Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

bogdan8

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez bogdan8

  1. Osobiście mam dość podstawowe zastrzeżenia, nie do samych kopuł ale do stosowanych materiałów. Może z racji wieku i dość rozległych zainteresowań uważam, że jedynym zdrowym materiałem na budowę domu jest lite drewno. Obecnie próbuję wstępnie zaprojektować konstrukcję kopułową, która byłaby w miarę sensowna ekonomicznie, łatwa montażowo i trwała. Współczesne materiały typu pianki itp. właściwie gwarantują rozwój pleśni po maksimum 5 latach użytkowania. Wg statystyk ludzie mieszkający w drewnianych domach żyją tylko 12 lat dłużej, ale i to wydaje się godne uwagi. W Polsce cierpimy na gigantomanię, większość buduje pałace zamiast domów. Sądzę, że dużo lepiej jest zbudować mniejszy dom ale zdrowy niż ogromny ale niezdrowy. Poza tym najwyższy czas pomyśleć o przyszłości, czyli możliwości utylizacji a właściwie powrocie do naturalnego środowiska większości użytych do budowy materiałów co obecnie prawie nie jest brane pod uwagę.
  2. Witam Mam istniejący komin zewnętrzny jak na rysunku. Obecnie zmieniam kocioł i chcę dodać wyczystkę. Są dwie możliwości - wewnątrz kotłowni w piwnicy (A) i na zewnątrz (B) gdzie jest dość mało miejsca. Proszę o porady co będzie lepsze. Kocioł na zgazowane drewno Atmos. Myślałem o wersji B bo chcę mieć jak najkrótszą i możliwie najmniej skomplikowaną drogę z czopucha do właściwego komina.
  3. Witam i proszę o pomoc w koncepcji planowanego domu. Warunki istniejące: - działka ok. 1100 m2 prawie kwadratowa droga od Wschodu, - na działce sąsiedniej od południa blisko płotu śmietnik, altana z grillem - co zmusza do odsunięcia się na północ, - działki od północy i zachodu na razie puste, - teren lekko podmokły - w mokre wiosny poziom wody gruntowej = 0 (czyli chyba płyta fundamentowa z poniesieniem terenu, - dom budowany na emeryturę, maksimum 100 m2 czyli parterowy, - ogródek warzywny (póki co czysta okolica), - w trakcie budowy powstanie wodociąg, gaz raczej kwestia 2 lat, kanalizacja nie przewidywana (wieś w okolicy Radzymina), Preferencje: - umiarkowany koszt budowy i eksploatacji, - przyszła "bezobsługowość", - parterowy z garażem, ewentualnie z opcją poddasza w przyszłości, Obecne pomysły: - usytuowanie blisko północnej i wschodniej strony (krótki dojazd do garażu i wejście, północna strona nie bardzo nadaje się na ogródek), - główna bryła części mieszkalnej z garażem raczej "doklejonym" do budynku, - dach z połacią południową dla umieszczenia kolektora ciepła. ... Oglądałem sporo projektów gotowych, ale nie znalazłem na razie optymalnego. Może ktoś w podobnej sytuacji znalazł ciekawy projekt a co ważniejsze zrealizował i jest zadowolony?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...