Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

lukasz-s

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    427
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez lukasz-s

  1. lukasz-s

    deszczówka

    A myć ten daszek to pewnie będziesz raz na tydzień albo częściej I tak przecież musi być osadnik na poziomie gruntu (coś takiego http://www.marley.com.pl/osadniki.html) więc nie ma problemu żeby to zatkać, wypiąć czy jeszcze inaczej zabezpieczyć raz na jakiś czas. A o różnych rurach do zbierania wody i do jej rozsączania nie pomyślałem. Mogą mieć rzeczywiście różne kształty otworków. Otwory okrągłe - rura drenarska, otwory kwadratowe - rura do rozsączania - woda sprawdza kształt otworka i wie w którą stronę płynąć; ew. można jeszcze dla pewności owinąć to wszystko gore-texem, tylko uwaga na odpowiednią stronę. Oczywiście powyższe należy traktować z Rury owinięte kupowałem w Castoramie, będę pewnie w większości hurtowni, z takimi materiałami.
  2. lukasz-s

    deszczówka

    Nie bardzo rozumiem cel, bo myjąc ten daszek raz na jakiś czas można rynnę wypiąć i puścić tę wodę gdzieś w bok. Ale wracając do problemu. Każda rura drenarska jest dobra, chodzi po prostu o rurę z dziurkami . Można albo samemu owinąć włókniną, albo kupić gotowe owinięte, jak ja robiłem to cenowo wychodziło na to samo, więc po co się męczyć. Co do tego ile potrzeba to nie jestem pewien, ale myślę że 10mb wystarczy, ale sprzedawca powinien doradzić. I tak może być problem, żeby kupić krótszy odcinek. Zobacz tu http://www.agrodren.pl/pl/ruryd.php
  3. Nie no nic w sumie szczególnego, czytając ten wątek, ale myślę że dla części instalatorów moich sąsiadów z firmy SS lub 'pan Kazio elektryk', to ponad ich umiejętności. Chodzi w większości o rozwiązania właśnie z tego wątku, które uważam za wartościowe (sterowanie oświetleniem, zaworem wody, bramami, sygnalizacja SMS, sterowanie przez internet itp.) A także taki po prostu przegląd systemu, bo mam wrażenie, że poza okresową wymianą aku (co potrafię i robię sam) dobrze byłoby to przejrzeć. Przy okazji czy to dobry pomysł i co ew. taki przegląd powinien obejmować.
  4. Czytam ten wątek już od dawna, i wiele się nauczyłem i sporo zrobiłem sam. Także szacunek dla wszystkich piszących. Chciałbym jednak trochę rozbudować swój system alarmowy (Integra) o kilka opcji i gadżetów. Szczerze mówiąc obawiam się że przerasta to moje umiejętności i nie chcę się uczyć na własnych błędach. Czy może mi ktoś polecić dobrego, godnego zaufania instalatora działającego w rejonie powiatu warszawskiego zachodniego? Takiego co umie zrobić, ale i doradzi, i nie będzie za bardzo zdziwiony moimi wykręconymi pomysłami . Niestety mój instalator, który ten system budował kilka lat temu wyemigrował z mojej okolicy i nie jest już dostępny.
  5. Chcesz mieć takie bajery, to pomyśl o podpięciu tego wszystkiego do centrali alarmowej Integra Satela (karty dostępu, piloty, automatyczne włączanie oświetlenia i wiele innych). Tu jest wiele cennych informacji: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?9326-Instalacja-alarmowa-raz-jeszcze&p=4619005#post4619005 A w praktyce to i tak ja w 95% 'wjeżdżam' przez garaż do domu. Furtkę można właściwie zostawić otwartą i tak w większości da się otworzyć kawałkiem pręta. Ochroniarze z monitoringu nie skaczą przez płot jak jest alarm. Każdy dodatkowy sprzęt/ficzer to możliwość awarii moim zdaniem, ale wolna wola... .
  6. Nie mam i nie widzę potrzeby posiadania. A od siebie dodam, że garaż bym zrobił dłuższy, bo teraz żeby otworzyć klapę kombi to muszę praktycznie dotknąć ściany z przodu. Trzeba patrzeć w projekcie na wymiary wewn. garażu i wziąć zapas na tynki, montaż bramy itp.
  7. Jak trwa budowa, to pewnie ten agregat chodzi praktycznie codziennie, więc nie ma większego problemu. Ale jak będzie przerwa 1-2 tyg to będzie kłopot -co 2 dni wizyta. Może lepiej kupić zwykłe aku samochodowe. Będzie sporo taniej (170Ah - 550zł Centra na alledrogo), choć oczywiście taki aku po roku pewnie będzie do wywalenia. Do tego zwykły prostownik, też sporo tańszy i chyba bardziej odporny na podłączenie do agregatu, niż ładowarka do żelowych. Może dałoby radę załatwić gdzieś za grosze duże aku z ciężarówki, który już nie daje dużego prądu, więc do rozruchu się nie nadaje, a do podłączenia alarmu w sam raz. A może jakiś solar warto rozważyć na lato.
  8. Że tak pozwolę sobie zapytać, jakie są te oszczędności. Ja liczę i liczę i jakoś mi nie wychodzi. Zakładam ogrzewanie gazem ziemnym, przy innych opcjach (olej, ekogroszek i in.) nie wiem, bo mam gaz.
