W zeszłym tygodniu kładłem ją jako wykonawca po raz pierwszy i tutaj moje spostrzeżenia.
Miałem 3 kolory do położenia i każda fuga była inna jeszcze przed wymieszaniem z utwardzaczem (nieco inna konsystencja). Po wymieszaniu np szara była gładka i rzadsza a brązowa bardziej piaskowa i ciągnąca się.
Na jednej ścianie miałem dwa kolory, postanowiłem więc jednego dnia położyć jeden kolor a następnego drugi. Płytki brązowe chropowate (fuga w kolorze płytek - brązowa) oraz drugie równie chropowate beżowe (fuga również w kolorze płytek - beżowa).
1. Nakładanie pierwszego koloru.
Wymieszałem całe wiaderko i nakładałem gumową pacą (fuga 1mm). Nakładanie zajęło mi ok. 20min pod koniec nakładania nie zauważyłem żeby fuga się jakoś gorzej nakładała czy coś była taka jak na początku. Wciska się w fugi ładnie mimo że brązowa była taka piaskowa/ziarnista a fugi 1mm.
2. Mycie pierwszego koloru.
Jeśli chodzi o mycie. Myłem gąbką celulozową i zimną wodą bo nie miałem ciepłej ani czym zagrzać.
Do wiadra z wodą dodałem 3 nakrętki „Fuga-Wash Eco” na 10 litrów wody czyli więcej niż zaleca producent. Nie wiem czy ten środek coś daję ponieważ nie próbowałem myć bez niego.
Fuga zmywała się zadziwiająco dobrze i po wyschnięciu na płytkach nic nie zostało a myłem ścianę tylko dwa razy…. ALE! Jak się później okazało jednak to nie do końca prawda.
3. Nakładanie drugiego koloru.
Nakładanie drugiego poszło podobnie. Starałem się nie wyjechać za bardzo fugą na pierwszy kolor.
W przypadku tej fugi rozmieszałem tylko połowę wiaderka ponieważ tyle potrzebowałem.
Jeśli chodzi i dzielenie tego co do grama to nie używałem żadnej wagi tylko fugę rozdzieliłem „na oko” ale starannie na połowę, to samo z utwardzaczem. Fuga po zastygnięciu była równie twarda jak brązowa gdzie mieszałem całe wiaderko.
4. Mycie drugiego koloru.
Tutaj mycie wyglądało podobnie ALE! Właśnie tutaj gdy podczas mycia beżowej fugi wyjechałem gąbką na ciemne płytki pokazały się jasne smugi. Płytki domyłem tak samo jak w przypadku brązowej a te smugi zostawiłem sobie na koniec.
Do zmycia tych smug postanowiłem użyć środka „Fuga-Soap” ECO.
Wyczyściłem dokładnie gąbkę którą zmywałem przed chwilą płytki i bezpośrednio bez rozcieńczania naniosłem na nią ten środek a następnie gąbką rozprowadziłem po tych smugach. Odczekałem ok 5min i zacząłem to myć. Sporo się oszarpałem ale zeszło…. Zeszła też niewidzialna wcześniej warstwa jakiegoś nalotu który pozostał po fugowaniu brązowej fugi (zdjęcie w załączniku). Co za tym idzie musiałem już domyć z tego nalotu wszystkie płytki na tej ścianie. Nie było lekko ale poszło.
Po 3 dniach wróciłem na budowę i zobaczyłem niewielkie pozostałości po fudze na podłodze. Postanowiłem to domyć również tym środkiem „Fuga-Soap” ECO.
Naniosłem środek gąbką na podłogę, odczekałem ok. 5-7min i tutaj już zacząłem myć to ciepłą wodą, okazało się że jest o WIELE łatwiej zmywać to właśnie ciepłą wodą niż zimną.
Dodatkowo na cięższe zabrudzenia użyłem ostrej gąbki i to właśnie dzięki niej nawet najgorsze plamy zeszły bez problemu.
5. Podsumowanie:
• Można mieszać połowę ale starannie dzieląc połowę „na oko”.
• Nakładać pacą gumową
• Fuga łatwo się wymywa – trzeba uważać przy profilowaniu fugi na krawędziach szlifowanych (np. zabudowa WC, blaty z płytek itd.)
• Zmywałem zimną wodą i było ok. ale myślę że ciepłą będzie łatwiej
• Pozostałości na płytkach można spokojnie domyć nawet po 3 dniach z pomocą środka „Fuga-Soap” ECO. Bez niego szło bardzo ciężko. Grubsze naloty podskrobałem nożem (uważać aby nie uszkodzić szkliwa płytki!)
• Po utwardzeniu fuga jest twarda ale nie tak twarda jak epoksydowa
• Trzeba zwracać uwagę na mieszanie fugi aby na dnie wiadra nie została jakaś niedomieszana fuga. Ja po wymieszaniu przekładałem całość do drugiego wiaderka i mieszałem jeszcze raz.
• Fuga jest bardziej błyszcząca jak matowa ale nie jest ani matowa ani błyszcząca
Przydatne narzędzia:
• Gąbka celulozowa - http://sklep.kubala.com.pl/produkty/735-gabka-celulozowa.html
• Ostra gąbka do mycia pozostałości i nalotów - http://images.sklepy24.pl/57792590/17258/medium/paca-plastikowa-25mm-z-gabka-ostra.jpg
• Rękawiczki gumowe – źle się z tego myją ręce
W razie pytań proszę o maila lub Prywatną Wiadomość na forum.
Zdjęcie nalotu z fugi brązowej
http://images83.fotosik.pl/154/678e5c201b9d71e6gen.jpg