp. pom. 1 - strategia Czujnik zewnętrzny Kaloryfery można przykręcić, ale nie w pomieszczeniu z czujnikiem wewnętrznym (tutaj najlepiej otwarte na max.). Ja testowałem swego czasu krzywe w odstępie dnia lub dwóch.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...