Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

sebastianbb

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    38
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez sebastianbb

  1. - 2019.10.06 - 2020.05.03 = 622m3 (CO + CWU) - CO przestało grzać początkiem kwietnia - Cały czas dogrzewa słońce - 2020-03-29 - 2020.05.03 = 31m3 (tylko CWU) - Temperatur 23.5st (histerza 0.4st) - Dziennie zapotrzebowanie na CWU ~0.8m3 - Rodzina 2+1 - dom bez kominka
  2. Przyjechał serwisant, pogoglądał, zabrał płytę główną do wymiany. Przyjechał następnego dnia z nową płytą. Piec nie ruszy.... Faza na piecu/płycie jest, czemu nie działa? Okazało się że przy pierwszym uruchomieniu pieca inny serwisant tak poskładał wtyczkę pieca że '-' nie był dobrze przykręcony. Kiedy ja zdjąłem mostek X40 i włożyłem wtyczkę do gniazdka, w tym momencie minus odłączył się we wtyczce.... Jakie trzeba mieć szczęście żeby to przytrafilo się akurat mnie w takim momencie? Wtyczka naprawiona, piec działa, wyłącza sie po osiągnieciu zadanej temperatury przez CAR V2. Mieliśmy jeszcze inna przygodę przy pierwszym uruchomieniu pieca, po godzinie pracy z pieca zaczelo cieknąć ze środka.... Musieliśmy otworzyć piec i dokrecić fabryczne śrubunki wewnątrze pieca. Nie mogę doczekać się kolejnej porcji adrenaliny...
  3. Hej, Piec byl odlaczony od zasilania, żadnych iskier. Wlasciwie wykonywalem polecenie serwisanta ktoremu zgłosiłem że piec grzeje pomimo osiągniecia temp zadanej w pomieszczeniu (CAR V2). Serwisant polecil sprawdzić bezpiecznik 'topikowy' na plycie kotła, na moje oko wyglada ok, jest jeszcze bezpiecznik niskiego napięcia ale tego juz sam nie sprawdze. Jutro bedzie serwisant. Dam znać co zdechło.
  4. Witam, Mam kocioł Victrix 12kW + CAR V2, usunałem mostek X40 tak jak w tym poscie https://forum.muratordom.pl/showthread.php?190052-Immergas-Victrix-X-2-v-2011-ustawienia-opinie-porady&p=7405980&highlight=mostek#post7405980 Po usunieciu mostku przy pierwszej próbie uruchomienia kocioł włączył sie na moment (zaswiecil sie wyswietlacz na pól sekundy) po czym wyłączył, teraz nie reaguje na próby włączenia. Wróciłem do oryginalnego ustawienia czyli mostek X40 na swoim miejscu i nadal kocioł nie włącza sie. Co robić?
  5. Czytam, że forumowicze ratuja sie myciem podłóg, gotowaniem, flakonami, nawilżaczami itp
  6. Wspomniałem już, danych nigdzie nie uświadczyłem, sam poszukuje odpowiedzi. Moge tylko domniemywać taki przypadek: relatywnie wieksza wilgotność może pojawić sie w pomieszczeniu po umyciu podłóg, tynk chłonie wilgoć nastepnie oddaje jak spadnie poziom w pomieszczeniu. Oczywiście w międzyczasie WM może wymienić to wilgotne powietrze. Lub rozpalam kominek który przez kilka godzin wysusza powietrze w salonie, po wygaszeniu część wilgoci z tynków wraca do pomieszczenia. Jak dokładnie miałoby przebiegać takie zjawiska, z jaką intensywnością tego nie wiem i nikt nie opisuje dokładnie.
  7. Oczywiście pytanie było retoryczne, chodziło mi o poruszenie tego tematu i zebraniu jakichkolwiek spostrzeżeń forumowiczów. Nie spodziewałem sie alladyna i rolki papieru O właściwościach tynków można przeczytać w wielu miejscach, broszury reklamowe, artykuły w prasie. Niestety nie spotkałem się z konkretnymi danymi, porównaniem tynków cementowych i gipsowych, ich czasu reakcji na zmiane wilgotności i realny wpływ na odsetek pary wodnej w pomieszczeniu w jednostce czasu. Być może znajdą się forumowicze rejestrujacy wilgotnośc np w salonie z kominkien i zmiane wilgotności przed rozpaleniem i po wygaszeniu kominka, podsumowując, że po X wilgotność wróciła do pierwotnej. Lub inny przypadek. Tynki gispowe zapewne szybciej reaguja na zmiane wilgotności w pomieszczeniu, ale czy jest to odczuwalne? Czas reakcji zapewne jest spory a czynników mających wiekszy wpływ wiecej.
  8. Murator nie wspomina o Alladynie: https://muratordom.pl/wnetrza/prace-wykonczeniowe/tynk-wewnetrzny-gipsowy-kontra-tradycyjny-ktory-wybrac-aa-ZfoN-nBwh-6J9d.html
  9. Jeszcze nie użytkuję WM, zastanawiam sie, czy okresowe wyłączanie wentylacji ma sens? Na przykład wychodząc z domu wyłączam WM, zakładając, że 'coś' produkuje wilgoć to wracając do domu zastane lepszy mikroklimat. Rodzaj tynków może wpływać na wilgotność? Gipsowe rzekomo regulują wilgotność... Pytanie tylko czy jak już są suche jak pieprz to czy nie będa pochłaniać wilgoci którą udało się pozyskać.
  10. sebastianbb