  9. Chodziło mi o żelowy aku 75Ah, nie tani samochodowy , ale przypuszczam, że to akurat nie robi większej różnicy. No cóż ten zasilacz buforowy to rzeczywiście droga sprawa. Ostatnie więc pytanie, czy podłączenie samego 'dużego' aku i praca aż się rozładuje może zaszkodzić centrali? Ładowałbym wtedy po odłączeniu aku od centrali. Będzie to wymagać więcej obsługi z mojej strony, ale byłoby jakimś rozwiązaniem awaryjnym na krótki czas. No i jeszcze jak przełączać akumulatory. Jeśli jest zasilanie sieciowe to mogę odpiąć jeden aku i podłączyć drugi bez obaw? Ale jak już nie ma zasilania (system chodzi tylko z aku), to jak 'wymienić' akumulatory? Podłączyć 'nowy' równolegle i odpiąć 'stary' (trochę się boję, że może coś zaiskrzyć i centralę szlag trafi)? Odpiąć stary i podłączyć nowy? System zastartuje, czy trzeba będzie programować od nowa?
  10. Czyli: 1 Na miejsce dotychczasowego aku wpinam 'duży' 2. odłączam 230 3. do zacisków aku dopinam na stałe ładowarkę i ją do 230v. OK?
  11. Mam pytanie dotyczące akumulatora. Jest sobie Integra z aku 17Ah i jest OK. Na pewien czas, dajmy na to 3-4 tyg., chciałbym podłączyć duży aku, bo wiem że nie będzie prądu przez długi czas. Czy np. podłączenie aku 75 Ah (kwasowy-żelowy) może jakoś zaszkodzić centrali? Najbardziej obawiam się o ładowanie. Jak jest rozwiązane ładowanie aku podłączonego do centrali? Da radę naładować taki duży aku? Czy np. trzeba podłączyć jakąś dodatkową ładowarkę? Jeśli tak to jak? Pozdr Łukasz
  12. Girlsy nie mają na pewno "swojego" betonu. Są tylko pośrednikami. Ale ja brałem u nich 90% towaru na budowę i nigdy się nie zawiodłem. Na pewno będzie to dobry beton. A jeśli tani - to należy brać .
  13. W zeszłym roku najtaniej wychodziło w MD beton, można od razu zamówić z otworami na wprowadzenie rur - tylko trzeba poczekać. Koparkę załatwiałem sam. Musi być zgrane tak, żeby od razu kręgi ci wstawił gość HDSem w gotowy dół, bo zwykłą koparko-spycharką nie da rady (chyba że niższe kręgi, ja brałem takie metrowej wysokości i ledwo dał radę, ale blisko było katastrofy lub duża kopara). Koniecznie weź na górę pokrywę z włazem. Z rynien najwygodniej doprowadzić wodę rurami chłonnymi w otulinie = dodatkowa powierzchnia rozsączająca. Jakieś dalsze pytania - pisz śmiało.
  14. Różnie, ale najbliżej warto zobaczyć: jadąc od ronda w Babicach (kilkaset metrów) do Bronisz po lewej stronie jest baner - sprzedaż iglaków - bardzo rozsądne ceny, dobre rośliny i miła obsługa. Oczywiście też w Broniszach.
  15. Wie ktoś, gdzie można pożyczyć odśnieżarkę w naszych okolicach? W wypożyczalni na Sikorskiego nie mają. Już zaczynam miec dość łopaty
  16. misiakulka i bettka ja polecam - Krzysztof Dobrosielski 501206216 robi gaz, wodę i kanalizację - od projektu do odbioru. Wodę i kan. można ew. zlecić w samych Eko-Babicach, ale czy robią projekty to nie wiem.
  17. No i szalony Vadiol z małżonką ruszyli właśnie z piecem do B. Wiec jak dobrze pójdzie to piec dotrze na miejsce już dziś. )
  18. Dam znać wszystkim, jak już dojedzie. Wyjazd dziś do B. chyba nie ma sensu (pogoda), więc raczej jutro rano. Pozdr
  19. Ja też miałem kiedyś problemy z połączeniem. Wszystko było OK, sprawdzałem 1000 razy a nie chciało się łączyć. Ja co prawda miałem kabel RS bez przejściówki. U mnie pomogło jak zrestartowałem podłączonego do centrali kompa. Przedtem uruchamiałem kompa i podłączałem kabelki, a teraz podłączam wszystko i dopiero uruchamiam kompa. Nie wiem czy to jakieś czary, bo na logikę to się kupy nie trzyma, ale może tobie też pomoże.
  20. "Kochany, Pan masz drobnomieszczańskie nawyki. Pan chciałbyś tak: mieć zimne wodę osobno, ciepłe osobno, szczelne rurki, kafelki, duperelki, kraniki, dywaniki. Chamstwo. I drobnomieszczaństwo z Pana wylazło." ))) Myślę że na co innego niż na solary nie masz szans, bo to będzie przedmiotem dotacji i przetargu na wykonawcę, natomiast ja zrozumiałem, że potem firma ( która wygra przetarg) będzie do każdego chodzić i sprawdzać indywidualnie warunki w domu. Jak masz zbiornik to nie sądzą, żeby na siłę ci chcieli zamontować drugi )
  21. Mi też nijak nie wychodzi, żeby to się opłacało. Na zebraniu powiedzieli, że cena obejmuje też montaż, ale jak zrobią rozp... w wybudowanym już domu, to pewnie trzeb będzie na własny koszt doprowadzić to do stanu pierwotnego - K-G, malowanie, nie licząc uciążliwości w trakcie prac. Chyba dla tych kilku stów rocznie to się nie opłaca, a ryzyko jest że się coś zepsuje, coś przy okazji rozwalą na dachu itp. Ja widzę sens tylko, jak ktoś ma piec na paliwo stałe, no to przynajmniej na lato w ogóle wyłącza i zapomina o kwestii grzania. Niech mi tylko ktoś wytłumaczy komu się opłaca te solary montować, bez żadnego dofinansowania, za 100% ceny )
×
×
  • Dodaj nową pozycję...