    Dachowka Roben Bergamo

    Wspominałem o dwóch domkach w okolicy z Bergamo 2017. Fotki pelnej rozdzielczosci mozna znalezc pod tym linkiem: https://www.dropbox.com/sh/rf82etli923a17u/AADGh6XWMnYvRHnJRtuw3teua?dl=0 Oto pierwszy:
  11. sebastianbb

    Dachowka Roben Bergamo

    Zobacz moje posty wczesniej gdzie wrzucilem zdjecia nowego dachu z 2017, czesc dachówek jest wyraźnie krzywa. W okolicy widzialem 2 inne dachy na Bergmao 2017, podobne krzywizny, wrzuce fotki jak tylko będe tamtędy przejeżdzać. Chyba, że Bergamo 2018 jest bardziej prosta od tej 2017 Pozdrawiam.
  12. Żona sondowała temat na instagramie wsród użytkującyh podobny setup, 5 opinii pozytywnych.
  13. Hej, W domu planowane OP, zastanawiam się nad jakimiś dodatkowymi opcjami ograniczenia strat ciepła między posadzką na parterze a murami nośnymi. Pierwsza warstwa Porothermu zasypana perlitem i murowana na zaprawie ciepłochronnej. Czy dylatacja pomiędzy wylewką a zewnętrznymi ścianami wykonaną z aluthermo quattro (1cm) ma sens? Dodatkowo chciałbym jakoś zaizolować podmurówke pod oknami na łaczeniu z wylewką. Posadzka na 28cm, styro 20, podmurówka 22 (prawdopodobnie YTONG/bloczek fundmentowy z keramzytu). Niestety podmurówka miałaby łączyć się z wylewka na wysokości 2cm, i kilka cm szerokości. Spece od montażu okien rądzą zrobić izolacje podmurówki z aluthermo. Montaż na konsolach/szpilkach +XPS czy poszerzeniach raczej jest odradzany ze względu na statyke okna. Co do ISOMURU na podmurówke to średnio im się podoba kotwienie do klocka z EPS z miejscowymi rdzeniami betonowymi. Zasugerowali przyklejenie aluthermo na podmurówke. Co sądzicie? Pozdro.
  14. Przy okazji pomiaru okazało się, zę konosle nośne z XPS mają raptem 5cm wysokości.... Cały czas miałem wrażenie ze te konsole będa wysokie od fundamentu do docelowego poziomu montażu okna. Wysokość posadzki od chudego to 28cm, styro 20cm. Mój wariant zakłąda również montaż okna na belce CBM z wysunięciem okien 4cm, to komplikuje montaż okien pionowych bo podmurówka musiałaby być kotwiona do fundamentu żeby całośc nie kiwała sie. Na razie wersja zakłada podmurowanie o 22cm. Poszerzenie dolne jest odradzane przez monterów. Na forum poszerzenia są rekomendowane, w tym wypadku firma rekomendowana przez oknotest odradza poszerzenia, mieli przypadek gdzie klient nie zabezpieczył zewnętrzenej czesci poszerzenia a okno wygieło pod wpływem temperatury. Konsole nośne XPS mają sporo lepszą lambde od poszerzenia. Moje okna to V90+.
  15. Hej, Jestem na etapie SSO, okna zamówione, przed pomiarem. W Jadalni mamy zaplanowane okno: - FIX 2.5x2.3m - Uw całego okna 0.71 - pakiet szyb 6-16-6-16-6, U = 0.6 - Ciepły montaż na foliach SP925, ME351 - okno będzie wysunięte ~4cm poza lico muru, podparte od dołu na belce CBM Układ w jadalni zakłada stól równolegle do okna (widok na ogród), 1 metr od okna, realnie będzie to ok 1.2m, ze względu na wysunięcie okna poza lico. Trzy miejsca siedzące pod oknem. W całym domu OP, zakładam, że OP będzie zagęszczone pod oknem, tylko czy wystarczy? Zastanawiam się czy zimą nie będzie zbyt chłodno pod oknem? Ktoś ma podobny układ? Tylko nie wzywajcie Bogusława na ratunek
  16. sebastianbb

    Dachowka Roben Bergamo

    Przyznam, że z ulicy dach który wskazałem w poprzednim w poście wygląda nieźle. Natomiast skanując zdjęcia mozną sie dopatrzyć krzywych dachówek. Nie zmienia to jednak faktu, że z ulicy wygląda to dla mnie OK... Przypomina to trochę inne wątki z forum np. fotograficznych gdzie użytkownicy dokonują wnikliwych analiz zdjęć i studiuja każdy szczegół - Pixel Peeping. W tym przypadku Roof Peeping? ;D Bergamo nie jest klasy premium, cena mówi za siebie. Trzeba się liczyć z tym, że trafią się krzywe sztuki. Przedstawiciel regionalny wspomniał: , chyba tyle w temacie. Myślę, że nie ma sie co łudzić, że producent bedzie odrzucał każdą dachówkę która jest troche krzywa, jest to produkt ze średniej półki cenowej i kontrola jakości nie bedzie aż tak rygorystyczna. W moim przypadku wycena Bergamo jest 10-15% droższa od Tevivy. Z postów wygląda jakby wiecej było udanych realizacji na Robenie przy ukladaniu dachówki jedna nad drugą, przy mijankach jest chyba wiecej problemów lub widac to bardziej? Kolega @Unis wrzucił kilka fotek Bergamo z bliska, niektóre dachówki nie powinny trafić na dach. Chciałbym zobaczyć ten dach z ulicy. Jak żyć? - sortować dachówki - oglądać dach podczas układania i poprawiać - gorsze dachówki przerzucic na elewacje której nie widać z ulicy, od strony ogrodu tak żeby nie bolało jak paczysz - dogadać się z dekarzem że frontowe elewacje mają być ułożone cacy Btw, nie jestem ekspertem, staram sie świadomie dokonać wyboru dachówki i studiuje temat Dla peepersów skany poniżej
  17. sebastianbb

    Dachowka Roben Bergamo

    W mojej okolicy jest niewiele dachów z tą dachówką, prym wiedzie Teviva. Odnośnie Bergamo, dzwoniłem do regionalnego przedstawiciela handlowego Robena jak i konsultowałem temat z lokalnym dystrybutorem który posiada skład fabryczny, oboje potwierdzili, że pierwsze partie Bergamo były krzywe, skwitowane jako 'choroba wieku dziecięcego'. Podobno teraz jest znacznie lepsza kontrola jakości. Oboje przyznają ze Ceramika jest naturalnie krzywa ze względu na proces wypalania gliny ale nie powinny być to znaczne krzywizny. Regionalny przedstawiciel radził aby zaznajomić się z warunkami gwarancji, z tego co zrozumiałem z lektury, dachówka wadliwa już położona nie będzie ściągana przez producenta, trzeba sortować i odrzucać wadliwe przed położeniem. Znalazłem artykuł pana Andrzeja jak kłaść Bergamo: http://fachowydekarz.pl/dachowka-bergamo-jak-ja-poprawnie-ukladac/ Lokalny dystrybutor wskazał adres w mojej okolicy gdzie znajde przykładowy dach, na moje oko wygląda całkiem przyzwoicie poza kilkoma dachówkami. Co sądzicie? https://www.dropbox.com/sh/rf82etli923a17u/AADGh6XWMnYvRHnJRtuw3teua?dl=0
  18. Kolega z okolic BB, ja buduje w Lipniku co do wentylacji to przypomne się na priv. Fakt, woda może byc pod małym cisnieniem ze względu na stok. Rozważałem spłukiwanie toalet wodą opadową, zbiornik na deszczówke miał być w innym miejscu, wyżej, ewentualnie dwa zbiorniki. Przestudiuję jeszcze temat drenażu rozsączającego.
  19. Witam, Działka usytuowana jest na zboczu góry, nachylenie ok ~8% w kierunku N-W. Do głębokości ok 1.8m występuje glina, poniżej zaczyna pojawiać się łupek. Warstwy gliny i łupka przebiegają zgodnie z ukształtowaniem terenu. Problem dotyczy odprowadzenia wody sączącej się pod piwnicą na poziomię stopy fundamentowej. Wodą zdaje się sączyć z warstwy łupka. Piwnica jest pod garażem dwustanowiskowym oddzielonym od domu. Wykop pod piwnica z racji nachylenia terenu (góra) w najgłębszym miejsu miał około 2.3m, w najpłytszym około 0.7m. Na głębogości ok 1.8m pojawił się łupek i razem z nim sączenie wody. Wykonana zbrojona stopa fundamentowa o wysokości ok 40cm, na to izolacja pozioma, wylewane z betonu ściany piwnicy. Wokół stopy jak i wewnątrz został ułożony drenaż, całośc zasypana kamieniem ~16-32mm. Woda z drenażu odprowadzona rura (160mm) dalej od wykopu z lekkim spadkiem. Nachylenie terenu pozwoliło wyprowadzić wodę na trawe ok 2m od granicy z sąsiądem. Woda naturalnie spływa niżej zgodnie ze spadkiem. Poniżej nie istnieje żaden rów melioracyjny czy cokolwiek gdzie mogłbym odprowadzić wode. Obecnie woda sączy się sąsiadowi na plac i droge wewnętrzną, obawiam się, że jego cierpliwość skończy sie niebawem Problem nie wystąpił przy wykonaniu stopy fundamentowej pod dom dlatego że wykop nie był tak głęboki, prace były wykonywane w Sierpniu. Kopanie piwnicy w połowie Października. Przed przystąpieniem do budowy były wykonane odwierty geotechniczne stwierdzające sączenie na głębokości ok 1.5m. Ciężko mi ocenić ilość wody z drenażu, w miejscu gdzie woda wypływa obserwuję stosunkowo stały napływ małych ilości wody. Piwnica nie jest jeszcze całkiem zasypana z zewnątrz, można powiedzieć, że jest obsypana ok 1-1.5mm a wykop jest jeszcze częściowo otwarty. Woda z placu przed domem może się sączyć do wykopu. Zastanawiam się czy wykonanie studzienki rozsączającej (rura karbowana 42cm) pozwoliłoby odprowadzić tą wodę z poworotem do warstwy łupka lub niżej jak na schemacie? https://www.dropbox.com/s/bzzj8rpi5eud3hl/Drena%C5%BC%20piwnicy.png?dl=0 Łupek pojawia się na głębokości ok 1.8m, studzienką byłąby głęboka powiedzmy na 2m, rura z wejściem do studzienki na głębokości około 0.5m. Woda w studzience byłaby swego rodzaju słupem wody o wysokości do 1.2m, generując ciśnienie na warstwie łupka i wchłanijąc sie? Czy woda w studzience zostanie wchłonięta przez warstwę łupka? Gdyby studzienka nie nadażała odbierać wody to ewentualnie przelewowo do drugiej studzienki lub pompa zanurzeniowa i wypompowanie na ogród? Zdjęcia: https://www.dropbox.com/sh/eilnv3l73re5n92/AABQVmbvoXNHzCfFDGuupQ75a?dl=0 Z góry dziekuje za rady!
  20. Rozumiem, że to dziala i sprawdza sie w okresach wiosna/jesien kiedy podlogowka jest jeszcze ciepla. Pytanie dotyczy okresu poza sezonem grzewczym kiedy OP jest zimne. Podalem przyklad z Czerwca tego roku kiedy temperatura spadla znacznie na 2-3 dni. Co wtedy? Dla przykladu w tym okresie jeden znajomy włączył kaloryfery żeby dogrzac powietrze a inny z pompą ciepła i OP zapalił w kominku. Oboje mają wentylacje grawitacyjną. Pozdrawiam.
  21. Inaczej mówiąc uruchomic OP, ile czasu zajmie podgrzanie podlogi (zimny start)? Jak dlugo stygnie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...